Pocit, že žijem na pokraji chudoby

7. apr 2021

Som jediná, ktorá má pocit, že žije na pokraji chudoby? Z mesiaca na mesiac, len čakáme na výplatu - počítame každú korunu, nemôžeme si skoro nič extra dovoliť, pomaly už chodím s kalkulačkou do potravín, aby som sa vedela vtesnať do sumy, ktorú mám v peňaženke.

Manžel má dve prace, aby sme vedeli vykompenzovať to, že ja som s deťmi doma. Príde deň, kedy treba platiť účty a ide to - hypotéka, pôžička, nájom, paušál, benzin a ostane nám minimum na prežitie. Nie je to o tom, že nevieme hospodáriť, proste všetko je drahé.

Ste na tom ešte niektorá takto? Či sme jediní ...

pribinak
7. apr 2021

Veľa ľudí to teraz má tak. Určite nie si sama

bagre
7. apr 2021

určite nie ste jediní... nejde až tak o to, koľko má manžel robôt /hoci teda vidno z toho že vám to nie je jedno/, ale koľko máte príjem. Lebo je rozdiel či máte 700 eur, alebo 1200... tiež sme mali rôzne obdobia, aj takéto

solange7
7. apr 2021

Co je pre teba drahe?

elizabet173
7. apr 2021

nič iné nezostáva, ako zvýšiť príjem. Bola som v takej situácii, našla som si ďalšie zamestnanie a ešte brigádu k tomu. Bolo to prechodné obdobie, vedela som, že skončí, aj ty to tak ber. Choď do práce čo najskôr, bude vám ľahšie, dovtedy aspoň brigáda, aj keď len letáky roznášať.

nika23t
7. apr 2021

Keď som bola doma s deťmi, na rodičovskej dovolenke, mali sme to podobne. Síce deťom nič nechýbalo, ale neušetrili sme nič, a tiež som počítala každý cent. Pre seba som kupovala len nevyhnutné veci a všetko si plánovala, čo a kedy kupit. Bolo to obdobie na nervy... Keď som nastúpila do prace, hneď to bolo lepšie. Takže nie si jediná. A ver mi, že su domácnosti, kde sú na tom omnoho horšie. Takže hlavu hore, bude lepšie 😉

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danieladeley
7. apr 2021

hypoteka , pozicka aj najom? to je toho nejak vela...

solange7
7. apr 2021

@danieladeley no pravdupovediac nad tou hypotekou, pozickou a najmom som sa zastavila aj ja. Nechcem byt necitliva, ale ludia si sposobuju tieto neprijemne financne tazkosti casto sami.

nelca84
7. apr 2021

tie výdavky máte nejaké privysoké, keď manžel má dve práce, ty zrejme poberáš nejakú dávku keďže si s deťmi doma a aj tak nevyjdete...

dollyzv
7. apr 2021

@solange7 keď niekto žije od výplaty do výplaty a niečo sa pokazí,auto,spotrebic tak chudobní ľudia to riešia pôžičkou..snáď si nemyslite že pôžičku majú lebo boli na dovolenke v Dubaji a nemôže si dovoliť kúpiť potraviny..všade sa píše že si ľudia majú odkladať..ale keď nemajú z čoho? Bohužiaľ..a keď ma hypotéku na byť,samozrejme platí k tomu nájom(resp. Fond opráv aj u nás sa tomu hovorí nájom) popripadne ak potrebovali úver na dofinancovanie hypo

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danieladeley
7. apr 2021

mozno by nebolo odveci uviest na co pozicka, naco hypoteka, najom vo svojom, ci podnajom? tiez si myslim, ze niektori si za to mozu sami, poznam vela takych pripadov, ze nemam kde byvat, ale beriem telefon za 900 a nove auto na lizing a planujem dovolenku. potom do toho pride nejaka kriza ako teraz a hotovo, nemam z coho zit

elizabet173
7. apr 2021

@dollyzv môže to byť aj tak, ako píšeš, ale veľa ľudí si berie hypo a nemá našetrené nič, takže aj tých 20% , ktoré musí mať rieši úverom. Potom je to ťažké, ak príde MD a RD, k tomu napríklad znížený príjem v čase pandémie, alebo dlhodobá PN.

dollyzv
7. apr 2021

@elizabet173 ja som tiež pri hypo nemala našetrené nič,brala som ju v 19ke..keby beriem hypo teraz zaplatím za byt dvojnásobok..čo je pre mňa teraz čistý zisk ;)

pribinak
7. apr 2021

@danieladeley veľa? Byt má na hypotéku a auto alebo zariadenie bytu na pôžičku
Veď to môže byt mladá rofinka a nie každý má neviem aký príjem

solange7
7. apr 2021

@dollyzv zit od vyplaty do vyplaty ale nieje normalne. To je chyba. Proste si musi clovek naplanovat veci tak, aby tomuto stavu predchadzal. Ja by som nevedela sediet s detmi doma, a pocitat na kalkulacke v obchode nakup s vedomim, ze moj muz ma dve prace a aj tak je to o prde. Tak isto by som si z tohoto dovodu nedofinancovala byt/dom spotrebakom ked viem, ze sa chystam mat deti a ze sa mi financna situacia zmeni. Sama autorka napisala nazov temy "Chudoba". To nieje v poriadku proste.

