Dom verzus byt

peter760
10. sep 2023

Ahojte, chcel by som sa spýtať čo by ste robili na mojom mieste vi .? V meste sme už bývali momentálne sme na dedine .
Máme dom je krásny je blízko mestá má optimálnu záhradu ohľadne dediny to už nie je až tak zaujímave keďže v dedine je dosť slabá občianska vybavenosť ale autobusy chodia často pokial nie tak máme jedno auto máme dve malé deti ktoré treba každé ráno nosiť do škôl - škôlky nieje to otravné ale z pohľadu detí mám pocit že čím budú staršie tak budú chcieť lepší sociálny život a viac kamarátov ako majú možno v dedine .
Dom máme na hypo ako každá mladá rodina dom by dom vedel predať a vyplatiť hypo s tým že uz na byt by som nemal žiadnu hypo lebo by sa mi zvýšilo s predaja ale niejake režijné naklady by sa urcite platili a preto som sa chcel spýtať či by ste menili život na dedine občasné večerné grilovačky posedenie na terase.. dom bol moj sen ale rodina a deti hlavne deti je pre mna viac preto som sa chcel spýtať šli by ste naspäť do bytu z deťmi v malom veku ? Ziskali by ste pre seba fynancnu nezávislosť že nemusíte platiť hypo úver z deťmi by ste chodili na častejšie výlety dovolenky deti by mali školu škôlku pod nosom a v podstate viac ale niesom si istý čo je pre deti dôležitejšie momentálne a či by si vedeli zvyknúť na život v meste keďže na dedine sme už 5 rokov .
Ďakujem za vaše názory

sasa1310
10. sep 2023

@peter760 si si istý, že by si predal dom drahšie ako kúpil byt v meste? nemyslím si, obzvlášť v dedine, kde nie je žiadna občianska vybavenosť. Ja by som osobne taký dom ani nechcela. A áno, určite by som sa s deťmi presťahovala do mesta. Nebavilo by ma to 15 rokov robiť každý deň taxikárku do mesta.

luccija
10. sep 2023

Nie, nešla by som.Pocuvat susedov ako vyklopavaju, že ich rušia moje deti, počuť každé splachnutie...pre malé deti je dom fajn v lete, v zime...neviem aké ste typy ťažko radiť druhému my sme išli do domu, keď mala dcéra 8 r a nevrátila by som sa späť do mesta a to som bola veľmi mestský človek.Deti budú mať kamarátov aj
v dedine.Ale bola chyba, že ste išli niekam kde nie je škôlka, škola.My sme platili viac za energie v 3 izbovom panelaku ako teraz v dome.
Tak choď popozerať viac bytov a uvidíš Zbaviť sa hypo je lákavé, ale parkovanie v meste...stále rozmýšľať každý víkend, že treba vypadnúť z bytu.Dom môžeš predať, keď pôjdu deti na strednú.Ja si myslím, že aj ludom v zrelom a staršom veku je lepšie v dome, ale možno máte iné preferencie.

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 tak keď odmyslíme Kostol malé potraviny a škôlku a krčmu ktora je večné zavretá tak to je všetko a ohľadne predaja kupoval som to ešte v dobrych casoch za menšiu hypo ale hodnota v priebehu par rokov vzrastla

sasa1310
10. sep 2023

@peter760 aj hodnota bytov v meste vzrástla.

peter0123
10. sep 2023

@peter760 bývam celý život v takej dedine akurát u nás není ani obchod. Za nič by som nemenila. Akurát sa mi nechce veriť že keď deti budú väčšie nebudú vedieť ísť do školy či domov nejakým tým autobusom. Moje deti v pohode takto chodia, alebo cez víkend keď skoro bus nechodí sadnú na bike zájdu za kamošmi
Za posledné roky sa u nás predalo veľa starých domov, kupovali mladé rodiny, momentálne není u nás ani jeden dom na predaj ale záujemcov plno

peter760
autor
10. sep 2023

láka ma prectava života bez hypo ano koho nie ale bojím sa aby som deťom rozhodnutím neublížil ale zato s tyc peňazí čo som mesačne platil na hypo tak by som dokazal častejšie chodiť na dovolenky keďže deti more miluju a bral som to tak že bývať v dome je fajn ale veciu časť travim v meste a domov sa chodime len vyspať a občas máš na dome tie grilovacie večierky ale chcel som sa skôr opýtať ci by ste vymenili život v dome za život v byte bez hypoteky a volny čas by ste travili zážitkami ktoré vám nikto už nevymaze nehovorim že to teraz nieje ale stale treba najprv pozerat na hypoteku

