Teroristické útoky v Tunisku a letná dovolenka 2015

kikina84
23. mar 2015

https://www.modrykonik.sk/forum/dovolenka-v-zahranici/teroristicke-utoky-v-tunisku-treba-sa-bat-dovolenky-2015-2/

Ahojte maminy,nedávno som zakladala otázku do fóra (viď link vyššie) ohľadne tejto témy,,Vidím však a počujem z okolia že sa táto téma začína rozvášnovať kvôli
stále pribúdajúcim útokom v Tunisku,tak som sa rozhodla založiť túto tému aj ako diskusiu..Preto prosím tých ktorí ešťe neprispeli svojim názorom,
aby sa kľudne vyjadrili,čo si o tom myslia a či budete dovolenku napriek tomu prípadne kupovať,alebo prebookovávať..dnes som čítala aj v denníku,že nemenovaná cestovka robí od dnes prebbokovanie zájazdov do Tuniska,kvôli nepokojom..
Ja sa stále neviem rozhodnúť,zájazd sme kupovali ako First minute a vyšiel nás dosť lacno,teraz je o niekoľko stovák drahší a žiadna iná destinácia nás v tejto cene nezaujala,museli by sme dosť priplatiť,čo samozrejme už nechceme..Ale neviem či to riskovať 😒
Má prípadne niekto iný skúsenosť z minulosti s niečim podobným?
Ďakujem za príspevky 😎

kikina84
autor
24. mar 2015

@tenerifka Inak ked sme u toho..koncom minuleho roka sme planovali vylet do francuzska na konec marca,zaciatok aprila a ako hovoris civilizovana krajina..este ze sme nesli..co keby sme sedeli v lietadle co dnes spadlo pri Francuzsku? 😕

zeleny_cajik
24. mar 2015

@tenerifka ja by som v tom strese nevedela dovolenkovať. Nám sa to stalo deň pred odletom z krajiny, ešte nebola celkom objasnená príčina výbuchov a vinníci, no ja som na letisku skoro zošedivela. Skenovala som každého moslima, ako sa tvári, čo má v tej igelitke, v každom som videla hrozbu... takže ja by som v Tunisku asi ani na letisku nevystúpila 😅
Medzi sedením doma a cestovaním do krajiny, odkiaľ pochádzajú tisíce ISIS bojovníkov a ďalšie tisíce s nimi sympatizujú, je veľa možností výberu cenovo dostupnej, kvalitnej a (relatívne) bezpečnej dovolenky, hoci aj na Slovensku.

kikina84
autor
24. mar 2015

@andys11 hlavne ze hlasia teroristicke utoky za posledne mesiace v nemecku,francuzsku aj spanielsku a to sme v EU,nasej civilizovanej 😎

lajlilinka
24. mar 2015

Vždy keď som bola v Tunisku alebo Egypte, boli nepokoje a nestabilná politická situácia. Vždy som tam zažila kontroly, policajné sprievody, kontroly podvozkov zrkadlom na odhalenie bômb...
V týchto krajinách je to denná rutina...
Aj napriek tomu nám to nebránilo chodiť medzi domorodcov, do medin, lepšie sme sa najedli v stánkoch na tržnici u domorodcov ako v hoteli...
A tu sme 😊

nemezys
24. mar 2015

@tenerifka pre niekoho je štandard ist aj do trapneho chorvatska a celu dovolenku jest sackovu polievku a pasteku

tenerifka
24. mar 2015

@kikina84 Ano, ale konkretne v Tunisku to bola planovana vrazda turistov.....nie novinarov, co kreslia karikatury Mohameda, alebo vojakov ci policajtov....jednalo sa o nevinnych turistov, kedze oni dobre vedia, ze to je miesto, kde mozu najviac zasiahnut ekonomiku krajiny. Kto zaruci, ze nabuduce nebudu prezleceni za dodavatelov zeleniny a dostanu sa s kamionom do nejakeho rezortu? A rozbalia to rovno pri bazene? Bodaj by sa take nieco nikdy nestalo, ale uz len ta myslienka, ze obranne mechanizmy krajiny nie su schopne takemu niecomu zabranit je dostatocny dovod na prehodnotenie dovolenkovej destinacie.
A nasledne, ked zacne ekonomika krajin, kde maju obchodne aktivity aj zapadni obcania,padat, by sa mali kompetentni konecne zobudit a zacat konat proti islamskemu terorizmu, ale naozaj konat, nie v rukavickach....

