Oplatí sa zrušiť poistku so sporením?

Zodpovedané
2. okt 2023

Dobrý deň,

na internete čítam, že poistky so sporením sú nevýhodné zmluvy so skrytými poplatkami a vraj sa ich neoplatí mať. Začala som to riešiť, lebo s partnerom plánujeme kúpu bývania na hypotéku. Známi nám odporúčali si ju kryť v životnej poistke.

Mám to urobiť v rámci toho poistenia, ktoré mám?

Mám si to zrušiť a urobiť novú poistku?

Bojím sa, že sa mi tam strhne nejaký poplatok za predčasné zrušenie zmluvy a prídem tak o viac peňazí ako keby som si to tam nechala. Ide o poistku so sporením v Allianzi.

Ďakujem

Dobrý deň,

poistky so sporením obsahujú viacero druhov poplatkov a celkovo nemajú najlepšie zhodnotenie. Štandard je, že na konci kvôli poplatkom a nedostatočnému zhodnoteniu dostanete toľko, koľko ste tam vložili (z dôsledku inflácie to však bude mať oveľa nižšiu hodnotu) alebo ešte menej.

Moje odporúčanie je vyžiadať si od poisťovne odkupnú hodnotu poistenia (koľko by ste dostali peňazí teraz ak by ste to zrušili), prepočítať koľko by ste mali dostať na konci poistenia, koľko tam ešte vložíte a podľa toho sa budete vedieť rozhodnúť. V drvivej väčšine prípadov určite neurobíte chybu, keď to poistenie zrušíte a urobíte si kvalitné životné poistenie bez sporenia.

K tejto téme si odporúčam prečítať moje nasledujúce články:

Poistenie hypotéky -> https://relyon.sk/blog/ako-funguje-poistenie-hy...
Životné poistenie -> https://relyon.sk/blog/co-je-zivotne-poistenie-...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk