Podráždené slepé črevo u 12 ročného dieťaťa a stravovanie

ena70
9. mar 2015

Ahojte mamičky, potrebovala by som poradiť, nakoľko nie som zdravoťák. Malý (má 12 rokov) je od soboty večera na chirugii, mal strašné bolesti bruška a krče, potom zvracal 2x, tak ho brali hneď na chirurgiu,robili mu odbery krvi, mal mierne zvýšené CRP a biele krvinky, ale to bolo vraj aj následok po chorobe, lebo tesne predtým ako ho začal boleť slepák tak sme boli týždeň doma s horúčkami a kašlom a soplom. Bral atb Cefzil 500 a že tie vraj mu podráždili slepák. Robili mu dalšie odbery, už to vraj kleslo a výsledky sono boli v poriadku. Najprv bol na infúzkach, dnes mu dali na obed nejakú zeleninkovú polievku a aj na večer, inak má len sladený čaj. Vraj zajtra bude mať kašovitú stravu, čo to bude ešte neviem. A zajtra alebo v stredu pokial bude ok, tak ho prepustia. Tak rozmýšľam, čo mu mám v nasledovné dni dávať jesť, aby som niečo nepokazila. Viem že pri dietach ide o ryžu, zemiaky, sucháre a tak, ale toto bolo predsa čosi vážnejšie. A som prekvapená že začali polievkami. Pečivo nemal zatiaľ žiadne. Tak sa chcem opýtať, čo mu mám dávať v prvé dni, či dáke vývary či zeleninové polievky, proste chcem poradiť dáke receptíky, ak ste zažili takúto situáciu, čo ste dávali, aby som mu nič nepobabrala. Vopred vám ďakujem za rady.

mammaroma
9. mar 2015

@ena70
Po infúziách a tekutinách sa začína v nemocke tekutou stravou - polievka, detská výživa, prívarok... O strave Ťa predpokladám poučia, ale vo všeobecnosti má byť nenafukujúca, nezapekajúca, nemastné, čo sa týka prípravy tak varenie, dusenie, chudé mäso, zemiaky, ryža, pečivo skôr staršie, zelenina tepelne upravená... Prípadne si pozri ešte na webe pod heslom šetriaca diéta 🙂

ena70
autor
9. mar 2015

@mammaroma joj dakujem ti. takze ked budem robit masko, tak len na vode? a privarky ake mu mozem? ja som v tomto total neznala....este sme nikdy taketo neriesili, budem povdacna za cokolvek aj recept 😉 a detsku vyzivu - klasicke presnidavky moze? kedy sa moze pridavat masko, mlieko a podobne veci? kolko dni mu davat len polievky? ja viem same otazky...no nevyznam sa...dakujem ti 🙂

mammaroma
9. mar 2015

@ena70
Našla som jeden link, síce taký všeobecnejší, ale veľmi dobrý, od diétnych sestier:
http://www.vusch.sk/download/setriaca-dieta-2.pdf

ena70
autor
9. mar 2015

a mam ho drzat par dni len na polievke, ci uz aj ostatne veci pridavat? neviem kedy tam dat privarok alebo tu detsku vyzivu /i ked na nu mi frfle ze on to jest nebude), hlavne ze ako babatko papal 🙂

mammaroma
9. mar 2015

@ena70
Aha, prepáč, trocha sme sa tu "minuli", práve som Ti písala, keď si napísala aj Ty 🙂 V podstate aj na tieto otázky nájdeš odpoveď v tom článku, sú tam myslím spomenuté aj prívarky. Pevnú stravu, čiže aj mäso dostane zrejme ešte aj v nemocnici, kým pôjde domov. Tie prvé cca 1-2 dni býva strava tekutá až kašovitá. Áno, presnídavky pre deti tiež môže 🙂 Aj jogurty, ak má rád, len radšej nie čokoládové, tie sú menej šetrivé pre trávenie

