Zachádzanie sa pri každom väčšom plači

nelinka0401
7. feb 2012

ahojte baby.mám taký problém.malý sa mi začal asi tak pred pol rokom zachádzať.začalo to ked bol chorý a zvracal.odvtedy pri každom väčšom plači až omodrie.vždy ma chytí taká panika.niekedy ani fuknutie do tváričky nepomôže.už ho musím aj otáčať dolu hlavou.máte s tým niektorá nejaké skúsenosti a overené praktiky? dakujem za každú radu

gocrazy
3. jún 2012

ahojte baby, aj mne sa mala zasla prvy krat ked mala 11 mesiacov, ublizila si velmi, zacala plakat, vzala som ju na ruky a ona zrazu ako handrova babika zostala, zrenicky nikde, len bielka bolo vidiet a vobec nereagovala, trvalo to hadam aj pol minuty, dosiel manzel dole hlavou otocil, pobuchal po chrbatiku a naskocila, potom to spravila este raz, ked sme boli vo vratnej na lanovke, lanovka sa zastavila uprostred kopcov a ona sa zrazu rozplakala a zase sa zasla, vtedy sme ju obliali vodou a nabehla...vtedy som stratila asi desat rokov svojho zivota, tolko strachu, co som zazila..mna uz na lanovku nikto nedostane....volala som nasej doktorke a ta nas objednala na neurologiu...cele vysetrenie trvalo kratko, vlastne to ani nebolo vysetrenie skor vyhresenie, ze co tam robim, ked sa mi zasla len dva krat, zbytocne zabijam cas doktorovi, no blablabla, ani ju neprehliadol, nic sa nepytal, len mi povedal ze je to normalne zachadzanie sa afektivne respiracne zachvaty a ze z toho vyrastie aposlal ma prec...dal mi akesi kvapky na utlmovanie,ktore jej ale nedavam, lebo v pribalovom letaku bolo pisane, ze neboli testovane na detoch...a ja si svoje dieta utlmovat nebudem, hoci je nervoznejsie, nepokojnejsie, uplakanejsie uz od narodenia...zle papa, zle spinka....
od toho vysetrenia sa nam mala zasla dalsie dva razy, raz ked si poriadne ublizila a hned na druhy den ked jej manzel nespravil po voli, ona sa rozplace strasne silno a potom sa sekne behom sekundy akoby ju vyplo, nemodrie, necervenie, skor bledne....na nasu malu zabera nebrat ju na ruky ked sa silno rozplace pokial sa da, lebo vzdy sa nam zasla len ked sme ju vzali na ruky, uz zopar krat sa nam podarilo zajdenie sa zahnat tym, ze sme ju vzali za ruku, sli s nou do kupelky a tam jej tvaricku umyli studenou vodou.....

mozem sa vas opytat, co ste absolvovali vysetrenie u neurologa, ako to tam prebiehalo?...

nelinka0401
autor
13. jún 2012

@ematko29
@gocrazy čaute baby
no ja som si už myslela,že to malého preško a pred pár dňami znovu ☹ tak sa zašiel,že až odpadol a padol rovno na hlavičku na plávajúcu podlahu.manžel bol hotový z toho,hned ho zobral na ruky a až po chvíli nabral dych a začal plakať.radšej sme rýchlo utekali na pohotovosť,odkial nás poslali na rengen hlavičky.našťastie nemal nič ani otras mozgu.no museli sme ho ešte pár dní pozorovať pre istotu.najviac ma dostalo ked sa nás doktori na úrazovom pýtali,že ako sa mu to stalo.tak som povedal,že sa zašiel a spadol a oni na nás,že čo je to zachádzať sa ????tak som im to musela vysvetliť 🙄 teraz ho už nemôžem ani na chvíľku spustiť z očí,čo sa bojím,že si niečo spraví a hned sa takto zajde

gocrazy
13. jún 2012

@nelinka0401 no ved to je ten problem, ze je stale s nami ,nikde ho nenechavam, lebo sa bojim, ze nebudu vediet reagovat, keby sa im zasla....nasa ma teraz take obdobie kludu, ked zacne silnop lakat, hned preventivne fukam do tvare....len ma prekvapilo, ze na neurologii nerobili ziadne vysetrenia, len zhodnotili ze su to afektivne respiracne zachvaty....

