Splnomocnenie pre starého rodiča na cestu do Talianska

esti77
12. apr 2013

Ahojte maminky, prosím Vás poraďte mi, či pri splnomocnení maloletého v sprievode inej osoby ako rodiča (starý rodič) na cestu do zahraničia, konkrétne Taliansko potrebujem preklad overený prekladateľom, alebo stačí môj preklad + overené podpisy u notára. Cestovka nám to dala vedieť dosť LTT, tak neviem, či by som prekladateľku stihla. Ďakujem za odpovede.

sisaha
12. apr 2013

@esti77 ja som overeny preklad mala behom jedneho dna.. A ked nevies zohnat uradnu prekladatelku, tak aspon prelozene do anglictiny a overit u notara..

esti77
autor
12. apr 2013

@sisaha ďakujem, no my máme len jednu prekladateľku v okolí a má len NJ a RJ 😖

esti77
autor
12. apr 2013

@sisaha No...len či to potom v prípade "kontroly" v IT nebude problém? A keď si to sama preložím, vadilo by to? 😕

sisaha
12. apr 2013

@esti77 pokial ma dieta vlastny pas,nemyslim si, ze by mal byt nejaky problem, tak to preloz sama.., predsa len ide o EU.., moja dcera cestovala do usa, tak tam som nechcela riskovat, ze by ju otocili.. A btw, nikto to splnko nechcel vidiet...

elise
12. apr 2013

@esti77 načo treba splnomocnenie ved bežn cestuju stari rodičia s vnučatami a nikdynič nepotrebovali take aj známi tiež s vnučkou chodia od jej roka do zahraničia a nič npotrebovali iba jej pas.

sisaha
12. apr 2013

@esti77 a taketo som davala dcere, ked sla do DE (ale letecky sama). A tiez to nikto od nej nepytal.

Genehmigung der Reise meines Kindes

Wir, ...... (Mutter, geb.am xxxxxxx und .........(Vater, geb. am xxxxxxx) genehmigen unserer Tochter .........., geb. am xxx1998 mit dem Flugzeug von Stuttgart nach Wien am 31.8.2012 zu fliegen. Dort auf dem Flughafen wird Michaela von ihrem Onkel ..........geb.am xxxxxx), oder ..........(geb. am xxxxxxxx) abgeholt.

Im Bratislava, 18.7.2012

xxxxxxx xxxxxxxxx
Heimanschrift: xxxxxxxxxxxxx
Tel.number:xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

yanni
12. apr 2013

Splnomocneneíe? A naco? Kazde dieta musi mat teraz vlastny pas. To staci bohate.

sisaha
12. apr 2013

@elise vacsinou naozaj to nepytaju, ale tak pre istotu...

yanni
12. apr 2013

@sisaha vobec to nepotrebujes. Ked malolete dieta leti same musis len leteckej spolocnosti dat data, kto ju v cieli vyzdvihne.

Inak strasna nemcina 😨

ulucia
12. apr 2013

Zavolaj si na Ministerstvo zahraničných vecí,mne tak poslali splnomocnenie na mail ked isli deti do chorvatska so starými rodičmi a potom už len overit u notarky.

sisaha
12. apr 2013

@yanni tvoja je urcite lepsia, ale vobec ma to netrapi...

yanni
12. apr 2013

@sisaha no to si pis. By som sa hanbila dat toto niekomu ako oficialny dokument.

sisaha
12. apr 2013

@yanni to nie je oficialny dokument, to bol dokument pre letecku kontrolu, aby detom nerobili problemy.. Este nejaky iny problem mas, alebo sa vies vyjadriť k podstate témy? 😉

happyfrog80
12. apr 2013

@yanni nestaci to,precitaj si podmienky leteckych spolocnosti

sisaha
12. apr 2013

@happyfrog80 nevsimaj si ju, ona asi pravidelne posiela svoje deti samé do zahranicia, tak je najmudrejsia.. 😉

esti77
autor
12. apr 2013

Ďakujem Vám všetkým dievčence, len sa prosím nepozabíjajte kvôli mojej otázke. Všade je to inak, máme každá inú skúsenosť, tak to rešpektujme. Sisaha, s tým prekladom si zlatá, len pokiaľ viem, v IT pozerajú na nemecky hovoriacich trošku krivo 🙄 , tak to preložím do IT a EN pre istotu.

katie555
12. apr 2013

@yanni si si ista ze kazdemu dietatu staci vlastny pas? ja som vcera cestovala z bratilsavy do UK s VLASTNOU dcerou, ktora ma pas a pytali si odmna rodny list...takze tak ..

esti77
autor
12. apr 2013

Ešte som zabudla, divoško má vl.pas, ale v pokynochz CK sme dostali o.i. aj toto splnomocnenie. Preto ho radšej vybavíme, istota je .... . Pekný dník všetkým 🙂

yanni
12. apr 2013

@katie555 Na to v ramci EU tie pasy pre vsetky deti zaviedli. Lebo RL neplati ako cestovny dokument. To si kto pytal ten rodny list? Nejak si robi kazdy uradnik ako sa mu zachce.

happyfrog80
12. apr 2013

@sisaha kazda let.spolocnost moze mat rozdielne podmienky,mozno jej deti lietaju balonom,vtedy tam nic treba 😀 ,...
Hlavne sa informovat u let.spolocnosti pred tym a potom budeme mudrejsi.
Moj znami vzal kamaratovho syna 15 rocneho a kedze maju rozdielne priezviska,leteli Ryanairom ,robili problemy v UK ale nakoniec ho pustili s nim.A zavisi aj od krajiny.
Nemecko je fasisticka krajina rubbish tam je sama luza ,Turci,Polaci sa nedivim ze nic treba 😉
Uk je ine ako Nemecko ...

katie555
12. apr 2013

@yanni policajna kontrola v bratislave. a co viem je to bezna vec ked dieta nema take iste priezvisko...Maju na to pravo...A tiez tak pri starych rodicoch mas 50-50 ze maju zhodne priezvisko s dietatom nemyslis? a nie je to len vymysel kontrolovat doklady ...pri rozlicnych priezviskach moze ist o unos, preto sa to tak preveruje...a @esti77 to potrebuje...

happyfrog80
12. apr 2013

policajti na Sk su sibnuty total,minule sa ma pytali ze co tam idem ci tam zijem ,strasne zvedaví su ,ked cestujem z UK do inych statov tak sa ma nikto nepyta co tam idem ,to su bosoraci ,staci pas ved s rodnym listom nac budes cestovat ked dieta ma pas,zase sa raz robili dokezitymi,ked som cestovala pred dvomi rokmi naposledy na Sk tak som si pripadala jakeby som dosla do zony kde treba viza,tak dlho sme museli cakat nez sme presli colnikmi ,si myslia ze sedia v New Yorku na airporte abo co?

katie555
12. apr 2013

este ked dieta cestuje same je to ina vec, vtedy sa musia splnat konkretne podmienky airolinii co pozaduju nakolko oni preberaju zodpovednost za dieta atd. Ked dieta cestuje z babkou tak je to skor vec imigracnych a emigracnych uradnikov...Nakolko Slovensko a Taliansko su v schengene, tie kontorly nie su az take. Si pamatam par rokov dozadu - tak ja som letela UK - rim a museli sme ist cez pasovku, segra letela Blava- rim a cez pasovu v rime nesli , dosli priamo do haly z batozinou..ci sa to odvtedy zmenilo to neviem.

yanni
12. apr 2013

@katie555 no to by muselo byt strasne vela unosov. V dnesnej dobe je to uz bezne, ze dieta moze mat ine priezvisko ako matka ci otec. Ale ako @happyfrog80 pisala, najlepsie je sa vopred informovat. A ked niekto chce, a aj mas vsetko v poriadku, ta moze vykrutit. A na SK, ked mas zahranicny pas, radi rypu. Slovenski uradnici si casto myslia, ze su bohovia a mozu si vsetko dovolit.

yanni
12. apr 2013

@happyfrog80 presne moja rec 😠

katie555
12. apr 2013

@yanni ale ver tomu ze sa to stava ....tak a to ze su slovenski uradnici specialna kategoria to mi je jasne...
ale ja len to som tebe ze nie v kazdom pripade staci len pas pri dieta...a osobne by som tiez riesila tie splnomocnenia

aliza
12. apr 2013

@yanni aj ja ked cestujem do UK, tak mam so sebou rodne listy deti lebo maju ine priezvisko ako ja. Uz ich odomna totiz v UK pytali, aj na SK ich pytali, pri prilete.

sisaha
12. apr 2013

@happyfrog80 ano ja viem, ved sme si to zistovali ci mozu deti letiet same...Synovec mohol, mal 16. Ale moja dcera mala 14. Nakoniec povedali, ze chcu takyto papier.. Tak ho dostali.. Ale aj tak ho nakoniec nepytali... A do usa ked letela s babkou, tak tam som davala uradne prelozeny suhlas, ze môže.. Holt, byrokracia je jedna vec, ale pokazis si dovolenku pre jeden papier? Radsej im ho das...