Platba za výťah v mestskom byte za tých, ktorí ho vraj nepoužívajú

27. feb 2023

Ahojte chcem sa spytat. Byvam v mestskom byte ktory spravuje externa firma ktora nam robi rocne zuctovania atd. V papieri mame rozpisane co vsetko platime a medzi tym je aj platba za vytah co je cca 3€. Teraz mi volala pani co to ma na starosti,ze musi mi dat nove zuctovanie lebo nam zvysia za vytah cca 5€ kvoli tym co byvaju na 1. Proste ze co su na prvom nepouzivaju vytah ( haha) tak za nich platit musime my co mi pride chore.
Na 1 su dva byty. Jeden je prazdny a v druhom byvaju ZTP. Takze mi je jasne,ze ten vytah pouzivaju kedze pani ma problem s pohybovym aparatom. Ja tiez vytah nepouzivam ale platit ho musim. Ale aby som ho platila za niekoho kto ho aj realne pouziva? To co je za blbost? Co si o tom myslite?
Dokopy platim teraz 8€.

gabriela2952
27. feb 2023

Tak myslím si, že či býva človek na 1 alebo na 3 tak je to spoločný priestor čiže by to mali platiť aj tí čo bývajú na 1.

galganka
27. feb 2023

Bývali sme na prvom, výťah na medziposchodí. Prečo mne nenapadlo, neplatiť ho? 😱🤔😂

viestta
27. feb 2023

Pokial viem, byty na 1. nadzemnom podlazi mozu byt oslobodene od platieb za vytah.

panelacikova
27. feb 2023

@viestta no nech sú. ale nech ich zamknú. inak nevidím zmysel v tom, prečo by mali byť oslobodené?

patka06
27. feb 2023

Ako sa rozpočítavajú náklady je vec dohody, prečítaj si zmluvu s mestom.
U nás platia všetci rovnako aj 1. poschodie - náklady na výťah sú rozpočítané podľa počtu u správcu prihlásených osôb v byte

martinkatinka
27. feb 2023

U nas ti na prvom neplatili, ale teda realne sa na to poschodie tum vytahom aj nedalo prist. Bol "zablombovany". Ak ho chceli vyuzivat, odblokovali ho, ale teda odvtedy aj platia.
Sadzba za vytah je za mesiac a rozpocita sa sa medzi byty.

nikaeli
27. feb 2023

veľmi zaujímavé.. my bývame na prízemí a platíme rovnako ako všetci ostatní..

viestta
27. feb 2023

@panelacikova Vytah nesmie byt zamknuty, z bezpecnostnych dovodov. A preco mozu byt oslobodene? Lebo mozu. Rozpocitavanie nakladov na spolocne priestory a zariadenia je aj tak vecou dohody Spolocenstva vlastnikov. Ak sa nejaka zmena v rozpocitavani deje deje, ma byt riadne odhlasovana, nie, ze sa niekto rozhodol.

luliu
27. feb 2023

Je to úplne bežné, že 1. poschodie za výťah neplatí 😉

ramzesa
27. feb 2023

Ja si pamätám, že ešte starým výťahom u babky sa nedalo an 1.poschodí ani zastaviť. Teraz neviem. U nás to funguje a reálne sa na prvé ľudia aj vozia (starší ľudia, mamky s deťmi a kočiarmi, s ťažkým nákupom, pri sťahovaní a pod.). Iné je to s prízemím.

dadis
27. feb 2023

To ti stoji sa rozculovat pre tych par eur?

