Invalidný dôchodok

gabriela2023
26. aug 2023

Dobrý deň, Mám otázky ohľadom invalidnemu dôchodku. Nedávno som si podávala.Na posudkovú komisiu ma zavolajú telefonicky alebo mi príde papier?Pracovala som cez projekt na úrade práce .Mám otázku neovplyvní to moje podanie invalidného dôchodku z mladosti keď som pracovala? Ďakujem za odpoveď. Želám Vám pekný deň
( gramatickù stránku príspevku si prosím nevšímajte mám ťažkú formu dysortografie)

kvevka
26. aug 2023

ak ste boli v evidenci na urade tak ovplyvní,ak bude priznaný,už to nebude z mladosti kedže ste nejaky čas pracovala a na vyplatu musite splnat aj odpracované roky podla veku. nie som si ista či to esta platí ,ale teraz cez mimoriadnu situaciu kvoli covid,posudzovali bez pritomnosti.t.j. pani zo socialky volala po posudení na podpis dokladov a nasledne to posielaju do ba

gabriela2023
autor
26. aug 2023

@kvevka škoda ďakujem za odpoveď. Takže si musím doplatiť roky na ID . Teda ak mi schvália .Ak mám 24 a pol tak musím mať 2 roky ?

mamina7070
26. aug 2023

dnes uz posudzuju vacsinou v nepritomnosti le na zaklade sprav, ked budes posudena zavolaju ta podpisat ziadost a pojdeto do ba na vypocet ID

gabriela2023
autor
26. aug 2023

@mamina7070 ďakujem .Ak mám 24 a pol tak musím mať 2 roky odpracované ?

zuzu1986
26. aug 2023

@gabriela2023 áno,2roky musíte mať odvedené odvody

gabriela2023
autor
26. aug 2023

@zuzu1986 dobre ďakujem. Posledná otázka. Lenže to doplatenie má podmienky. Ak to dobre chápem môžem si doplatiť za obdobie keď som študovala VŠ ? ( študovala som tri roky )

mamina7070
26. aug 2023

odvedene odvody tj zapocitaju sa ti aj ine obdobia no stres pockaj nez ta zavolaju na podpis ziadosti a uvidis
dolezita je diagnoza a stav aky mas 😉

tina5959
26. aug 2023

@mamina7070
A štúdium na strednej škole sa nezapočítava? Či to len tie staršie generacie?

mamina7070
26. aug 2023

@tina5959 Od roku 2004 ani štát neplatí poistné na dôchodkové poistenie za študentov, teda ani takto študentom nevzniká od roku 2004 nárok na dôchodok za dobu
tu mas aj priklady
https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=839

gabriela2023
autor
26. aug 2023

@tina5959
@mamina7070 no ja sa ľahko vystresujem. Počkám a uvidím.Neviem či sa mi rada štúdium na strednej škole príde mi logické že by malo . Pozriem na internete. Ďakujem

mamina7070
26. aug 2023

@gabriela2023 na teba by malo platit toto
Do obdobia dôchodkového poistenia sa započítava len štúdium na strednej škole od druhého ročníka (po skončení povinnej školskej dochádzky)
a plus menej ako rok 2004
tj rozpis si to neviem ci ti vyjde nieco na zapocitanie uvidis 😉

adimoja
26. aug 2023

@mamina7070 volaju a posudzujú v prítomnosti

mamina7070
26. aug 2023

@adimoja a ktory okres ? u nas viem ze bez pritomnosti stale posudzuju ale teda ak poziadas tak musia ta prejednat v pritomnosti mna caka prehodnotenie februar 2024

gabriela2023
autor
26. aug 2023

@mamina7070 Trnava.Teraz majú platiť zmeny v ID .Vraj máju sa rozšíriť tabuľky o rôzne diagnózy. Plus prehodnocovanie ID.U niektorých z čiastočnych na celé. Neviete prosím či sa to týka aj Dmo - detskej mozgovej obrny?

