Porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

monika76
23. sep 2011

Prosím o radu mamičky ktoré s tým prešli.Mám syna v 2. ročníku ZŠ. Problémi sa stupňujú a v pondelok mu má pani doktorka predpísat lieky že vraj pre jeho dobro .Brali ste lieky pomohlo? ach jaj ☹ veľmi sa bojím o syna ale ked chcem aby sa nič nestalo aby neublížil nechtiac nejakemu dietatu budeme musiet brat liečbu a kopec vecí okolo toho.Na špecialnu pedagogiku sme objednaný až na 24 .oktobra ale že vraj inej cesty niet.

filipal
23. sep 2011

@monika76 lieky tvojmu syncekovi predpisal psychiater? ide o to, ze tato diagnoza sa da zvladnut aj terapiami u psychologa. specialny pedagog zase urcuje, akymi metodami sa ma tvoje dieta vzdelavat....
medikamentozna liecba sa uziva na skudnenie.
ake prejavy ma tvoj syn?

monika76
autor
23. sep 2011

@filipal Prejavy ? to že je ako jojo tak na to sme si už zvykli ale trápy ma že keby bolo na ňom tak nič neje,nespavosť,nekľud ,pomočovanie.Nesutredi sa ,abecedu sa učíme každý den. Zabuda,kričí je veľmi hlučný ,doslova Ťa nepustí k slovu večne kecá skáče do reči.Vravíš mu niečo nevníma robí si svoje proste zúfalstvo.Teraz je v 2. triede na ZŠ a začali sťažnosti Jeden den zbil jedného chlapčeka druhý den zbil ďalšieho ale tak že mu nevedeli zastavit krvácanie z nosa.Nikdy naozaj nikdy toto neorbil !!! Ja som neverila že k tomu všetkému aj toto sa pridalo. Tak ale ked nechcem aby ho vzali do liečebne musím ísť v pondelok za psychiatričkou a robit to čo ona nám nakáže.Dnes ma špecialna pedagogička upozornila že ked nezačne brat lieky tak že podľa nej ☹ urobí niečo oveľa horšie a bude neskoro ľutovať. Upozorňujem že ona ho ani nevydela len mi davala otazky a ja som jej odpovedala.Chce psychiatrické vyš. psychologické vyš. neurologia.Celí týžden budeme behať po lekároch ale ja nedopustím aby na mojho syna ukazovali palcom.By si neverila aký je citlivý nikoľko krát do dňa povie mamka ja ťa ľubkam.Je srdečný aj jeho družinárka povie Miško je veľmi zlatý až na tú jeto neposednosť no ona s ním že vraj nemá problém.Chcem mu pomocť ako budem vediet no som sama už vyčerpaná.

yukki
24. sep 2011

@monika76
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/dieta-s-poruchou-pozornosti-sprevadzana-hyperaktivitou/

Ja nemám dcéru medikovanú, zatiaľ ale...známa k tomu musela pristúpiť, prejavy oboch synov podobné tomu čo popisuješ ty, špeciálny pedagóg ani psychológ tam nemali veľmi čo pomáhať, tá mamka robila pre chlapcov všetko a jej prístup bol ukážkový.....keď im ušili lieky a dávkovanie na mieru, povedala, že konečne to u noch doma vyzerá občas ako v normálnej rodine...chlapcom sa zlepšil prospech (asi že sa zlepšila pozornosť?), získali aké také miesto v kolektíve-čo bol dovtedy obrovský problém, deti ich neprijímali práve aj kôli agresivite, neschopnosti sústredenia, impulzivite....ale...momentálne berú iba po jeden resp.dva lieky, lebo na začiatku im nasadili po dve či tri liečivá a z tej kombinácie mali problémy... Aj teraz im dáva lieky na podporu činnosti pečene tuším nejaké tie Lipovitan či Flavobion či čo....magneB, nejaké omegy kyseliny a tak..teda všetko viacmenej vitamíny a minerály....popri ale teda len tom jedinom lieku, ktorý berú-a starší berie aj na spanie čosi, kôli nespavosti a úzkostiam. Tiež že dosť trpeli na začiatku nechutenstvom, ale prešlo to. Vlastnú skúsenosť s tým zatiaľ nemám a dalbyboh aby som ani nemusela mať, ale keď je to tak ďaleko a v odôvodnených prípadoch, že to pomáha tomu dieťaťu a aj rodine tak.... ono liekom proti angíne a zápalu priedušiek, liekom na vredy či na cukrovku sa nebránime ale tieto lieky na ADHD sú stále dosť....tabu. 🤐

monika76
autor
24. sep 2011

@yukki ďakujem za odpoveď snáď aj u nás bude raz normálny den .

angela200
24. sep 2011

@monika76 ahoj a tvoj syn chodí do normálnej triedy, alebo do špeciálnej? a koľko je v triede detí?