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liljana
27. feb 2023

Byvanie v bytovke nikdy nebude spravodlive. Ludia na prvom neplatia za vytahy, lebo ich nepouzivaju. Ale ked sa budu opravovat balkony, tak sa na to sklada cely dom, aj ti, ktori ziaden balkon nemaju atd.

gabriela2952
27. feb 2023

@dadis myslím, že ani tak nejde o pár eur ako o to, že ti starší ľudia určite ten výťah používajú keďže ma pani problém s pohybom 🙂

hyta
27. feb 2023

U nás platíme za výťah všetky poschodia a rovnaké čiastky. Tiež by sa mohli rozčuľovať ľudia bývajúci na prvom poschodí že platia toľko čo bývajúci na siedmom.

lenka2710
27. feb 2023

U nás viem, že platia za výťah aj susedia na prízemí, ktorý ho nepoužívajú vôbec
Max keď idú trebárs za domovnickou, tak sa vyvezu

lenka2710
27. feb 2023

Ktorí 🤪

jaga18
27. feb 2023

Tak keď by to už malo byť spravodlivé, inú sumu by mal platiť ten, čo sa vozí na 7.poschodie, inú sumu ten, čo na 3. a inú ten, čo na prvé... ako vyššie pisali, v bytovkách asi spravodlivosť pri spoločných priestoroch nenájdeš. A BTW to matematicky nejak nesedí, Pôvodne mate platiť po 3e a za 1 rodinu, ktorá sa oslobodila od platby, budete platiť všetci po 5e?

roja01
27. feb 2023

@liljana, ti co nemaju balkony neplatia v mesacnom preddavku do fondu udrzby 1/4 z plochy balkonu ako ti, co balkon maju. Je pravda, ze je to mala ciastka. Ak ma balkon 4m² a FU je cca 1€/m², tak ti s balkonom zaplatia rocne 12€, co za 20 rokov je 240€. Nie je to vela, ale nieco teda platia naviac, co ti bez balkonu nemusia.

martinkatinka
27. feb 2023

A co keby bol vytah na kartu a tu si treba dobit? Ze by si kazdy teda platil iba to, co si prevezie? 🙈

autor
27. feb 2023

Ale nikto sa s nami nedohodol. To si moze mesto len tak povedat a ani sa nas nespytat ci s tym suhlasime

matkahelka
27. feb 2023

my sme byvali na 1.posch.a za vytah sme neplatili. nie, ze sme nechceli, ale taka bola dohoda medzi vlastnikmi. potom ti, ktori byvaju na 9.pod strechou by mali platit omnoho viac ako ti, co byvaju na 2.posch. ved vytah zozerie omnoho viac elektriny na 8.ako na 2.posch.

nafka0483
27. feb 2023

Ak byvas v mestskom byte, tak na schodzach sa zucastnuje vlastnik - cize nejaky zastupca mesta. Ak to on a ostatni vlastnici odsuhlasili, tak ty s tym suhlasit nemusis. Nie si vlastnik.

autor
27. feb 2023

@nafka0483 ale nikto to neodsuhlasil. Mesto si to povedalo. My nemame ziadne schodze

nafka0483
27. feb 2023

Vsetky byty su tam mestske?

jaga18
27. feb 2023

Tak áno, keďže nie ste vlastníci, nemusíte s tým vôbec súhlasiť.

vevesh
27. feb 2023

U nas sa nikdy neplatilo a tieu bolo prve poschodie dobrych 20 rokov zamknute. A potom prisiel zakon a muselo sa odomknut, prve poschodie nadalej bolo oslobodene od platenia. Takze nevidim problem- to ako keby si vyratavala, ze ten na 8 prejazdil vytahom viac ako ten na druhom, nech plati viac...🙈🙉🙊

autor
27. feb 2023

Vytah jazdi aj na prve poschodie

luliu
27. feb 2023

Ty nie si vlastník, ty nemáš s čím súhlasiť, ak nesúhlasis, môžeš hľadať iné ubytovanie

milanemila
27. feb 2023

Mesto je vlastnikom bytov, takze si moze odsuhlasit a schvalit co chce 🤷🏼‍♀️ rovnako ako ty si mozes platit komercny najom alebo vziat hypoteku ak ti mestsky byt a urcene pravidla nevyhovuju.