Praha alebo Brno

22. feb 2024

Ahojte zeny, aj hlavne tie, co zijete v tychto mestach, kebyze si mozete vybrat, isli by ste s rodinou do prahy alebo brna? Praca je dohodnuta, da sa vykonavat rovnako za rovnaky plat z oboch miest. Ake su vyhody, nevyhody. Samozrejme byvanie je lacnejsie v Brne.Coho sa v Brne obavam, ze pri pripadnej zmene prace nebude tolko moznosti ako v Prahe. Zase Brno je blizsie pri Slovensku(mame tu rodinu). Tiez, co je lepsie pre deti? v prahe je problem so skolkou aj skolou, ale neviem ake je to v Brne.

amelia89
22. feb 2024

No sama si to zhrnula dobre- dostupnejsie byvanie, urcite lepsie co sa tyka skol a skolok, blizsie k SR. A neviem aky typ prace ale tak Brno je velke mesto nebala by som sa ze nenajdes vobec nič. Praha je ale Praha proste je to hlavne mesto a to ma svoje vyhody a nevyhody ale teda momentalne to byvanie a skoly by ma odradzali najviac (my tu byvame a mame svoj byt ale keby som sa teraz mala rozhodovat bez toho zazemia co tu mame by som sa bala asi lebo ceny najmov su sialene teda a zalezi teda aj cast Prahy ale aj 3.5 rocne dieta je problem umiestnit do skolky niekedy)

diewcatqoo
22. feb 2024

My sme byvali dlho v Brne, neskor sme sa odstahovali z Brna do mensieho mesta v dostupnej vzdialenosti. Stravila som nejaky cas aj v Prahe (este bez dietata) a za mna teda je srdcovka Brno. Neviem to vysvetlit, proste Brno je take komornejsie, nie je tak prepchate ludmi a cudzincami, ma taku svoju moravsku atmosferu. Praha na mna posobi uz viac ako velke mesto, na vylet fajn, ale zit sa mi viac paci v Brne. Vzdy, ked som dosla z Prahy do Brna, tak som si vydychla, ze konecne menej ludi 🙂
Neviem, v akej sfere sa chcete zamestnat, ale problem najst pracu tu nie je. Co sa tyka byvania, tak Brno je drahe tiez. Co sa tyka skolok a lepsich skol, je to podobne ako v Prahe - umiestnit dieta bez pobytu sa rovna zazraku. Tiez tu funguje kvoli tomu pobytova turistika, ludia prehlasuju pobyt dietata, len aby ho dostali do skoly/skolky..

maranta_leuconeura
22. feb 2024

Neviem odkial si, ale Brno je viac podobne Bratislave, Praha je o dost vacsia, drahsia a ludnatejsia.

autor
22. feb 2024

@amelia89
@diewcatqoo
Ked piseme o skolach, jedna sa o zakladne aj stredne skoly? Je celkovo malo skol, alebo je to skor panika medzi ludmi, ze moje dieta musi ist do najlepsej skoly. Predpokladam, ze na stredne skoly sa uz rozhoduje ma zaklade prijimacich pohovorov, tak tam uz trvaly pobyt nema vahu, alebo ano? (za predpokladu, ze dieta ma TP v danom meste).Je problem dostat dieta do skoly celkovo alebo len do tych najlepsich je pretlak a do priemernej sa dostane? A tie horsie skoly su naozaj zle? V com?

amelia89
22. feb 2024

je to komplexne,daj si to do googlu pre konkretnejsie info ale v skratke:zakladne skoly - bez trvaleho pobytu ta nevezmu v podstate nikde - podla trvaleho pobytu mas proste spadovu skolu a tam patris - tam ta vziat musia a prednost budu mat vzdy deti s pobytom trvalym. V Prahe je aj pobytovy turistika - ludia nacierno prihlasiju deti na trvale pobyty inam aby sa dostali na inu skolu (napr v lepsej dostupnej vzdialenosti ako spadova,lepsia kvalita atď).
Na strednu - ja nemam tak velke deti tak nemam to preskumane do detailov ale o probleme sa hovori vo vsetkych mediach,minuly rok sa nedostalo do skol velke mnozstvo deti,proste nie je kapacita,je malo skol a nie nejedna sa len o najlepsie skoly.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stredni-skol...

autor
12. mar 2024

Precitala som si o tych skolach, chapem to tak, ze su teraz silne rocniky, na ktore sa (hlavne) v prahe a okoli nepripravili a nie je teraz dostatok miesta pre vsetky deti. O niecom takom som pocula aj tu na slovensku, tusim minuly rok, jednalo sa o stredne skoly (nepamatam si uz, ci sa jednalo v prvom rade o bratislavu).
Este jednu vec celkom nechapem, tyka sa prahy, mozno mi nieco unika, ale preco tam ceny bytov tak vystrelili? Zvycajne ked sa zvysia uroky na hypotekach, dopyt klesne a ceny sa znizia, tak sa to stalo aj v Bratislave.

autor
12. mar 2024

Este sa chcem spytat, je problem najst podnajom s malym dietatom? Co uz praha alebo brno. A su ochotni dat v podnajme prechodny pobyt? (Aby sa nam zacalo pocitat 5 rokov k nadobudnutiu trvaleho pobytu).