Máte niekto dieťa operované na ploché nôžky?

addaa
11. jan 2010

Ahojte,

hoci je na nete popísané o plochých nohách množstvo informácii, predsa som len začala túto tému. Chcem sa spýtať, či má z Vás niekto dieťatko, ktoré bolo operované na ploché nôžky.

Náš 22 mesačný synček má ploché nôžky. Dnes mi už druhá rehabilitačná lekárka potvrdila, že operácia bude nutná a čím skôr tým lepšie (prvý ortopéd mi povedal, že v troch rokoch malého budú musieť operovať). Ešte chceme zájsť na ďalšiu ortopedickú pediatriu a počuť názor tretieho odborníka.

Chcem sa spýtať, operovali niekomu také malé dieťa na ploché nôžky? Viem, že zotavovanie je zdlhavé, no chcela by som vedieť čo všetko obnáša. prosím aj ip. ďakujem.

maja22
11. jan 2010

Adi, posúvam ti tému. Je mi ľúto malinkého...

addaa
autor
11. jan 2010

Maji dík. Prosím podeľte sa o svoje skúseností aj tí, ktorým operovali daj 3-10 ročné detičky na ploché nôžky. 😔

magimary
11. jan 2010

addi a ide fakt o ploché nohy?
nejde napr. o pes ekvinovarus - pes equinovarus congenitus (PEC)?
lebo, fakt je že poznám veľmi veľa detí s maxiplochými nôžkami (aj náš tomik má-strašne ploché 🙄 ), ale ponuku operácie som ešte nepočula (ani u tých známych) 😕

maja22
11. jan 2010

Magimary a ten latinský názov je o čom? 😅

addaa
autor
11. jan 2010

mary equinovaris to určite nie je. ☹

magimary
11. jan 2010

jaj, sorry, som zabudla na preklad, ale myslela som to tak, že ak by to mal malý v papieroch, tak addka by to vedela (ale tam by potom zmätočne pôsobilpojem plochonožie): je to ľudovo povedané: konská noha
samozrejme, že malého som videla, takže on by nemal mať nejaký závažný stupeň, ale či to predsa nie je len nejaké ľahšia forma PEC-ky 😕

addka, malý má aj bolesti nôžiek? nemáš fotky? prípadne odtlačok jeho šľapají?

adrioska
11. jan 2010

Ahoj Addaa, neviem, ci Ti to pomoze, ale mne operovali jednu nohu ako 13-rocnej. O rok na to chceli aj druhu, ale to sme uz nedovolili. Zdalo sa nam, ze to nejak nepomohlo, ale zrejme za tak "kratky" cas sme nemohli cakat nejaku vyraznejsiu zmenu, teraz si uz s odstupom casu myslim, ze mozno mi to aj pomohlo, myslim tym, ze teraz v dospelosti s nou nemam nejake horsie problemy...neviem. Operovali mi lavu nohu, vraj ta bola na tom horsie. Operovali ma v Bratislave, ale prisiel sa pozriet aj nejaky doktor z NZ, aby to odkukal a mohli tie operacie robit aj u nas. Ja som na tom tak, ze po dlhsie trvajucej chodzi na rovnej ploche ma zacnu boliet nohy (paty, resp. cely ten spodok chodidla, teraz mi nenapadne "odborny" nazov tej casti nohy). Ale nechcem Ta nejak odradit od toho, mne tu operaciu robili v roku 1993 a odvtedy sa mnoho veci mohlo zmenit, zdokonalit ich technolog. postupy a tak. Ja som z toho mala pocit, akoby to vtedy robili prvykrat, resp. ze som bola jednou z prvych pacientov, akoby operacie takehoto typu neboli moc caste. Inak operovali mi ju v juni, cele leto som mala nohu v sadre (po koleno) a v septembri som sa vratila do nemocnice a stravila som tam este tyzden v ramci rehabilitacie.

janinah
11. jan 2010

napíš mi dg z odborných lístkov cez IP,brat je ortoped,opýtam sa....