elizabet173
7. apr 2021

@dollyzv s tým samozrejme súhlasím, aj môj slobodný syn ide brať hypo, plne mu to schvaľujem. Ale ty si zrejme vtedy nemala deti a keby niečo, možno by ti aj rodičia pomohli. S vidinou MD by som sa vždy snažila mať našetrené minimálne na pol roka toľko, aby som vykryla všetky poplatky a nemuseli by sme sa pásť. Ako som písala vyššie, žila som určitú dobu z mála, ale nemala som žiadnu pôžičku, ani hypo a zobrala som ešte jednu prácu, aj keď ma absolútne nebavila, plus brigádu k tomu. Ale nemala som malé deti.

mirkaz156
7. apr 2021

aké staré sú deti? naozaj sa nedá nejako privyrobiť tebe? ako chodí manžel do práce? nedalo by sa aby ste sa striedali alebo niekto postrážil? aspom nejakú brigádu na pár hodín?

danieladeley
7. apr 2021

@pribinak no mne sa to zda vela...ale to objasni iba autorka, inak su to take spekulacie....niekomu to mozno vela nie je pri plate aky ma, ale ocividne to nebude autorkin pripad....ja by som asi kludne nespala keby mam toto vsetko platit v tejto dobe

ajka0207
7. apr 2021

Neber to v zlom. Ale chudoba vyzerá trochu inak. Na aký byt máte hypo?asi to nebude garzónka že? Platíte benzín, takže máte aj auto, platíš paušál, asi nie najlacnejší...

dollyzv
7. apr 2021

@solange7 možno nevie nájsť prácu ktorá by vyhovovala tak aby mohla vyberať deti zo škôlky,možno že má par mesačné dieťa,moznoze tie deti nemá s kým nechat..povedzme si uprimne..opatrovatelka by zhrabla minimálne 90%toho čo ona zarobí a boli by na Tom istom.ja som napr. Na materskej ktorú mám veľmi dobrú,ale za dva mesiace mi končí..už 2mesiace rozposielam životopisy aby som mala prácu keď budem mať rodicak..nepreháňam..poslala som okolo 50ziadosti..ani jediná odpoveď..v tejto dobe to je naozaj ťažké s prácou..

danim
7. apr 2021

@elizabet173 no vidíš a dnes téma- príjem znížený lebo kuchár v dobe korony, nasporené nič, on splátka na spotrebný úver 300€, a idu stavat dom 🙈 normálne som tu diskusiu nemohla ani citat a fakt som musela odist... celé zle. Nulová finančná gramotnosť. Tak už ako si zariadis, tak máš. ( na chvíľu bývať k rodičom ušetriť cast vyplatiť spotrebaa maly byt na hypo ) , ale nie.. prikryjem sa perinou ako kráľovna rovno dom🙈a potom tu máš vysledok...

solange7
7. apr 2021

@dollyzv ja rozumiem. Je to tazke s pracou. Ako kde. My sa snazime zohnat 5 ludi a nedari sa nam uz 3 mesiace. Na jej mieste by som to urcite vyskusala. Netusim ako stare ma deti, nevieme ani pocet. Podla pluralu 2 pripadne viac.
A ty sa po materskej nechystas pokracovat vo svojom zamestnani?

elizabet173
7. apr 2021

@danim veď som jej tam napísala, že si to predstavuje ako Hurvínek válku a aj to, že som nechápala, ako sa môžu dostať do vážnych finančných problémov ľudia, ktorí nezažili v rodine tragédiu typu - úmrtie, invalidita, narodenie postihnutého dieťaťa a pod, ale už chápem.

sasa1310
7. apr 2021

@danieladeley no načo im je asi hypotéka? A nájom, no energie na bývanie. Čo je na tom nepochopiteľné

danim
7. apr 2021

@elizabet173 presne...na to reagujem. Aj v tej predošlej téme som čítala nejske tvoje príspevky.. a letmo tému.. ale musela som odist lebo ...

tina4931
7. apr 2021

@solange7 A vieš koľko rodín je aj takých, že pracujú obaja a aj tak žijú od výplaty do výplaty bez toho, aby si vyskakovali? Zaplatia účty, stravu, nevyhnutné výdavky, lieky a je po peniazoch.

sasa1310
7. apr 2021

@danim tak ale fotky domu sú teraz in. Nie fotky prázdnej chladničky 😀

solange7
7. apr 2021

@tina4931 keby sme mali takto kazdu temu generalizovat, tak by to nefungovalo.
Kazdopadne ano, je vela ludi, ktori ziju od vyplaty do vyplaty. A to je chyba.

danim
7. apr 2021

@sasa1310 😂🤷‍♀️