Ako reagovať na nervové záchvaty dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

máme syna, ktorý bude mať dva roky. Je to veľmi šikovný chlapec. Ťažko sa mi to píše, ale príde mi, že je zákerný. Veľmi rád robí zle. Keď mu povieme nerob, bude to robiť pokým nekričíme a aj tak v tom pokračuje. Veľakrát príde k nám a vylepí nám facku. Večer má dosť často nervové záchvaty, ktoré občas trvajú aj 5 hodín. Vtedy mu nepomôže nič. Vrieska, hádže sa o posteľ, kope nás. Nepomôže nič.

Už sme zúfalí.

Ako túto situáciu ďalej riešiť?

Priateľ je prísny, veľa vecí mu nedovolí, aj malý ma pred ním rešpekt. V týchto situáciách je slabý už aj priateľ.

Ďakujem

Dobrý deň,

syn je v období vzdoru, a preto jeho prejavy v správaní sú pre vás ťažko korigovateľné.

Hlavná vec, aby ste dokázali s dieťaťom pracovať je uvedomiť si, že syn je v období, keď si skúša svoje hranice a svoju vôľu a objavuje samého seba. Chce teda vedieť, čo sa stane, keď niečo urobím, ako ovplyvním situáciu.

Jeho správanie ešte rozhodne nie je zlomyseľné, aj keď sa vám to tak zdá. Nevie si predstaviť v mysli dopredu, že keď urobím toto, tak tým sa moji rodičia budú cítiť zle. Jeho mozog toho ešte jednoducho nie je schopný. Koná impulzívne a robí činnosti, ktoré ho fascinujú. Tak isto možno potrebuje takýmto spôsobom získavať vašu pozornosť.

Pridám vám zopár linkov, kde som sa už venovala tejto téme, dúfam, že vám budú inšpiráciou pre prácu so synčekom.

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička