Novostavba verzus starší byt

zuzliq
13. jún 2021

Chystáme sa kúpiť byt (2 izbový) v Trnave, alebo Hlohovci ako investíciu a prenajímať ho. Rozhodujeme sa medzi novostavbsmi v okrajových častiach, prípadne dedinkách okolo a staršími bytmi v meste. Starší byt v meste sa ľahšie prenajme, ale sú to staré paneláky, koľko ešte vydržia? Novostavba je v tomto smere lepšia. Tam ale predpokladám, že nebude taký záujem. Peniaze z prenájmu nepotrebujeme, teda ak by sme mali "hluché" mesiace, nezrujnovalo by nás to. Aký máte na to názor?

liljana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
44janica44
13. jún 2021

@zuzliq išla by som do bytu v centre...na miestach kde sa veľa stavia je prenájom nereálny a často aj predaj po pár rokoch - každý si radšej kúpi potom novostavbu ako pár ročný byt. Nemyslím si že po 10 rokoch sa tu začnú staršie paneláky rúcať ako domčeky z kariet si zober že staré budovy v historických častiach miest stoja koľké roky a na hodnote nestrácajú. pri prenájme rozhoduje lokalita
A potom nie každá novostavba je postavená kvalitne šetrí sa tam na všetkom a často je v oveľa horšom stave ako staršia bytovka.

nika82
13. jún 2021

v Hlohovci sa teraz zacne stavat bytovka https://mikulek.sk/dispozicie-bytov/

tanisha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diusqa761
13. jún 2021

@zuzliq ahoj, kebyže mám na výber novostavbu ale na okraji mesta alebo v dedine ďalej od mesta kde pracujem, deti chodia do škôlky alebo školy, kde sú všetky obchody, banky atď a medzi pekne prerobeným bytom priamo v centre isto volím centrum. Myslím že skoro každý chce mať čo najbližšie prácu, školy, obchody... Hlavne ak človek nemá vodičák alebo nechce každé ráno v zácpach stáť. Ja by som išla do staršieho a pekne prerobila

malva123
13. jún 2021

@zuzliq mila autorka..preco je pre piestancov zaujimava Trnava? Vlastnici,ktori kypupuju byty na prenajmy len zhorsuju byvanie tym,ktori v dome skutocne byvaju...zacnem nezaujmom o schodze o suhlas na cokolvek co treba v dome spravit...ichnajomcovia sa striedaju ako na beziacom pase..stahovavanie-vystahovavnie..a gol je vzdy prihladena 1 osoba..a v byte 6 studentov...a mariska citit na chodbe..takze tolko k vasim invedticiam.

kkovacovak
13. jún 2021

@zuzliq my keď sme kupovali byt tak sme išli zásadne do staršieho. Predtým sme bývali v novostavbe a hrôza. Tie nové byty to je otras. Králikárne, malé izbičky, malé chodby, papierové steny, väčšinou spojená kuchyňa s obývačkou a wc s kúpeľňou. Staré byty sú za mňa krásne, vysoké stropy, nedokonalé steny ale to k tomu patrí. Osobne keby kupujem byt a rozmýšľam medzi starším v centre alebo novším na okraji mesta vyberiem si v centre. Ten asi aj rýchlejšie prenajmete. Treba ale rátať s väčšou investíciou. To ale asi viete. Niekto tu písal o susedoch. Mame starých aj mladších 50:50 a nemáme problém. Aspoň tu nie je hluk. Na blbých susedov môžete naraziť aj v novostavbe. Tam sme mali hrozných susedov v porovnaní s týmito tu.

zuzliq
autor
13. jún 2021

@malva123 bývame v dedinke pri Hlohovci, nie sme z Piešťan. Tvoje zlé skúsenosti ma mrzia, nám ale nejde o rýchly zisk, teda byt neplánujeme prenajímať 6 študentom. Je to určite na zamyslenie tvoj postoj, v byte som nikdy nebývala, neviem ako to chodí. Manžel ako dieťa býval.