zeleny_cajik
24. mar 2015

@kikina84 nehody a útoky sa môžu stať všade, ale keď vyhodnotíš objektívne všetky skutočnosti, niekde je to riziko proste vyššie. Áno, v bezpečí nie som 100% ani doma pri sporáku. Ale vedome sa snažím to riziko rozumne eliminovať, kde sa dá.
Keď sadám do lietadla, vždy sa modlím, aby toto nebola štatistická výnimka zo skutočnosti, že letecká doprava je najbezpečnejší druh prepravy.
Ale keď sa v najvyššej turistickej sezóne terigám do krajiny, ktorá je pre teroristov ľahko dostupná a majú tam medzi domácimi dosť rozsiahlu podporu a odbavujú sa najmä na turistoch a viem, že je sila a dosah ISIS každým dňom rastie, neviem, či by som si mohla povedať "urobila som pri výbere dovolenky všetko pre to, aby sme boli s mojimi deťmi v bezpečí".

nemezys
24. mar 2015

niekto moc pozera akcne filmy

zeleny_cajik
24. mar 2015

@nemezys nie, niekto pozorne číta noviny.

nemezys
24. mar 2015

@zeleny_cajik a dost prehana. zastrelit ta mozu aj na morave aj na Slovensku na sídlisku

mircalla
24. mar 2015

@nemezys Prosim ta, nebud smiesna s tymto nazorom....
@zeleny_cajik Suhlasim

michaela80
24. mar 2015

@tenerifka pokial viem chceli najskor vystrielat poslancov ... nie turistov...
brasko bol 10 rokov dozadu v londyne v den ked vybuchli bomby v metre... dnes uz nikde nie je bezpecne.. samozrejme by som neriskovala teraz tunis ci egypt.. zvazujem ze vyhodim aj turecko z moznosti letnej dovolenky .. ale bude grecko alebo spanielko bezpecne? kto mi zaruci ze par tych blaznov neurobi utok aj tam?

jemena
24. mar 2015

Ja osobne nepodporujem ekonomiku v krajinách, kde má hlavné slovo islam, v nemalej miere žijú práve z turizmu. To je akoby ste si otvorili reštauráciu a podávali otrávené jedlo svojim hosťom, ktorí vás svojou návštevnosťou živia. Je tolko krásnych destinácii, cenovo výhodných a hlavne bezpečných, že je mrhanie peniazmi, časom a životom a zdravím vás a vašej rodiny v islamskych krajinách.

zeleny_cajik
24. mar 2015

@nemezys a kedy si bola pri správach viac v šoku, keď hlásili útoky v Uherskom Brode, resp. v Devínskej Novej Vsi, alebo keď ohlásia masovú vraždu/útok v Tunisku či Egypte? Očakávala si úplne rovnocennú možnosť výskytu masovej vraždy vo všetkých destináciách, alebo si si pri niektorej destinácii povedala "už zas"...

mircalla
24. mar 2015

@kikina84 Ak teda mozem este mimo temy - mne sa v tunisku vobec nepacilo a uplne jednoznacne najhorsie dovolenka, vyber si krajsiu destinaciu...moj nazor

gabrielaslivkova
24. mar 2015

Dovolenku by som nerušila - v rezortoch sa v podstate ani nič nedeje - zažila som Egypt cez nepokoje a v rezorte sme o ničom ani nevedeli - všetko sa dialo v meste. Aj tento útok (síce to nie sú nepokoje) sa udial v meste. Ak sa bojíte, tak ostatne celú dovolenku na hoteli a necestujte na výlety. Dovolenku by som rušila až v čase, keby bol vyhlásený nejaký mimoriadny stav, alebo by MZV odporučilo nevycestovať do krajiny.

