Dom a hypotéka

5. aug 2023

Ahoj pisem anonymne nakolko su tu aj z rodiny a nechcem aby vedeli ze nieco planujeme 🙂
Máme v plane kupit dom cca do 500 000 ( zapadne slovensko) avšak vôbec nemám predstavu ako to funguje s hypotékou . Máme v pláne predaj byt a zvyšok si požičať avšak môžeme ptm ručiť domom , ktorý kupime ? Ide mi o to že pred časom sme boli v banke a pytali sa na prijem ja mam rodičák a muž cca do 1000€ spolu nejakých 1600€ prijem oficialny povedali nám že nám dajú maximalne 150 000 čo je málo pre nás.
Existuje nejaká hypoteka, ktorú nám dajú v rámci sumy domu ? ked si chceme kupiť za 500 tak nám dajú 500 , či je to nerealne ? muz má po 43 , finančnú rezervu máme a ja prenajímam ,,svoj byt,, nie je pisaní na mňa ale peniaze idú mne čo nie je oficialny prijem
Som naivná alebo sa dá niečo vymyslieť ?

listy456
5. aug 2023

s takym malym prijmom vas to ako vlastne napadlo?? 😳😳😳 domom neviete rucit tym co kupite na hypoteku az po 5 rokoch mozte takze tento plan nema ziadnu buducnost s takym prijmom zial je to moc malo

petamich
5. aug 2023

nie nedaju - aktualne maximalna 80% z ceny nehnutelnosti akceptovanej bankou ale za predpokladu, ze budete mat dostatocny prijem, cize ak ma nehnutelnost, ktoru kupujete hodnotu 500 tis. a banka akceptuje 500 tis. tak by vam dali maximalne 400 tis. ale kedze nemate dostatocny prijem, daju vam maximalne 150 tis. (resp. este prepocitaju), aj ty si na rodicovskej tak z muzovho prijmu odpocitavaju este zivotne minimum na teba a dieta, sucasne vydavky atd. a tym padom nizky prijem, pri 400 tis. hypoteke je aktualna mesacna splatka na 30 rokov pomaly 2000€ tak to mi nejako nevychadza, ved taky prijem ani nemate 🙄

kazdopadne ano samozrejme, ze mozes zalozit dom resp. nehnutelnost, ktoru kupujes alebo aj dve (ak uz nejaku mas + tu co kupujes atd.)

v skratke nie takato hypoteka vam nevyjde ani nahodou a ziadna banka vam ju neposkytne

goodidea
5. aug 2023

S takým príjmom chcete dom za 500 000? A hypotéku mesačne splátky z čoho zaplatíte? Veď na to vám nebude stačiť ani príjem co mate

ropucha6
5. aug 2023

To aky mas prijem, ze ta toto vobec napadlo 🙂 z coho to budes platit? Jedine, ze zalozis este inu nehnutelnost.

listy456
5. aug 2023

@ropucha6 ani to by nestacilo pri 1600 eurach z coho by to platili.. staci si pozriez hocjaku hypotekarnu kalkulacku a splatky idu v tisicoch... to neni len ze nevedia nic o hypotekach ale ani sa nesnazili si vyratat splatky no nemali by z coho zit

zojkaaa
5. aug 2023

Naozaj by mala byt financna gramotnost povinny predmet….

petamich
5. aug 2023

@ropucha6 ani dalsia nehnutelnost im nepomoze ani dalsich pat nehnutelnosti, nemaju skratka dostatocny prijem na tak vysoku hypoteku - 400 tis. hypoteka pri splatnosti 30 rokov je tak cca. 2000€ mesacne splatka

kikushaa
5. aug 2023

Neviem aky mate byt (predpokladajme ze panelakovy 3i) za to dostanes max 200tis. Podla toho kde, v akej lokalite, v akom stave (+- nejake tisicky hore dole, skor dole) chyba ti dalsich 300litrov na dom. Pokial nechces barak priamo v Ba, tak urcite vies kupit aj lacnejsie. S takym prijmom nedostanete ani tych 150tisic. To rovno zabudni

kamatopo
5. aug 2023

No ja by som sa bála ísť s takým príjmom do takej hypotéky a ešte v tom veku čo má manžel. To bude splácať dokedy??? Aby žil aspoň 100 rokov.

kikushaa
5. aug 2023

@kikushaa jaj a ten byt som samozrejme neviem preco automaticky pocitala ze byt v Bratislave by ste tolko dostali

sasa1310
5. aug 2023

panebože ľudia rozmýšľajte. Kto ti dá úver s vyššou splátkou ako váš príjem? Matematika vám nič nehovorí?
Takže ti to vyrátam. Tvoj manžel má 43 rokov. Dajme tomu, že váš byt predáte za 200 000 eur čiže vám chýba 300 000 eur. V hypo kalkulačke mi vychádza mesačná splátka (pri veku tvojho muža max. natiahnutá doba splácania) 1 200 eur bez poistenia nehnuteľnosti a bez poistenia domácnosti. Kde sú ešte náklady ako energie a normálny život. Odporúčam si radšej zaplatiť kurz čo sa týka financií.
A tvoj príjem z prenájmu vie banka akceptovať, ale treba doložiť daňové priznanie

lauriik
5. aug 2023

Ja vobec nerozumiem co vas to napadlo. A ako to chcete splacat? 1600€ je uboho malo na taku hypoteku. Ved si skoc za financnym poradcom nech ti to vysvetli.
Vlastnite dva byty? Tie mozete predat? Keby z tych bytov mate nejaky zisk tak z toho mozete mat nejaku cast domu zaplatenu + k tomu nejaku ROZUMNU hypoteku. Ale 500tis je absolutne nerealne.

