Ako zrušiť poistky?

maja200
8. máj 2014

Ahojte, vie mi prosím niekto poradiť, ako čo najvýhodnejšie zrušiť životné poistky a neprísť o všetko? Máme v Allianz. Máme 2 životné a deti "farbičku" a "baby budúcnosť"

ďakujem

moon1979
8. máj 2014

o peniaze prídeš tak či tak ... záleží od toho, ako dlho sporíš ... u detí kedže ide o produkt, ktorý nie je na trhu tak dlho očakávaj maximálnu stratu, na životných poistkách záleží kolko dlho už platíš poistky ... čím kratšie tým väčšia strata ... prvých 5 rokov prevažne všade nedostaneš takmer nič, kedže treba živiť aj sprostredkovateľa poistenia aj poisťovňu 🙂

25daniela
8. máj 2014

@maja200 dolezity je datum a doba poistenia, zrusit treba poslanim ziadosti minimalne 6 tyzdnov pred datumom vyrocia. A ci ma neaku odkupnu hodnotu, to ti povedia v poistovni.

maja200
autor
8. máj 2014

@moon1979 No to poteší. Životnú poistku má mm od 2008, ja od 2010. Deti od 2007 a 2011. 😖

maja200
autor
8. máj 2014

@25daniela Opýtam sa ako debil ale prosím Ťa čo znamená odkupná hodnota? Poslali mi "graf" a z toho nerozumiem, či tie sumy tam znamenajú koľko si nechávajú oni?

mirka
8. máj 2014

@maja200 zrusenie poistky skor ako skonci sama je VZDY strata penazi, takze si to radsej rozmysli, aspon muzovi nechaj ak je zivitel rodiny, clovek nikdy nevie

liz_lemon
8. máj 2014

@maja200 odkupná hodnota je suma, ktorú ti poisťovňa vyplatí pri zrušení poistky s odkupom, teda nejaká zostatková hodnota poistenia
odkupná hodnota sa začína vytvárať väčšinou v až 3. roku poistenia
poisťovňu môžeš požiadať aj o približný výpočet, ak by sa poistka zrušila, a podľa toho sa potom rozhodneš

snivajodvaznejsie
8. máj 2014

@maja200 prečo chceš poistky zrušiť by ma zaujímalo ak to neni pre teba súkromná záležitosť?
Dopredu by som to zvážil či sa mi to oplatí lebo prídeš o značnú časť peňazí , ktoré si tam dala a ak si rozhodnutá , že áno tak treba vypísať jedno výpovedné tlačivo a so skúsenosti viem , že klientom dojdú peniaze medzi 6-8 týždňom od výpovede zmluvy, ale je to veľmi špecifické a záleží od tipu zmluvy a poisťovne. Pekný deň prajem

25daniela
8. máj 2014

@maja200 to je tolko, kolko dostanes ty, odkupnahodnote, je cena tvojej poistky

25daniela
8. máj 2014

@maja200 ta z 2011, tam asi este ziadna hodnota nebude a tie starsie, uz nieco malo, pokila to nedotiahnes aspon do 10teho vyrocia, tak sa velmi malo vrati...

maja200
autor
8. máj 2014

@snivajodvaznejsie,
@25daniela
@mirka
@liz_lemon
Dakujem za komenty. No zrusit ich chcem preto, lebo sa mi to zda nevyhodne. Chcela by som spravit detom stavebne sporenie, tam by sa mesacne platilo cca 65 eur kazdemu, aby dostali aj statnu premiu. Ak mam nechat tieto poistky + stavebne, mesacne by to uz bolo dost vela. MM má najvyssiu poistku, kedze je zivitelom rodiny, jemu som chcela tiez spravit stavebne + poistku ale lacnejsiu. Terajsiu poistku som dala tusim na 25 rokov. Pri stavebnom ma zaujalo to, ze o 6 rokov sa mozem rozhodnut, ci tie peniaze chcem alebo ich necham dalej sporit. Neviem co bude za 6, 12, 18 rokov, mozno sa mi zidu. A tie z poistky sú "zabetónované". Nerozmyslala som velmi ked som uzatvárala tie poistky. Bola som po pôrode, oslovili ma v pôrodnici, no a ja vystresovana ze preboha, nemam ziadnu "istotu" prikývla som na vsetko.Potom prislo dalsie tehotenstvo, tak zodpovedna mamina - zalozila som poistku aj sebe a po pôrode aj malemu. No a zobudila som sa az teraz, ze co som to vlastne vymyslela 😀
Radsej som mala zalozit vkladnu knizku detom, urobila by som lepsie.

frapper
8. máj 2014

@maja200 Každé zrušenie poistky je individuálne,podľa dlžky rokov poistky,platenia ak je kapitálové,invest.Ak je len úrazové tam sa nevyplatí nič.Preto najlepšie bude,keď zájdeš na pobočku,alebo listom požiadaš poisťovňu o informáciu,koľko by ti bolo vyplatené keby si poistku zrušila.Treba uviesť v tom liste údaje ako č.PZ.,R.č.poistníka a meno adresu.Tu ti nikto túto sumu nevyráta,budú to len mylné informácie pre teba.Ale živiteľa rodiny by som nerušila-ak má poistenie dobre nastavené.

