Výrazné psychomotorické zaostávanie a kvalitná neurogická klinika

dievcatko19
18. máj 2015

Ahojte, som uz zufala ☹ mame 11 mesacnu dceru, ktora vyrazne zaostava vo vyvoji, ale nikto nevie povedat preco a co s nou. bola narodena v termine, planovanou sekciou, tehotenstvo bolo bez problemov, aj porod, aj obdobie po porode, zltacka bola len slaba, nebola ozarovana, proste vsetko ok. napriek tomu cely den len lezi, pretocila sa sama doslova parkrat, samozrejme neplazi, nestvornozkuje ani nic podobne, len lezi a prevali sa na lavy alebo pravy bok. na brusku nevydrzi dlho, bez telky uz vobec nie. dlho si ani nevedela chytit hracku do ruky, teraz sa s hrackami uz hra, preklada si ich z ruky do ruky. ale nevie si napriklad dat jedlo do ust, ked jej dam napr. chrumku, len ju drzi, ked jej ju dam do ust, pooblizuje ju, ale potom aj tak nechape, ze si ju moze dat do ust aj sama. negagoce, neukazuje na veci, nevie dat papa a pod. na druhej strane sa smeje, reaguje na nas, chape srandu, nie je na prvy pohlad ina, vyzera uplne zdravo. vysetrenia boli zatial v poriadku, neurologia, eeg, metabolicke vysetrenia. chodime na rehabilitaciu, cvicime, ale vysledok je velmi slaby, akurat jej zosilneli rucky, ale inak stale len lezi a mam pocit, ze to tam dost bagatelizuju. a celkovo mam pocit, ze kazdy si len napise svoju spravu a dovidenia. myslim, ze by bolo treba nejake doslednejsie vysetrenia, ona ako som pisala vyzera tak zdravo, nic na nej nie je napadne cudne a preto sa mi aj zda, ze to kazdy berie, ze jej nic nie je a dobehne to. ale ja ten pocit nemam, myslim, ze ak by jej naozaj nic nebolo, tak by napredovala, musi tam byt nejaky dovod, preco tak zaostava. bola by som velmi vdacna, keby sa ozval niekto, kto mal podobny problem a tiez ci by ste mi nevedeli poradit nejake kvalitne centrum, kliniku alebo aj konkretneho lekara, u ktoreho by sme sa pohli dalej, lebo sa velmi bojim, zesa nieco zanedba ☹

dievcatko19
autor
19. máj 2015

@pribinak dakujem 🙂

adriana1609
19. máj 2015

@dievcatko19 Neviem odkial ste, ale v NR je Detske rehabilitacne stredisko, vedie ho MUDr. Lourensova. Nam velmi pomohli...zaostavali sme v hrubej motorike..Vsetko preplati poistovna, nas to fakt nestao ani cent, podmienkou je ale chodit tam aspo 2x v tyzdni...Dva dni je ale malo, ak malicka tak vyrazne zaostava..My sme zo zaciatku chodili 4x kazdy tyzden, trvalo to 1,5 hodinky, neskor uz len 2x...Naplakala sa mala, do placu bolo aj mne, vidiet ju trpiet, ked bola nutena robit nieco, na co sama nebola zvyknuta...ale zaprela som sa pre jej dobro, a dnes moja 2rocna, beha jak raketa, je velmi bystra, a gagoce ostosest. vsetko dobehla a da sa povedat dost naraz..Nelutujem jedinej minuty stravenej v tomto centre..Sama by som si nepomohla, nemala tolko trpezlivosti. vrelo odporucam! doktorka tam je dost svojska, prisny charakter, bol moment, kedy som na nu nadavala aka je hnusna, ale vdaka tomu aka je, neodflakne ziadne dieta ale tvrdo makaju, a na kazdom jednom je vidiet vysledok, aj na tych, ktore tam chodia s postihnutim...

adriana1609
19. máj 2015

mimochodom, my sme v tom rehabilitacnom srtredisku cvicili Bobatha v kolektive, pretoze tiez navonok vyzerala ok, zdrava, len bola opozdena, tiez narodena sekciou, a este aj dost velkeho vzrastu, a tak mala oslabene svaly.....pretacat sa nam zacala az v 8.mesiaci, potom v stredisku sa to pohlo dalej na plazenie, lozenie, trenovanie sikmeho sedu, atd....az veci prisli a ona aj sediet vedela, aj chodit zacala...a tiez som si lamala hlavu co jej moze byt, lebo od narodenia mala aj spankove poruchy, dokonca mala 2x aj take divne nervove zachvaty, ale vsetko preslo, povedala som si nebudem verit na najhorsie....hore hlavu, vsetko bude ok, nestrachujte sa zbytocne, len vela cvicte doma, venujte sa dietatku, ked uz je krajsie vonku, dajte ho aj na travicku, nech skuma priestor, veci okolo....to sa napravi, ak budete Vy sama dosledna...ja som s dcerkou intenzivne v stredisku venovala takmer jeden cely rok.