ematko29
13. jún 2012

@nelinka0401
@gocrazy ahojte moja bude mať 3roky achybajú jej 8zuby.asom zistila,že sa jej to stáva ked jej idu zuby.lebo mala par mesiacou pauzu atie zachvaty sa objavili zrazu až 3krát denne.no máme isť zase na neurologiu tak uvidím čo nám povie.uplne vás chapem ako to prežívate vved mám to isté asom rada že tu je taka tema amôžem svami pokecať otom

ematko29
19. jún 2012

@nelinka0401
@gocrazy ahojte,dnes sme boli smalou u neurologa,upokojil ma ,že tie zachvaty niesu pre nu nebezpečné.mala ma ist od septembra do škôlky apravdupovediac som sa velmi bála ,ako tam bude ked sa tak zachádza.doktor ale povedal,že kolektív jej len prospeje.tak na jednej strane som rada,že je zdravučkáale musím predychať to ,že pojde do skolky lebo okrem manžela amna nebola ešťe snikym sama 😕

nelinka0401
autor
19. jún 2012

@ematko29 tak to je dobré.ona si zvykne medzi detičkami.zahrá sa a ani nebude vedieť ,že si neni pri nej.aj ja idem zajtra s malým neurologovi na kontrolu kôli tým krčom čo mal ked mal hnačky.dúfam,že tiež bude ok. 🙂 🙂

ematko29
19. jún 2012

@nelinka0401 potom daj vedieť ako bolo.aneurolog sa pytal či mi aj odpadava ,ja že nie.vidíš ja som ani nevedela ,že môže pri tych zachvatoch aj odpadnuť,on vravel ,že ked neodpadava tak ani už nmezačne .

monyccka
19. jún 2012

Zienky, "zachadzanie sa" je ludovy vyraz pre afektivny zachvat. Nejde o nic, co ohrozuje zivot, napriek tomu, z to vyzera hrozivo. Pri tomto zachvate NIKDY nedochadza k poskodeniu oragnizmu (ani mozgu, ani fyzickeho zdravia dietata). Dieta po odozneni zachvatu pokracuje v placi a nasledne sa upokojuje. Nedochadzak ziadnym poskodeniam a deticky sa nadalej vyvijaju ako zdravy jedinci. Zachvaty odozneju najneskor medzi 3-5 rokom. Pripadne prechadzaju do novej formy, ktoru poznaju vsetky maminky (hadzanie sa o zem, hadanie, krik, rev, trucovanie atd..)
"Zachadzanie sa" je forma prehnanej reakcie na podnet (bolestivy alebo neprijemny - strach, hnev..) a skutocne nejde o nic vazne. To, ze dietatku fukate do tvare, alebo mu prsknete vodu je super , je to tzv negativna odozva, ktora sposobi, ze dieta prestane s tym, co mu neprinieslo ziaden osoh ale naopak nieco neprijemne. Dobre je zachovat pokoj, neplakat,nekricat, netvarit sa tragicky, ani nebehat "co len teraz bude". Nebude nic. Proste to odozneje. Tento zachvat sa NEMOZE skoncit smrtou.
Nastupom do skolky tieto zacvhaty casto odozneju, resp sa v skolke nevyskytuju - dieta ich v tomto veku najcastejsie praktizuje uz len pri rodicoch - vie co moze ocakavat. A netreba sa bat nechat dieta s niekym inym - ziadna prva pomoc tu nie je potrebna a uz vobec nie nutna. Viem, ze to vyzera desivo a maminky sa strasne zlaknu, pretoze svoje dieta lubia a maju pocit, ze si ublizuje, no nie je to tak. Majte na pamati, ze je to LEN afekt. Odozneje a vsetko sa vrati do normalu. Bez nasledkov.
Prajem pevne nervy vsetkym, ktorych sa to tyka. 🙂

gocrazy
19. jún 2012

@monyccka no to si ma velmi nepotesila, tak to ma pri malej asi caka uzasne akcne obdobie vzdoru...starsi syn sa mi nikdy nehodil o zem,hoci sa tiez vedel zjedovat, ale pri malej uz teraz tusim, ze ona bude hotove tornado...uz teraz zuri, ked nieco nie je po jej a to ma len rok....jaj tie nase deti....

monyccka
19. jún 2012

@gocrazy nemusi to prejst do hadzania o zem, no je sanca, ze bude vediet velmi efektivne pouzivat nastroje afektu na dosiahnutie svojho ciela. preto je dolezite to "neodmenovat" prilisnou pozornostou a obskakovanim, ale radsej splechnut tu vodu. Drzim prsty..

nelinka0401
autor
20. jún 2012

@ematko29 ahoj.no dnes sme boli u toho neurologa.všetko je ok 🙂 povedal,že to nemá vplyv na mozog a ,že sa vyvija tak ako má.tak som rada

ematko29
20. jún 2012

@nelinka0401 no super,to je dobré.aj ked aj mna lekar ubezpečil ,že je to v pohode aj tak som v strese ak sa jej to stane.ta čo už my mamy sa budeme báť stále 😅

nelinka0401
autor
22. jún 2012

@ematko29 no ved báť sa budem aj ja stále.na to sa nedá zvyknúť,že vidím ako modrie a nemôže dýchať ☹ ale fakt mi to dr.všetko pekne povysvetloval.neponáhľal sa,pekne bez nervozity,ešte sa ma aj viac krát pýtal,že či sa ho ešte niečo nechcem spýtať.a kedy niečo potrebujem alebo sa mi niečo na malom nezdá,tak mu mám zavolať.fakt super prístup.to sa nedá porovnať s neurologiou,čo som bola s malou. 😒

ematko29
22. jún 2012

teda aj ja som sa ukludnila ked mi to vysvetlil polopate očo ide.aj ked čitam otom tak už mám predstavu očo ide ,pekne to napísala
@monyccka ,moja mala aj dlhšiu pauzu čo som si myslela ,že už z toho vyrastla ale teraz zase.ale som zistila, že ked sa jej prerezávaju zuby tak vtedy.no ešťe jej chybajú 6zubou amá už 3roky tak nech jej už všetky vyjdu nech máme pokoj

evala777
22. jún 2012

@monyccka mne to isté vravela naša doktorka, ked sa mi malý zachádzal, a fakt to prestalo ked som si ho "menej všímala", jednoducho som nereagovala, ked sa zašiel, v kľude som ho položila na tvrdú podložku a jemne stlačila bruško tesne pod rebrami, začal dýchať a bolo v pohode, ja som sa poväčšine roztriasla až potom, ked bol malý v pohode 😀

nelinka0401
autor
25. jún 2012

@evala777 fúú,tak to máš pevné nervy teda ked ho len tak položíš 😀 aj mne to dr. hovorila,že položiť na podložku ale ja na to nemám nervy.ja ked ho vidím,že sa už asi sa zajde,tak ho zoberiem na ruky a upútam ho niečim iným.už aj to pomáha u nás.už nemusím fúkať ani prskať s vodou. 🙂

martina131
4. júl 2012

@ematko29 no presne ja mam taky problem ako ty,v septembri nastupuje do skolky a ja sa priserne bojim ako to bude. mala nastupit uz pred rokom ale ked som povedala ze sa zachadza tak na mna ucitelka pozrela a povedala ze co mi s tym, tak som sa rozhodla ze ju ani nedam ale ked ona tak velmi chce ist do skolky.neviem co robit.

ematko29
5. júl 2012

@martina131 aj ja sa bojím,ale neurolog ma presviedča ,že jej škôlka prospeje.doma ostať kôli financiam nemôžem amatersku mi z toho dôvodu nepredlžia.lekar vravel ,že ona v kolektíve bude iná...no uvidim.ja som si na mojej všimla,že ked jej idu zuby tak sa jej to stava inak má pauzuaje dobre.ale chybuju jej ešte 6zuby ☹ teraz je to zase dobre lebo má pauzu.a ešťe lekár vravel,že ona pokial neodpadava tak už neodpadne,a že sa nemam báť.

martina131
5. júl 2012

@ematko29 no ale moja aj odpadava a ja sa stale neskutocne bojim o nu, naposledy sa nam to stalo v tescu pri nakupe.

ematko29
5. júl 2012

och ,ta to je iné ačo lekar nato?neurolog myslim.

ematko29
5. júl 2012

@martina131 och tak to je iné,ačo neurolog na to?

martina131
5. júl 2012

nic, je to vsetko v poriadku aj po neurologickej stranke aj po kardiologickej, boli sme aj napojeny na holter na 24. hod a nic sa nezistilo, ze s toho vyrastie,ale kedy? ze do troch .... a uz ma 3,5 a stale. nam fuknutie, stipanie nepomaha zatial stale voda, dr. mi povedala ze ju mam nechat a nevsimat si ju,ze to prestane robit ked si ju nebudem vsimat ale ona to nerobi z trucu ale ked sa zlakne niekoho alebo niecoho, alebo velmi buchne , spadne atd.a este mi dr. povedala ze ona sa urcite nadychne ale ja ju nenecham az tak aby sa sama nadychla lebo nedokazem sa pozerat ako mi bezvladne telicko lezi v naruci a nic nerobit. im sa to hovori ale ja sa strasne bojim a uz jej vsetko pomaly zakazujem, nech nebeha, neskace atd

nelinka0401
autor
6. júl 2012

@martina131 no,jedna baba tu písala,že to môže trvať aj do 5 rokov ☹ ☹

ematko29
6. júl 2012

@martina131 och to ťa chapem aj ja sa bojím ato mi moja neodpadáva,najradsej by som snou ostala ešte doma ale nemame peniaze. ☹ uvidim čo bude do septembra.
@nelinka0401 do 5rokov?ma trafí

sendy182
6. júl 2012

prvá rada nenechať ho dlhšie plakať.....a odpútať pozornosť, pri záchvate "zachádzania" vedeli naše babky zatlačiť jemne noštek a hneď pustiť.............u jedného chlapčeka nerváčika som to videla a pomohlo mu to.....