zuzliq
autor
13. jún 2021

@nika82 a nevieš, kde to bude? Nevidím to tam uvedené.

luccija
13. jún 2021

@zuzliq v Trnave je tam vela skol a studentov.Vela rodicov radsej zaplati ako byt na internate.Ved si pozri ceny bytov a prenajmov na webe a podla toho sa rozhodni.Kamaratka tak prenajala luxusny byt prerobeny zo stareho managerovi zo zahranicia co pracuje v PSA...kazdy byt ma svojho zaujemcu🙂
Neviem ake su fin.rozdiely medzi starsim a novostavbou hladala by som taky stred...

najk
13. jún 2021

@kkovacovak Tie papierove steny v novostavbe ma pobavili 🙂 my teraz byvame v 40 rocnom panelaku a stale nam pri hlave niekto smrka a kasle (nechapem preco neriesi niekolkomesacnu velmi silnu nadchu) a sulozi. V byvalom tiez 40 rocnom byte sme poculi curanie od susedov. Neviem co je nechutnejsie. Stare panelaky tiez nie su idylka. Ale suhlasim, ze na prenajom je centrum lepsie

kkovacovak
13. jún 2021

@najk tak ja považujem za starý byt taký naozaj starý tehlový preto píšem o stenách. V tehlovom nepočujem absolútne nič. Max cez zachod a stupačky. Bývala som aj v 40 ročnom paneláku, novostavbe a novostavba bola za mňa stále najhoršia čo sa týka hlučnosti. Ale tu záleží aj na materiáloch atď čo my už asi neovplyvníme a hlavne do stien ani nevidíme keď to kupujeme 🤷‍♀️

zuzliq
autor
13. jún 2021

@kkovacovak bohužiaľ starých tehlových bytových domov sa až tak veľa nepredáva.

nika82
13. jún 2021

@zuzliq je to ulica Rudolfa Dilonga

luccija
13. jún 2021

@kkovacovak fakt?my sme byvali v 60 r.tehlovom byte a bolo pocut vsetko tak, ale kazdeho rusi nieco ine.Ked mali male dieta budila som sa hned, TV bolo strasne pocut, ale detto v panelaku to je prasti ako uhod

kkovacovak
13. jún 2021

@luccija ja počujem maximálne tlmené dupoty keď 3 ročný sused nad nami behá po byte. Inak vôbec nič. Okolo o susedoch ani neviem či žijú 😄 Takže je to asi rôzne a naozaj záleží na materiálne a stenách. Ale ako kupujúci to človek ťažko odhade.

malva123
13. jún 2021

@zuzliq moj postoj je hola a kruta realita ..ja byvam v bytovke..kde su pokupene byty ako investicie....ludi ako ty,ktori nemaju paru o tom ako sa v bytovke zije....ved oni maju svoje domy,kde maju klud...a propo...v hlohovci nie su bytovky....tam sa nepredavaju byty..aby ste si na svoju investiciu aj dohliadli...

malva123
13. jún 2021

@zuzliq predava..v piestanoch ...nech sa paci..su tehlove domy...

malva123
13. jún 2021

@luccija byt v trnave novostavba 180 000,starsi 130000 najom v takom byte...600 eur...preto tam musi ist 5-6 studentiek...a potom su mesacne naklady 160 eur aFO a samozrejme nedoplatky z RV

zuzliq
autor
13. jún 2021

@malva123 no je mi ľúto, že máš zlé skúsenosti, ale nepovažujem sa za zlého človeka, pretože chcem kúpiť byt ako investíciu. A samozrejme, že v Hlohovci sú bytovky a predávajú sa tam byty.

luccija
13. jún 2021

@malva123 a ako to chces ovplyvnit, aby ludia nekupovali a byty neprenajimali?Jedine odist do toho domu a mat klud.Podobne je to v Senci v bytoch byvaju Srbi, Ukrajinci, ktori pracuju v Gani v logistickom centre je to tak vsade...vo Viedni Turci, Slovaci, v Ba vychodniari

44janica44
13. jún 2021

@malva123 prečo na nu "útočis" za to že chce kúpiť byt na prenájom? Nie je nikde napísané že ho kupuje preto aby nájomníci robili zle susedom. Proste chce investovať svoje peniaze. Tiež som tak bývalá ako študentka a problém nebol v zmluve sme mali že keď sa budú susedia sťažovať môžu nájom ukončiť ak sú problémy treba riešiť s majiteľmi.