magimary
11. jan 2010

a čomá teda Maťko v papieroch? aký stupeň plochonožia? má obe nôžky rovnako? 😕

zitaje
11. jan 2010

Baby dajte nejake podrobnejsie info, prosim!
Ja som v zivote nepocula o tom, ze by sa ploche nohy operovali 😅 a to chodim s dcerou k ortopedovi uz vela rokov. A co, ako operuju? V nejakych obzvlast zavaznych pripadoch? Diky

magimary
11. jan 2010

addi, podľa mňa, napíš radšej verejne, lebo ak chceš pomoc, musia ľudia presne vedieť, či ti môžu pomôcť... 😉 (myslím svojim príbehom)

addaa
autor
11. jan 2010

malý si nožky nechce dať ani umyť, nieto aby som s ním cvičila, cvičíme len s tou pichliačovou loptou. bolesti asi ukazuje nodinka booo (nožika bolí). V byte skáče riadne, vonku väčšinou postáva a pýta sa na ruky. Teraz behal dosť, lebo bol sneh, tak asi na bolesť od radosti zabudol. Ono to je tak v uzavretom priestore behá, šalie, von prejde asi 50 metrov a postáva.

jani, mary lístok je už u mojej pediatričky. viem, že tam bola že znížčná klenba na III. Lístok od ortopéda vypýtam jani a pošlem Ti ako to bude možné.

magimary
11. jan 2010

no, trojku má aj môj tomušo...(a už mal aj 4-ku),ale fakt že nám nikto operáciu ani len nespomenul 😕 ...
do budúcna si radšej všetky nálezy, výmenné lístky a všetko, čo súvisí so zdrav.stavom kopíruj, aby si mala aj ty (pre príp. iných odborníkov)
a prejavy vonku a vnútri sú úplne typické pre plochonožie...

addaa
autor
11. jan 2010

No mňa lekárov výrok o operácii vyviedol z miery. Som si myslela, že plochú nohu má pomaly každý druhý človek. Ale vyzerá to tak, že nie je plochá noha ako plochá noha.
Adrioska ja sa veľmi bojím u malého o deformáciu klbov, chrbtice. KOlienka sa mu už začínajú deformovať, ako sa vyjadrila dnes dr.

No neviem, či je to nejaký príbeh, proste sa dr. vyjadril, že nám cvičenie ani obuv nepomôže. Máme to vrodené a malý je mierne hypotonický.

addaa
autor
11. jan 2010

mary tak sa mi teraz uľvilo, že aj tvoj malý mal klenbu na III. Ja teraz neviem, som trochu zmätená....ono keď to počujete od dvoch odborníkov, že bude potrebná operácia, tak sa s tým pomaly začnete stotožňovať. Ale ideme sa ešte objednať do ZA na ped. ortop. nech sa vyjadria odborníci aj tam. 😒

magimary
11. jan 2010

addi, myslím, že je to naozaj tak, ako si to doteraz vnímala aj ty...
plochú nohu má fakt mnoho ľudí a aj mnoho závažnú, ale nedostanú sa k tým "pravým" odborníkom...skrátka-bežní "vesnickí" ortopédi nad tým len mávnu rukou (asi si natrafila na iných) s tým, že je to bežné.. a človek si s tým vytrpí, ale prežije... ( 😖 )...
a najmä preto mávnu rukou, lebo vedia, že tieto zákroky nie sú bežné, pretože nie sú tak úspešné, ako by sa očakávalo... (skrátka tie svalíky na nohách sú zdeformované a ťažko sa naprávajú i napriek operácii, podobný princíp ako PEC 😔 , princíp, nie diagnoza!)...

nám náš "vesnický" ortopéd, že tomik to má zdedené (po mojej mame, zrejem, ktorá ma úplne práíšerne ploché nohy, aj s následkami, ale nikto by ju nidky v tej dobe neoperoval 🙄 ) a že ani topánky, ani cvičenie mu nepomôžu (takže ani cvičiť nemáme-podľa neho), lebo je to zbytočné... tak fungujeme na topánkach a vložkách...

magimary
11. jan 2010

sorry, tie moje "rýchlostné" preklepy 😝
zrejem=zrejme
práíšerne=príšerne

addaa
autor
11. jan 2010

magi si zlatá, ja rozumiem tvojej reči. cvičiť aj nosiť obuv máme, aby sa nám to nezhoršovalo. A mamina má aké následky? Ide mi hlavne o to, aby v budúcnosti mohol kľudne chodiť, behať, pracovať, športovať.....

