Stúpajúci bilirubín u mesačného nekojeného bábätka

andrea92
14. jún 2015

Ahojte prosim poradte v porodnici sme boli 12 dni pre vysoky bilirubin .... ked nam klesol na 170 pustili nas domou ale stale sme chodily na gastro kde nam robiúy ultrazvuky zlcnika zlcovodou pecene potom kardiologicke vysetrenia atd. Vsetko je v poriadku lenze hodnota bilirubinu zacala stupat ... neviete o nejakej babičkovskej pomoci ... aby to zacalo klesat??? na slniecku sa vyhrievame ... Dakujem

andrea92
autor
14. jún 2015

A teraz lezime v detskej nemocnici ....

magdulienka2
14. jún 2015

Naša dostala od pediatricky Riboflavin myslim a tiež čierne uhlie. Riboflavin 1/2 tablety a čierne uhlie 1/4 tablety. Trošku vody do stamperlika a natiahli sme to do striekačky. Myslím, že toto + veľa papať jej zabralo. No dávala som jej aj Nutrilon okrem MM. Držím päste nech ste čím skôr fit.

saurian
14. jún 2015

@andrea92 neviem poradit, ale rozhodne nepodcenovat. rizikova je hodnota 340, avsak ak aj nizsie hodnoty pretrvavaju dlhsie, nie je to dobre, hoci vo vacsine pripadov to je bez nasledkov. liecba prebieha aj podla priciny stupania. preco u vas stupa? nevedia?
co sa tyka samotneho bilirubinu, vylucuje sa mocom, takze je dolezite dbat na bilanciu tekutin, proste aby dieta papalo, pilo a teda cikalo.
robili vam aj metabolicke vysetrenia? krvne testy ma v poriadku - nema napr nedostatok zeleza?

michaela8891
14. jún 2015

to cierne uhlie je vraj dobre, ale nam pomohlo najviac slnenie a miesto mliecka sme davali cistu vodu...primarka u nas vravela, ze ked je dietatko dobre zivene, tak kludne aj jeden den bez mliecka iba na vode, aby pecen pracovala na to. co ma dietatko v tele a nie na tom co pride do bruska ;)
unasa malicka mala zltacku tiez velmi dlho, ale nas pustili domov s tym, ze sme potom museli chodit do rizikovej a tam ju kontrolovali...raz jej B klesol potom zas stupol...ja som uz bola z toho hotova a potom nam pomohla ta voda a slniecko 🙂 drzim palce

andrea92
autor
14. jún 2015

Saurian ... nevedia preco mu sstupa robili mu uz aj ultrazvuk bruska vsetko v poriadku vytery negativne vsetko ma v poriadku stolicu dobru moc trosku tmavsi metabolicke česty nam nerobili este ...

andrea92
autor
14. jún 2015

Magdulienka2 ... mi berieme blavobion stvrt tablety a dufalax sirup to je prehanadlo

andrea92
autor
16. jún 2015

Dobra sprava bilirubin zacal klesat mame hodnotu 150 Teraz cakame na vysetrenie zlcovodou ... 🙂

andrea92
autor
16. jún 2015

A viete co pomohlo ??? jeden rom poradil muzovi nech potierm baldovskou vodou ... neverila som tomu ale uz som nevedela co tak som to skusila a pomohlo 🙂

terezka1947
16. jún 2015

@andrea92 nechcem ti brat iluzie...ale neverim,ze baldovska pomohla...to skor to,co vam davali v nemocnici
moj mal velke problemy s bilirubinom.....velmi velke,uz sa riesila transfuzia,ale nastastie zabralo to,co lekari vraveli-vela papat,vela pisat-to je zaklad...caj s ciernum uhlim pomaha,fotoliecba,glukoza do zily.....a bilirubin klesa postupne...no,nech je ako chce...som rada,ze vam to kleslo,lebo ten strach o babatko neprajem nikomu a verim,ze sa bojis aj ty....vela zdravicka prajem

andrea92
autor
16. jún 2015

Co vam poviem velmi sa bojim len chcem aby to vsetko dobre dopadlo ...

terezka1947
16. jún 2015

@andrea92 bude dobre..ja som si odzila dost na detskom odd ☹ a este v case velkych chripiek-medzi velkymi detmi male babo ☹ a ja par dni po cisasrkom,co som bola rada,ze zijem

beruska141
16. jún 2015

my sme mali v porodnici 273,7. skoro ma vystrelo, ked som to videla. vela som dojcila aj na slnko davala opalovat, ked to videla primarka, skoro skolabovala. ze to su predpotopne metody, ktore vobec nezaberaju, iba sa dietatko spoti a dehydruje a este viac mu stupne bilirubin... tak uz som ho nedavala potom na slnko. len materske mlieko a glukoza. do 100ml 1 cajovu lyzicku a toto pit, kolko chce. ale pomaly nam to klesalo, este na 12 den sme mali 234. ale to sme uz boli doma, pustili nas z porodnice na hodnote 246,8

beruska141
16. jún 2015

inak priprav sa na to (povedali mi v porodnici), ze kazde dalsie dieta bude mat silnejsiu zltacku ako to predchadzajuce. neviem co je na tom pravdy, viem len z vlastnej skusenosti, ze prve dieta bolo zlte, ale pustili nas normalne domov a druhe malo uz zltacku 4.stupna a boli sme o 3 dni dlhsie ☹

