Ako viac ušetriť?

27. aug 2022

Manžel zarába 800 naše výdavky hypo poistky,plyn elektrika tv internet všetko spolu je 700 eur.100 dá na benzín a má po výplate.Ja som z RD z 400 som platila 200 na jedlo.A ďalšie 200 deťom oblečenie,občas výlety a nič som neusetrila.Teraz som na podpore vyšla mi 1000 na mesiac,snažím sa z toho čo najviac ušetriť.Lenze potraviny všetko išlo hore a už mi nestačí nakúpiť za 200 musím viac minúť na potraviny,plus drogéria tiež niečo stojí.Nakupujem zvyčajne Lidl ony majú najlepšie ceny.Obcas niečo keď je v akcii v Kauflande alebo v Tescu.Zacala som z podpory ušetriť za mesiac 600 eur.Viem je to málo,no viac sa mi nedalo.Teraz kupujem navyše veci deťom do školy škôlky,aj to sú plus výdavky a tento mesiac usetrim oveľa menej.Cez leto sme chodili aj na výlety aj to niečo stojí.Ratala som že z podpory keby som ušetrila spolu 3000 eur do rezervy no neviem či sa mi to podarí.Chcem šetriť no neviem pri týchto cenách.Poradte ako ušetriť viac,alebo čo robím zle a čo zmeniť?

viestta
27. aug 2022

@veverickav ale keď robí cez agentúru, nie ako kmeňový zamestnanec, tak tom sú tie platy niekde inde

borabalazova
27. aug 2022

@kinderzwillinge Mám pocit, že teraz je to 4,50 na deň, časť hradí zamestnávateľ a časť sa uhrádza zo sociálneho fondu, cize to môže byt mesačne aj 80-90 eur.

kinderzwillinge
27. aug 2022

@borabalazova Ano a to podla mna v ich situacii nie je zrovna malo..

borabalazova
27. aug 2022

@viestta Toto je asi hlavný problém, že nepracuje v automobilke, ale len u nejakého subdodávateľa. Naozaj treba zvážiť zamestnať sa niekde inde.

veverickav
27. aug 2022

@borabalazova presne tak 👍

borabalazova
27. aug 2022

Chápem, že už ideme do veľmi osobnej roviny, ale nemáš teda na staršie dieťa výživné? A ak nemá manžel zabezpečenú stravu, musí dostavať finančný príspevok, teraz to nemusia byt stravné lístky, dá sa požiadať o výplatu na účet, dostane to vždy k poslednému dnu predchádzajúceho mesiaca.

autor
27. aug 2022

@borabalazova Nedostávam na staršieho výživné

bucko555
27. aug 2022

Odkiaľ presne ste vedela by som pre muža prácu ak by ste boli z blizkosri Hlohovca

borabalazova
27. aug 2022

Tak, ak nie, a ste manželia, manžel si môže na staršie dieta uplatniť daňový bonus bez problémov, uvádza sa “vyživované dieta druhého z manželov”, podmienka je spoločná domácnosť.

kinderzwillinge
27. aug 2022

Neplatenie vyzivneho je trestny cin, treba pytat vyzivne od statu a pokial biologicky otec nezacne platit, stat si s nim rad a lahko poradi. Oberas svoje dieta o 100-150€.
Inak fakt luxus vo vasej situacii byt v pohode s tym, ze nemam vyzivne, pracu odmietnem, lebo mam podporu, som asi z uplne inej plany alebo co 🙈

autor
27. aug 2022

@kinderzwillinge Oberam svoje dieťa o 100-150 eur?Vieš koľko mi platil ex na dieťa 25 eur a darmo to dám na súd nedajú mu viac platiť.

kinderzwillinge
27. aug 2022

Minimalne vyzivne je stanovene na 30€, tak ti nemohol platit 25, resp mohol, ak si ty s tym v pohode a neriesis.

