Nervové záchvaty u 6-ročnej

17. dec 2023

Potrebujem poradit co robit so 6 rocnym dievcatom pocas nervoveho "zachvatu". Inak je to uplne normalne dieta, sikovne, nikto sa na nu nestazuje. Chodi do skolky, vo sa rozpravame tak tam je vsetko v poriadku. Ked mala 2,5 roka boli sme u psychologicky kvoli nesuvisiacej veci a ta ju vyhodnotila ako normalne, zdrave dieta.
Ale asi posledny mesiac mava take nervove vystupy... Rozculia ju rozne veci. Rano napr. ked jej cesem cop do skolky, zavne mi capat ponrukach, skriabat ma... vcera vyvadzala lebo nedostala hracku co vie ze som jej kupila za ockovanie, ale moja mama jej kupila nieco ine a to dostala hned, takze toto som odlozila na inokedy. Predtym mala zachvat ked som jej nepustila televizor, teraz pred chvilou zase preto, ze sa chcela hrat na babatko a nechcela som jej obliect ozajstnu plienku. Okrem toho ze reve, place, jaci a vrieska ako sirena zacne robit to, ze natahuje ruky a krici "mojkat". ale ked k nej pridem zacne ma odstrkovat, kopat, skriabat,... proste ma odhana. ked odidem, reve ze mojkat, ked pridem, brani sa... A ja neviem co vtedy robit. Nebavi ma nacvicovat s nou a chodit za nou, nechat sa kopat a zase odist do inej izby a ona na mna jaci z vedlajsej v amoku ze mojkat... takto to minule trvalo hodinu. byvame v panelaku, stavim sa ze susedia ju velmi dobre pocuju.cakam kedy tu kto zazvoni, ze tyram dieta. tie vystupy ma pravdepodobne preto, ze narazi na hranicu. ale doteraz sa takto nespravala, len posledne obdobie. neviem ci to je vyvinova faza alebo prejav nejakej poruchy. a uz sme navyse v "spirale". ona vresti, kope, nevie co chce. ja mam nervy natlakovane a par krat uz dostala po zadku. lenze to nikam nevedie, ja sa nasledne citim zle. a posledne tyzdne som na nu realne horsia, pretoze ma takyto vystup aspon raz denne. a ona to asi zo mna citi.
potrebujem len poradit, co robit pocas zachvatu. ci ju nasilu objimat a zabranit aby ma kopala a skriabala, alebo odist do inej izby a nech sa vyzuri sama a pomojkat az po zachvate... alebo nieco uplne ine?

deti95060810
17. dec 2023

moje deti takéto záchvaty nikdy nemali . nie je to bežné u normálnych detí.
riešila by som to s lekárkou...
autisti mávajú takéto záchvaty - aj niekoľkokrát denne. Len keď lekárka zhodnotila že dieťa je zdravé tak asi autisti nebudete

elmivelmi
17. dec 2023

a nemala by chodit uz do skoly?
No ja by som ju ignorovala pri zachvate ked nevie co chce a reve vlastne kvoli nicomu.
Reagovala by som kebyze sa stane nieco naozaj vazne ale niw taketo vybuchy hnevu,ani mojknie ano nic.Az po zavhvate si to vysvetlit.

lija22
17. dec 2023

zdrave dieta. Normalne bysom odisla z izby bez reakcie.

autor
17. dec 2023

@elmivelmi nie nemala. bema presne 6 rokov.

salamistka
17. dec 2023

Ja by som navštívila psychologickú poradňu, aby som sa poradila, ako pristupovať k dcérke v takýchto chvíľach...boli sme takto párkrát a vždy nás vedeli správne nasmerovať...

autor
17. dec 2023

@salamistka mozem skusit, len to bude asi na dlhsie...

ivana3111
17. dec 2023

Môže to byť posunuté obdobie vzdoru. Mala ho ako ako 3 rocna alebo vôbec? Synovec nemal žiadny vzdor ako 2.5 ani 3 ročný až ako 7 ročný začal presne s podobnými vecami, na vyhodnotenie psychologicky išlo o posunuté obdobie vzdoru s ktorým ale treba pracovať , nakoľko je dieťa už staršie. Pomaly ho to ale prechádza.

autor
17. dec 2023

@ivana3111 take klasicke podla mna nemala. take ze by sa rozculila ze dostala vodu do modreho pohara a nie ruzoveho atd. ale okolo tych 2,5-3 rokov zacala mat "vlastny nazor" a sem tam spravila vystup ked nebolo po jej. ale nebolo to za blbosti a trvalo to vacsinou 5-10 min. vyplakala sa a bolo.