mamina7070
26. aug 2023

@gabriela2023 zavisi od toho ale mas poskodenie ak mas parezu min dvoch koncatin tak by polovicny mohol vyjst
ono len jiektore diagnozy sa upravovali nie je to tak ze vsetky ciastocne sa zmenili na plne ono sa ID aj prehodnocuju aj odoberaju aj znizuju nielen zvysuju

gabriela2023
autor
26. aug 2023

@mamina7070 mám kvadruparezu . Všetky štyri končatiny. ( nie som na vozíku ani o barlách, za čo som veľmi rada) Ja si aj myslím že max polovičný by mi vyšiel .Len teda že keby upravovali tabuľky k lepšiemu tak mám hádam väčšiu šancu na tých 41 percent aspoň .

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabriela2023
autor
26. aug 2023

@janka2000 po škole som šla hneď na výšku . Tu som úspešne skončila bc . Rok som po škole na úrade práce s prestávkami. Zamestnám sa vyhodia má alebo nepredlžia zmluvu. Tak by bolo fajn že by za mňa keby ma pri najhoršom vyhodia zo zamestnania tak by platil zdravotné štát aj keby bola vyska ID veľmi skromná.Ale to je len moja teória.

alickapusinka
26. aug 2023

Podľa toho na čo ID .Veľmi schvaľovať nechcú ja mám 7 chorôb nedostalo som nič žiaden ID.

alickapusinka
26. aug 2023

Ak aj máš kvadruparézu a nie si chvála bohu na vozíku ani nemáš barly neviem neviem.

gabriela2023
autor
26. aug 2023

Mrzí ma že niektorým neschváli invalidný dôchodok.Je to nespravodlivé. Tým čo majú im ho prajem to sa nezmení či ho budem mať či nie. Nepodala by som si bez dôvodné. Keby ho dal veľmi chcem tak si podám v 18 . Len to že chodím neznámena že nemam komplikácie ktoré ovplyvňujú môj osobný a hlavne pracovný život.Mne pravdaže odporúčala moja obvodná lekárka nech si podám. Poznám kopec ľudí z Dmo a všetci na ID čo som s nimi kontakte. Samozrejme rôzne stupne a formy. Dokonca aj chalan má kvadruparezu a je chodiaci má plní invalidný má ešte pridruženu jednu diagnózu ale to má za to tak 10 percent . Keďže hlavnú má Dmo.No nič čo má byť to bude. Ďakujem prajem Vám veľa lásky a zdravia.

mamina7070
26. aug 2023

@gabriela2023 pekne si to podaj a neries bude to ok 👍

kvevka
26. aug 2023

@gabriela2023 je to velka skoda,že ste si nepodala už v 18.bez problemov ste mohli mať ID z mladosti a popritom študovať,DMo je dg kde sa id schvaluje,kedze je to od narodenia...teraz po schvalení bude rozdiel vo vyske dochodku

kvevka
26. aug 2023

@gabriela2023 pri dmo sa to nemenilo čo som pozerala nove tabulky

mogaa
27. aug 2023

@gabriela2023 je uplne bezpredmetné či si pracovala alebo nie,,,o tom či to bude ID z mladosti musí rozhodnúť posudkový lekár, rozhoduje sa na základe diagnózy, nie toho či si pracovala alebo nie....on rozhodne aj o priznaných percentách, vôbec ti nemusí schváliť nad 75%......do doby poistenia sa ráta aj škola, teda napr. u teba SŠ a ak boli tie 3roky VŠ denné štúdium, tak aj tie sa zarátajú....samozrejme školu musíš zdokladovať.....

mogaa
27. aug 2023

@gabriela2023 DMO je široký pojem....nie vždy znamená automatické priznanie ID a už vôbec nie v rovnakej výške percent....záleží od konkrétneho postihnutia.....

misienka123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamina7070
29. mar 2024

@misienka123 pytaj sa

misienka123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz