Financovanie počas materskej dovolenky

5. máj 2023

Ahojte mamičky, zatiaľ deti nemám, no v blízkej dobe by sme chceli. Minule sme sa s partnerom bavili o tom, ako by prebiehalo financovanie chodu domácnosti keby som ja bola na materskej, a dosť ma jeho reakcia prekvapila. Zareagoval úplne pohotovo, že veď predsa on by chodil do práce a priniesol výplatu, ja by som mala materskú a ten rozdiel medzi jeho výplatou a materskou, aby sme sa podieľali finančne rovnako by som dorovnala každý mesiac vybratím z môjho sporiaceho účtu. Nie žeby som s tým mala problém, neškrečkujem si ani nie som lakomá, len ma to zarazilo, pretože som nikdy neprepočítavala výdavky aby sme so všetkým boli presne na polovicu, v čase keď mal vyššie výdavky na svoje veci a odišli mu nájomníci z bytu som ťahala bývanie pár mesiacov len ja a ani ma nenapadlo pýtať od neho tie peniažky dodatočne alebo niečo, brala som to automaticky, že raz má lepšie obdobie jeden, raz druhý, a rovnako aj na materskej. Chvalabohu sa viem o seba postarať aj sama a partner mi nemusí platiť a kupovať nič, aj každý výlet si platíme na polovicu, proste všetko, no chýba mi taký ten pocit, že by sa o mňa vedel a hlavne chcel postarať v prípade že by sa niečo stalo, či keby som prišla o prácu, ochorela, alebo presne ako v tejto situácii s deťmi. Ako to máte vy podelene s peniazmi, čo ste doma s detmi a nepracujete?

camelie12
5. máj 2023

Mila autorka, skuste prehodnotit svoj vztah s takymto muzom. Vyzera, ze svoje peniaze ma velmi rad. Asi viac ako vas samotnu 🙄

Nezakladala by som si s ním rodinu. A pre mna taketo lakomstvo by bol obrovsky vykricnik a prekazka v pokračovaní vzťahu ďalej.
Sesternica ma podobneho manzela a kontroluje všetko, co kupi. Vsetko je drahe. Nic si nemoze na seba kúpiť, on jej musi odsuhlasit, nikam s detmi nechodia. A popritom maju dost penazi.
To musi byt strasny život, neustale napatie a stres 😪

zuzanaete
5. máj 2023

Som vdacna za emancipaciu zien, ze mozeme volit … Ale nemusi sa to zase prehanat. 🙂 Podla tvojho partnera si ma zena dostatocne nasetrit, aby potom mohla pocas MD/RD prispievat rovnakym dielom. A vobec mu nevadi, ze je doma kvoli spolocnemu dietatu. Ja by som s takymto modelom nechcela fungovat. Rodina ma fungovat spolu. A zivotne situacie mozu byt rozne a raz prispieva viacej jeden a raz druhy. Alebu mu pocas RD vystavuj mesacnu fakturu za strazenie aj jeho dietata. Ale v zavere spravna verzia financovania domacnosti je taka, aby to obidvom vyhovovalo.

ls56
5. máj 2023

Prepac, ze ti to poviem narovinu, ale mas frajera totalneho drzgrosa.. totalne lakomý clovek a nemusim vediet uz ani ostatne detaily.. precitala som si vsetko co si pisala a s takym clovekom by som teda nezostala absolutne.. ja teda nie som ziadna zlatokopka, ale myslim si, ze mat za frajera takeho cloveka, kt vsetko deli na polovicu(kazdy vylet,sedenie,tankovanie-proste vsetko),kt. ti nic mimo sviatku nekupi(aj sprosta burina by sa pocitala),tak to je fakt ako za trest, mat niekoho takeho doma. To ma podrz, ze ty mas dorovnavat peniaze zo svojho sporiaceho uctu. Prosim ta zena, maj rozum, vaz si samu seba a nerob si s takymto clovekom dieta. Je tu pisanych mnoho tem o tom ako si doma delia peniaze aj ked je zena na materskej a kazda sa tu na to stazuje. Precitaj si to a porozmyslaj ci chces takto zit. Drzim ti palce!

thereisabear
5. máj 2023

My máme spoločný účet, manžel vôbec nerieši, čo nakupujem.
Ja by som takto žiť nevedela. Predstav si, že sa ti niečo vážne stane a budeš dlhodobo bez práce. Myslíš, že sa o teba postará? Pochybujem.