motylik222
26. aug 2012

Ahojte maminky,nedá mi tiež nereagovat nás toto zachádzanie trápi stále,to už má malý Marco 5rokov ,chodí už do škôlky tiež nám povedali že tam by sa to malo upravit,tak sa celé dni strachujem či daju pozor ked aj idu von a sa rozplače čo ak ho nik neuvidí,si namýšlam,bolo to skoro pravidelné denne viac-krát hlavne v noci zo spánku ked sa rozplakal sa mu niečo snívalo to bolo niečo hrozné ,čo som zažívala plakávala no bojím sa velmo,teraz je to už po menej aj tak,neviem či íst s tým neurologovi čítam tu viac že ste podaktorý boli ,či nám to ozaj tak ustupi celkom sa stratí,ked vidím na dvore deturence že sa samé hraju ja si neviem predstavit že by bol malý sám s nimi vonku a takéto niečo sa stane a nemá pomoc,už predsa má dost rôčkov aby sa sám s detmi hrával a bol samostatný 😢
Ešte mávame problémy s krvácanim z nošteka,to je dalšia trauma pre mna,ked to začne nemá to konca kraja
berieme dlhodoba Ascorutin,krémy na sucho ,krčná nám nič iné nedáva ,ked sme posledne bežali na pohotovost tiež nič že protim tomu nemaju,predstava ako sa píše že predklonit hlavu a krvička nech tečie von to malý hysterčí ja duplom ,tak dávam ho ležato neviem tiež s týmto kedy to skončí
najhoršie ked zájde že velmo plače tak vtedy až trpnem aby sa krv nepustila ozaj čo všetko musíme prežívat

nelinka0401
autor
30. aug 2012

@motylik222 ahoj.no tak to ti nezávidím a viem si živo predstaviť,čo prežívaš.mne sa malý tiež pár krát v noci zašiel.nevedela som ho nijako utíšiť.až sa mi zakláňal dozadu. ☹ hned som bola prebratá a celú noc som len dávala na neho pozor,či sa to znovu nezopakuje.a malý sa ťi zachádza ked si ublíži alebo ked mu niečo nechceš dať?to je to obdobie vzdoru.aj mne to malý robil ked som mu niečo nechcela dať.tak som ho rýchlo odpútala niečim iným.a zabralo to.ale ked sa zajde,tak veru fúknutie už nepomáha,rovno ošpliechať vodou musím ☹ ☹

motylik222
30. aug 2012

ano presne,ked sa velmi jeduje je unavený dost a vtedy hlavne,v noci zo sna to bolo ked sa mu niečo zlé prisnilo,ved to že ja celé noci nespím len taký trhaný spánok,hrozné no,tak ja vždy silno fuknem vodou nie,ked bol menší a som nevedela som ho po chrbátiku a to že nie dobre , ešte teraz ako naschvál máme to krvácanie z nošteka ,aj dnes ráno v spánku o 8-mej sa mu pustila krvička,zajtra ved musím s ním nech dačo vymyslia nech porobia na novo testy alebo neviem 😢

ivanakozejova
6. sep 2012

@silvijanka ahoj,prosím ťa teraz som sa zaregistrovala,som úplne na prášky,mám 21 mesačného syna a od pôrodu sa mi zachádza už ani tak často nie ,ale naberá to na intenzite,a dnes bol totálny vrchol tak sa zašiel že som mu fúkala do úst aj ho nadhadzovala ako mi poradili a vždy to zabralo,no dnes nie,začal vyvracať oči až tak že odpadol a vôbec nereagoval,bola som z toho na prášky,myslela som že .....ani neveim čo som myslela,bola som ako v tranze nakoniec som ho rýchlo obliala vodou ale preberal sa len veľmi ťažko potom bol biely ako stena a ospalý,prosíííííííím ťa poraď mi čo má robiť a čo by sa stalo keby som ho neobliala,ja som z toho na prášky a to o týžden mám isť rodiť,asi zcvoknem 😢

silvijanka
6. sep 2012

@ivanakozejova andelik,toto som zažila aj ja....mne malá odpadla ja som normálne dostala hysterický záchvat a normálne som ju začala oživovať.....neskoršie som sa dozvedela,že som jej mohla viac ublížiť,ako pomôcť...hned na druhý den som išla dokimu...a odtial do nemocnice na vyšetrenie....všetko mala v poriadku.Hlavne ked ti toto spraví nabudúce musíš reagovať úúúplne kľudne,zobrať na ruky,pár krát ho zdvihni hore-dolu a ako ho držíš pod pazuchami zmagni medzi lopatkami,tým sa mu roztiahnu plúca a musí sa nadýchnuť....alebo chod hned zajtra dokimu a on ti to ukáže.........mojenko to ti nezávidím,hlavne ked som toto isté prežila,ale to za chvíločku prejde.