@najk naozaj sú aj papierové steny v novostavbe kamoška kúpili nový byt už riešili popraskané steny, 3x im stupačky vytopilo a susedov počujú o Tom že v kuse niekde na schodisku bordel ani nevravím... Nie vždy je novostavba vyhrá ozaj sa tam šetrí na všetkom. My bývame v paneláku a teda smrkanie ani nič nepočujem maximálne keď niekomu niečo spadne ale to by bolo počuť vsade aj v dome aj v hocakom byte

najk
13. jún 2021

@44janica44 bordel na schodisku nesuvisi s tym, ci je dom novy, alebo stary. My sme byvali v 40 rocnom panelaku a ludia mali tendenciu nechavat vchodove dvere stlae otvorene. Hnevalo ma to, lebo nikdy clovek nevie kto sa moze vnutri poflakovat a vykradnut pivnice. Dopadlo to tak, ze sa nam nejaky bezdomovec vysral vedla vytahu. Vytopenie susedov tu riesili susedia asi pred mesiacom tiez. To tiez nie je o tom, ci je to novostavba, ale o tom, ci si ludia pri prani dohliadnu na pracku. Minule tu bola diskusia, kde hromada zien pisala, ze pracku nechavaju bez dozoru a odchadzaju z bytu prec. Takze co sa cudovat. Ja uz len cakam kedy dokoncime dom a toto uz nebudem musiet snad riesit. Tiez nemozem uverit tomu, ako mozem pocut niekoho trubenie (= brutalne smrkanie ako slon) a curanie v zachode ako keby bol hned vedla mna. Ale zasa videla som ako rychlo vedia postavit novostavbu domu, lebo vedla nasho domu vyrastlo takych domov asi 10 (my staviame rok a este to na par mesiacov vyzera) a neverim tomu, ze za 7 mesiacov mozu postavit ozaj kvalitne dom. Ak tak stavaju aj panelaky, tak by som tiez novostavbu asi nechcela :D

44janica44
13. jún 2021

@najk to vytopenie novostavby nebolo od práčky ale z prasknuteho vodovodného potrubia cez stupačky čiže chýba materiálu použitého pri stavbe - nekvalitný lacný ktorý vydržal cca rok a presne tak rýchlo stávajú aj bytovky čiže kvalita na zaplakanie. Pri staršom paneláku môžeš trošku zistiť kto tam býva pri novostavbe kde sa všetci sťahujú skoro naraz tu možnosť nemáš. My bývame v paneláku staršom a ozaj o susedoch neviem pokiaľ im niečo nepadne na zem vo vchode žiadne problémy ani bordel ani otvorené dvere...asi sme mali šťastie na susedov...

zuzliq
autor
14. jún 2021

@44janica44
@najk dievčatá, obe odpovede pokladám za prínosné, ale skôr pre niekoho, kto plánuje reálne v byte bývať. Našim zámerom je dlhodobo vlastniť byť a ak sa podarí niekoho slušného nájsť ho prenajať. Keď deti vyrastajú a budú potrebovať peniaze na štúdium, alebo sa objavia nejaké zdravotné problémy ho zo ziskom predať. Keďže reality nie sú naša kvalifikácia a ani hoby, snažíme sa v tejto téme zorientovať a do roka, roka a pol niečo dlhodobo výhodné kúpiť. Vlastníme takto už stavebný pozemok.

malva123
14. jún 2021

@zuzliq a este napis kolko mas penazi...aby sme vedeli co este o tebe nevieme.

zuzliq
autor
14. jún 2021

@malva123 evidentne ti leziem na nervy. Pre vlastné dobro to tu nečítaj, veď to nie je povinné.