drobcek17
5. máj 2023

Ja si takéto fungovanie neviem predstaviť. Vďaka Bohu za môjho manžela. Kým som bola na RD tak som prispievala do rozpočtu.(RD siel na manželov účet, poplatili sme povinné platby a zvysok sme spoločne minuli) Žiaľ malého v 3rokoch nevzali do školky a teda som s nim ostala doma, malý bude mať 4 roky a ani raz mi manžel nepovedal, že mám prispieť alebo ze niečo nemôžem kúpiť. Dokonca on sam navrhol aby som so synom ostala ešte rok a o všetko sa finančne bude starať a na oplátku sa ja budem starať o domácnosť. Neviem si predstaviť ako by fungoval tvoj partner ak by dieťa nešlo do škôlky? Z čoho by si platila náklady? Dal by ti peniaze na opatrovateľku? Nezvyknem radiť ukončiť vzťahy, ale v tvojom prípade radím utekaj.

simca06022011
5. máj 2023

Novodobe vztahy. Moderne. Vsetko na polovicu. Len starostlivost a povinnosti nie.
Dobre je, ze ste sa o tom bavili uz teraz. A vies sa zariadit, skor ako tato situacia nastane.
AJ argument ti napisem nejaky: Ty obetujes pracu a karieru, aby si sa starala aj o JEHO dieta, on si veselo bued chodit do prace, ty budes zariadovat vacsinu lekarov, chorob, vsetkeho okolo dietata. Prides o prijem, prides o cas (tak jasne, krpec za to stoji, teraz to provnavam k tym peniazom a muzovi, ak by niekto chcel oponovat), a dokonca po navrate do prace mozes mat problem, lebo vypadnes z prace na dlhsie, potom narpiklad OCRky este, prisposobit sa skolke/skole. A toto sa odrazi este aj na tvojich usporach, lebo v podsate, ty ked toto zastresujes pre rodinu, ten ktory to nerobi, by spravodlivo mal prispievat VIAC.
U nas sa nikdy nepreratavalo nic, ale toto je vec, ktoru by som vytiahla, keby moj chlap prisiel s napadaom 50:50 a mali by sme uz dieta. Keby prisiel predtym, poslem ho do teplych krajin.

evkamotka
5. máj 2023

Financie mame spolocne. do spolocneho gazdovania sme obaja vlozili aj vlastne uspory spred manzelstva. Materska a rodicovska mi chodila na ucet kam aj muzova vyplata, zo spolocneho balika sa nasledne platilo vsetko potrebne. Nedelili sme peniaze na moje a tvoje. Ked su deti chore, striedame sa podla toho, kto si vie vybavit volno v praci, rovnocenne

gabika128
5. máj 2023

Financovanie nemáme spoločne, avšak posiela mi ku rodičovskej na dorovnanie môjho strateného príjmu.

majlo1234
5. máj 2023

Je to v poriadku ist pol na pol, pokial ti zaplati polovicu casu, ktory venujes dietatu doma, zatial co on moze vklude pracovat. V inom pripade by som s takym muzom deti nemala.

petamich
5. máj 2023

poviem ti ako to mame my - my s manzelom aj pocas manzelstva aj pred nim fungujeme, ze mame oddelene financie, kedze mame podobny prijem financujeme domacnost 50/50 (okrem hypoteky, ktoru si plati muz. lebo je to jeho byt) ALE pocas mojej rodicovskej dovolenky vsetko financuje manzel a zaroven mi na ucet po jeho vyplate posiela sumu, na ktorej sme sa dohodli a ja za to prevadzkujem domacnost a vydavky maleho/seba, svoje volnocasove aktivity, zenske somariny....nie na uspory si nesiaham, nevidim absolutne ziadny dovod, pre ktory by som mala minut co i len 1€ z uspor kvoli tomu, ze som na rodicovskej a staram sa o NASE dieta (vynimka je, ked si chcem kupit vymyslim si, krem na tvar za 300€, tak ano to si financujem zo svojich uspor lebo zasa - to len priklad) a ak by sa mu to nepacilo, moze ist na rodicovsku on a bude mi dorovnavat zo svojich uspor, prepac ale s takymto chlapom by som ja ani neuvazovala mat dieta

marcellka32
5. máj 2023

🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩
Nie nie nie nie nie nie nie
Utekaj utekaj utekaj koľko vladzes
Najhorší je lakomec
🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩

floki1994
5. máj 2023

Tak s tymto by u mna nepresiel...vsak sa budes tarat o VASE dieta nie len tvoje..ty sa "vzdas" svojho prijmu a prace...a on to takto ide delit a vypocitavat..no bud rada ze tam este nie su zavazky naozaj..bude horsie ak si to este nerozmylis teda ci s nim vobec byt

spadnutaslivka
5. máj 2023

tak nech ti platí za to, že sa budeš starať aj o jeho dieťa, že mu doma navaríš, vyperieš a upraceš. Alebo nech on ostane doma s dieťaťom 3 roky, ty si pôjdeš veselo do práce a ešte nech ti dopláca z jeho našetrených peňazí. Takýto blud som veru už dávno nepočula, čo zadrel ten tvoj.

