Južná Dalmácia autom cez Bosnu a Hercegovinu

slacik
4. máj 2015

Kto mate skusenosti s cestou na juh Dalmacie cez Bosnu, sem s nimi. Zaujima ma kvalita ciest, dlzka cesty, zaujimave pekne miesta na zastavenie, policajti, ine zvlastnosti a tak.

ktokto
5. máj 2015

Prechadzali sme tam len kusok, ale všetci tam potrebujete pas, cez obciansky neprejdete

ktokto
5. máj 2015

Išli sme na Orebič cez Ploče a Ston, tam je taky malý prechod cez Bosnu cca 20km

slacik
autor
5. máj 2015

Dakujem, pasy mame, chceme ist durch cez celu BiH cize Mostar, Jajce, Banja Luka, alebo druha cesta cez Sarajevo.

dadkav
16. máj 2015

@slacik my sme presne tadial sli asi pred tromi rokmi do Tucepi, vlastne len kvôli spestreniu. Isli sme v lete, na OP a nikde neriesili ani tie pasy. Cesty boli v pohode, nepamatam si ziadny zadrhel. Policajti nas zastavili raz, v nejakej dedine v noci, nikde nikoho len my a oni dlho dlho za nami. Asi tadial vela cudzincov nechodí.

lucinocka
16. máj 2015

@slacik jaaj nie, preco cze bosnu? kilometrazne je to kratsie a ide sa ovela dlshie ako po dialnici...

lucinocka
16. máj 2015

@slacik a navyse tohto roku budu sprisnene kontroly cez bosnu, kvoli terorizmu...taze na Vasom mieste by som to ku nam strihla po dialnici 😉

elizita
16. máj 2015

My sme sli cez bosnu a hercegovinu do ciernej hory v 2012 a sli sme na op. Kontrola je tam Len taka provizorna

slacik
autor
16. máj 2015

@lucinocka ty si znala miestnych pomerov, myslis ze je lepsie ist po dialnici cez HR? Ked my sme zvedavi praveze na tu Bosnu ako to tam vyzera. Mostar, delta Neretvy, pripadne cestou naspat Sarajevo. Eventuelne aj s prespanim, ak sa nam Bosna velmi zapaci. Okrem toho som niekde zachytila info, ze pohonne hmoty su tam ovela lacnejsie a oplati sa tam pred dlhou cestou domov brat plnu nadrz - vraj aj niektori co idu cez HR zamerne na par km odbocia do Bosny pre benzin (a cigy..).
Kazdopadne piste este co vas napada, kedze tam nie su dialnice, tak to moze byt aj dost namahave pre vodica a dlzku prejazdu Bosnou zo severu na juh si casovo ani neviem predstavit, kolko to moze byt.

lucinocka
16. máj 2015

@slacik dialnica neni dokoncena v bosne, a zvysok cesty je dost o nicom a vsade stoji policia...chorvatske dialnice su kranse, siroke, dobre udrziavane odpocivadla...mne by sa nechcelo terigat cez bosnu...a kam idete na juh? lebo do mostaru si vylet mozes urobit aj jednodenny...bola som tam prave na fakultativnom a myslim , ze v tych horucavach je uplne dost na mostar tam a nazad...

lucinocka
16. máj 2015

@slacik palivo a cigarety su lacnejsie...ale ako vravim, napr. ten usek z chorvatska do chorvatska, co sa ide cez bosnu /neum/ tam v lete ludia stoja na hranici aj po tri hodiny...a v tom teple, nezavidim, po 12 hodinach cesty...

lucinocka
16. máj 2015

@slacik my teraz zijeme v Dubrovniku a prave preto sme pozerali tu cestu, lebo z Presova do Dubrovnika vyzera opticky ovela kratsie, ako robit obkruh...ale neoplati sa to...aj nasi, idu ku nam buducu sobotu, idu po dialnici normalne...inak k Bosne, co ti poviem...sme chceli ist na vianoce, ale nemohla som vybrat ubytko, vsetko spinave, zaostale...je fakt hrozne tazko najst nieco slusne a ciste...

slacik
autor
16. máj 2015

@lucinocka do Dubrovnika a na Pelsejac, takze cez BiH tak ci tak budeme musiet prejst.

slacik
autor
16. máj 2015

@lucinocka prosim ta ako je to s parkovanim a presunom autom po Dubrovniku, je rozumne sa tam vobec trepat s autom? Ubytko v Dubrovniku este nemam, ale ratam, ze by to bolo niekde na periferii.
Co sa tyka ubytovania v BiH tak mne sa to cez booking nezdalo take spinave a prasacke, podla referencii, no mozno to boli menej narocni hostia, ktovie?

fantaghiro21
16. máj 2015

Treba si hlavne preluskať a preštudovať všetky obmedzenia a zákony lebo chorvatskí/ bosniackí policajti dokažu čapnuť aj an to, na čo Slovak nie je zvyknutý....

slacik
autor
16. máj 2015

@fantaghiro21 su tam vraj trosku ine pravidla cestnej premavky napr. ze krizovatka nerusi platnost rychlosti alebo ze obce su znacene iba na zaciatku, takze ten koniec treba pozerat oproti kde dedina zacala. Citala som ze je to co sa tyka vyhladov prekrasna trasa (neplanujeme tadial nocny prejazd)...

lucinocka
16. máj 2015

@slacik z Peljescu sme sa po 5 rokoch prestahovali do Dubrovnika🙂)) Parking v Dubrovniku je bez sance, neni ani pre nas domacich, ani pri bytovkach, my nemame ani pri dome...a vsade ti naplatia 5 a viac eur na hodinu...idealne je prist do DBV autobusom...bud z Peljescu ako fakultativny vylet- to odporucam najviac...ja som predavala vylety, mali sme dubrovnik rano o 8 a o 14 prichod alebo od 14 do 23, ked uz nebolo tak horuco a bolo to s ceskou sprievodkynou, co tiez zije v Dubrovniku roky, moj brat bol vykladom nadseny... ak idete sem prvykrat urcite by som odporucila dubrovnik so sprievodcom...dozviete sa perfektne veci... A ked idete najprv na Peljesac, tak chodte trajektom...cesta po polostrove je hroznaaaa....mne je zle stale stale stale a vozim sa po nej uz 10 rokov

lucinocka
16. máj 2015

@slacik k dopravnym predpisom...tu zo zasady asi nikto nepouziva smerovky...tak treba davat bacha, ani v kruhom objazde ani na krizovatke nikdy nezistis kto kde ide🙂))

fantaghiro21
16. máj 2015

@lucinocka Nemyslím si že je až taka zla 🙂 My sme pravidelne chodili na dovolenku do Žuljany, a v podstate celý Pelješac mame komplet prechodený ....Ale ak vam je v aute zle, to je ina kava :-/

lucinocka
16. máj 2015

@fantaghiro21 neni mi zle v aute, len na Peljesci🙂)))mojej mame tiez a svokra tam zije uz 60 rokov a tiez 🙂))

fantaghiro21
16. máj 2015

@lucinocka a to prečo?

lucinocka
16. máj 2015

@fantaghiro21 zalezi asi od sposobu jazdy...keby som si drdlala sama v aute pomalicky, asi by mi nebolo...ale vacsiou vozi muz, ja sedim s malou, lebo ta sa ocividne nudi

slacik
autor
16. máj 2015

@lucinocka ked ja som na tu Bosnu zvedava snad viac ako na to HR... 😀 A do Dubrovniku chodi aj nejaka verejna doprava, vlak alebo MHD?

fantaghiro21
16. máj 2015

@lucinocka :D tak to hej :D tie ich cik caky cestičky niekedy vedia zdvíhať žaludok :D

lucinocka
16. máj 2015

@slacik vlak🙂)) chodia dialkove autobusy, ale to sa nevratis nazad v ten isty den🙂) chodi aj trajekt z korcule do dubrovnika, ale tiez myslim, ze sa nevracia ten isty den... po dubrovniku mas MHD, ktorej system jazdy som od februara este nepochopila, kedze je tak divne urobena, ze asi len domaci vedia ake cislo ide o kolkej a kde🙂) aPeljesac je odrezany od sveta...odtial jedine autom...

lucinocka
16. máj 2015

@fantaghiro21 no ja som chodila do Dubrovnika raz mesacne na kontrolu pocas tehu, a poviem ti, mam cely polostrov oznackovany :D to bolo najhorsie obdobie pre mna.... a ked mi nebolo zle po cetse, prisla som domov vecer tak vycerpana, ze som to doriesila so zachodovou misou...odvtedy mam na tu cestu taku averziu..

lucinocka
16. máj 2015

@slacik uprimne ti poviem, ze mne cely juh paci najviac na jar- marec, april a okolo vianoc...hlavne dubrovnik vianocne vyzdobeny, to je nadhera...prazdne ulice, vsetko svieti, vona vareneho vina a k tomu sum mora🙂)

dadkav
16. máj 2015

@slacik ak Ta to tam taha chod 😀, my sme neodolali a sli sme tadial aj spat. Ak Ti nevadi zdlhavejsia cesta, urcite odporucam

lucinocka
16. máj 2015

@slacik ak idete sami, tak chod, ved za skusku nic nedas a budes mat novy poznatok... my s vreiskajucim deckom v autosedacke sa snazime vzdy prepravit na Slovensko cim rychlejsie:D a aj naopak:D i to nas vacsinou doma uz caka pol deci slivovice na ukludnenie nervov:D moj muz uz ani neprotestuje, proti slovenskym zvykom:D

dadkav
16. máj 2015

@slacik
@lucinocka s tymto suhlasim 😀, tiez sme vtedy este nemali maleho paviana v aute

slacik
autor
16. máj 2015

@lucinocka ideme s dvoma detmi, ale ja nemam uz babetka, takze uplne v pohode, dlhe cesty nikomu z nas nevadia, praveze sa v pohode zastavime niekde, neponahlame sa.