adriana1609
19. máj 2015

....a este cosi....nepouzivajte doma ziadne hojdatko na sedenie, ani v tom polosede co sa sedi...nic....dajte si malicke na zem, niekde na deku, alebo na tie penove puzzle, bude tak nutene robit to co nevie, nepozna, nechce....dajte pred neho nejake tie putave hracky, ci uz zvukove, alebo cokolvek, a ked bude revat ze mu uz je dlho, nedvihajte ho hned na ruky....su to tazke sebazapretia, viem, ale ak mu chcete dobre, tak odolajte...

adriana1609
19. máj 2015

@hatami inak ja nasa bola mlkva ako ryba, doslova, navyse este tazky introvert. druhe deti gagotali, ona ledva co to nejake bla bla, a okolo 20tich mesiacov sa akoby vrece roztrhalo...dnes ma 2 rocky a 3dni, a hovori cele vety, ba aj suvetia, hovorit s nou mozem ako s velkackou.samozrejme velke plus je, ze starsia dcerka(6r) na nu vkuse hovori, od nej sa uci aj to co by sa nemusela🙂)

evitka83
19. máj 2015

@dievcatko19 moja mala detto. Boli sme v sinalgise, neurologicky v pohode, lekar tvrdi, ze je len leniva a treba ju stimulovat. Tiez preferuje len polohu na chrbte, otocit sa na brucho vie, ale nema to rada. Aj ked ju na brucho dam, zachvilu sa otoci na chrbat. Ked chce ist za hrackou a zisti, zeby za nou musela na brucho, radsej sa tam poposuva zadkom. Tym padom sa neplazi, nestvornozkuje a nesadne si sama. Vojtovku som vzdala, len mi pri tom revala a nikam nas to neposuvalo. Reci o zaostavani som zacal ignorovat. Skratka kazde dieta sa posunie vored ked je na to psychicky a mentalne pripravene. A co citam a pocuvam tak skoro kazda druha mamicka sa stazuje, ze jej dieta akoze zaostava, lebo nesplna tabulkovy vyvoj. Zacali sme chodit na plavanie a tie klasicke detske cvicenia a doma sa jej venujem, ze sa ju snazim motivovat k pohybu. Doma je na chrbte, ale v bazene, ked ju postavim k okraju bazena a drzi sa ho rukami, tak sa chvilu aj sama udrzi. Ale na tvojom mieste by som si dala pozor na tu telku. U nas to bol tiez problem. Nasa ked vidi telku tak okolity svet prestane existovat. Naco by sa hybala, ked nemusi 🙂 skratka sa jej treba venovat, hrat sa s nou tak, aby ju to stimulovalo k pohybu, aby mala zaujem sa hybat a nie aby to bola nutnost. My sme kupili aj trojkolku aj hojdacku. V oboch sedi a pozera sa na svet z inej polohy ako z chrbta. V hojdacke vydrzi aj hodinu 🙂 prajem vela trpezlivosti a malo stresu 😉

melvix
8. okt 2019

@dievcatko19 Ahoj, vidím, že tu už dlhšie nikto nepíše. Mám s maličkou podobný stav ako si opisovala. Chodíme na Vojtovku, ale aj napriek tomu malička v 13 mesiacoch neplazi, nesedí, nestvornozkuje, nepostavuje sa. Ináč je bystrá, ale ten pohyb ju vôbec neláka. Ako to nakoniec u Vás dopadlo? Ďakujem moc 🙂

pivonka01
11. aug 2021

@melvix @dievcatko19 ahojte, my mame velmi podobny problem ako vy - syn ma 13 mesiacov a tiez sa neplazi, nelozi, nesedi. Podla neurologov je OK, metabolicka ambulancia tiez OK, genetika tiez. Cvicime a napriek tomu bez vyraznejsieho posunu. Ako to pls nakoniec u vas dopadlo? Bolo nieco co vam vyraznejsie pomohlo alebo to vase deticky zvladli nakoniec same? Dakujem krasne

melvix
11. aug 2021

@pivonka01 Ahoj, moja dcérka bude mať teraz o 2 týždňe 3 roky. Začala sedieť v 18 mesiaci, plaziť v 19 mesiaci. Chodiť samostatne prvé kroky v 26 mesiaci. Stále je pozadu, ale zlepšuje sa každým týždňom, tak sa tešíme. Od 2 rokov navštevujeme aj logopedičku, má zatiaľ diagnózu oneskoreného vývinu reči. V 2 rokoch sme podstúpili aj MR vyšetrenie mozgu, metabolické a základné genetické vyšetrenie (na chromozonové aberácie a micoarray), tieto boli vporiadku. Cvičiť sme začali v 12. mesiaci Vojtovku a plávanie, avšak po pol roku sme sa moc neposunuli. V 18. mesiaci sme začali s Bobathom a hipoterapiou - tieto nás nakopli 🙂) Držím palčeky a dúfam že chlapček čoskoro dobehne a až predbehne svoje míľniky 🙂) Prajem veľa trpezlivosti a síl, verím že to zvládnete 😘

pivonka01
15. aug 2021

@melvix jej, dakujem krasne za odpoved a najma za povzbudenie a tebe gratulujem k sikovnej dcerke 😊