Trvalý pobyt pre dieťa

vervaka
21. jan 2015

Neviem ci s tym ma niekto skusenost, ale byvam s priatelom v prenajme. Cakame babo (uz som po termine). Trvali pobyt mam u otca, kedze rodicia su rozvedeny a mama byva mimo, hoci jej patri jej polka otcovho bytu. Chcela som malej adresu dat taku ako mam ja, cize u otca. Najprv s tym suhlasil, no odrazu zmenil nazor, ze sa radil s pravnikmi a ti mu povedali, ze ma podat protinavrh na moje rozhodnutie. Vobec nechapem preco, a chcela by som vediet ci ma na to pravo. Dakujem za odpovede. (Moj otec pobera invalidny dochodok, ale myslim ze to na to vplyv nema)

luliu
21. jan 2015

@vervaka Podla mna m dieta automaticky trvaly pobyt tam kde jeho matka.

vervaka
autor
21. jan 2015

Ja si to tiez myslim, ale nemam chut sa kvoli tomu tahat po sudoch, hlavne ked ocakavam, ze malicka sa kazdu chvilku narodi.

liebling98
21. jan 2015

@vervaka trvalý pobyt dieťaťa sa nahlasuje v mieste trvalého pobytu matky, tak ako Ti napísala @luliu
Trvalý pobyt má len evidenčný charakter, nezakladá Tebe ani Tvojmu dieťaťu žiadne právo k nehnuteľnosti.

vervaka
autor
21. jan 2015

A moze podat proti mojmu rozhodnutiu nejaky navrh?

mimla
21. jan 2015

@vervaka Majiteľ nehnuteľnosti má právo zrušiť trvalý pobyt osobám, ktoré sú nahlásené na trvalý pobyt v jeho nehnuteľnosti. Trvalý pobyt potom v prídade, že nemajú odhlásené osoby inú možnosť, prechádza na obec. Tak ako to majú bezdomovci. Ja by som dieťa skrátka nahlásila, automaticky sa to tak deje, a neriešila. Ak si otec dá tú námahu odhlásiť svoju dcéru a svoje vnúča, riešila by som to následne za pochodu. Otcovi sa totiž zvýšia niektoré poplatky, napríklad za smeti, ak pribuden ďaľšia nahlásená osoba.

henikav
21. jan 2015

@vervaka skusila si sa ho opytat preco sa toho boji??? Trvaly pobyt je len evidencneho charakteru a nedava ziadne pravo na vlastnictvo bytu ako ti tu tu uz baby pisali. Pravo na to ma, teda atomaticky sa dava dietatku trvaly pobyt rovnaky ako u rodicov, ale takisto ti moze behom sekundy zrusit unho tvoj trvaly pobyt. To mu samozrejme nehovor. Skus najprv zistit dovod a ked zistis coho sa obava, podla toho sa zariadis

marcelatje
21. jan 2015

@vervaka tiež nerozumiem tej nevôli , lebo nárok na nehnuteľnosť trvalým pobytom nevzniká (no právo na to má keďže je vlastníkom, ale je pravda aj to že dieťa má automaticky TP po matke - ak neuvedieš inak). Ale tvojmu otcovi môžu vyrúbiť napríklad poplatok za odvoz odpadu čo pri invalidnom dôchodku môže byť pre neho vysoká suma (za dve osoby cca 50 EUR asi ako kde) no dá sa tomu zbrániť tým, že prinesieš potvrdenie z obce/mesta kde bývaš že si tento poplatok zaplatila tam, potom sa v mieste trvalého bydliska už platiť nemusí. Alebo otcovi jednoducho tie peniaze dáš.

sue
21. jan 2015

@vervaka trosku vas kocky poopravim. Trvaly pobyt nie je mozne zrusit maloletemu dietatu - t.j.neda sa ho vyhodit na ulicu. To mozu len dospelym ludom. Mozno preto sa otec boji...ze by ako vlastnik bytu prevzal na seba tuto tarchu...
ll

vervaka
autor
21. jan 2015

Lebo papierovo polka bytu patri mame a ta ju chce prepisat na mna. Ale mne nejde ani o byt ani o nic, len chcem predist zbytočným problemom a rada by som vedela, ci som v prave.

velkacica
21. jan 2015

1) Vlastník nehnuteľnosti má právo zrušiť trvalý pobyt osobám, ktoré nie sú vlastníkmi.
2) Nie sú uvedené dôvody, ktoré otca vedú k tomuto názoru, no sotva dôvodmi budú poplatky za odvoz smetí, na ktoré sa zvrhla táto diskusia.

velkacica
21. jan 2015

@sue Zákon explicitne neuvádza, že dieťaťu nie je možné zrušiť TP. Dieťa sa spomína len v kontexte TP matky podľa § 3; inak sa spomínajú len občania vo všeobecnosti a bez rozdielu veku:
Zákon č. 253/98 Z. z. o hlásení pobytu občanov
(4) Miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky.
(5) Ak nemožno zistiť miesto trvalého pobytu matky, rozumie sa miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia obec, na ktorej území sa dieťa narodilo.

Matke sa TP zrušiť smie!

sednaja
21. jan 2015

@mimla
@marcelatje
@vervaka Trvalý pobyt dieťaťa je AUTOMATICKY v mieste trvalého pobytu matky......aj keby si chcela, tak sa to inak nedá (možno súdnou cestou).....a čo sa odpadkov týka, tak to je úplna blbosť, že sa mu zvýšia. Lebo tak ako vervaka nebýva s otcom, tak s ním nebude bývať ani jeho vnúča. Na obecnom, resp. mestskom úrade treba len vyplniť tlačivo, že otec býva sám a aj poplatky bude platiť iba za seba, naopak, vervaka s dieťaťom platia odpad v mieste, kde bývajú (asi to je zahrnuté už v nájomnej zmluve, vlastník nehnuteľností za nich platí). Toto mám overené v praxi - 2x som sa sťahovala (aj na základe prechodné, aj trvalého pobytu) a raz na prelome, keď sme kupovali byt, narodilo sa nám bábo a nemohla som malú dať hneď na nové bydlisko, musela som ju dať tam, kde som bola evidovaná ja.
Dokonca ak máte dieťa, ktoré študuje na intráku, ale má trvalý pobyt doma, prechodný nikde inde, ani za neho sa nemusí platiť odpad - len si to treba vybaviť na úrade.

vervaka
autor
21. jan 2015

Dakujem za odpovede, dufam ze sa to nejak vyriesi

grossmann
21. jan 2015

dieta ma automaticky trvaly pobyt tam, kde jeho matka...automaticky to takto funguje a zapisuje sa na matrike....ak by ste chhceli dat iny trvaly pobyt najlepsie asi ist pozistovat priamo na matriku co a ako, alebo si tam zavolat

kaktusik007
21. jan 2015

@sue trvaly pobyt je mozne zrusit komukolvek, okrem - manzelky vlastnika a maloletym detom vlastnika.

cize ak ma chlap manzel sam byt, a manzelka a jeho deti tam maju trvaly pobyt, manzelke on trvaly pobyt moze zrusit az ak bude pravoplatny rozsudok o rozvode a svojim maloletym detom on trvaly pobyt zrusit nemoze.

to ale nie je tento pripad, ide o vnuca, nie dieta. A cudzim osobam sa trvaly pobyt zrusit da uplne v pohode.

trvaly pobyt neriesi len smeti, ak mas niekde trvaly pobyt, mas narok v tom byte byvat -- a ak ma narok v byte byvat malolete dieta, je komplikovane ho vystahovat. Az nemozne.