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 mas pravdu ale dakedy domy stali ako momentalne 1,5 izbove byty v meste teraz

huxy
10. sep 2023

@peter760 koľko mesačné platíš hypo? Si si vedomí toho, že v byte sa platia tiež náklady družstvu alebo spoločnosti? Keď píšeš, že hypo bola malá, tak možno tá splátka vlastne len vykryje toto "nájomné"?

spadnutaslivka
10. sep 2023

rodinný dom a dvor je lepší pre menšie deti, väčšie už viac využijú mesto. Ale na strednú budú chodiť do mesta. Prečo by ste im mali robiť taxík? Budú chodiť spojmi. Aspoň sa naučia zodpovednosti. Alebo pouvažujete o sťahovaní až o pár rokov. Nemusíte ísť hneď. Ale neviem, pri akom meste ste. Možno pôjdu deti dokonca na intráky, ak si vyberú iné školy, a tým pádom by ste šli do mesta prakticky zbytočne.

peter760
autor
10. sep 2023

@huxy no v byte ratam ze cca 250€ su naklady na 4 izbak moxno 300 hypo je vecia splatka aj o 2x viac plus elektrika

sasa1310
10. sep 2023

@peter760 ja si nemyslím, že budeš bez hypo. Skôr mám obavy, že budeš ešte musieť doplácať na normálny byt v meste. Ceny nehnuteľností sledujem. Resp. v BA. Ceny bytov sú rozhodne podstatne vyššie ako dom v dedine bez ničoho. Veľa ľudí odišlo z BA do satelitov do lacnejších domov a naspäť sa už vrátiť nemôžu, lebo na byty im nevychádza ani predajom domu. Museli by doplácať

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 som z vychodu

petronelag
10. sep 2023

My bývame v rodinnom dome v okrajovej časti mesta, máme tam aj záhradu, do centra mesta 5-10minút, autobus MHD chodí každých 20 minút. Dá sa to zladiť a budete mať aj dvor pre deti aj blízko do škôlky, školy. Syn keď chodil na druhý stupeň ZŠ už vedel sám zájsť do školy,

sasa1310
10. sep 2023

@peter760 no tak si kukni čo stojí taký byt v meste pri vás

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 a to ze im nevychadza mozno kupovali uz tie drahe domy za luxuxsne lacne hypoteky

aduskatt
10. sep 2023

Nikto nikdy by ma nedostal bývať na dedinu do domu, som v meste, mám všetko pod nosom, ak zatúžim po grilovačke, dá sa ísť niekde do podniku, na posedenie rovnako...

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 tak ako som tvrdil zivot bez hypo

sasa1310
10. sep 2023

@peter760 nie, vôbec. Tvoj dom má jednu veľkú nevýhodu. Je v lokalite, kde nie je vybudovaná občianska vybavenosť.

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 je ako som pisal ale nie extremne velka

sasa1310
10. sep 2023

@peter760 no tak hor sa do toho. Už by som to urobila dávno. Ale teda určite by som kúpila jedine novostavbu. Buď úplne nový byt alebo max. 5ročný

huxy
10. sep 2023

@peter760 určite záleží na meste, v ktorom by ste bývali. Ja platím za 2 izbový 170€ (nájom družstvu, elektrika, plyn), na 2 osoby, hypo nepočítam. Čiže neviem či je reálne za 4 izb.tolko, čo píšeš, ale ok. To platíš hypo 600€? A myslíš, že predas dom za toľko, že ti ešte zvýši na byt za hotové? Nejak mi to nevychádza. Určite si to skús ešte reálne vyrátať.
Ja by som z domu nešla do bytu, ak by som mala na výber. A to píšem ako niekto, kto z toho domu musel odísť, do podnájmu,neskôr do bytu na hypo.