frapper
8. máj 2014

@maja200 daj si aj takú otázku,ako- čo by ti vyplatili zo stavebka,keby si ochorela,alebo mala úraz,kritickú chorobu,invaliditu.To sú veci,ktoré sa nedajú predvídať v živote.Práve tieto riziká pokrývajú poistky,pri výpadku príjmu,pri PN.

liz_lemon
9. máj 2014

@frapper ale stavebne sporenie nemusis platit, a nikto ti ho nezrusi, co sa pri poistke neda, ked napr. nemas jednoducho z coho platit

simca06022011
9. máj 2014

No podla mna si to dobre preratajte, skuste zmenit tie poistky (hovoris ze manzelovi chces znizit, na to nemusis rusit existujucu. staci zmenit v ramci poistky poistne sumy atd), aby ste neprisli o nasetrene peniaze, daju sa tak tie sumy poznizovat na minimum ( sumu, ktoru dostanes ak hend zrusis poistku ti povedia v poistovni a odratas si to co ste uhradili a mas cistu sttratu). Farbicku mame aj my a neplanujem ju ani nahodou rusit ;)

monika8181
9. máj 2014

Celkovo životné postenie je veľmi nevýhodné. Je síce pravda, že človek čím dlhšie sporí, tým viac dostane (samozrejme keď tam viac vložil), no na strane druhej aj o viac príde, keďže každá poisťovňa si účtuje takzvané skryté poplatky- http://hnporadna.hnonline.sk/osobne-financie-64...
http://www.opoisteni.sk/poistne-produkty/zivotn...
Pri čisto úrazovom poistení poisťovne nevyplácajú absolútne nič, a to bez ohľadu na to kedy sa poistka zruší keďže tam nie je sporiaca zložka (pri úrazovke človek dostane len vtedy niečo, ak sa stane dajaká poistná udalosť).

My sme tiež mali postenia a keď sme prišli na to ako to cele funguje, tak sme zrušili a viac nikdy v živote nechceme žiadne poistenie a už vôbec nie úrazové.

Čo sa týka odkupnej hodnoty:
Odkupná hodnota je suma, ktorú ti poisťovňa vyplatí, keď poistenie skončí, prípadne keď zrušíš poistku.

mpg
9. máj 2014

@monika8181 je to presne tak, že životné poistenia spolu s úrazovým sú veľmi nevýhodné a aj tá odkupná hodnota, ktorú vyplatia ak ich po niekoľkých rokoch zruší je veľmi malá, v porovnaní s tým, čo je tam navkladané. Treba si veľmi dobre rozmyslieť, kým uzavrie niekto zmluvu aj pre deti a neveriť poisťovacím agentom ich nacvičené frázy.

xkittikex
9. máj 2014

ludia casto sa pomylia pri poisteniach, pri urazovych poisteniach jasne ze nevyplatia po skonceni nic,preto aj nazyvaju tzv.rizikove poistenie...ked nieco stane,nejaky uraz tak ti platia,ale ked nikdy nic nestane tak peniaze ti zidu,ALE nikdy nevies dopredu ze co bude!to iste ako u povinnych napr.auto,nikdy nemozes vediet co prinesie buducnost,mozno ze cez cely tvoj zivot budes jazdit bez nehody,ale ked nahodou nieco stane,a budes ty na vine nemusis na tom rozmyslat odkial zoberes peniaze pre toho koho si spravila skodu,poistovna to vyplati... kapitalky ti prinesu male uroky,teraz maju len 1,9%,co stanovi NBS + podiely na ziskoch,investky zase prinesu vacsie zisky,ale je tam aj vacsi riziko.. ja by som urazovky urcite nezrusila!! a inac ked nieto nevie platit,tak je mozne na max.1rok odlozit platby a to aj viackrat cez poistne obdobie!

odbornyporadca
10. máj 2014

@maja200 Viac informácií ako zrušiť poistenie nájdete v tomto článku http://www.odbornyporadca.sk/2013/ako-zrusit-zi....

Ako tu už bolo spomínané pri predčasnom zrušení poistnej zmluvy z kapitálovej (sporiacej zložky) nezískate späť ani to čo ste do sporenia vložili. Na bezplatnej infolinke 0800 122 222 vám vedia povedať aktuálnu hodnotu úplného odkupu, teda odkupnej hodnoty pri zrušení zmluvy. Odkupná hodnota pri zrušení zmluvy je súčet odkupnej hodnoty v príslušnom roku trvania zmluvy a podieloch na výnosoch. Príslušnú odkupnú hodnotu, ako aj približnú odkupnú hodnotu s podielmi na výnosoch, máte uvedenú aj na poistke, teda potvrdení o uzavretí zmluvy.