vroni
5. máj 2023

Toto nie je žiaden redfflag, toto je geneticky odpad, ktorý si treba nutne odpratať z cesty. Do života nepoužiteľné.

sense
5. máj 2023

Po tvojom ďalšom príspevku by som ani budúcnosť s nim neplánoval, ze ty budeš mať ušetrené a on co. Si sa ho mala spýtať ci pôjde teda on na materskú a bude s dieťaťom 3 roky doma. Ako dobre ešte by som pochopila ako tak ze ôk, dáme do spoločnej kasy napr 60per z príjmu každého čiže nie rovnakú sumu ale rovnaké percento ale nie ze náklady na polovicu, lebo ty máš nasetrene a ty sa staraj o domácnosť a dieťa.
Ja sa síce tiež delim z priateľom na polovicu, náklady, ja mam dieťa z 1.manzelstva ale aj domácnosť je na polovicu. To som mu povedala hneď že nemám problém prispievať ale žiadne také ze ma po ksichte v práci bude čakať sichta doma. A takisto som mu ozrejmil aj to ze áno mam síce viac voľného času keďže robím na skrátený úväzok ale mam aj plat adekvátne úväzku skrátený a nemám problém sa starať o celú domácnosť ale keď ja domácnosť on financovanie domácnosti. A keďže mamička mala reči a rady tak som mu to názorne ukázala ako moja teória funguje aj v praxi a odvtedy mame bezproblémové spoluzitie

tenerifka
5. máj 2023

@ravador ti poradi, co mas robit

sheila121
5. máj 2023

@tenerifka 🤣🤣🤣🤣🤣

zuzuliatko18
5. máj 2023

Ja by som sa ho po takej otázke asi spýtala, či aj on bude zo svojej rezervy v čase tvojej materskej prispievať, však rezervu si máte vyrábať teraz, ešte pred tehotenstvom. A samozrejme, počas RD budete rovnako riešiť starostlivosť o dieťa? Alebo pôjdeš aj ty do práce a budete sa pri drobcovi striedať? S takýmto chlapcom by som si veru nepredstavovala nejakú žiarivú budúcnosť a neplánovala potomstvo. Peniaze a práce v domácnosti sa nedajú nikdy rozdeliť presne na polovicu.

jazula
5. máj 2023

No toto sa mi vôbec nezdá fér.
Skus mu dať námet na rozmýšľanie - Ak chce byt teda natoľko férový, mal by ti pokryť polovicu straty príjmu, ku ktorej dôjde “kvôli” vášmu spoločnému dieťaťu. Napr ak máš teraz 1000€ v čistom, na materskej budeš mat 400€, nech ti kompenzuje stratu príjmu 300€ a potom sa môžte baviť o prispievani.
V každom prípade mi nepríde ok, že kým ty čerpáš z úspor kvôli poklesu príjmu na materskej, on si bude nové úspory vytvárať a finančne sa ho to skoro nedotkne.
U nás sme sa pred časom vymenili a na RD je partner, z rodicaku platí občas potravinové nákupy, ja platím byt a keď pojdeme na dovolenku, tiež zaplatím 99% ja. Zdá sa mi fér, že ten čo zarába, dočasne ťahá viac a to ani nie sme zobratí, takze nemáme spoločnú kasu.

borabalazova
5. máj 2023

Myslím, že väčšina žien potvrdila a potvrdí, že nie, nemalo by to v žiadnom prípade fungovať podľa predstavy Tvojho partnera. Z vlastnej skúsenosti potvrdím aj ja, že starostlivosť o dieťa ženu veľmi obmedzí časovo a finančne nielen počas materskej a rodičovskej, ale isté limity zostanú aj po opätovnom nástupe do práce. A pokiaľ majú dvaja ľudia dieťa po spoločnej dohode, je povinnosťou manžela/partnera tieto obmedzenia kompenzovať. Alebo sa striedať v starostlivosti o dieťa a domácnosť 50:50, ale to je v nastavení väčšiny slovenských mužov čistá utópia.

sheila121
5. máj 2023

@borabalazova obávam sa, že to by bola utopia hlavne pre ženy keby si to mali takto vymenit

sissy27
5. máj 2023

Pobavilo 😂😂😂 ja by som mu s kamennym ksichtom oznamila, ze v poriadku. Budem pol roka na materskej ja a prispievat z uspor, potom sa vymenime. Potom pojdem na rodicak a potom sa zas vymenime. Varianta B - ja budem s dietatom doma a zaroven prebehne sud o urcenie vyzivneho, ktore bude platit. A potom by som sa zasmiala, ze to bol len vtip, lebo s takym ako on nechcem mat uz ani len zubnu kefku v jednej kupelni a nie este dieta.