Inymi slovami - ty sa mozes zobrat so svojim dietatom a nastahovat sa do bytu a aj ked by vam otec zrusil trvaly pobyt (co on sam zase nemoze, lebo tvoja matka ma pravo do toho tiez rozpravat) tak vystahovat vas z toho bytu nemoze, pretoze malolete dieta.....

@velkacica - osobne ma otec proste smolu... dieta nadobudne trvaly pobyt matky uplne legalne a pravom.
A on --- on mal moznost tebe ten trvaly pobyt zrusit, ale evidentne na to nema dosah (asi tvoja mama ma na to iny nazor).
Tvoj otec ma moznost - vyplatit tvoju matku a mat byt vo vylucnom vlastnictve a potom ON urcuje podmienky. Alebo ma moznost sa dohodnut s tvojou matkou a zrusit ti tam v tom byte trvaly pobyt este kym si tehotna a dieta nei je na svete.
Tretia moznost nie je.

babo78
21. jan 2015

@kaktusik007 Ahoj a ako je to so zrusenim trvaleho pobytu pre dospele dieta?

marcelatje
21. jan 2015

@sednaja ja by som pri týchto vyjadreniach o úplnej blbosti bola opatrná. Jedna vec je ako by to malo byť a druhá ako to naozaj je (neviem od čoho to závisí) No u nás je to tak že automaticky zasielajú poplatky za odpad všetkým osobám nahláseným na trvalý pobyt a bolo potrebné doložiť potvrdenie že odpad bol zaplatený v mieste skutočného bydliska. Moja malá mala pobyt ako jej otec (teraz už máme všetci rovnaký). Skúsenosti sú rôzne preto je najlepšie ísť si všetko osobne overiť na konkrétnom úrade 😉

sue
21. jan 2015

@kaktusik007 ďakujem za usmernenie 😕 mala som príležitosť prenajať byt rodinke s bábätkom a potrebovali si premiestniť trvalý pobyt ku mne (kvôli práci vraj...) a pýtala som sa právnika, či by to pre mňa nebol nejaký záväzok a on ma varoval, že do takéhoto "kšeftu" by nešiel, pretože maloletému dieťaťu nemožno zrušiť trvalý pobyt 😕 nevieš ako to je v tomto prípade? On mi proste povedal, že rodičom dieťaťa by som mohla zrušiť pobyt ale tomu drobcovi nie...
...inak áno, k zrušeniu trvalého pobytu treba len list vlastníctva, občiansky preukaz a vypísať tlačivo na Ohlasovni trvalého pobytu, resp. matrike... (vlastník nehnuteľnosti to robí, ak dotyčný nemá náhradné ubytovanie, má adresu napr. Mesto Banská Bystrica... - bez ulice..., pošta mu potom chodí do priečinku na Mestskom/obecnom úrade).

kaktusik007
21. jan 2015

@babo78 normalne - prides na evidenciu obyvatelstva a zrusis.
@sue no tu ide o to vystahovanie -- malolete dieta nesmies vystahovat. A trvaly pobyt sa proste najomnikom fakt nedava 🙂 a ak maju dieta, su tehotni, tak to uz absolutne nie... Ono je problem takejto rodine byt co len prenajat, pretoze ked neplatia a odmietaju sa vystahovat - nic sa de facto nedeje prave pre to, ze je tam to malolete dieta.... Je to velmi komplikovane potom, az priam nemozne.... Nehovorim ze su taki vsetci, ale vacsinou ti problemovi toto velmi dobre ovladaju 🙂

aj ti povedal na akom zaklade by si nemohla zrusit trvaly pobyt maloletemu dietatu??? lebo v zakone kde sa riesi trvaly pobyt je iba uvedene, ze maloletemu dietatu vlastnika nehnutelnosti ho nie je mozne zrusit 🙂 ale mozno je aj iny zakon, co toto osetruje.... do hlbky zas tomu az tak nevidim 🙂

babo78
21. jan 2015

@kaktusik007 Dakujem, ja sa pytam pre to, lebo priatelova matka sa vyhovara ze nemoze zrusit trvaly pobyt jej druhemu dospelemu synovi, tak preto sa pytam.