monika76
autor
24. sep 2011

@angela200 chodí do normálne ZŠ čo som počula aj uznávaná u nás v Košiciach.Detí je v každej triede 20. Ja sa s ním veľmi veľa učím ale nosí zatila len jedničky takže fajn len nikto nevydí koľko nás to námahy stojí.Bol prijatý aj na umeleckú školu lebo krásne kreslí no stopla som to nakoľko si to nemožem dovolit.

nela82
24. sep 2011

@monika76 tiez mam syna s ADHD ☹ uplne ta chapem...no moj je aj dyslektik-je integrovany-ma individualny plan...Ty si z KE?My tam chodime k psychiatricke-Majorovej.Predpisala mu lieky-Concertu-no momentalne sme ju vysadili-sice bez jej vedomia...zdalo sanam zeliecbanezabera-proste sa nam zdal stale rovnaky..no teraz sa mi zase zda,ze budeme musiet zacat pokracovat v liecbe.. ☹ Zacal kusat deti v skole-tiez je druhak na ZS.Minuly tyzden sme zacali chodit na Biofeedback-neviem ci si o tom pocula.Je to vlastne formou pocitacovej hry-to by malo pomoct..tak som sama zvedava...inac je tiez hrozne zivy,rozutekany a stale mu opakujeme-aby sa sustredil...

monika76
autor
24. sep 2011

@nela82 ano som z KE. Ja sama ešte neviem čo nás čaká a čo bude ☹ to kusanie poznám 😒 V pondelok sa rozhodne čo bude ďalej.

marianka79
24. sep 2011

@monika76 žiadne lieky by som mu nedávala mojmu tiež dali lieky ale som mu ich po 2 och rokoch vysadila a v pohode je síce má inu diagnózu ale tiaž mal poruchu pozornosti a koncentrácie a aj poruchu adaptácie tiež bil deti ubližoval lámal im ceruzky ako barbar ale už je to za nami fúú 😉

nela82
24. sep 2011

aj tvoj tak vkuse beha ako moj???Je to hrozne,no co narobime 😢 Vela krat som zufala..znechutena z toho vsetkeho...

marianka79
24. sep 2011

@nela82 jááj čo som sa ja nabehala 😀 teraz už len spomínam a aj sa z toho smejem lebo som bola ako policajt za ním

monika76
autor
24. sep 2011

@marianka79 Ďakujem za odpoveď a cením si že sa snažíte mi všetky poradit.

monika76
autor
24. sep 2011

@marianka79 len u mňa je to zlé že som sama na nich a mám ročného chlapčeka.Dakedy neviem čo skor.

marianka79
24. sep 2011

@monika76 inak moj sa ukludnil v 10tich rokoch ale zase tá puberta ide 😀

marianka79
24. sep 2011

@monika76 tieto deti sú velmi výnimočné a hlavne velmi citlivé 😉

monika76
autor
24. sep 2011

@marianka79 no to je pravda. Poznám to, mám skoro 18-násť ročného syna potom toho pobehajka a malého ročného 😉

marianka79
24. sep 2011

tak z jedného ideš do druhého ale to zvládneš 😉

marianka79
24. sep 2011

inak počuli ste už o indigových a kryštálových detoch....... to sú tie naše 😉

nela82
24. sep 2011

@marianka79 no..mozno by sme to lepsie zvladali,keby to okolie bolo chapavejsie..teda aspon z mojej strany

marianka79
24. sep 2011

@nela82 tak to si vobec nevšímaj ja som okolie vyriešila tak že som otvorene každému povedala čo bolo vo veci ahotovo oni to pochopili a už sa tak na nás nepozerali 😉

nela82
24. sep 2011

@marianka79 a co konkretne ma tvoj syn?

angela200
25. sep 2011

@monika76 Vieš, pýtala som sa iba preto, lebo som sa nedávno rozprávala s jednou učiteľkou z 2. st. ZS a zostala som vyvalená, lebo mladá žena, okolo 36 r. ale názor má taký, že deti s ADHD nepatria do norm. školy, že ich treba dať do špeciálnej školy, že tam im je najlepšie, sú medzi seberovnými a v normálnej škole zdržujú iné deti, robia zle a proste keď je dieťa, s nejakým problémom, tak sa ho rýchlo zbaviť. A keď som jej oponovala, že či by jej nepomohol asistent, alebo nezamestnaný absolvent nejakej pedag. školy, vraj nie je si istá, či by jej pri vyučovaní nevadil cudzí človek v triede. A podľa mňa takýto pedagog, len takéto dieťa poškodzuje, lebo ho hneď zaškatuľkoval, ako nezvládnuteľné a popri tom, naozaj, ako tvoj syn môže mať talent na niečo, naríklad na kreslenie, ale nikto to v ňom neobjaví, alebo nechce to vidieť, lebo je to malý neposedko, zbojník. Nie je to proste, copaté poslušní dievčatko, čo sedí v lavici a stále sa hlási.