lauha21
6. máj 2023

No my sme manželia tak neviem či ti to pomôže, keďže máme síce každý svoj účet, ale máme k nim prístup obaja - môj účet je ako sporiaci a na moje drobné nákupy pre malú a mňa (nie plienky a nutné potreby, skôr nejaké aktivity, oblečko, sladké z pekárne a tak) a jeho účet a jeho výplata pokrýva všetky výdavky😊 povedal mi, že mojou úlohou je starať sa o dieťa a byť matkou a aby som tomu mohla venovať plnú pozornosť nemám riešiť peniaze a už vôbec nie platiť niečo na polovicu😅 ale on bol gentleman odkedy sme spolu začali chodiť, ja som tak akurát zmrzlinu zaplatila alebo kávu raz za mesiac a bývať sme spolu začali až po svadbe, dovtedy sme bývali u príbuznej, kde sme nájom neplatili len stravu a aj to platil prevažne on keďže v tom čase mal 2x väčšiu vyplatu ako ja… neviem si predstaviť taký vzťah ako ty 😕 poznám také baby čo majú deti s mužmi, ktorí chcú všetko platiť na polovicu a teda je to hanba zo strany muža lebo on sa teda ani zďaleka “polovične” o dieťa nestará

jaroe
6. máj 2023

Tu možno skonštatovať len jedno, buď rada, že ste sa o tejto téme bavili včas a že ti na rovinu potvrdil, čo si z jeho doterajšieho správania už zrejme tušila.. Už sa len rozhodnúť, či by si chcela takto fungovať. Ten jeho argument...že on si nebude môcť sporiť počas tvojej materskej....veď ani ty si vtedy zrejme nebudeš môcť sporiť. On si doteraz nesporil a plánoval začať presne vtedy, keď ty ostaneš doma s dietatom?

timilv
6. máj 2023

Buď rada za túto jeho reakciu a premysli si, či toto je život aký chceš mať... Fakt je toto riadny varovný prst. Ja na Tvojom mieste by som s ním po tomto nebola ani minútu.
Bola by som zvedavá, či by bol on ochotný zostať na rodičovskej, Ty do práce a že či by dorovnával ten rozdiel medzi vami zo svojich úspor

ravador
6. máj 2023

@tenerifka Moderné ženy, ktoré chcú zarábať veľké peniaze a byť boss bitches, keď chlap povie: "Však sme rovnocenný, nie? Tak dávaj do vzťahu rovnako, čo ja."
Strašne sa mi páči, keď ženy dôjdu na takéhoto chlapa a začnú kričať, aký je hnusný. Však toto ste si vy, moderné ženy, vychovali. Nechcete zostať doma s deťmi, lebo si myslíte, že domáce práce nemajú žiadnu hodnotu, pretože nevytvárajú viac peňazí. Keď ale muž teda príde k vám a povie: "Keďže domáce práce nemajú hodnotu, musíš aj popri tom, že sa staráš o dieťa, prinášať rovnako veľa peňazí ako predtým." tak idete vybuchnúť do vývrtky. Však toto ste chceli, nie? Alebo zrazu majú domáce práce hodnotu, keď sa vám to hodí?
Áno, tento chlap je poriadny čupák. Takto by sa nemal zachovať žiadny muž, ktorý naozaj plánuje so svojou partnerkou rodinu. Ale to vy ste si vytvorili prostredie, kde máte obaja vlastný účet a všetko delíte na polovicu. Kebyže som v hypotetickom svete so ženou, ktorá takto rozmýšľa (čo nikdy nebudem), tak sa správam asi takto: "Ak nesúhlasím s nejakou kúpou, platíš si to sama a bývanie ideme 50/50."
Viete, keby ženy netlačili mužom posledných hádam už 50 rokov do hláv, že vy ženy ste samostatné a viete si zarábať na samé seba, možno by vás teraz muži nebrali ako samostatné a schopné zarábať si na samé seba. Lebo to očividne nechcete, keď sa vám to nehodí.

hindakus
6. máj 2023

@ravador a akou sumou by si ohodnotil 3 roky stop v kariére? To je totiž ušlý zisk, čo ženy obetujú na oltár rozhodnutia mať dieťa.

ravador
6. máj 2023

@hindakus Presne toto je váš problém. Ako môžeš vôbec sa snažiť porovnať priniesť na svet a vychovávať vlastné dieťa, s niečím ako "ušlý kariérny zisk". Ženy si musia konečne uvedomiť, že peniaze nie sú všetko. Do situácie, v akej je tuto autorka by sa žiadna žena v prvom rade ani nemala dostať, ale teraz ste v nej takmer všetky, lebo ste vychovali mužov, ktorý zdieľajú vaše hodnoty. A to je: "To, čo nevytvorí peniaze, nemá hodnotu." Veľmi smutný pohľad na život.

veroonr
6. máj 2023

A on si preco nenaskreckoval?

sheila121
6. máj 2023

@ravador výnimočne s tebou suhlasim