kaktusik007
21. jan 2015

@babo78 ak je jedinym vlastnikom nehnutelnosti priatelova matka, tak pravne mu moze zrusit trvaly pobyt. Otazne vsak je, ci to chce urobit. A zase, preco to urobit --- osobne by som trvaly pobyt svojmu dietatu zrusila u mna vtedy, ak by bol fakt s nim obrovsky problem

sue
21. jan 2015

@kaktusik007 nie, toto čo mi povedal v kombinácii s tým, že dotyční mi nevedeli (nechceli ?) poriadne vysvetliť prečo chcú trvalý pobyt a nestačí im prechodný, resp. prečo nestačí trvalý pobyt len pre otca, ktorý ho potreboval kvôli práci, mi stačilo na to, aby som od toho odstúpila a vôbec sme už ďalej spolu nekomunikovali 😉
A to vysťahovanie - ide o to, že ak je napr.dieťa zverené do opatery matky (súdom) a byt je vo vlastníctve otca, rozvedú sa, on nemôže dieťa "vyhodiť" z bytu?

mimla
21. jan 2015

Ja ešte viem tak: Akurát to riešim. Maloleté dieťa /ak nejde o nejaký špeciálny prípad/ má trvalý pobyt tam, kde jeho rodičia. Teda ak majú napríklad rodičia rôzny trvalý pobyt (ako máme napríklad my) dieťa má bydlisko, ako už bolo spomínané, automaticky tam, kde matka. Ale dieťa má dvoch rodičov. A teda dieťa môže mať trvalý pobyt aj tam, kde je nahlásený otec dieťaťa. Potrebuje k tomu ale súhlas matky. Aspoň takto to aktuálne riešime my. Nemáme ale už novorodenca. Možno by toto bola cesta aj v tomto prípade.

sednaja
21. jan 2015

@marcelatje Ja som sa nevyjadrila o tom ako by to malo byť, ale o tom, ako som to zažila JA.......okrem toho v dvoch rôznych mestách a išlo to. Chcem len povedať, že to, že musí platiť za odpad tam, kde nebýva je totálny výplod a aj keď ti domov príde výpis smetí za všetkých členov, tak musíš sa vziať, ísť na úrad a vyjasniť si to s nimi

marcelatje
21. jan 2015

@sednaja tak v tom pripade sme povedali to iste ale inak 😀

sednaja
21. jan 2015

@marcelatje Som rada, že sa chápeme 😉

kimina7
21. jan 2015

@vervaka Kvoli vlastnej bezpecnosti si daj trvale bydlisko dietata, tam, kde mas aj ty....Nakoniec by neskor pri problemoch mohol tvrdit aj to, ze dieta vychovaval on, nie ty......ak by ste sa nedajboze niekedy rozisli.
Ale mne to pravnik neradil, len mi to pripada hlupe, ze dieta ma inu adresu ako ja....nech si muz poda co chce, alebo si ku nemu prepis aj ty adresu, ak mu chces vyhoviet.

kimina7
21. jan 2015

Prepac, ja som to tak pochopila, ze tvoj priatel nesuhlasi s tym, aby dietatko malo trvaly inde ako on..... 😉

velkacica
21. jan 2015

@kimina7 dieťa nemá vlastný OP, takže minimálne do začiatku školskej dochádzky nefunguje ako "samostatná" jednotka - na jeho "inú adresu" sa nikto nepýta.

kimina7
21. jan 2015

@velkacica Ja som si myslela, ze otec dietata nechce, aby dieta malo adresu matky, co je ine ako jeho (ako otca dietata) a ze on by to kvoli tomu nejak riesil sudom. Viem, ze sa nenahlasuje adresa dietata, ale som zle pochopila otazku