eternity24
17. dec 2023

Ja by som odisla z izby a povedala by som, že ju pomojkam až sa ukludni a nebude mi ubližovať a že keď bude kludna, môže prist za mnou a budeme sa mojkat, čakám na ňu v druhej izbe.

autor
17. dec 2023

a napriklad sa mi aj ospravedlni potom pocas dna. ze tak vyvadzala... aj ja sa jej ospravedlnim, ze som jej dala po zadku.

prasiatko30
17. dec 2023

Nezmenilo sa nieco zasadne v jej/vasom zivote? Zaciatok skolky/skoly? Si tehotna? Zacala si chodit do roboty? Etc.

A potom je jedna vec co ja volam - vyberat si vojny, ktore chces viest - niektore konflikty su zbytocne - napr dieta sa tesi na darcek, ktory vie, ze mas pren pripraveny a ty mu vytiahnes uplne inu vec, lebo si sa rozhodla, ze potesis radsej tvoju matku (pocitam zenu okolo 60) skor ako 6r dieta. Tak je jasne, ze dieta je frustrovane a bude robit sceny - to je akokeby ty vidis, ze muz kupuje najnovsi iphone, ktory ti aj slubi, ze ti ho da pod stromcek a pod stromcekom si najdes cokoladu - len taky priklad

autor
17. dec 2023

@prasiatko30 nie, nemam pocit ze sa nieco zmenilo.
a to s tym darcekom si nepochopila. mala za ockovanie dostat figurku zvierata-hracku. objednala som to, malo to prist do piatku ale termin stale posuvali. povedala som jej v piatok pred ockovanim ze bohuzial, pride to az v sobotu. cize az v sobotu dostane odmenu za to, ze ju ockovali-bolestne. to chytila jeden zachvat. mala ist po ockovani k mojej mame na noc, tam chytila druhy zachvat, ze tu hracku nema. tak s nou mama sla do hrackarstva s tym, ze sme sa dohodli ze teda za ockovanie dostane to co jej kupi moja mama. a to co som objednala ja dostane nabuduce. budu jej este vrtat zub, bude mat preockovanie atd. s tym sli do obchodu a kupili inu hracku. vcera po prichode domov chytila dalsi zachvat, ze nedostane aj tu hracku co som objednala ja. lebo ta uz prisla. proste zacina byt rozmaznana...

prasiatko30
17. dec 2023

Myslim, ze si stanovila diagnozu. Skusa hranice a co moze dosiahnut aj takymto sposobom

autor
17. dec 2023

@prasiatko30 ano, a uz potom ked je v amoku, nevie co so sebou a ako sa ukludnit. len ja by som potrebovala vediet, ako sa mam zachovat ja. ale kedze ma jej spravanie strasne vytaca, tak asi bude najlepsie ked odidem do inej izby. a vysvetlime si to potom. lebo nepocuva ked ma nervy. len teda neviem ci je spravne nechat ju v tej emocii samu. len ani ja sa moc nedokazem vtedy ovladat ☹

joannita
17. dec 2023

@deti95060810 ako vies ze to nieje normalne, ked tvoje deti to nemali? 🙂

Autorka, mam 5 rocneho a mame nieco podobne. Zachvaty hnevu kvoli tomu ze mu neurobime po voli, nevyhovieme, krik - dlho od nervov krici a skrieka, nadava nam, ukazuje pastou, obcas aj hracky hodi. Potom ho to prejde a dojde sa ospravedlnit. Ja uz len cakam kedy to prejde 🥴
Mava to v takych vlnach, ze mesiac relativne ok a potom zasa.
Chodime aj ku psychologicke, ale je uplne zdravy, nema ziadnu poruchu, autista urcite nieje (on je skor opak autistu), len ma vraj posunute emocne spracovavanie, skratka nevie ich tak dobre ovladat ako jeho rovesnici. Inteligencne je na tom dobre, ale emocne spravanie ma skratka posunute tak o 1 az 2 roky dozadu.

salamistka
17. dec 2023

No keď ju budeš obskakovať a mojkať, keď bude mať tieto záchvaty, tak ju utvrdíš v tom, že robí dobre, keď sa takto správa...hypoteticky, kebyže ja som nahnevaná kvôli niečomu a môj muž by prišiel za mnou a snažil hy sa ma upokojiť, tak by som hodila do neho vankúš, ale ak na nechá tak, aby som vyfučala, tak po čase prídem za ním už upokojená...dcéra sa ti ospravedlňuje, keď vyvádza, asi cíti, že sa nespráva adekvátne, ale v jej veku je to pochopiteľné, ešte sa nevie ovládať...ale teda ty sa ovládaj prosím, buď jej príkladom.

autor
17. dec 2023

@joannita vdaka za skusenost 🙂 a co vam radila psychologicka ze mate robit ked ma zachvat?

autor
17. dec 2023

@salamistka neviem, ja jej neustupim. ponuknem objatie ale neustupim z toho, kvoli comu vyvadza. a a i jej slovne nedohovaram, nepresviedcam. ale kedze to objatie ju nezaujima a teda nema vyznam jej ho ponukat, tak asi budem odchadzat...

majlo1234
17. dec 2023

Moj 2,5 rocny robi tieto vystupy tiez. Niektory den ani jeden, niektore dni ideme z jedneho do druheho. Na ruky, nechcem na ruky, na rukyyyy, nechcem na ruky. Podaaj mi ruku, nechcem ruku, podaj mi rukuuu, nechceě. Jak na psychiatrii. Vnutorne ma to extremne vytaca😄 navonok pomaha rozdychat a s kludom mu opakovat, ze to co povie prvy krat, spravim, ale nebudem skakat jak cvicena opica. A potom uz len ustat az do konca. Pripadne si sadnem k nemu a poviem, ze som tam pri nom, ak chce, pomojkam ho. Blbe je, zw byvate v panelaku, tp si ozaj u nas doma ani predstavit neviem

joannita
17. dec 2023

Mala som napisany dlhy koment ale zmizol mi 🤦‍♀️
Ale tak v skratke, psycholigicka radi vydrzat 😂 a stale mat vymedzene hranice, neustupovat.
Ked ta bije razne vysvetlit nie, ked reve a nejde vypnut a nema zmysel nieco robit, tak ju nechaj tak. Skusila by som mozno silne objatie a nepustit ju a uvidis ako bude reagovat, na mojho to neplatilo, zacal ma skrabat a bit. Ono je to aj tak vsetko len teoria co psycholog hovori. Ten kto nema take dieta to nikdy nepochopi a z mojich skusenosti, najviac radia mamicky (teraz nemyslim psychologov) ktore maju dobre deti a myslia si ze je to ich pricinenim a ich super vychovou🙂 netusia ako sa mylia a ake je to mat dieta ako mame my 🙂
Skus zajst za psychologom, poradi mozno nejak osobnejsie ked uvidi malu. Aj ked vlastne ja tu neviem...ja som bola uz asi u troch, aj u specialnej pedagogicky, vsetci potvrdili ze je to zdravy chlapec a uzasny chlapec (lebo fakt je), vnimavy, zlaty, usmievavy, vtipny, ale zaroven drzy nervacik a v podstate nam nikto nepomohol. Skusali sme snad uz vsetko. Ja len verim, ze je to len obdobie 😂 Drzim palce ❤️😂

autor
17. dec 2023

@joannita ani na nu objatie nefungovalo. dokonca si z toho spravila "zabavku", ako sa mi vysmyknut a lepsie ma capnut. ja dufam ze tak ako to z nicoho nic prislo, ze to aj odide.

heln
17. dec 2023

moja dcera robila v podobnom veku nieco podobne, lahla na zem a hrala sa na babatko, myslim ze je to normalne, akysi navrat do skorsej vyvinovej fazy, casom to prestala robit, ale nikdy pri tom nebola agresivna, nevrieskala, neublizovala. konzultacia u psychologa by asi nebola zla.

autor
17. dec 2023

@heln to nemalo nic spolocne s tou hrou. zachvat dostala preto, ze som nieco odmietla spravit. na babatko sa potom uz ani nehrala.

teddustok
17. dec 2023

My mame nieco podobne. Tak isto u nas nezaberalo toto objatie a pritulenie alebo frazy typu viem, ze si nestastna.... Iba ju to rozculilo, ci sa jej vysmievam a bola horsia. U nas zabera len naozaj ndchat ju tak, odist ona sa sama upokoji. Ked uz vidim, ze je za tym, mozno aj po hodine dvoch, a je v klude, pomaly rozoberam situaciu ale aby mi ona vysvetlila co sa stalo. Napr vies hadzala si sa. Co sa stalo. A ona povie. A ja sa pytam, preco. A neodpovedam za nu, i ked to vediem smerom aby si nevymyslela dovod ale skusila ona rozanalizovat kde je problem. Ona sa potom upokojila a nejako si to sama zrovnala.
Zatial nam toto zabera. Dcera tiez 6 rokov

autor
18. dec 2023

@teddustok vdaka, skusim takto.