Nočné pomočovanie štvorročného chlapca

miskam1
25. aug 2015

Ahojte žienky, som zúfalá tak sa na vás obraciam. Malý bude mať v októbri 4 roky a začal sa nám v noci znovu pocikávať, trvá to už asi pol roka. Keby sa pocikal len raz, ale občas sa pociká aj tri - štyrikrát za noc a spokojne si v tom spí.. Pri tom mu nedávame večer už nič piť (asi dve hodiny pred spaním), chodí spávať okolo 19,30-20,00 dávame ho vycikať cca o 21,00 a o 22,00, aby vydržal do rána, no nepomáha už ani to.. Už sme dali spraviť aj rozbor moču ale bol negatívny, neviem si vôbec vysvetliť čím to je a prečo sa stále pocikáva. Bolo obdobie kedy sa pocikával aj počas poobedného spánku, to teraz našťastie prestalo ale v noci stále, noc čo noc. Minulý týždeň sa nepocikal ani raz, tak sme sa tešili, ale opäť sa to vrátilo, už som z toho na mraky.. Nemáme ani žiadne stresy v rodine, nič nové, žiadne nové prostredie, nič, všetko je rovnaké.. Nerozumiem tomu. Už sme skúšali aj vyhrešiť aj motivovať aj prosíkať.. Máte podobnú skúsenosť? Ako ste odučili svoje dieťa Vy? Budem rada za každú konštruktívnu radu, ďakujem 🙂

maslenka47
25. aug 2015

@miskam1 urolog, ak vyluci fyziologicku pricinu tak psycholog. Ze ty si myslis, ze "nemate v rodine stresy" neznamena, ze to dieta nie je z niecoho stresovane alebo frustrovane. Kludne z niecoho, co je pre teba uplna blbost, takze to veselo ignorujes, zatial co dieta ma traumu az sa to boji povedat 😒

lilimoni
25. aug 2015

Isto urolog alebo psycholog. Nezaskodi zapisat si kde ste boli a co ste robili a porovnat dni kedy k pocikaniu prislo a kedy nie. Ale ja by som dieta zobrala v noci cikat. Prehod si maleho aj spiaceho na rameno, posad ho na zachod a odnes ho spinkat 🙂

anega79
25. aug 2015

My mame ten isty problem, mala ma 4.5 roka a stale v noci cika, aj ked ju bravam po 3 hod od spanku vycikat. rano je plienka mokra

cairka
25. aug 2015

Urológ nočné pomočovanie rieši až od 5 rokov, do 5 rokov sa to považuje za fyziologické 😉 Moja má o mesiac 6 a tiež riešime...u nás zrejme psychická príčina...

sandey
25. aug 2015

Ja som paniku nerobila, malý mal 4,5 roka a ešte mal v noci plienku. Potom sme išli do kúpeľov, ale nie kvôli tomu a tam mal zrazu 3týždne suchú. Takže niekedy je dobré to nechať na neho, ak bude pripravený, prestane sa pocikávat. Plienky by som zatiaľ dávala hlavne keď sa schladilo, aby neprechladol. Ak by to neprešlo do 5 rokov, potom by som navštívila urológa (nemyslím si, že nočné pocikavanie je z traumy). Kamarátkin syn užíval nejaké lieky od urológa, labo aj po 5 rokoch sa pocikaval

phillippa
25. aug 2015

moj maly ma 4 roky len teraz par noci je bez plienky ale kazde 3 hod ho budim cikat. vela pije aj vecer pred spanim este 3 dl mlieka stiahne takze je nenormalne aby nesiel v noci cikat. poslenu noc sa uz sam zobudil ze mu treba myslim ze je to len navyk.

brrrrrciatko
25. aug 2015

ja by som to neriesila.. do 5 rokov je to normalne. my sme mali presne to iste... potom sme mu zacali zase davat plienku (asi 3 tyzdne) a potom zase bez plienky.. odvtedy mal 3 pocikane noci.. inak ho davame raz za noc vycikat a je pekn3 suchy do rana.. a ak sa nahodou pocika tak taky plac hned spusti 🙂 my nocne pocikavanie nebudeme vobec riesit.. do 10 rokov je to ok a potom sa to same upravi 🙂 a ziadne lieky do neho pchat nebudem

mijo53
25. aug 2015

motivovať, vyhrešiť, prosíkať nepomôže, on asi tvrdo spí. To, že nedávate piť po 18:00 hod. je dobre, zobrať ho z postele okolo 23:00 hod. na záchod. Riešili sme v rodine taký prípad, skoro u 6 ročného dieťaťa a pocikalo sa aj počas poobedňajšieho spánku, moč bol dobrý, urologička hovorila, že dieťa je zdravé. len dodržiavať ten pitný režim, nedať piť po 18-tej hodine a o 23 na WC, lebo to je potom problém rodičov, že nepočúvajú, čo hovoria lekári. Predpísala aj nejaké tabletočky, neviem aké, a za krátky čas bolo všetko OK, nepocikalo sa. U tohto dieťaťa bol ešte ten problém, že cmúľalo počas spánku palec a tak sa nesústredilo na cikanie ale na cmuľanie.

bosoriak
25. aug 2015

@miskam1 Moja starsia mala plienku do 4.5 roka. Tiez sme skusali vselico, nic nepomohlo, tak som sa na to vykvajzla a davali sme plienku. Potom mi raz sama povedala, ze uz ju nechce a odvtedy je klud, bolo par nehod, ale uz od tych 5 rokov ziadna.
Nenut ho este, mozno len potrebuje trochu viac casu.
Mne sa metoda nedavat pit a budit v noci strasne prieci, ja by som nevydrzala bez tekutin od siestej vecer az do rana. Budit dieta kvoli cikaniu tiez nebudem, lebo sa ma same naucit sa budit ked ho tlaci mocovy mechur, nie ze sa bude spoliehat na rodicov. Ale to je len moj nazor.

