Ako viac ušetriť?

27. aug 2022

Manžel zarába 800 naše výdavky hypo poistky,plyn elektrika tv internet všetko spolu je 700 eur.100 dá na benzín a má po výplate.Ja som z RD z 400 som platila 200 na jedlo.A ďalšie 200 deťom oblečenie,občas výlety a nič som neusetrila.Teraz som na podpore vyšla mi 1000 na mesiac,snažím sa z toho čo najviac ušetriť.Lenze potraviny všetko išlo hore a už mi nestačí nakúpiť za 200 musím viac minúť na potraviny,plus drogéria tiež niečo stojí.Nakupujem zvyčajne Lidl ony majú najlepšie ceny.Obcas niečo keď je v akcii v Kauflande alebo v Tescu.Zacala som z podpory ušetriť za mesiac 600 eur.Viem je to málo,no viac sa mi nedalo.Teraz kupujem navyše veci deťom do školy škôlky,aj to sú plus výdavky a tento mesiac usetrim oveľa menej.Cez leto sme chodili aj na výlety aj to niečo stojí.Ratala som že z podpory keby som ušetrila spolu 3000 eur do rezervy no neviem či sa mi to podarí.Chcem šetriť no neviem pri týchto cenách.Poradte ako ušetriť viac,alebo čo robím zle a čo zmeniť?

zuzanockamt
27. aug 2022

Autorka:
Ako myslíš, tvoj život.
V januári už choroby nebudú? U nás sú dokonca aj v júni a v auguste.

martinkatinka
27. aug 2022

Ano, vlastne sa necudujme... My dame statu menej ako on nam pri tomto socialnom systeme. V podstate kazdy ho chce vyuzit a potom sa necudujme, ze pre ludi nie je vyhodne pracovat.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
27. aug 2022

@zuzanockamt Možno budú,no ja som chcela aj vykryť obdobie zimných prázdnin
@martinkatinka Nemyslím si že by to bolo využívanie,mám na to nárok.To potom môžeš povedať aj na všetko,aj na rodinné že to ľudia využívajú.Lenze to není využívanie,keď má na to človek nárok tak to využije.

kinderzwillinge
27. aug 2022

Tiez nerozumiem tomu, ze ak ta chceli zamestnat hned, preco si nenastupila.
Ale toto je slovenska klasika, cucat tento stat do posledneho dna.
Len treba pocitat s tym, ze v zime tych dobrych pracovnych ponuk az tolko nebyva a potom zacnes, nemozem na dve smeny, nemozem cez vikend, nemozem do 16tej, iba do 15 tej, muz do zahranicia nechce ist.
Akurat som citala, ze rohlik ma stat 50centov a chlieb 8eur, som zvedava, ako chcu vymyslaci potom prezivat.

zuzanockamt
27. aug 2022

Autorka:
Ešte ťa čakajú jarné a veľkonočné prázdniny, a potom zase letné 🤭 v MŠ jarné nie sú našťastie.
Ale chápem, no ono ťa to aj tak dobehne. Len si si oddialila to "hodenie do vody" po RD. Ak si bola viac rokov,tak je pochopiteľné, že to odďaľuješ a bude to pre teba zo začiatku šok.

martinkatinka
27. aug 2022

Ja hovorim o zlom systeme. Treba motivovat ludi pracovat, aj dlhsie ako 2 roky.... A prave kvoli systemu to ludia vyuzivaju... Preco sa nezvysuju dochodky? Lebo mnoho ludi cerpa peniaze takymto sposobom(zlym systemom).
Ale ok, je tu ta moznost, vyuzite ju.... Len potom v januari sa necudujte

autor
27. aug 2022

@zuzanockamt Aký šok?Robila som 8 rokov v kuse pred rd.V januári si nájdem robotu a budem robiť až do dôchodku.Kto chce robotu si nájde.

pribinak
27. aug 2022

Presne toto povedz mužovi. Na západnom Slovensku problém s prácou nie je, robiť za 800 eur je …..

zuzanockamt
27. aug 2022

Autorka:
A ako dlho si bola na RD? Rok- dva? Či dlhšie? Ak viac ako 3 roky, tak si človek odvykne od tých pracovných návykov. Už aj rok je dosť dlho, ale ten rozbeh je ľahší.

maminkapb
27. aug 2022

A chlapovi sa nedaju robit nadcasy? Moj kazdy mesiac taha nadcasy aby mal viac na vyplatu aa zarabame obidvaja aj ked ja len minimalku

summer23456
27. aug 2022

.

dadis
27. aug 2022

@zuzanockamt Ja som nerobila 6 rokov a bolo to uplne ok (pocas materskej som brigadovala mimo odbor)

slavomira236
27. aug 2022

Na západ sk a automobilku mi príde zárobok malo u nás na východe roboty niek a keď aj áno ešte za menej

evica17
27. aug 2022

@elizabet173 prepáč,ale nemôžu všetci zarábať 1000 a vyše. Nie každý na to ma. Proste minimálna je asi 570 eur,a aj tu ľudí dostávajú a musia z nej vyžiť. A ak ona bude zarábať 800 eur keď bude robiť, tak budú mať akurát si myslím. Áno je aj zdražovanie a budú mať ltt ale vyziju.
A vždy pri takejto diskusii posiela väčšina žien chlapa do zahraničia za lepšou prácou,prípadne inde. Ale napr k by som to svojmu mužovi neurobila, život není len o peniazoch, treba sa aj uskromniť kvôli vyšším ideálom a hodnotám.