lubina
10. sep 2023

@peter760 ano, cim budu deti vacsie, tym viac casu budu v meste, v skole, rozne zaumy, kruzky, ci sportove kluby, cize dom si ani velmi neuziju. Ale je to na vas ako rodine sa roznhodnut, co je pre vas lepsie. Ja som nikdy na dedine byvat nechcela. Travila som kazde letne prazdniny na dedine a pravdu povediac, aj ked to bol super cas s mojimi starymi rodicmi, vzdy som sa tesila do mesta, do skoly, ku kamaratom a zivotu v meste, s kinami, obchodmi a pod.

peter760
autor
10. sep 2023

@huxy no pri aktualnych urokovh je to normalne za pozicanu sumu

kukulienka999
10. sep 2023

Ja som z malej dediny a poviem, to, ze sme cestovali od 6rokov(aj teraz z tej dediny v tomto veku takto deti funguju) do vedľajšieho mesta do školy mi viac dalo, ako zobralo. Z rodnej dediny mám priateľstva na cely život, z ciest do skol mám proste samostatnosť, už v takom veku som sa musela naučiť zodpovednosti , na krúžky som tiež chodievala sama autobusom.(a to som chcela ja sama, nie ako dnes rodičia nosia deti na krúžky ktoré ich ani nebavia) Teraz bývame tiež v dedine v ktorej je obchod, kostol a krčma a deti budem učiť klasika na autobus, aaaa nemám pocit, že by som si dom ako dieťa neuzila 😁 práve naopak, najlepšie stanovačky, hrilovacky, opekačky, kupačky v bazéneboli u nás na záhrade. Ale tak 15 r dozadu bola iba doba

kukulienka999
10. sep 2023

Ale čo sa finančnej stránky týka. Tak byt je jednoznačne menej finančne závislý ako dom

huxy
10. sep 2023

@peter760 tak už ty musíš vedieť, že či kúpis normálny 4-izbak bez hypo, ak predas dom na dedine zaťažený hypotékou. Keďže tu neudavas presné sumy, ani lokalitu, tak ti ťažko poradíme.
Ale otázku som už zodpovedala. Nešla by som z domu do bytu, keby som nemusela. A ty nemusís.

peter760
autor
10. sep 2023

Asi som sa zle opital na začiatku otázka mala byť smerovaná skôr či by ste obetovali život v dome na dedine za život v byte bez hypoteky

aduskatt
10. sep 2023

@peter760 ja jednoznačne, nie som domový typ ani dedinský, byt mi vyhovuje.....takže ja rozhodne áno. Ale neviem, čo Ti to pomôže, lebo tak isto sú typy presne opačné, ktoré Ti napíšu, že nie, tak podľa čoho sa budeš rozhodovať?

kittykat22
10. sep 2023

@peter760 asi zalezi co od toho zivota chces. My zijeme v centre velkeho mesta a niekedy mi je luto, ze mi dieta nemoze behat vonku s kamaratmi. Pre deti je lepsia dedina. Je to slobodnejsie, lahsie, menej tlaku. Hlavne ta dedina je a vzdy bude bezpecnejsia. Deti maju lepsie vyzitie a neutiekaju sa tak rychlo k alkoholu a drogam. Na tvojom mieste by som zostala na dedine - coskoro budu mat deti auta, mozu sa vozit do mesta horom dolom. Nepredavala by som. Pokial mate pocit socialnej izolacie ze skutocne to mesto vyuzijes ala kaviarne, divadla, party - tak do mesta. Ale pokial nie, nema to zmysel. Sediet niekde v panelaku, ze mas kusok billu? No neviem ...

peter760
autor
10. sep 2023

@aduskatt rozhodnuty som len chcem byt utvrdeny v tom ze aj ostatny ludia by sa pozerali na to ako mat racej svoju fynancnu nezavislost ako pohodu pri grilovacke