Hypotéka a záložné právo

martin5556
26. jún 2023

Ahojte, prosím odpovedajte len ľudia, ktorí máte skúsenost alebo sa rozumiete v odbore.

Kupujeme byt, na ktorom je záložné právo Tatra banky vraj 10 tisíc € kvôli hypotéke predchádzajúcich resp. terajších majiteľov bytu, predávajúci mi tvrdia, že toto právo sa vyplatí a následne zruší z časti peňazí ktorými uhrádzame byt.
Byt sa predáva za 170tisic, hypo úver berieme nejakých 65 tisíc.
Mame podpísanú rezervačnu zmluvu a znalecky posudok ma byt budúci týždeň.
Dočítal som sa, že banka nedá záložné právo na byt na ktorom už existuje záložné právo / no my inú nehnutelnost založiť nevieme.

Viete mi poradiť čo robiť alebo resp. ako najlepšie postupovať?

Ďakujem.

mojvlk
26. jún 2023

@martin5556 my sme kupovali byt a bolo na ňom založené právo v prospech Slsp my sme taktiež brali hypo v Slsp...riešila to všetko realitná kancelária na záložných zmluvách boli 4 podpisy...dvaja pôvodný majitelia a my dvaja...oni ešte nevyplácali ale prenášali ťarchu na novú nehnuteľnosť...no trvalo to síce dlhšie ale všetko dobre dopadlo

vero96
26. jún 2023

z penazi, kt. platite Vy sa vyplatí zvyšok hypoteky a rozdiel je pre majiteľov. Všetko je na kupnej zmluve rozpísané. Kam idú peniaze, koľko a za akych podmienok. Po vyplatení zvyšného uveru budu siathnute zalozne prava a podany novy navrh na vklad do katastra, kde budete majitelia vy a zalozne pravo bude mat vasa banka

martin5556
autor
26. jún 2023

@vero96 ďakujem za odpoveď, rozumiem tomu správne ze z peňazí ktoré platíme my, myslíte tie, ktorymi disponujeme my resp. ktoré sa posielajú ako prvé? Ze najprv sa z "našich" peňazí vyplatí ich hypo a už prvý vklad do katastra bude na naše mena? Vdaja

telusikk
26. jún 2023

@martin5556 áno áno tak by to malo byť

zuzuliatko18
26. jún 2023

Mali sme rozdelenú kúpnu cenu na tri časti :
1. Vyplatili sme hypotéku na byte
2. Naše finančné prostriedky išli na vinkulovany účet v banke, predávajúci ich dostali po prepise bytu na nás
3. Hypotéka
Banka mala.v podmienkach, že hypotéku pusti až keď budú naše.peniazky použité, akceptovali aj vinkulaciu

sasa1310
26. jún 2023

@martin5556 najprv sa platí tá časť, ktorou platíš hotovosťou, zároveň idú záložky a vtedy banka vypláca ich hypotéku a až potom zbytok ide na účet predávajúceho. Banka vie, čo má robiť a vie ako postupovať. Okrem toho je to jedna banka ich záložné právo aj tvoje, tak je to o to jednoduchšie

sasa1310
26. jún 2023

@martin5556 A dve záložné práva môžu byť na nehnuteľnosti, ale musia byť len z jednej banky

martin5556
autor
27. jún 2023

@sasa1310 ďakujem veľmi pekne za ozrejmenie 🤝