autor
27. aug 2022

@kinderzwillinge Keď som to riešila na súde vtedy bolo minimálne 25 eur,možno teraz je to 30 eur.No čo to je nič.

vakaveronika
27. aug 2022

nenakupujte vody, choďte si nabrať vodu k dostupnému prameňu zdarma, berte vždy vodu z domu, cestujte mhd, vlakmi. Každý mesiac ai odložte 10 % s vášho príjmu. Na dovolenky choďte

kinderzwillinge
27. aug 2022

Ty si naozaj zijes, ako keby tvoj muz bol Grey, milionik sem, milionik tam.
Ja na tvojom mieste by som od strachu ani nespavala, z coho budeme zit, za co kupim detom jest a ty mas na vsetko odpoved, muz makat inde nepojde, o zahranici ani pocut, ty do prace nie, lebo prazdniny, lebo skolka, lebo choroby, vyzivne neriesis.
Mam chut ti napisat, ze by bolo fajn vyhladat odbornu pomoc.

vakaveronika
27. aug 2022

@vakaveronika na dovolenky na vlastnú päsť, s vlastným jedlom. Varte s rozumom, skúste lacnejšie dostupné potraviny, napr. pohánku, kapustu na rôzne spôsoby.

borabalazova
27. aug 2022

No ja teda neviem, ak by to bolo aj len 30 eur, to je 360 eur ročne. Nenájdeš len tak na chodníku… A dá sa požiadať o vyplatenie tri roky spätne, a ak bývalý partner kontinuálne neplatí, je možnosť požiadať o náhradné výživné.

autor
27. aug 2022

@kinderzwillinge Ja si myslím že robím všetko pre to aby sme šetrili.Pytala som sa o radu čo ešte skúsiť alebo robiť.No asi nič.Nemam manžela Greya no sú ľudia na tom oveľa horšie než my.Verim tomu že toto je len obdobie a keď budem aj ja zarábať budeme na tom lepšie finančné.

evica17
27. aug 2022

30eur * 12 mesiacov je nič ? Ročne 360 eur by si mal k dobru. To je už celkom slušna suma.

kinderzwillinge
27. aug 2022

Lenze ty nemas setrit, ty MUSIS mat prijem a rovnako tvoj muz musi prijem zvysit. A porovnavat sa s ludmi, co su na tom ovela horsie ma byt akoze utecha?? Tu konci kazda debata..

kinderzwillinge
27. aug 2022

@evica17 O tom presne hovorim, ona sa k celej situacii stavia, ako keby mala muza milionara a neuvedomuje si, v akych je srackach 🙈
A samozrejme klasicky vsetko neguje, lebo ved oni su vlastne v pohode, len ona chce viac setrit, aby nemusela ist do prace skor, ako v januari. Vsetci psychiatri su uz nastupeni v rade 😂

autor
27. aug 2022

@evica17 Nič o tom neviete,ste na omyle keď si myslite že ex bude platiť výživné.On nemusí.
@kinderzwillinge

kinderzwillinge
27. aug 2022

Na omyle si akurat ty, zial pre tvoje deti 😔

pribinak
27. aug 2022

Ak by si aj dostala najnižšie výživné, čo nevieš či by ti nedali vyššie, tak minimálne 380 eur ročne si mohla pre dieťa mat

Ak by otec dieťaťa neplatil, vybavila by si si náhradné výživné
Od nového roka je nová právna úprava. Podstatne sa to celé zjednodušilo.
6 strán píšeš ako šetríš a zgrlosis a neurobíš takú vec ako je upraviť si výživné na novú vysku a vybaviť si náhradné
Sorry, ale toto nemá logiku