slnieckoma
24. mar 2015

@zeleny_cajik ok, ze sa snazis sledovat co sa okolo nas a vo svete deje...ale treba troska priznat, ze aj to co sa pise aj to co sa odvysiela nie vzdy je v skutocnosti take nafuknute ako je nam smrtelnym podane...ludia veria tomu co vidia v TV a co citaju cisty "matrix" aj chapes co tym myslim...kazdy by sa mal riadit hlavne sam sebou nie mediami..ako sama pises, klepnut ta moze aj doma pri sporaku a mozu tam byt aj tvoje deti - to este stale neznamena, ze ked sa niekto vyberie do tuniska na dovolenku, ze ohrozuje svoje deti..tie potom ohrozujeme aj my, kedze aj varit musime 😉 staci sa na to vsetko pozriet trosku viac pozitivne a uvidite ako sa vam bude zit lepsie (vlastna skusenost) 🙂 🙂

zeleny_cajik
24. mar 2015

@slnieckoma akože nafúknuté.... tí ľudia boli akože menej mŕtvi, ako písali médiá?

... vyberáš si z mojich príspevkov, čo sa ti hodí. Ale napísala som svoj názor, keď silou mocou do toho Tuniska chcete, tak choďte. Úprimne budem dúfať, že k žiadnemu ďalšiemu útoku tam nedôjde. Naozaj.

slnieckoma
24. mar 2015

@zeleny_cajik nepochopila si...netvrdim, ze media klamu, alebo, ze tam zomrelo menej ludi ako media tvrdia...len to nemusi byt vzdy take nebezpecne vycestovat pre vsetkych ci uz s detmi alebo bez nich...to je to iste ako ked dnes vecer odvysielaju, ze po bratislave beha psycho s pistolou..to sa maju teraz vsetci blavaci zabednit doma??? ked ma prist zubata s kosou pride ci su teroristicke utoky alebo nie...hlavne sa treba riadit vlastnym rozumom..

slnieckoma
24. mar 2015

@zeleny_cajik pises svoj nazor beriem, nech je aky chce ja to robim tiez...nevyberam si co chcem z tvojich prispevkov reagujem na to co ma zaujalo

mircalla
24. mar 2015

Ja by som do tuniska uz 2. krat nesla, ani keby mi za to platili, a to myslim celkovo. ano, lacne...ale to bolo jedine plus.

tenerifka
24. mar 2015

@michaela80 Ak by postrielali poslancov, aspon by sme tu teraz o nicom nepisali, lebo by to bolo chapane cisto politicky a turisti by sa citili v bezpeci...
Stat sa moze hocikde, to je pravda. Ale tym, ze idem na dovolenku do EU krajiny tak svojimi peniazmi podporujem ekonomiku a bezpecnost danej krajiny, o.i. aj moju ako turistu.
Nemam averziu voci moslimskym krajinam, dovolenky na Maldivach ci v Indonezii boli najkrajsimi v mojom zivote a necitila som sa tam nebezpecne, ani ked som isla na malej lodke z Lomboku na iny ostrov s miestnymi-zeny v satkach a ja v ramienkovom tricku a kratasoch. Planovala som na tento rok dovolenku v Marsa Alam, milujem teplo a snorchlovanie a Egypt je blizko a cenovo velmi vyhodny....no ale bohuzial, nestoji mi to za to.....

tenerifka
24. mar 2015

A este na doplnenie: Ti turisti v tom tuniskom muzeu sa tiez citili velmi bezpecne, pokym......

mircalla
24. mar 2015

@kikina84 to hlasia....ale kto tie utoky robi? nie su to ani nemci, ani francuzi....

denka275
24. mar 2015

Ja by som asi nešla, môj názor...Ale na druhej strane by som tiež mala túto dilemu, ked to mate zaplatene...Clovek šetrí, aby si oddýchol a teraz toto....Tiež začínam mať obavy, že nie sme nikde v bezpečí. Myslím, že som zachytila info, že chceli útočiť na parlament, kde prebiehalo rokovanie proti terorizmu a potom sa to ,,zvrtlo,,. Odniesli si to najmä turisti z plavby MSC, na našej ďalšej plavbe sme plánovali aj túto zastávku, až ma zmrazilo....Spoločnosť MSC túto destináciu ako jednu z možných zastávok okamžite zrušila.

kexik218
24. mar 2015

Uz som tu sice komentovala ale teraz si tak myslim...kde mi hrozi viac nebezpecenstvo? V Turecku v rezorte alebo tu 60km od ukrajinskych hranic? 😀 Ja som na jednom si myslim

slnieckoma
24. mar 2015

@kexik218 😀

andys11
24. mar 2015

Ja neviem.. mozno téma mohla znieť, ze máte zaplatenú letnú dovolenku v moslimskej krajine a co budete robit? Lebo ked radia baby, ktoré nie su v našej situácii, tak to mi nejak nepomáha. Chcela by som vedieť, co presne budu robit ti, ktorí uz dovolenku za nemalé prachy zaplatenú majú? Nejaky postup? Alebo vyčkať?

Lebo sa tešíme cela rodina na dovolenku v Turecku uz od začiatku januára a teraz toto. Bude to prvá spoločná dovolenka letecky aj s detmi a toto mi fakt ničí zážitok. A este tie komenty k tomu...

A este moj nazor. V tunise napriklad som bola 3x, dvakrát super, raz nic moc. Takze závisí aj od miesta, štastia, dobrého výberu proste. Neda sa odpísať Tunis, ze fuj, mne tam raz bolo hrozne. Asi trafene zle miesto, zlý hotel

tehula
24. mar 2015

ked sa ma stat, stane sa. Jasne, nevyhladavala by som nejake rizikove oblasti, ale podme pesimisticky vylycovacou metodou.....

Tunis - stalo sa a deje sa
Egypt - po Mubarakovi to tam ide dole vodou, ten utok v Kahire, v podstate clovek aby nechodil po pamiatkach, uz aj predtym sa do Luxoru v konvoji islo, pred rokmi bol utok priamo na tusim Hilton v Sharme a teda priamo na turistov miereny.
Turecko - cirkus humberto na vychodnej hranici, tiez by som nesla Istambul a Ankaru kukat a pod..a kludne mozu prist utok do Antalye urobit
Bulharsko - kto pamata utok na Izraelcanov, co sa tam chodia vo velkom rekreovat.
Jordansko - tiez by som neriskovala

Grecko a Spanielsko je cenami a slabymi sluzbami uplne inde...mna vynasalo, ze 10dnova dovolenka by ma mala stat pre 4clennu rodinu rovnako ako 14dnova dovolenka v Dominikanskej rep. To je nonsense.
k tomu bordel vo svete
Lybia - posralo to USA, ze nedali Kaddafimu pokoj, mohol "diktovat" a bol akotak poriadok, teraz des, detto Irak, kym nesparali, Husajn to akotak drzal

Mozno skusit Emiraty, nie su sice cenovo ako Tunis, ale ak vezmete hotel s ranajkami, tak ostatne sa dokazes lacno prestravovat. Ale kto vie, kedy aj tam zacne im svitorit.

luvika
24. mar 2015

@kexik218 my uz mame tiez kupenu dovcu do Turecka na august a vyplatenu uz komplet plnu sumu...tak si drzme prsty navzajom :p