ena70
autor
9. mar 2015

@mammaroma dnes bol len na polievke. zajtra má mať kašovitú stravu, neviem čo to predstavuje a zajtra ho možno pustia domov, preto mám obavy čo mu prichystať na jedlo, predsa len v nemocke vedia čo mu dať, ja nie som "od fachu" 🙂. áno v tom článku sú aj prívarky spomenuté, len netuším ako dlho podávať len polievky a potom len kašovité, či uz začať všetko? lebo dnes mal len tú polievku, a zajtra ak mu dajú kašovité a pustia domov, tak asi ani to masko nevyskúša u nich....a sa bojím zas, aby nedostal bolesti. lebo črevo von nešlo, bolo len podráždené. vraj z atb.

mammaroma
9. mar 2015

@ena70
Ono sa to stupňuje, aby sa postupne tráviaci trakt opäť zaťažil - čiže prvý deň polievka a tekuté, ďalší deň ak je strava kašovitá, tak možno nejaké pyré s mletým mäsom a nasledujúci deň by už mala byť tá šetriaca diéta. Ale v každom prípade, pri prepustení z nemocnice by mal lekár, prípadne sestra poučiť o strave, čiže vtedy sa pripadne spýtať na to, či už môže dostať aj pevnú stravu, samozrejme diétnu.

ena70
autor
9. mar 2015

Aha...ale v tej šetriacej diete (ešte som ju uplne podrobne nelúskala len jedným okom),no všimla som si pár receptov, a to je už kvázi akoby normálne jedlo.polievka a druhé. akurát masko asi len tak na sucho oprazit a potom dusit.... ty robíš v zdravotníctve?

mirreckall
9. mar 2015

@ena70 ahoj, ja som mala podrazdeny slepak, take zlozitejsie to vsetko bolo, skoncilo to laparoskopiou brusnej dutiny, slepak mi tam nechali... tri dni som jedla kasovite jedla a polievky... na stvrty som uz mala normalnu stravu nemocnicnu, aj rozky...nic vyprazane, ani strukoviny myslim a potom som uz normalne fungovala...asi po 3 tyzdnoch som uz zacala jest vsetko...teraz ked mam strach, ze boli asi slepak, dam si dietu, suchare a presnidavky zo dva dni...a potom jem zas normalne 🙂 moj jedalnicek je vela zeleniny, ovocia a nic vyprazane a malo masa...

ena70
autor
9. mar 2015

@mirreckall fiha tri dni kasovite? a co to bolo? lebo rozmyslam ake "dobroty" idem malému vyvarat :D...a tri tyzdne si na com fungovala ked este si nejedla vsetko? no ten moj dnes nariekal ze ked videl u suseda na stole zemiakovu kasu a nejake mlete maso, ze to by som si veru dal, tomu ver 😀 ....vravim musis cakat, lebo skoncis na stole....len tazsie sa dietatu rozkazuje...on mi salaty zeleninove jest nebude...je to masozravec 🙂

mammaroma
10. mar 2015

@ena70
Ahoj, áno, to už je normálne pevná strava, len s niekoľkými obmedzeniami, napríklad už to spomenuté dusenie mäsa, zeleniny... Robím na chirurgii, s deťmi, takze som vychádzala zo svojich reálnych skúseností. Mäso v pohode bude môcť jesť, to sa nemusí fešák báť 🙂

mirreckall
10. mar 2015

@ena70 pudingy, presnidavky... ale na treti den, ma uz napinalalo, ked som videla, ze mi to nesu znova :D a potom cestoviny, ryza, dusena zelenina, dusene maso...a potom uz vsetko, ale s mierou, a postupne pridavat...co si pamatam, tak v nemocnici som mala aj cestoviny s dakou omackou aj masom, aj zapekanu zeleninu so syrom a taketo chutovky 🙂

ena70
autor
10. mar 2015

@mammaroma ahoj...no dnes mi volal ze dostal na raňajky rožky dva aj s maslom a kakao, ale že akési vodové hnusné 🙂...tak si dal radšej čaj. na obed že mal zeleninovú polievku a zemiakové pyré a nejaké mleté mäsko. pamätám si ked sme raz ležali na detskom, tak im dávali akési mleté mäsko alebo bolo to sformované do nejakej kocky, ešte s čím, pripadalo mi to ako z plechu keď sa robí koláč 🙂...ale chutilo mu to. nevieš aké mleté mäsko im dávajú a ako to upravujú? či to zmiešajú so zeleninou alebo ako? ...