magimary
11. jan 2010

no, moja mamina má kvôli tomu skrivenú chrbticu, vpáčené kolená a bolestivý každý krok... 😔 ai.,
ale samozrejme sa to zhoršilo najmä vekom... (teraz už je na dôchodku)

jasne, že aj my nosíme topánky a vložky poctivo a stále, aby sa to teda nezhoršovalo a myslím, že konečne po troch rokoch vidno aj výsledky (aj keď minimálne, ale zlepšenie tam je), prešli sme z tej štvorky na trojku 😉
takže, ja zase nezúfam a verím, že keď sa začne s opatreniami včas, tak vyvýjajúci sa organizmus to určite "potlačí" vpred... 🙂
aj keď-voči operáciam-som skôr skeptická... (ale zase, ak sa natrafí na skúseného makáča, môže aj motyka vystreliť...,len neviem, koľko takých "makáčov" máme 🤐 😕 😔 )

addaa
autor
11. jan 2010

magi, kiež by si mala pravdu, že vývojom sa to zlepší...no tak uvidíme za rok. Inak malý má aj dystrofiu brušných svalov, každý pediatr. chirurg. vraveli, že sa to zrastie, no zatiaľ sa to vôbec nezrástlo. Tak ma to tiež trošku desí, ale to je už o inom. ☹

addaa
autor
11. jan 2010

Inak dúfam, že si správne pamätám termín dystrofia, je pokročilá hodina....jednoducho má rozostúpené svalíky na brušku a má tak namiesto nich ľudovo povedané takú bublinku.

magimary
11. jan 2010

bruško, neboj ešte sa zrastie...(aj do šiesteho roku môže)...
ja verím, že sa zlepší...detský organizmus má obrovské zdroje a keď ich podporíme,neverím, že ostanú bez odozvy...

addaa
autor
11. jan 2010

mary dnes sa mi pri Tebe uľavilo už druhý krát, ďakujem moc. 😵

magimary
11. jan 2010

dobre si pamätáš... 🙂
ak hej, tak som rada... 🙂 aj keď ani neviem ako... 😅
a dobrú noc 😵 !

vlasta28
12. jan 2010

No ja tiež počujem o operácii plochých nôh prvý krát. Aj náš Peťko má ploché nôžky a tak nosíme samozrejme vložky. Ja dúfam, že sa to zlepší, lebo cvičiť malý moc nechce. Kedysi mi nechcel vonku tiež moc behať,ale teraz sa už nesťažuje, tak verím, že to bude dobré.

rohacka
12. jan 2010

Addaa - toto je zaujimavy clanok, precitaj si
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

My mame tiez tazku plochu nohu - III. stupen, t.j. mame aj vnutorny clenok na zemi. Ale nam napr. povedali, ze to ma neurologicky podklad - ze je to nasledok hypotonie a ze ked ho dame operovat, tak sa to po case
vrati naspat tak ako bolo, teda ze ta klenba opat padne dole, lebo mozog ho jednoducho nepusti. Takze urcite to zalezi pripad od pripadu. V tom clanku sa o tom tiez vyjadruju. Tak vam drzim palce, uz akokolvek to skonci.

A mamicky, co mate deti s plochymi nohami (beznymi) - nemusite sa stresovat, ze pocujete o operacii plochych noh. Je to naozaj operacia, ktora sa tyka len vaznych pripadov 😉

addaa
autor
12. jan 2010

rohacka si zlatá, som Ti chcela hodiť IPže píšem aj sem.
Dnes som volala na ortop. pediatriu do ZA s vedúcou sestrou p. dr. Popluhára. Tá mi do telefónu povedala, že máme prísť v piatok. V kratučkom rozhovore som sa dozvedela, že klenba na III stupeň neoperuje, že sa operuje len IV. Tak mi trošku zase odľahlo, že možno nebudeme to musieť v troch rokoch riešiť operačne.

rohacka prosím ťa ako cvičíte. ja sa snažím tie kalsické známe cviky na plochú nohu, ale malý cvičiť nechce. Zabávam ho pritom, knižky, autá no nezaberá to. Jedna mamina z materského centra mi sľúbila cviky, ktoré sa cvičia prostredníctvom hry, tak si idem vo štvrtok po ne.

addaa
autor
12. jan 2010

adrioska prosím ťa môžeš napísať ako dlho si mala sádru alebo teda ako dlho si bola fixovaná? Aké si podstúpila rehabilitácie a ako dlho trvali. Zaujíma ma to aj keď v duchu sa modlím, aby sme nemuseli nič operačne riešiť.

addaa
autor
12. jan 2010

rohacka, ešte Ti chcem napísať, že malinkého nôžky sa veľmi podobajú na obrázok č. 3. Z vnútornej strany nožičiek, akoby mal také "výrastky".

addaa
autor
12. jan 2010

takže mám zdrav. dokumentáciu. naša dg. znie vrodená plochá noha.