sasa1310
5. aug 2023

@ropucha6 založenie inej nehnuteľnosti nikdy nestačí. Prvoradý je príjem. To banku zaujíma ako prvé až potom ostatné veci

pokemonkaa
5. aug 2023

Ak sa nevyznate v tejto sfere, je dobre kontaktovat skuseneho financneho poradcu, ten poradi, ako postupovat dalej. V kazdom pripade, mesacny prijem 1600 eur je malo na hypoteku 500 000 eur. Ak potrebujete kontakt na niekoho, mozem vam dat kontakt na dvoch fin. poradcov, jeden je z popradu, druhy z bratislavy. Len je potrebne mat s nimi aj osobny kontakt.

tamta
5. aug 2023

Uff... My mame príjem ďaleko vyšší, hypotéku cca polovičnú a uz to nam príde veľa a necítime sa v tom komfortne... 😳
Prosím ta, aj ste si vypočítali na voľne dostupných hypotekárnych kallulackach, kolko by bola splátka? Videli ste výšku aktuálnych úrokov? Z čoho chcete žiť?
Sny a ambície sú pekná vec ale súčasne sa treba prikrývat takou perinou, na akú mam.. Spávať by som nemohla pri takej hypo a s takym príjmom.. Nehovoriac o tom, ze banka Vam toľko jednoducho nedá..
Oslovte nejakého finančného poradcu, najlepšie Vas nasmeruje, co je reálne a co nie..

zuzana9393
5. aug 2023

My sme obaja pracovali, mali príjem asi 2400€, išli sme stavať dom, základy z úspor, pozemok zdedený, chceli sme 120 000 a dali nám 116 000. Takže asi tak.... O tej finančnej gramotnosti ani nejdem hovoriť. Potom nariekame ako nevládzeme platiť pôžičky...

tamta
5. aug 2023

@petamich 30 rokov im ani nedajú, kedze muž ma 43 rokov. 30 rokov dávajú max ľuďom s vekom do 35 rokov ak si dobre pamätám...

petamich
5. aug 2023

@tamta to som si vlastne ani nevsimla, ze pisala, ze ma 43 - pravdu mas 😵‍💫

vanilkovazmrzka
5. aug 2023

Ty si vtipna :D mate jeden prijem a ty chces dom za 500k? Uvedomujes si, ze pri vyske splatky za taku velku hypoteku nebudete mat z toho prijmu ani len na splatku? A popri tom musis este aj jest, platit energie, kupit oblecenie, vytvarat si nejaku rezervu, sporit na dochodok…. A to este nepocitam peniaze na deti.

ropucha6
5. aug 2023

@petamich tak pise, ze “vlastni” nejaku dalsiu nehnutelnost, dalo by sa tam nieco vymysliet, predpokladam, ze majitel je niekto z rodiny. Ale akoze samozrejme, ze to je nedomyslene, neviem, ci si autorka vobec bola schopna vyratat splatku resp mozno maju cierny prijem 3000e 🙂

azzflo
5. aug 2023

😀 Tak toto som este nevidela. Budete moct byt radi ak vam daju tych 150 000.

enya00
5. aug 2023

pise oficialny prijem 1600, cize myslim, ze maju viac, ale na cierno… nuz, kto neplati odvody a zatajuje prijem, nemoze zit v dome za 500 000 na hypoteku 💁 a mozno sa mylim a fakt neviete, ze pri takom prijme je nerealne dostat taku sumu … obe varianty su pre mna na zamyslenie, ako biedne ludia zmyslaju

tamta
5. aug 2023

Ale nasla som možno cestu. Nájsť ručiteľa s dostatočným príjmom a možno Vám dajú.. 500tisic asi nie ale ked predáte ten byt, mozno by to vyslo..
Akurát teda si spočítajte so svojim nepriznanym čiernym príjmom, ci Vam to vyjde alebo to za Vás bude platiť ručiteľ..

mandarinka555
5. aug 2023

Júúúj...vysoko rúbeš, dievča...Takže ani omylom ti žiadna banka taký úver nedá...Čo tak sa uskromniť a premýšľať o tom, čo je reálne? Pol miliónový dom...ty kokos, až mi zle prišlo...

azzflo
5. aug 2023

@tamta Pevne verim, ze na taketo rucenie, aj keby im to nejakym zazrakom malo pomoct, nenahovoria nikoho, ani svojich rodicov/surodencov a podobne. Toto je cesta do pekla, krasny navod ako pripravit o byvanie seba aj niekoho dalsieho.
Fakt dufam ze to je zase len vymyslena tema na rozduchanie vasni, neverim ze taketo cosi niekoho realne napadne

tamta
5. aug 2023

@azzflo keďže dostáva ďalší príjem z prenájmu bytu, ktorý jej ani nepatrí, tak predpokladám, ze zazemie finančne podkute majú a vypomahaju im uz teraz. Preto si myslím, ze by im pomohli rodičia aj so splátkou a možno aj rucili. Rodičia niekedy pre svoje deti robia aj viac, nez by mali a potom to vyzerá takto. Naroky vyssie než reálne príjmy.

h2
5. aug 2023

Píšeš anonymne, lebo si si to celé vymyslela. Muž má po 43 a na západnom Slovensku zarobí menej, ako 1000€?!

mamina7070
5. aug 2023

domo ktory kupujete rucit samozrejme mozete ale vase prijmy su nizke na take byvanie treba najprv normalny prijem a potom rozmyslat

ropucha6
5. aug 2023

@h2 bohuzial ja by som tomu aj verila…kolko ludi robi takto na cierno. A potom su prekvapeni, na co vsetko to ma vplyv.

h2
5. aug 2023

@ropucha6 Ale človeka, čo má nízky príjem a ženu na MD asi nenapadne chcieť si kúpiť dom za 500 000.