anula
10. mar 2015

@ena70
ziadne diety nemusis. To uz asi len na SK existuju rozne diety a ani Dr nevedia v com sa lisia.
Tu v CH aj po operacii, hned po prebudeni tekutiny a 4 hod neskor normalna strava.
Navyse, nie je iste, ci to bolo "podrazdene slepe crevo". Deti maju v okoli criev vela lymfatickych uzlin, ktore sa zvacsia pri prechladnuti a inych ochoreniach a robia rovnake priznaky ako slepak.

ena70
autor
10. mar 2015

@anula povedali mi že bolo....na dotyk to mal bolestivé, až plakal od bolesti... bol na infúzkach sobotu večer aj nedeľu doobeda. potom prísna diéta...dnes uz jedol zeleninovu polievku, pyre, mlete masko. ale na vsetko idu opatrne. no po operacii ked som ja bola kedysi (operovali mi nosovu prepazku v narkoze) a ked som sa po prebudeni napila - lebo som mala horucku a smad, juuuuj...to som vyvratila skoro cely zaludok.....

janinah
10. mar 2015

Nepreháňaj to s tým dietovaním,on predsa nie je po operácii,tie jedlá čo sa tu spomínajú sú pooperačne....3-4 dni bez vyprážaných jedál,strukovín,bublinkatej vody,mastného a potom už všetko...

mammaroma
10. mar 2015

@ena70
Veď uvidíš, riaď sa jednoducho tým, čo Ti povie ošetrujúci lekár/personál keď budú synčeka prepúšťať domov. Oni poznajú presne jeho stav, takže Ti odpovedia či treba ešte diétnu stravu a ako dlho. My konkrétne u nás na odd odporúčame diétovať (ako som písala) ešte cca 1 týždeň, nielen po operácii, ale aj u detí s takouto epizódou bolesti bruška, ktorým sa stav upravil bez operácie.
Držím palce a skoré uzdravenie 🙂

anula
10. mar 2015

@mammaroma
bohuzial, diety nie su nicim podlozene a stavim sa, ze pacienti su aj pred operaciou nalacno od predchadzajuceho dna.

ena70
autor
10. mar 2015

@mammaroma
Si strašne milá, ďakujem za všetky rady a veľmi ľudský prístup...Ako sa hovorí, cítiť z Teba človečinu 🙂....človečenstvo....chápeš čo tým myslím. Trochu sa obávam či sa ocinko nezabudne popýtať na toto všetko, lebo mňa zrejme chytili synove bacile a teraz kašlem odušu, mám zvýšenú teplotu, takže tam pre neho nemôžem ísť. Dúfam len, že to zas odo mňa malý spätne nechytí....ach jo...máme akýsi zlý mesiac.... Ďakujem Ti ešte raz 😉

mammaroma
11. mar 2015

@anula
Pacienti prijatí na plánovaný zákrok majú stravu od príchodu do nemocnice - u nás v detskej nemocnici určite a čo som sa stretla ja, tak aj dospelí. Takže dvojdňové lačnenie ja osobne potvrdiť nemôžem. Že diéty nie sú podložené - neviem celkom ako to myslíte, ale asi nemyslíte tým diéty diabetikov, chorých na pečeň, žlčník, pankreas 🙂 A naše odporučenia o diéte, ja si myslím, že zmysel majú, už len preto, ako sa u nás stravuje...už deti, niekedy sa až zhrozím a tak pár dní šetrenia po atakoch bolesti, spôsobených kde tu aj diétnou chybou, nie je až tak na škodu. Veď nik nežiada aby boli o chlebe a vode...

ena70
autor
11. mar 2015

@mammaroma Ahoj, no fešák je už doma, doniesol so sebou papier o šetriacej diéte 🙂...dali mu to v nemocke. Navarila som len takú ľahkú polievku zeleninovú, zemiak.pyré a kuracie mäsko len tak na prírodno, na vode, trošku ochutené. Tak uvidíme. Tiež si myslím že po takom ataku nie je od veci aby si črevá trochu oddýchli...Preto som sa aj tu na to pýtala. Polievku už "zmastil", vraví že takú mali aj v nemocke presne, ja som to zahustila len tak krupicou, ako keď som mu to kedysi varievala ako bábätku. Druhé že si dá neskôr. Však jasné, črevá ma stiahnuté. A už aj ide zajtra do školy, že môže. No hlavne že ho máme doma, lebo tu bolo také ticho....ako polievka bez soli 🙂

mammaroma
11. mar 2015

@ena70
Tak som rada, že sa má už dobre 🙂 A aj Ty sa skoro uzdrav 🙂

ena70
autor
11. mar 2015

@mammaroma
Ďakujem veľmi pekne 🙂.... Ja som na PN-ke do utorka, tak sa musím nejak vyliečiť. Otrasne kašlem, až ma hrtan bolí. Ale lieky mám, tak hádam zaberú... Všetko dobré aj Tebe aj rodinke. 🙂 Majú milú maminku...

anula
11. mar 2015

@mammaroma
u nas je pacient "nalacno" 6 hod pred operaciou, 2 hodiny pred vypije 2 hydrokarbonatove napoje.
Ine diety, zlcnikova, pankreaticka atd sa uz v sulade s literaturou nepouzivaju. Taze presne to som tym myslela. 🙂

ena70
autor
11. mar 2015

@anula
ale ja si aj tak myslim ze po operacii zlcnika, criev a podobne je treba stravovat sa lahsie...nie hned vsetko....ved tie vnutorne organy si musia chvilku oddychnut...hlavne ak boli podrazdene....takze nejaka lahsia strava je isto namieste 🙂

vydrnik
11. mar 2015

@ena70 dcera bola v Januari chora infek.bronchitida bola v nem.na infuz.a doma antb.mala som aj malrho v nemocke.po 4 dnoch doma opet nemocka.zapal slepeho creva.uzliny a infek.v brusku.operovali ju na poslednu chvilu.4 dni nic nejedla lrn pila a zvracala.potom jej v nemocke davali vyvar.aj to zvracala tak mala dietne keksy.Ked nas pustali domov nasadili dietny rezim.po tyzdni zacla pomaly jest vsetko

anula
11. mar 2015

@ena70
Praveze nemusia, strava ide predsa cez crevo. Aj po operacii hrubeho creva, pacient ma hned 6 hod po operacii tekutu stravu-polievku, nejaky krem, jogurt, prvy den po operacii lahku stravu a treti den normalny rezim.

Pytala si sa, ci je potrebna dieta pre tvojho syna, podla mna nie je. Ale ak chcete dietovat, dieta mu neuskodi, avsak ani nepomoze. 😉
V pondelok som operovala 6 rocneho pacienta na slepe crevo, moja posledna operacia pred porodom. Hned na pooperacnej izbe dostal pit, 6 hod po operacii normalnu stravu a kedze dobre zvladol veceru, siel domov.

ena70
autor
11. mar 2015

@anula ako nemyslela som striktnu dietu...len skor obmedzenia....ale ok, uz som v obraze....akoze stravuje sa normalne, ale zatial mu nerobim maso dusene na oleji ale len na vode.... moj bol po tych bolestiach na infuzkach den,na druhy tekuta strava, na dalsi kasovita a na treti den siel domov... ako myslela som skor tu upravu jedal...nie ze byt na vode a chlebe 🙂

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz