Používate hotovosť?

22. mar 2024

Ahojte, dnes som mala rozhovor s mamou, ktorá ma hrozne sprdla, že nenosím u seba hotovosť. Začalo to tak, že pýtala odomna 2€ do automatu na parkovanie, lebo nemala drobné. Povedala som jej, že ja pri sebe nemám žiadnu hotovosť, že všade platím kartou. A ona ma za to neskutočne zvozila, fakt jak malé nesamostatne decko. Vraj som nezodpovedná, že nikdy neviem, kedy budem nutne potrebovať hotovosť a čo potom. Mám 30 a do situácie, v ktorej by som potrebovala hotovosť a nešlo by to inak vyriešiť, som sa nikdy nedostala. Jediny prípad, kedy mám u seba cash je na dovolenke v zahraničí a aj tam sa už nestáva, že by niekto nemal terminál. Takmer všade je možné platiť kartou, stane sa mi možno raz za rok, že prídem niekam, kde to nejde a vždy sa to dá pohodlne vyriešiť. Som vážne nezodpovedná, alebo preháňa?

maranco
26. mar 2024

@fido69 v Česku ich majú už pár rokov, len niektoré prevádzky sú "zaostalé".
Bol som v požičovni výstroje, ako vratnú kauciu brali len hotovosť.
V požičovni dronov sa platila kaucia okolo 600€ tiež len hotovosť. Pýtal som sa na okamžitú platbu, to by museli volať ekonómke aby pozrela na účet a komplikované.
V reštaurácii mali, že platba kartou iba nad hodnotu 20€.
Vo všetkých týchto prípadoch by vedeli použiť okamžitú platbu.

@hiro už aj to je podozrivé ako banky utajujú cenníky a poplatky, že s každým dohodnú individuálne. Daj si vypracovať v banke ponuku uvidíš čo ti ponúknu.
Tu je jedna ponuka z 2023

hiro
28. mar 2024

@fido69 Ozaj, teraz ma napadol este tento priklad ako je aj malicka suma je vyhodnejsia pre obchodnika zaplatena kartou ako hotovostou - napriklad u nas stoji najlacnejsi listok na mhd zaplateny platobnou 0,40€ a ked ho platis hotovostou tak stoji 0,50€ - takze z toho je vidno ze obchodnikovi zostane viac penazi z platby ked zakaznik zaplati aj ked len tych 40 centov kartou oproti tomu ak mu zaplati viac ale mincami (vela asi z tej sumy zoberie praca s hotovostou - platy ludom, vymena minci, presuny hotovosti po automatoch atd).

ibatanecnica
28. mar 2024

áno, nosím, už sa mi stalo, že v obchode nešiel terminál, ale ja radšej platím hotovosťou
a nie všade sa dá platiť kartou, napr. ani u zubára nie, v niektorých menších obchodoch,

maranco
28. mar 2024

@ibatanecnica predpokladám, že ten zubár ti po zaplatení ani nedá bloček z pokladne, má rovnakú povinosť vydávať bločky ako ostatné prevádzky/obchody.
Mne tiež zubárka nikdy nedala bloček, stále má nejakú výhovorku a to neplatím drobné sumy.

ibatanecnica
28. mar 2024

@maranco dá mi bloček, predstav si,

maranco
28. mar 2024

@ibatanecnica poklona zubárovi, že neklame
navrhni mu bezhotovostnú okamžitú platbu mobilom cez QR kód.

ibatanecnica
28. mar 2024

@maranco prečo by som to robila? mne to takto vyhovuje
ja som rada keď používam mobil čo najmenej a QR kody detto. Sem-tam som s tým mala problém. ďakujem, zostanem pri hotovosti

tibor79
28. mar 2024

@ibatanecnica tiež platím u zubára v hotovosti. Vždy mám doklad.

veronicka1901
28. mar 2024

@maranco môj zubár tiež nemá terminál. Je súkromník a platby rádovo v stovkách eur. Doklad ale vždy dá.

sulavikova
28. mar 2024

Hotovosť nenosím už roky, max. české koruny. Aj poplatok na wc sa dá platiť kartou.

ankare
28. mar 2024

Tiež som si zvykla už len na platbu kartou a uvedomujem si,že to nie je dobré. Ak zrušia hotovosť, budeme kontrolovaní ešte viac.

petko81
28. mar 2024

Ja áno platím v hotovosti,o chvíľu peniaze zmiznú 😁😁
Bude len bezhotovostne 🙂

sulavikova
28. mar 2024

@ankare to je pravda, už len môj telefón o mne vie viac, ako si pripúšťam🤦🏻‍♀️. No som za bezhohovostný styk.

maranco
28. mar 2024

@ankare vieš o nejakej krajine na svete kde zrušili hotovosť?

Americké karty Visa a MasterCard môžu náhle vypnúť niektorú krajinu tak ako vypli Rusko, takže karty budú nepoužiteľné, vtedy sa ešte dá vybrať hotovosť v banke.

Obchodný systém môže padnúť, treba s tým počítať a udržiavať primeranú zásobu trvanlivých potravín. Keď budú násilné protesty v uliciach a rabovať sa obchody tak ti hotovosť doma nepomôže, skôr ťa vyrabujú.

sulavikova
28. mar 2024

@maranco San Salvador dokonca zaviedol bitcoin ako svoju oficiálnu menu.

maranco
28. mar 2024

@sulavikova Dve krajiny – Salvádor a Stredoafrická republika – sa pokúsili zaviesť bitcoin ako zákonné platidlo, no neuspeli. Stredoafrická republika už zrušila štatút bitcoinu. V Salvádore prijíma túto kryptomenu len pätina firiem napriek tomu, že podľa zákona ju musia prijímať.
https://www.nextech.sk/a/Nove-udaje-dokazuju--z...

maranco
28. mar 2024

@sulavikova bitcoin ako zákonnú menu tam majú popri americkom dolári

sulavikova
28. mar 2024

@maranco
@maranco nechystám sa tam. Pre mňa je pohodlné nenosiť so sebou hotovosť. Otázka bezpečnosti bezhotovostného styku je veľmi vážna. Člivek musí mať oči všade.

cecilia29
28. mar 2024

Používam iba hotovost. Myslím, že tak sa človek viac ovláda pri nakupovaní. Manzel spravuje bankové aplikácie a preto nedá na hotovost dopustiť