6 mesačné bábo dáva občas rúčky v päsť

popa86
11. mar 2019

Ahoj dievčatá, potrebujem poradiť, upokojiť- mám 6 mesačného chlapčeka,ktorý má v priebehu dňa ruky otvorené, ale občas si ich dá ešte do pästičky ( skorej mi to príde, keď je unavený, alebo mrzutý). Na brušku ich tiež niekedy dáva do pästičky, keď dám pred neho hračku či cumlík, nemá problém zobrať si ich a hrať sa s nimi. Polohu na brušku nejako neobľubuje, ale keď ho zabavím dokáže na ňom vydržať dlhšie. Nebrala som to ako nejaký veľký problém keďže ruky normálne používa, otáča sa z chrbta na bruško do oboch strán, darí sa mu už aj z bruška na chrbátik, otáča sa okolo osi, trocha podsúva nožičky, ale od plazenia to má ešte ďaleko. U neurologičky sme boli v 3,5 mesiaci práve pre pästičkovanie robila USG mozgu - v norme, EEG mozgu- v norme, neurológ. vyšetrenie- v norme. Poslala nás ale za fyzio s odporúčaním na bobath cvičenie, že by to malému pomohlo - dostali sme sa tam až v 4,5mes.- cvičenie mu pomohlo, len ma trápi, že v priebehu dňa sa tie pästičky ešte občas objavujú. Viete poradiť

lubik87
11. mar 2019

@popa86 to som ani nevedela že je nejaký problém 😨dcérka u štvorkovala a sem tam v päsť ruku na podlahe ...teraz má 14 mesiacov veľmi šikovná ohybná..chodí od 8 a pol mesiaca...rúčky už.v päsť nedáva pekne si chytá veci už sa aj trafí vidličkou do úst :D

bobula46
11. mar 2019

Myslím že je to pre deti prirodzené. Môj malý napríklad pri spánku má ruky v päsť. Doktorka vysvetlila že to bola väčšinou jeho poloha v brušku a má to zaužívané. Nikde sme s tým nešli a maličký je v poriadku. Nedrží tak rúčky celý deň.

nikpa
11. mar 2019

@popa86 myslim, ze normálne v jeho veku 🙂 netreba kvoli tomu stresovat, ak ma USG, EEG mozgu v poriadku tak časom to prestane robiť. Každé dieťa je iné, môj syn to tiež robil dlho.

katarinamarkova
11. mar 2019

@popa86 aký problém by to malo naznačovať? Lebo ruky v pasticke mali všetky moje deti tretinu dna 😊 nikdy ma nenapadlo to vôbec riešiť....

shades3
11. mar 2019

@katarinamarkova presne, prvy krat pocujem a ziram..

popa86
autor
11. mar 2019

@lubik87 ďakujem za odpoveď, malú máš šikovnú...

lubik87
11. mar 2019

@popa86 ďakujem 🙂 má skvelú motiváciu .. staršieho brata ..netráp sa tými pastičkami ...určite je drobček v poriadku🙂

lubik87
11. mar 2019

@popa86 ďakujem 🙂 má skvelú motiváciu .. staršieho brata ..netráp sa tými pastičkami ...určite je drobček v poriadku🙂

popa86
autor
11. mar 2019

@katarinamarkova No mne to vtedy vysvetlila neurologička tak, že do toho 6 mes. je to ešte v norme ( sem tam ruky v päsť), ale že po tom 6 mes. by sa to nemalo vyskytovať už vôbec a ruky by mali byť stále otvorené ( aj na brušku). Že by to mohlo znamenať asymetriu u bábätka, svalovým tonus, ale aj niečo neurologické. Určite by nás už poslala na rehabku cvičiť vojtovku. Že to berie podľa tabuliek a to ju nepustí...radšej skorej ako neskoro. Napr. ak by sa malý nepretáčal na bruško do oboch strán do 6 mes. - tak platí to isté. No a my máme 6 mes. a 1 týždeň a tie pästičky tam ešte občas sú. Na kontrolu ideme za 2 týždne, tak sa bojím, aby to bolo v poriadku... a chcela som vedieť či pretrvávali u niekoho pästičky aj dlhšie.

katarinamarkova
11. mar 2019

@popa86 no čítam googlim čo to dá........ale o pastičkách sa píše pri tomto probléme fakt veľmi málo.....skôr len ako - ak dieťa kŕčovito zviera pastičky - nejde ich otvoriť - v súvislosti s inými mnohými príznakmi.
Ale samotné zovretie pästí - veď to deti robia úplne bežne 🙂 ...aj dospelí 🙂 na tom nie je nič nenormálne, je to bežná vec.

Môžeš mi prosím len tak pre info vysvetliť aké ,,pästičkovanie,, myslíš? ako to vyzerá? Asi to nebude také to klasické zovretie rúčky do päste.

popa86
autor
11. mar 2019

@katarinamarkova no on tie rúčky niekedy tak napäto zovrie do päste a tak ich chvíľu udržuje. No on po pôrode mal zovreté ruky v päsť veľmi dlho, takmer vôbec ich neotváral, skôr ich len čiastočne povolil a po chvíli ich zase zovrel vpäsť. Detská povedala, že tak by to byť nemalo a bábo by malo prirodzene samé postupne otvoriť celú ruku, tak by to malo už zostať. Niekedy že to majú deti po ťažkom, pridlhom atď. ... pôrode a pästičky sú pozostatok stresu u bábätka. Pre istotu nás poslala na neurológiu. Malý začal otvárať ručičky po bobath metóde- hladkanie, škrabanie, masírovanie.... Tak snáď je to OK.

popa86
autor
11. mar 2019

@katarinamarkova no a mali sme dlhý-predlhý pôrod ukončený sekciou. Apgar bol vporiadku 10/10/10

katarinamarkova
12. mar 2019

@popa86 chápem
hlavne nech je všetko OK 🙂

bsp39
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zzuzulinka
7. feb 2020

Ahojte,dobrý deň idem si po radu.. máme 7 mesačné bábo a niekedy si dáva ešte ručičky v päsť. Do rúk pekne chytá hračky,aj sa hrá s nimi,podáva si ich z jednej do druhej,zacahuje sa. Na bruško sa nám ale tiež točí len do jednej strany,ak sa má otočiť do druhej nejde jej to až tak,vždy ide len na ľavo. Dá sa aj chrbatika na bruško. Mala ste prosím vás niektorá takýto problém? Ďakujem pekne

zuzzz
25. mar 2020

@zzuzulinka este to babo prosim robi? Boli ste niekde? Cvicili ste nejak prosim? Aj nasa mala ma prave 7 mesiacov a obcas dava v päsť, chcem sa spytat ako ste prosim pochodili a co robit. V jej veku by to uz nemalo byt mi bolo povedane...

zanetakovacsova
19. mar 2022

@zuzzz dobrý deň. Ja som si to u malej všimla včera dnes má akurát 7 mesiacov, ako to dopadlo u vás?

zuzzz
5. apr 2022

@zanetakovacsova všetko v poriadku bolo. Ukázali mi aj cviky, ale sama to prestala postupne robiť. Spomeňte lekárovi, nech posúdi podľa neho odborne. Dnes už dcérka ma 2,5r a všetko v poriadku normalne. Držím palce ❤️