Koľko miniete mesačne na potraviny?

17. mar 2021

Ahojte. Zaujima ma kolko miniete mesacne na potraviny a pre kolko clennu rodinu. Myslim tym cisto potraviny bez drogerie alebo veci pre deti, proste cisto jedlo. Pytam sa kvoli tomu,ze mi pripada, ze my miniame na jedlo vela penazi, proste nevieme hospodarit a chcela by som vediet, ako to maju ine rodiny..

maud13
17. mar 2021

ahoj, my sme zatiaľ len dvaja a míňame medzi 150 - 160 eur na potraviny + cca 20 eur na sprostosti na vyžieranie po večeroch :D tam radím napr. čipsy, pivo, čokoládu a podobne. jedlo kupujeme väčšinou slovenského pôvodu a snažíme sa čo najviac v bio kvalite.

autor
17. mar 2021

@maud13 wow. A co take varite, ak smiem vediet alebo co u vas nesmie chybat ? My sme dvaja dospeli a jedno rocne dieta a miname cisto na jedlo.okolo 450 eur

aaao
17. mar 2021

Dvaja dospely a jeden skolkar a minieme okolo 600€ mesacne cisto na jedlo

ajko2011
17. mar 2021

Dobrá otázka. 😂 Sme dvaja dospelí + jedno 9 ročné dieťa a vôbec netuším.🤭

kapurka270
17. mar 2021

150 eur je malo

ziarifka
17. mar 2021

@maud13 pripájam sa, sme 2 dospelí a 2 maličké deti, ale míňame tak 300e a to máme vlastnú zeleninu a sladké, slané mlsanie vôbec nekupujeme. Váš rozpočet je pre mňa vysnívaný ideál. Ako ho dosiahnuť? 🙂

kapurka270
17. mar 2021

My sme 2 dospelí a 1 dieťa a tak 450 eur

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nenne27
17. mar 2021

My sme 4 ( 3 dospeli) 1 teenagerka, cca 500

emily2207
17. mar 2021

No my tiež 2 dospelý a jedno 19 mesačné dieťa cca tých 400€ minieme určite nemám to zrátané ale odhadom je to tak 😀

maud13
17. mar 2021

my sme prešli na režim týždenného menu - takže si podrobne naplánujeme, čo chceme jesť najbližší týždeň. snažíme sa tak, že napr. keď plánujeme robiť pizzu s kukuricou, tak rozmýšľam, na aké jedlo môžem zvyšok kukurice použiť - napr na kuracie mäso na kukurici. v podstate takto riešime všetky jedlá, nevyhadzujeme skoro nič, veľmi výnimočne, keď už naozaj nevieme, ako to spotrebovať. Ak niečoho spravím veľa, napr. uvarím priveľa fazule, šupnem ju do mraziaku.

teda - naplánujeme týždeň úplne do bodky, popri tom kontrolujeme špajzu a chladničku , ak je niečo, čomu sa blíži koniec záruky, zahrnieme to do menučka. plánujeme len obedy, na raňajky a večere jeme chlebík s niečím, jogurt, vajíčkový chlieb, musli alebo zvyšky z obedov.

jediné, čo jeme málo sú ryby, inak máme mäso na obed 2 - 3 krát do týždňa, občas cez týždeň šunku alebo párky. Zeleninu teraz v zime až tak nejeme, uprednostňujeme lokálne a sezónne potraviny, ale máme teraz doma jablká a mali sme chuť na banány, tak máme teraz aj tie. Ale väčšinou teraz v zime frčíme na mrkve, kalerábe a pod. Hm, čo také ešte. Polievky varím tak raz za týždeň, väčšinou ju jeme 3 - 4 dni.
A inak jeme veľa šošovice, zemiakov, fazule, ryže.. Ale aj halušky, pirohy, vyprážaný syr.. čokoľvek, na čo máme v nedeľu keď robíme menu chuť 🙂 A jedlá obmieňame tak, aby sme aspoň 2 týždne nejedli to isté.

Všetky výdavky si poctivo spisujem do excelovskej tabuľky a potom spoločne hodnotíme, kde by sme mohli ubrať a kde si môžeme dovoliť viac. Za február sme za stravu dali 160 eur aj nejaké centy a za hlúposti na vyjedanie necelých 5 eur (pravdepodobne som bola neporiadna a hlúposti som neoddelila od normálneho jedla). Za marec sme aktuálne na sume 130 eur a to už máme tento-týždenný nákup za sebou. Na hlúposti sme minuli 21,62, ak mám byť presná 🙂

Ak sú ešte otázky, píšte kľudne.

0silvia0
17. mar 2021

no teraz pocas corony minieme cca 700 €, sme styria takmer dospeli (rodicia a deti 17 a 19 rocne)..., pocas bezneho zivota o stovku menej, lebo sa konzumuje viac mimo domu.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
negymama
17. mar 2021

my sme 2 dospeli, 4 vacsie pubertalne deti, ktore zjedia ako dospely clovek, i viac - a minieme cca 600 eur. Mame ciastocne zasobenie aj z vlastnej zahrady + vlastne domace vajicka, inak by to bola vacsia suma.
varime len doma, restika v tomto obdobi ziadna, ziadne objednane jedla. Vela zeleniny a ovocia /2 clenovia rodiny su vegetariani, dvaja maso iba sem tam/, vela strukovin, lacna tuzemska zelenina ako kapusta, cvikla, mrkva, cibula, cesnak, zemiaky...obcas brokolica, paprika, uhorky, mrazenu zeleninu kupujeme velke kilove balenia.

nenne27
17. mar 2021

@viestta mozno obeduju v praci...vikenduju u rodicov😛inak si to neviem predstavit

maud13
17. mar 2021

@viestta mamku nevyjedáme, bývame od rodičov 230 km ďaleko 🙂 keď ich ideme pozrieť zoberieme do sebou fazuľu, nejaké zaváraniny a pod, ale nič drahé a ani veľa, keďže cestujeme vlakom. Obaja máme homeoffine, priateľ chodí raz za týždeň do práce a je pravda, že to jediný výdavok, ktorý nezapisujem. Niekedy si jedlo objednáva z roboty, niekedy si berie, čo navaríme vo štvrtok. Neviem, možno zabúdam na nejaké bločky, ale maximálny rozdiel rátam do 15 eur + tie priateľove obeda, to môže byť tak 15 ďalších.

baby ako kľudne vám pofotím menučka týždenné (ktoré ešte mám) aj spravím screenshot výdavkov :D

masinka
17. mar 2021

my sme piati - 2 dospeli a tri deti ( 9,12 a 14), vsetci sme doma, varim denne. Teraz nakupujeme len v Tescu co mame najblizsie a pri poslednom stvrtrocnom zuctovani mi poslali kupony za 18 E..... takze mesacne som tam nechala 600 E.

lubiss
17. mar 2021

okolo 400 euro - 3 clena rodina, kupujeme dost ovocia a zeleniny to su asi najvacsie palky sa mi zda

kofilka33
17. mar 2021

2 dospelí a minieme cca 200-230€.Raz do mesiaca spravíme veľký nákup a raz do týždňa dokupujeme len pečivo, šunku,jogurty.

katrin21
17. mar 2021

@maud13 definuj ranajky zo zvyskov obeda. Dik

maud13
17. mar 2021

@katrin21 no to bolo skôr k tej večery, že zvyšky z obeda :D ale ak sme mali na obed napr. palacinky a ostalo cesto, tak jednoducho dorobím ďalších pár palaciniek na večeru alebo raňajky na druhý deň 🙂

jvlo
17. mar 2021

2 dospelý +3 deti cca 600e

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kratulka
17. mar 2021

Je nás 6.... 2 +4deti... okolo 400 eur..

xjakubikovak
17. mar 2021

My to máme +- veľmi podobne, dieťa má ale skoro 2. Nemyslím že kupujem nejaké drahé veci ale zas sa nejak ani extra neobmedzujem, tiež sa niekedy zamýšľam že to není možné koľko míňame ale týždenný jedálniček sa mi ešte nikdy nepodarilo napísať 😐

maud13
17. mar 2021

nekupujeme všetko v biokvalite, mäso väčšinou nie, to som mohla napísať. a hovädzie mäso vôbec nejeme, nechutí nám :D väčšinu trvanlivých potravín kupujeme v bezobalove cez e-shop a syry, jogurty, mäso a pod náhodne - v Starom otcovi (čiže kvalitné lokálne potraviny) alebo čo máme po ruke - Terno, Billa. Ale snažíme sa minimálne o slovenský pôvod potravín. Úprimne, mäso netuším odkiaľ berieme, na nákupy chodí väčšinou priateľ. Aj keby sme kupovali bio mäso, tak sa nad 200 eur nevyšplháme v žiadnom prípade.

maud13
17. mar 2021

@viestta ešte mi napadlo. Môj chlap je celkom hora a zje toho dosť. Ja ako kedy, ale väčšinou pomenej. Každopádne, neprejedáme sa a keď sme plní, radšej spapáme nedojené na večeru / olovrant. Ani sa neprejeme, ani nevyhodíme a večeru máme vybavenú 🙂

nenne27
17. mar 2021

@maud13 zje dost? A z coho je hora? Zpalaciniek?😉

maud13
17. mar 2021

@nenne27 vau :D :D mrzí ma, keď to takto vnímaš.

akože, žienky, ak mi neveríte, mne je to jedno. ak ste spokojné s tým, že míňate 400 eur na stravu dvaja + malé dieťa, nech sa páči. My sme si našli systém, sme s ním spokojní. Napísala som vám sem asi všetky rady na svete namiesto toho, aby som mojim žiakom chystala opravnú písomku na zajtra a idem to robiť až teraz. Kto chce, vezmite si z toho čo sa dá, kto nie, kľudne sa smejte. Ale ja neklamem, neviem prečo by som mala. Výdavky sú každého osobná záležitosť a niekto si tu pýtal radu, tak ju dávam z mojej skúsenosti.
Tiež sme míňali na stravu dosť veľa peňazí, ale odkedy sme prišli na systém menu-nákup, riadne sme ušetrili, určite minimálne 50 eur mesačne.

lauriinkaa
17. mar 2021

My sme počas 3 týždňovej karanteny minuli 180 eur, škoda, že už skončila, lebo hneď na ďalší deň sme minuli 150 eur v obchodoch. Keď tam nejdem , neminiem toľko a rozmýšľam, že budem nákupy riešiť stále dovozom. Za normálnych okolností minieme okolo 500 eur aj s drogeriou. Počas normálneho obdobia neviem, lebo sa stravujeme mimo domu. Sme traja.