Hypotéka - spotrebný úver

27. nov 2023

Dobrý deň, rada by som sa poradila ktorí s týchto úverov je vhodný práve pre našu situáciu. Rozhodujeme sa dokončiť okolie domu, schody v dome a potrebujeme pôžičku vo výške 10 000€. Náš finančný poradca sa snaží presvedčiť nás na hypotéku, s tým, že budeme ručiť domom (čo mi príde ako kravina koli 10 000€ ručiť domom. S manželom sa prikláňame k spotrebnému úveru, aj keď viac preplatíme, ale ak som správne pochopila neručíme domom???
Príjem mame cez 2000€ a jedno dieťatko.
Viete mi vysvetliť výhody týchto úverov?
Neviem či agent len nie je platený za sprostredkovanie hypoték.
(Vec sa má takto, že už pri stavbe domu nás tlačil do hypotéky, aj keď sme mali peniaze, že ich máme dať zhodnotiť a dom financovať hypotékou.)
Vďaka za každú radu

pe_mi
27. nov 2023

On to asi myslí v tom smere ,že zoberte si čo najvyššiu hypotéku , zvysne peniaze ,čo nevyužijete,dajte do fondov,čo vám to zhodnotia a napr.hypoteku viete splatiť za 10 rokov.a nie za 30.
Aj nám tak hovoril.
My sme sa na to nedali.raz sme si zažili splátky obrovskej hypotéky,našťastie sme sa jej zbavili.nikdy viac.velke mesačné splátky,človek len prežíva a nežije.radsej splácať 30rokov po nižších splátkach.to je môj názor

monika101146560
27. nov 2023

Samozrejme, že má agent odmeny za sprostredkovanie akéhokoľvek úveru, a čím väčší, tým väčšia odmena. Za 10 000e by som určite neručila domom, je to bežný spotrebný úver. Napríklad moja skúsenosť je, že mne predschválili 20 000e LEN na základe pohybov na mojom účte, samozrejme za nekresťanský úrok, ale pri vašom plate nevidím žiaden problém k získaniu úveru, ak nemáte omeškané splátky, alebo nejaké iné úvery, ktoré by mohli znížiť príjem a teda aj splátku. Treba si hlavne zistiť v každej banke podmienky, kde sa to najviac oplatí 🙂
Plusy a mínusy: Úver jednoducho splácaš podľa vopred dohodnutého úroku celú dobu splácania, max. 8 rokov. Hypotéku máš síce nižší úrok ALE musíš ručiť, a takisto ti berú do úvahy príjem ako aj pri spotrebáku, a máš tam fix. Pri dnesnej situácii s úrokmi sa to moc neoplatí, pretože z vlastnej skúsenosti čím nižší fix, tým nižší úrok. V realite som mala fix 1 rok a teraz mi úrok narástol o 2 percentá co je niektolko desiatok navyše eur pri hyto 125 000.

egonsk
27. nov 2023

Ked mas rucenie nehnutelnostou, stanes sa vaznom vo vlastnom dome. Oficialne potrebujes suhlas na kazdu prestavbu, pristavbu, novostavbu aj vacsiu rekonstrukciu, lebo ide o zhodnocovanie predmetu rucenia a ten moze potom klesnut, alebo vyrazne stupnut na hodnote, co musi banka vyhodnotit. To,ze to tak ludia nerobia pri mensich rekonstrukciach je sice bezne a ticho tolerovane, ale staci jeden zavistlivy sused (bonzak) a o problem mas postarane (okamzite zosplatnenie uveru, alebo pokuta od banky za nedodrzanie podmienok).
Takze za mna je tiez lepsim krokom pri tak nizkej sume radsej zobrat spotrebak, ten sa da tiez predcasne splatit ak by ste mali peniaze a usetrite na urokoch, ale hlavne nerucite a teda nie ste obmedzeni na nic v rozhodovani a aplikovani.

doriiis
27. nov 2023

Pre 10 000 € zobrať hypotéku je blbosť jak mraky.My máme spotrebak 35 000 ešte ani za túto sumu by som do hypo nesla

la_dolce_vita
27. nov 2023

Pri hypoteke budete mat nizsi urok a mozete ist do doby splacania 30 rokov. Pri tak malej sume je to samozrejme nezmysel, cim kratsia doba, tym menej preplatite. Bude tarcha banky na vasom dome, ale mne by to napriklad az tak nevadilo. Pri spotrebaku nerucite nicim, ale su vyssie uroky a tym padom aj splatka. Zalezi na vas, ako sa rozhodnete. Bezne sa to robi, ze sa zalozi nehnutelnost nielen pri jej kupe, ale aj rekonstrukcia alebo cokolvek ine.