zuzanockamt
27. aug 2022

@dadis Ja si neviem predstaviť vypadnúť na takú dlhú dobu.

dadis
27. aug 2022

@zuzanockamt Tak ale to neznamena, ze to nejde 🤷‍♀️

zuzanockamt
27. aug 2022

@dadis Určite, že ide. Závisí aj od druhu práce.

evica17
27. aug 2022

A autorka, trápne ísť n podporu keď si mohla ísť pracovať a mala kde,že v robote mali pre teba miesto. Aby si nebola prekvapená keď v januári nebude kde sa vrátiť lebo vezmú iného a ty budeš hľadať. Ale podporu už mať nebudeš ani nič, a v konečnom dôsledku stratis viac .

veronicka88
27. aug 2022

Ty odložis 600eur a rozmýšľaš čo robíš zle?idem začať rozmýšľať ja🤪

slavomira236
27. aug 2022

A čo keď je na podpore? Veď predtým robila a z platu písala že robila 8rokov jej na tú podporu aj sťahovali platila odvody tak kde je problém? Inak nevieme za koľko jej núkali robotu možno za minimálnu a podporu má viac...čo sa týka zahraničia tiež tam nieje med lízať a keď si bude musieťysz t kupovať stravu a platiť ubytovanie a nemá žiadnu výhodnú profesiu vruke majland nezarobí...boa som v zahranici aj chlap pár rokov takže viem koľko peňazí sme tam zaplatili len za ubytko v londyne plus nie každý muž chce ísť od ženy preč von na dlhú dobu mnoho manželstiev sa tak rozpadlo manželia sa odcudzili...inak ušetria dosť z tej podpory podľa mnA

autor
27. aug 2022

@evica17 Ja som dala výpoveď v práci,lebo sme sa sťahovali a nebudem dve hodiny cestovať do roboty.Najdem si niečo blízko bydliska.
@slavomira236 Manžel nechce ísť preč od nás.A ja ho nebudem do toho nasilu tlačiť.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
27. aug 2022

No keď pozeras výplatnej pásky tak ok, nebudem sa hádať ale vážne ti hovorím, že na západe sa v automobilke dá zarobiť určite viac, viem to na isto. Už len keby robil iba víkendove smeny, čiže 8 dní v mesiaci to väčšinou vychádza, mal by okolo 1000 v čistom. Na 12hod smeny tiež dávajú viac. Ale nech sa teda poobzera úplne niekde inde. Alebo keď je cez víkend doma, tak ty na brigádu cez víkend, do Lidla tak niekedy brali na polovičny úväzok, no toto neviem či ešte funguje rovnako. Tiež je možnosť dieťa do jasiel, RP ti zostáva do 3 rokov dieťaťa, za to zaplatíš jasle a pôjdeš do roboty. Lebo naozaj prišla veľká drahota a bude ešte horšie, z toho príjmu čo máte, sa nedajú robiť zázraky 🤷

janasrncova
27. aug 2022

Štandardne je podpora nižšia ako plat predtým. Ako je možné, že tebe ju vyrátali vyššiu?

evica17
27. aug 2022

@elizabet173 tak to máš pravdu že vzhľadom na ich výdavky majú ten príjem malý . To som ja nebrala do úvahy.

lilinka88
27. aug 2022

@janasrncova pretože bola na RD, potom ukončila pracovný pomer dohodou s tým,že si vyčerpala dovolenku a zvyšne dní dovolenky jen preplatili, tým sa jej výrazne navýšil VZ a vyšla jej max. podpora. Je to taká diera v systéme

evica17
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilinka88
27. aug 2022

autorka - netreba sa spoliehať na podporu, pretože naozaj si hneď po nej prácu nemusíš nájsť, môže nastať situácia,že sa zatvoria škôlky (covid, plyn) a ty nebudeš môcť ísť hneď do roboty prípadne si robotu nájdeš,ale zarobis minimálnu mzdu,čo máš polovicu podpory a to už naozaj budete cítiť ten výpadok financií. Podporu si môžeš do dvoch rokov dočerpať v tej výške ako máš teraz schválenú. Čiže môžeš nastúpiť, vyskúšaš ako budú deti v škôlke. Ak to nepôjde, môžeš dať v skúšobnej dobe výpoveď a čerpať opäť podporu. Ale keď máš prácu, máš aspoň aktívne nemocenské poistenie a nárok na očr pri chorých deťoch, zatiaľ aj pandemicku očr pri zatvorenej škôlke. Prípadne si po 3 médiách poberania podpory môžeš dať jednorázovo vyplatiť 50% zvyšnej podpory a ísť do práce

janasrncova
27. aug 2022

@lilinka88 Takže podvodníčka žiada o radu, ako ušetriť viac ako 600 eur mesačne. Mne sa sníva.