terezka1947
16. jún 2015

mozem potvrdit...druhe malo silnejsiu zltacku ako prve...my sme z porodnice odchadzali na 5den s hodnotou 120 a az jeden den sme boli doma,po kontrole bilirubinu na treti den-320 sme nastupovali do nemocnice ☹
co bolo horsie,maly nechcel papat-spinkal stale...nasadili fototerapiu,glukozu a ja som sa snazila prikladat stale....pomalicky to slo dole,velmi pomalicky a nas pustili,az ked sme mali pod 200...skor lekarka nechcela,aby sme sa nevratili....ale nie je dolezita iba hodnota bilirubinu,ale aj napr.pecenove testy,atd...atd...takze vsteky vysledky sa beru do uvahy...

andrea92
autor
16. jún 2015

No mi mame traz hodnotu tych 150 ... pecenove testy , stolica, moc, cukor , ultrazvuk bruska vsetko mu funguje ako ma vstetky vysledky ma dobre len primarka mi povedala ze musia vediet pricinu preco to ide tak pomali dole a v piatok ideme na sintigrafiu (ci funguju spravne zlcovody) aj vy ste chodily po takych vysetreniach ?

saurian
16. jún 2015

@andrea92 a nemohlo u vas dojst k rh-izoimunizacii?
nam sa stalo, ze v porodnici tiez nevedeli preco ide bilirubin stale hore (mali sme cez 400), lebo sme vsetci krvna skupina A+, a ked nas previezli na kramare zistili prave rh-izoimunizaciu, co v porodnici vobec lekarka netusila ze k tomu moze prist pri pozitivnom faktore matky.
tiez viem o detoch, ktorym nikdy nezistili preco zltacka pretrvavala dlho (3-4 mes) a islo to len pomaly dole, a nikdy nezistili pricinu.
niekedy moze ist aj o zriedkavu metabolicku poruchu.
drzim palce aby to proste klesalo a uz nestupalo

terezka1947
17. jún 2015

@andrea92 presne,dolezite je pozadie hodnot stupania bilirubinu-u nas doteraz boli zle pecenove testy z tej zltacky,chodievali sme stale kazde dva tyzdne na kontroly(4,5meisaca) a stale ostavame v sledovani
pri prvom vraj nesiel bilirubin dole kvoli mojmu mlieku(?)..lebo skusali kadeco-az nakoniec mi nakazali tyzden odsavat a zohrievat mieko na urcite teplotu a tak az davat babatku-a vtedy to uzasne kleslo
pri druhom robili aj serologie...varj som daco prekonala....a kvoli tomu boli pecenove take zle...plus bilirubin vycerpaval pecen
mne iba radili davat vela papat,pit...aby slo vsetko zle von...no,ale zaklad bol v nemocnici-fototerapia+glukoza do zily,lebo nechcel vemi papat zo zaciatku...hoci,na druhej strane,potom bol syty z tej glukozy...joooj,bol to boj
ale na nic specialne tiez neprisli,preco a ako-skor na to,ze uz v prordnici mali zacat s liecbou zltacky 😠

andrea92
autor
17. jún 2015

No ja mam krvnu skupinu A+ , dnes mi povedali ze mu nasli nejaky bacil v moci ale bilirubin klesa pomaly ale vysetreni nas caka este dost ... a ako dlho vas drzali v nemocnici ?

saurian
17. jún 2015

@andrea92 no nas na strty den prevazali z porodnice na kramare sanitkou, lebo to slo do obrovskych vysin. tam ho dali "svietit" pod nejaku novu lampu vtedy len zapozicanu od vyrobcu, a ze ked neklesne mal ist v noci na vymennu krvnu transfuziu. ale teda mi sme mali obrovske hodnoty. z kramarov nas pustili osmy den s bilirubinom 182, uz to potom pomaly klesalo, ale sledovala nas pediatricka - bravala krv - a po mesiaci sme sa vratili na transfuziu krvi

andrea92
autor
17. jún 2015

No nam ten bacil robi problem v peceni podla vsetkeho a preto nam pomali klesa... v piatok ideme na specialne vysetrenie scintigrafiu a uvidime ci nam nasadia liecbu domou alebo dsju infuzie tu zajtra pridu aj vysledky z mocu nove uvidime co bude ... urcite vam dam vediet ako postupujeme ... dufam ze to dobre dopadne ☹

terezka1947
17. jún 2015

@andrea92 neboj,uz ked odhalia pricinu a nasadia liecbu,bude to ok....verim ti,ze sa bojis,lebo ja som tam s mojim tyzdnovym preplakala cely pobyt 😢
babatka to zvladnu,musime aj my,mamky

andrea92
autor
17. jún 2015

Ja som tu tyzden placenm vkuse ... som vycerpana este z porodnice po sekcii ale musim to vydrzat koli malickemu .... najviac ma nici ze manzel nemoze prist k nam na izbu ... maleho vidi len ak s nim idem na vystrenie tak mu volam a on rychlo pride .... ☹