talbotko
25. aug 2015

tiež máme tento istý problém u 4,5 ročného.... takisto sme dali vyšetriť moč a všetko je v poriadku.... do 5 rokov sa to berie ako normálne, nič viac s ním teraz dr. robiť nebude.... on sa pociká, keď tvrdo zaspí (niekedy sa mu to stane aj počas poobedného spánku).... vraj musí z toho vyrásť (musí mu dozrieť nervová sústava, aby sa zobudil na plný močový mechúr)... tiež som z toho už na nervy, ale tak neurobím nič, treba len vydržať.

dzejn80
25. aug 2015

@bosoriak jaaj, moj mal teraz 4 a tiez to riesime ... robim to ako ty ... odmietla som ho nosit na wc, lebo on ani nevie, ze tam ide, tak aky to ma zmysel. Kym sa sam nezobudi, ze mu treba, necham ho tak. Mladsi je od 2r3m bez plienky, aj v noci, tak akurat starsiemu niekedy poviem, ze a ty kedy? Ale vobec ho tym nechcem stresovat, sak to pride 🙂

bosoriak
25. aug 2015

@dzejn80 No veru, ja som teda starsiu stresovala paradne, az sa cudujem, ze nejaky blok nedostala. Kazdu noc prezliekat periny, postele, nervozna ja aj ona.. Akoby nebolo dolezitejsej veci na svete, len aby v noci nebola s plienkou. Potom som sa tak zamyslela a ze a co ked bude v noci s plienkou ako patrocna? Zruti sa svet? Nuz a ako som sa ja ukludnila a prestala vysilovat, do pol roka bolo po plienke v noci... 🙂

rutie
25. aug 2015

A ako dlho bol v noci bez plienok? Lebo ak nebol spolahlivo dlhsie obdobie, tak to nie je pomocovanie, ale jednoducho este nedozrel. Urolog aj psycholog riesia az od 5-6 rokov, dovtedy sa to povazuje za fyziologicku zalezitost.

Moja ma styri roky a zatial neriesim. Nie som leniva mama, moje starsie sa oducili vo veku syn 3,5 roka, dcera 2 roky a dalsia dcera 1,5 roka. Tolko problemov treba riesit v zivote a tento dufam, ze sa vyriesi do roka sam. Tie plienky zas tolko nestoja.

katarina644
25. aug 2015

@miskam1 ahoj, aj u nas je nieco podobne, len s kakanim, drzi to v sebe, a ked uz je plny, tak sa mi prvy krat minuly tyzden pocikal do teplakov na ihrisku. a to mi v zivote nespravil. u nas ked sa ma ist vykakat nepomaha ani vysvetlovanie, ani prosenie, ani vyhrazky, ani ziapot ani nic. tiez som z toho na prasky. a maly bude mat pat rokov.

mirkakab
25. aug 2015

Kočky tento problem riešila aj jedna známa a malemu pomohla zaváraná červená repa, chlapec bol sám nešťastný už z toho, no zistil že sa mu začalo dariť ked jedol tú repu, myslím že to bol skorej "babičkovský recept " ale pomohlo ... nebola tam psychická príčina

lilke
25. aug 2015

riesili sme nieco podobne, tiez vyse roka mal syn suche noci a potom temer pravidelne pocikavanie, a tvrdy spanok ako u vas. u syna bol problem v skolke. chodili sme k psychologicke. musel dodrziavat pitny rezim, vacsinu tekutin doobeda, vecer ako vy nepit, oblubene acidko sme mu davali skor, lebo je mocopudne. ale zakazali nam ho nosit na wc v noci, lebo si to neuvedomoval, a nenaucil by sa ovladat mechur. budit sme ho tiez nemali, lebo by bol zostresovany, a opat bludny kruh. tesne pred spankom vycikat. a hlavne nepoukazovat na pocikavanie, aby nemal traumu... trvalo to vyse roka, pocikanie ci cvrknutie bolo stale neskor, az to vydrzal do rana... teraz je tvoj syncek este malinky, pokojne mu daj este plienku. ak nechces, trochu si pobojujes, ale o rok-dva uz to bude zabudnute. 🙂

marcy1980
25. aug 2015

@miskam1 ahoj, mali sme taký istý problém a pomočovanie denné či nočné sa rieši v nefrologickej ambulancii. Do 5. rokov sú to ale iba režimové opatrenia - najviac tekutín v priebehu doobedia, popoludní sa vyhýbať čajíkom ktoré sú močopudné. Museli sme si aj jeden víkend zapisovať všetky tekutiny čo vypil a aj čo všetko vycikal. Tým nám pani doktorka zhodnotila kapacitu močového mechúra.
Keď už mal malý 5. rokov a v noci sa stále pocikával, predpísala na noc pirulky pod jazyk na regulovanie močového mechúra. Teraz si malý píše zápisníček a za každý suchý deň aj noc nakreslí slniečko - je to taká motivácia pre dieťa - dostal od pani doktorky za úlohu. A až toto leto sme konečne úspešne bez akéhokoľvek pomočovania 🙂
Bol to dlhý proces ale po roku sledovania a pomoci na nefrológii je všetko v poriadku.