monika76
autor
25. sep 2011

@angela200 To máš pravdu pretože triedna je z neho nešťastná ale družinárka povie ja s ním nemám problém.Miško by mal chodit na umeleckú školu no musela som to stopnut ☹

nela82
25. sep 2011

@angela200 musim reagovat-aj my mame ten problem-presne ako pises....aj nasa ucitelka je priblizne v takom veku 😒 Tiez stale len pocuvam-beha-strasne beha.....stale dookola 😖 Tiez ziadaju asistenta...voloviny a tiez stale opakuju,ze kvoli nemu nestiha pracovat s druhymi detmi-v triede ich je 5 druhakov a 2 stvrtaci...Uz v prvomrocniku ho zaskatulkovali-dokonca druzinarka mi povedala,ze sama hovori detom,aby ho nechali-"lebo on je iny"...potom sa divim,ze nema kamaratov,ako moze mat,ked sama ucitelka im povie aby ho nechali... 😢

yukki
25. sep 2011

@nela82 chodí do jednotriedky? so 7 žiakmi? Kokso tak to si neviem už predstaviť lepšie podmienky na vzdelávanie adehaďáka... 😒 lebo aj nás čaká jednotriedka ale teda s viac kusmi...

nela82
25. sep 2011

@yukki vsetko zalezi od ucitelky...do teraz mam pocit,ze si este neprecitali co to vlastne je ADHD a aj co sa tyka sprav a zaverov ao psychologicky..

yukki
25. sep 2011

@nela82 😠 😠 😠 😠 😠 🙄 🤐 uff. No ja malú nechávam ešte dva roky v škôlke a potom to začne.....

nela82
25. sep 2011

@yukki co zistujem takto cen net-su aj vynimki ucitelky-no je ich malo...chcumat pokoj-oducia-odflaknu hodinu a maju veget 😖 Tie sikovne deti dostanu jednotky-chvali do nebies..a tie nase...Syn ma novu ucitelku-este ziadna pochvala-nic...je dyslektik-nevedel citat-cez prazdniny sa naucil-po dlhej dobe-no z jej strany nic 😠 Ziadna motivacia..este mi minule povedala -"cita dobre,no viem,ze vie aj lepsie..."Ta predchadzajuca ucitelka stale nejaku tu pochvalu dala...Do skoly sme isli nateseni,ze vie citat a ....Pre nas je to velky pokrok

marianka79
25. sep 2011

@nela82 konkrétna diagnóza čo má na papieri je: široké spektrum autistického vývinu 😒 s poruchou koncentrácie a pozornosti k tomu.......čiže nič konkrétne ale jedenn psychológ vravel že má skor prvky ADHD no psychiatrička čo sme k nej chodili bola samozrejme iného názoru takže ja už jeho diagnózu neriešim je to chlapec zdravý ako repa a hotovo postupne napreduje v škole sa darí žiakom už neubližuje tak nie je už o čom dnes som síce nanho nakričala lebo telefonoval s otcom a ked som sa ho spýtala čo mu oco vravel kukal ako vyoraná myš na mna a že........ja neviem 🙄 behom minuty zabudol ale to je tá jeho pozornost 😖 trochu kriku to spravilo neskor ked s ním znova telefonoval tak už si pamatal.....aj sa mi tým chválil že: "mamina už som si to dobre zapamatal že?" tak som ho pochválila že super konečne 😝

lillie79
20. nov 2013

ahojte maminy, ja by som sa chcela opytat na dobreho detskeho psychiatra v KE. Boli sme 1x u MUDr. Rosenbergerovej, ale z celeho mam riadne divny pocit :(. Diagnozu este neurcila, ale po 5tich minutach v ambulancii mi strcila letak do ruky a nech zvazim, ci nechcem malemu podavat Karnozin extra a odporucanie na 4 knihy, ktore mam prestudovat. Z toho 2 nie su ani na trhu. Moj Samko ma 4r a bije deti v skolke a potom odbieha od aktivit. To je asi vcelku problem. Lekarka mi povedala, ze ho treba ukludnit a to ze bije deti sa s nimi chce tak skamaratit... no neviem. Dr. poslala info psychologicke do centra kam sme zacali chodit, ze ma je pravdepodobne vysokofunkcny autista ci nejaky pervarzivny... :( ani neviem co to je. Klinicky psychology iny mi povedal, ze autista urcite nie je. Som z toho celeho uz niekedy v strese... Teraz nechodi do skolky kvoli tomu, ze detom ublizuje a uz si s nim nevedia rady. Komu chodite vy?