Môže dieťa preniesť kiahne na súrodenca?

1. máj 2024

Ahojte, v škôlke má dcéra rozšírené kiahne, je predškoláčka, kiahne prekonala hneď v prvý rok keď začala chodiť do škôlky, takže pred dvoma rokmi. Aktuálne máme doma novorodenca, môžem dcéru dávať v pohode do škôlky, alebo môže nejak preniesť na mladšiu kiahne aj keď ona ich už sama prekonala? Ďakujem

slavomira236
1. máj 2024

Nemoze

gelifil
1. máj 2024

taaaak, su pripady (hoci nie caste), ze sa clovek nakazi opatovne

autor
1. máj 2024

@gelifil áno o tom som čítala, väčšinou písali, že keď mali tie prvé kiahne slabšie tak sa znova nakazili.. dcéra ich mala pomerne silné, s teplotami a všetkému čo k tomu patrí

pe_mi
1. máj 2024

Ahoj,ja som počula ,že už to mávajú aj opakovane.posledne roky.dokonca aj piata choroba,čo sa hovorilo,že keď ju dieťa prekoná,už ju nedostane.tiez to už neplatí,dcéra mala druhý krát.plus aj niektorí spolužiaci..

euka210
1. máj 2024

moze to byt opakovane, ale fakt je to mala sanca ze dostane tak skoro 2x, Plus ked dojcis a ty si prekonala kiahne, tak maly ma imunitu od teba z mlieka.

beata_k
1. máj 2024

Ak si ty mala kiahne, tak babatko ma docasnu imunitu od teba tak do cca 3 mesiacov zivota.

thirstymonk
1. máj 2024

Trošku vám vysvetlím ako to je. Kiahne (herpes zoster) nie sú obyčajný normálny vírus, ako napr. covid, alebo nádcha (soplíček). Vírus kiahni totiž nenapadá hrdlo, ani kožu, ale nervové vlákna. Tam sa usalaší, rozmnožuje a jeho prejavom sú vyrážky - kiahne.

Po prekonaní infekcie vírusy "nezomru" úplne, ale ostávajú latentné v nervových vláknach až do smrti (tvojej). Ak nastane nejaký stav, že je napr. oslabená imunita, môžu sa znova aktivovať a choroba môže nanovo prepuknúť. Alebo môže prepuknúť ako tzv. pasový opar. Čiže štandardne sa to nestáva, ale možné to je.

Ja zháňam kiahne pre moje deti (skoro 6 a 2) všade, ale dajak záhadne ich nik nemá 🙄 Asi si dám inzerát na bazoš.

pe_mi
1. máj 2024
gelifil
1. máj 2024

@thirstymonk to ti neradim, taka tu uz bola a riesili ju potom na ta3

letfenixa
1. máj 2024

@thirstymonk môžeš ich dať zaočkovať.

thirstymonk
2. máj 2024

@letfenixa Ešte nie... keď nedostanú kiahne do 8 rokov, potom o tom budem uvažovať.

thirstymonk
2. máj 2024

@gelifil Woow a čo vyriešila TA3?

gelifil
2. máj 2024

@thirstymonk tak vedome sirenie infekcnej choroby je trestny cin...

thirstymonk
2. máj 2024

@gelifil A TA3 ju odsudila, abo tak? Šla aspoň do basy?