PS ročne je to cca 380 eur, daj si koľko je to za 10 rokov a koľko napr za 15 rokov
Celkom pekná suma za ktorú si chalan môže urobiť vodicak a aj kúpiť auto

evica17
27. aug 2022

@kinderzwillinge veď toto,že finančná gramotnosť level 0. Aj podporu vyčerpá teraz a pritom nik z nás nevie čo bude v januári, či to firmy ustoja a budú brať ľudí vôbec. Ale pracovať teraz nie, až v januári,lebo.... A keby musela ostať s deťmi doma ako bolo pred rokom že kovid,ani pandemicka ocr ani nič. Ešte si bude trieskať hlavu o stenu ako si to celé nahovno vymyslela a mohla nás pocuvnut.

lilinka88
27. aug 2022

Tak sa zamýšľam,že koľko chceš zarábať,keď veríš,že toto je len obdobie a potom bude lepšie. Lebo ak teraz s podporou 1000€ je zle, tak aby bolo lepšie, keď budeš zarábať,logicky musíš zarobiť v čistom viac. A ak muž zarobí 800€, no neviem či ty popri škôlke dokážeš zarobiť viac ako 1000€. A keď teda je teraz zle a veríš,že potom bude lepšie, prečo to odkladaš a nejdeš robiť hneď,aby bolo lepšie už teraz? 🤔🤔

kamatopo
28. aug 2022

Že mne nikto takto neporadil. Ja som sa trištvrte roka striedala s mužom čo nám malú nezobrali do škôlky. A robila som za polovicu čo tu píšeš. No musím tu častejšie chodiť na tieto fóra nech trochu aj ja pocucam tento štát. ,,Že 1000€,,😂😂😂 .

kristiii
28. aug 2022

Sa nestačím diviť ako tu toľké poburuje tá autorkina podpora, veď tu bolo už milión diskusií o tom ako ju čerpať. Radšej nech niekto kto už niečo odmakal využije túto dieru v zákone, než keď sedeli mamky, ktoré mnohé v živote ešte nerobili na pandemickych rodicakoch s deťmi pomaly do ich piatich rokov. A čo sa týka platu autorkinho muža, aj v našej firme je to bežný plat, ak človek nemá nočné, takže to obviňovanie, že jej muž klame vo výplatách 🙄 Druhá vec je, že by si mohol skúsiť nájsť lepšie platenú prácu, ale zas nevieme kde žijú, lebo západ je veľmi široký pojem, to nemusí byť len okolie Nitry, Trnavy či Bratislavy. Inak autorke: odkladas krásne, nejak viac tam už asi nevymyslis, rady na šetrenie si dostala dobré...a čo sa týka daňového bonusu, ak ste manželia, čo podľa úvodného príspevku ste, tak manžel ho môže poberať aj na tvojho prvého syna

pribinak
28. aug 2022

@kristiii Hm, daňový bonus je veľmi fajn, ale mala by riešiť aj výživné
To minimálne jej urobí 380 eur ročne. A ak by dostala viac, tak zas len plus pre ňu i dieťa
Tie peniaze ležať na chodníku nenájde

Keďže píše že muž robí v automobilke, tak to
Bude okolie BA, NR či Trnava.

kristiii
28. aug 2022

@pribinak k výživnému som sa nevyjadrovala, samozrejme, že by ho mala riešiť, aj keď na druhej strane z vlastnej skúsenosti viem, že mať od niekoho pokoj je niekedy viac než peniaze. A ten daňový bonus je v ich prípade mesačne viac než výživné, preto som spomenula hlavne ten.
A ja som pochopila, že muž robí v nejakej menšej firme, čiže to zrejme nebude automobilka ako taká. To aj ja vravím, že robím v automobilke, ale v skutočnosti ide o menšiu firmu v malom meste, ktorá robí len diely pre iné automobilky a platy sú tam podstatne nižšie než v takom VW.
Inak autorka, ešte ma napadlo, že muž ak nemá, by si mohol spraviť papiere na VZV. Skladnici majú o dosť lepšie platy než ľudia vo výrobe a ani sa tak nenarobia a prácu by si možno vedel nájsť aj v rámci firmy, kde robí