Poistenia je možné meniť aj rušiť kedykoľvek ku dňu platenia. Zmenené, či zrušené budú k najbližšiemu dňu platenia po uplynutí 6 týždňov, ktoré sú dané zákonom.

Životné poistenie by sa malo uzavrieť v prvom rade na zabezpečenie peňazí v prípade ak nastanú nepredvídateľné udalosti (úrazy, choroby ..) Čo vám stavebné sporenie, alebo iné sporenie nezabezpečí. Osobne tiež nie som zástancom sporenia cez poistenie, avšak v prípade Farbičky a Baby Budúcnosti je bez sporenia možné dojednať len úrazové poistenie.

Výhodou týchto detských poistení je, že pri zrušení vám nebude účtovaný poplatok za predčasné zrušenie poistnej zmluvy. Okrem toho sú extrémne lacné a vaše deti budú poistené aj v dospelosti za rovnaké sumy ako dnes. V niektorých poisťovaniach po 18. veku automaticky zvyšujú poistné.

Čo môžete urobiť okrem zrušenia zmluvy je znížiť poistné sumy, znížiť výšku sporenia a odpoistiť poistenia, ktoré nepotrebujete. Možnou inšpiráciou vám môže byť aj tento článok http://www.odbornyporadca.sk/2013/ako-usetrit-n....

Pred samotným zrušením poistenia by som vám odporúčal porozprávať sa s odborníkom a spoločne nájsť spôsob ako vašim deťom sporiť a zároveň ich chrániť.

Prajem vám všetko dobré a držím palce aby ste dobre pochodili. 🙂

frapper
12. máj 2014

@monika8181 Tak mi poraď ,čo iné ako poistenie človek môže uzavrieť,keď chce mať pokryté riziká napr.smrti,úraz,kritické choroby,choroby ak leží v nemocnici.Niektorí ľudia skúsili,ako to funguje -mali plnené poistné udalosti,hlavne pri smrti živiteľa rodiny a tie peniaze im pomohli preklenúť určitú dobu,pravdaže,že to už nevráti naspäť človeka,ale mali rôzne záväzky,ktoré tými peniazmi vyplatili.Toto hovoria ľudia,ktorý tieto veci zažili,to nie je výmysel-je to jednoducho tak.

monika8181
12. máj 2014

@frapper Normálny človek, ktorý rozumie poisteniu a odkupným hodnotám, tak určite žiadne poistenie neuzavrie. Je to výhodné pre poisťovne a pre poistných poradcov ale určite nie je to výhodné pre klienta. Som mala poistenie v rôznych poisťovniach a nie jedno, takže viem ako to funguje. No keď sa stal úraz a som zistila akú smiešnu sumu vyplatili, vzhľadom na to aká suma sa mesačne odvádzala do poisťovni, bolo až do plaču 😠
Ľudia zväčša po čase prichádzajú na to čo uzavreli, keď už je neskoro.

danielahamar
12. máj 2014

ja som rušila min. rok všetky, keby sme nezistili určité machinácie pri chcení vyplatiť, to čo nám patrilo, tak im doteraz dávame 🤐 nikdy viac, za deti sme späť nedostali ani polovičku z toho, čo sme tam dali a celkovo, ked som to zrátala, tak sme prišlio 5000eur za 10rokov 🤐

frapper
12. máj 2014

@monika8181 Ale ja som sa pýtala čo mi poradíš,čo som písala vyššie,aký názor mi dáš na to,keď chcem mať také krytie,lebo mám obavy keby sa niečo stalo nepredvídané.Vieš to,že si dostala málo z úrazu,to si mala zle nastavené poistenie-riziká,veľkrát si ľudia prepočítajú čo dajú do poistky aj za riziká,ktoré sa nemôžu prepočítavať ako keby si to dávala do šetrenia.Jednoducho poisťovňa má riziko,že niekedy sa stane,že poisťovňa plní za úrazy a choroby veľké peniaze.

frapper
12. máj 2014

@liz_lemon Ale keby si do stavebného prestal sporiť a len to tak držíš,tak tiež prerobíš na poplatkoch a zájdeš do mínusu.Jednoducho aj tu sú poplatky.To je jednoducho tak,každá finančná inštitúcia,má poplatky,len neviem prečo tiež o týchto ľudia tu nič nepíšu a pritom,keby sa stal úraz alebo úmrtie tu už nič klient nedostane,kde z poistenia áno,ak má správne nastavené a pokryje si výpadok príjmu.

liz_lemon
12. máj 2014

@frapper poplatky v stavebnej zase nie su az take vysoke, aby sa clovek dostal do minusu

simonka177
12. máj 2014

Aj my sme veľmi veľa prerobili na poistkách a to sme ich nezrušili predčasne. Keby sme vedeli o koľko budeme stratoví, tak by sme žiadnu poistnú zmluvu nepodpísali 😀
Kto si toto prečíta, zrejme pochopí:
http://luky.blog.pravda.sk/2012/01/19/metlife-a...
http://vas.cas.sk/clanok/9038/zvlastne-praktiky...