lienka.7
27. nov 2023

@autorka za 10k založiť dom za co ja viem 250k? 🤣🤣🤣 jasne, ze on ma za to províziu. Brala by som klasicky spotrebak, kde viete davat aj mimoriadne splátky.

autor
27. nov 2023

Ďakujem pekne za všetky rady. Mne išlo hlavne o to, že koli 10 000€ zadlžiť dom, čo má hodnotu 240 000€ mi príde úplne od veci a hlavne túto sumu naťahovať na 30 rokov, keď to vieme splatiť do 3-4rokov.
Nám by nevadilo, preplatiť aj viac, len aby sme neučili domom. Aj spotrebný úver je možné predčasne vyplatiť? Nie sú za to poplatky naviac? Nemali sme zatiaľ úver, takže sa v tomto neorientujeme.

monika101146560
27. nov 2023

Poplatky za predčasné splatenie má každá banka individuálne. Väčšinou je to v zmluve ale nič nedáš za to, keď sa na to opýtaš, aby si vedela 🙂

doriiis
27. nov 2023

Áno autorka....aj spotrebný úver je možné predčasne splatiť.Ja som tak vyplatila minulý rok.Treba dať normálne žiadosť a oni tam výrubu ešte poplatok za predčasné splatenie.To nebýva nejaká extra veľká suma.

janka_266
27. nov 2023

Hypo sa dá dať aj na 10 rokov. Lepší úrok. Možnost mimoriadnych splátok. A hlavne si ju viete aj navyšovať. My tak mame na byt. Či založíte dom alebo nie, ak prestanete platiť, stále Vsm ho môžu vziať

janulikt84
27. nov 2023

Hypotéka sa dá dať aj na 10rokov ako tu bolo spomenuté- výhody : nižší úrok - viete si ho aj navýšiť ,mesačne si viete hypo aj znižovať - NEVÝHODY : založiť dom - čIže Znalecký posudok +66e návrh na vklad.
Spotrebný úver - vyšší úrok max doba splatnosti 8 rokov - môžeme ho aj skôr splatiť - do 10 000€ bez poplatku za predčasné splatenie
Posledná možnosť PSS - ale tam treba bločky : doba splatnosti 20rokov

20erika07
27. nov 2023

Pri tejto sume urcite spotrebak. Niekde sa da na 9rokov, tie splatky by neboli az moc vysoké a splatit ho viete kedykoľvek, ten poplatok tam zas nie je taky vysoky, vzdy by sa oplatilo splatiť skôr.

michal711
27. nov 2023

Všetci rozmýšľate zle . Ja by som šiel do hypotéky. A čo že ručis domom ? 10000€ dokážeš vrátiť vpohode za tri roky takže všetci to radia hluposti. Aspoň vidno ako ste finančne gramotny. Resp. Negramotný

janka_266
27. nov 2023

@michal711 ja tvrdím to iste, takze sa krotte vo svojich vyjadreniach o všetkých radách

michal711
27. nov 2023

@janka_266 je mi jedno čo tvrdite

vevapeto
27. nov 2023

Na tvojom mieste beriem spotrebák, natiahnem na 8 rokov a dávam mimoriadne splátky ak budem môcť . Pri týchto úrokoch máš už v podstate jedno, či vezmeš hypo či spotrebný.

mk1111111111
27. nov 2023

Presne, ako pisu, spotrebak a mimoriadne splatky

akvas
6. jan 2024

Dobry den.Ja mam hypoteku 31800 a prijem mame 3600 a mam z toho nervy .Treba nam splacat po 421 €,bojim sa ,ze prideme o dom,nemozem ani spavat je niekto na tom podobne?😢

janulikt84
6. jan 2024

@akvas preco by ste prisli o dom? Prijem mate krasny a splatky si viete ponizit ak natiahnete splatnost ak je Vam vela platit...a ak nie tak mimoriadne vklady viete robit uz kazdy mesiac bez poplatku...a tym rychlejsie hypo splatite...

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akvas
6. jan 2024

Ale ja mam 52?a manzel uz 54 rokov bojim sa toho ako cert kriza!

akvas
6. jan 2024

Ja som na ciastocnom invalidnom dochodku uz nam nikde nedaju uver