Rodičovská dovolenka a daňové priznanie

ksenyia
19. jan 2012

Ahojte baby založila som tuto diskusiu,lebo asi veľa z nas nevie či je potrebne podavat danove priznanie ak sme na rodicovskej dovolenke.

bbtina
20. mar 2013

@evita68 vsak v tlačive daňového priznania...

evita68
20. mar 2013

@bbtina áno, tam ich uvedieš na riadku 30 /DP typu A/

bbtina
20. mar 2013

@evita68 no ako počítam tak počítam, hold smola ak sa materská uvádza do príjmov tak mi prevyšuje sumu odpicitatelnej položky 😢 kurna, takto nam zoberú vyše 300 eur z daňového bonusu na deti, vôbec sa mi to nepáči toto treba este dáke stopit

evita68
20. mar 2013

@bbtina a čo má daňový bonus s odpočit. čiastkou na teba?

bbtina
20. mar 2013

@evita68 no dosť, ak si nemôže uplatniť OP na mňa nezníži sa základ dane predsa a tým pádom viac na úhradu, či nie?

evita68
20. mar 2013

@bbtina no tak v prvom rade bude platiť samozrejme väčšiu daň, ak si na teba nemôže nič odrátať.. ale nárok na daňový bonus má

bbtina
20. mar 2013

@evita68 to áno ale suma sumarum vychádza že -300 eur ☹ ďakujem

luciabarborova
28. mar 2013

Ahojte,chcela by som sa opýtať či mám podávať daňové ak som pracovala Január a Február potom som bola do Augusta na PN-ke a od augusta som na materskej.Ďakujem moc mi pomôžete ak mi poradíte.Lucia

bmmz
28. mar 2013

@luciabarborova robil ti zamestnavatel rocne zuctovanie ?
alebo ti zaslal potvrdenie o zdanitelnych prijmoch ?
ak tvoj prijem za januar a februar je nizsi ako 1 822,37 eura nemas povinnost podat DP
ale ak mas to potvrdenie a mas tam za tie dva mesiace stiahnutu preddavkovu dan, tak by sa ti oplatilo priznanie podat a tato dan ti bude vratena

luciabarborova
2. apr 2013

@bmmz Ďakujem velmi pekne moc ste mi pomohli :D

zuzulienka1973
22. apr 2013

neviem ci to tu bude dobre zaradene tento moj problem.Ale zienky radte hlavne tie co sa tomu rozumiete.Od januara 2012 do 23 novembra 2012 som bola na MD.Potom som nastupila 24 nov. do prace.V robote mi robili dan. priznanie.Ibaze viac nikto nic neporadil. Az ked som na vyplatnej paske nasla sumu.Zdala sa mi nizka.Potom mi niekto povedal,ze som mala dat manyelovi do prace potvrdenie ze tych 10 mesiacov som bola na Md a on si mal vybavit tie dane na mna.Ako to vlastne je.

gapa
25. apr 2013

@zuzulienka1973
mohol si uplatniť na teba nezdanitelnú čiastku. od celkovej nezdanitelnej čiastky (čo je cca 3600eur cca)by odrátal tvoj zdanit.príjem v zam. od 24.11. do konca roku ale aj sumu materského za tento rok. Možno by mu ani nič nevyšlo. sumu neviem, no tuším je to cca 3600eur.

zuzulienka1973
26. apr 2013

@gapa Dakujem za info.Uz so si za tym vsetkym pochodila a daju sa tie dane vratit spatne s 10 percentnou pokutou,ze je to po termine.

gapa
26. apr 2013

@zuzulienka1973
ano, dávaš dodatočné (snád nepoužívam zlé slovo, bo opravné je tuším, ak je v termíne do termínu podania) dan. priznanie na DU.
od r.2013 si možno uplatniť odpočet na manželku, ak sa riadne stará o dieťa do 3rokov (resp. ak dlhod. nepriazn. zdr.stav, tak podla rozhodnutia) alebo ak je evidovaná na UP ... Ak som tomu dobre porozumela, ak sa po ukončení poberania RP nezaeviduje na UP, tak nárok na odpočet za takéto obdobie nevzniká.

zuzulienka1973
30. máj 2013

@gapa Dakujem za info.uz sme si to vybavili.

157misicka
28. jan 2014

ahojte pracovala som v 2013 pocas RD 3 mesiace na dohodu, prvy mesiac mi stiahli tu preddavkovu dan, mam si podat tiez danove priznanie?

majusqa77
28. jan 2014

@157misicka podaj, vratia ti dan 🙂

157misicka
28. jan 2014

@majusqa77 dakujem

susu158
5. feb 2014

Ahojte viete mi poradit.poberam len rodicovsku dovolenku.ako to je s danami?cely rok 2013 som mala len to.dakujem 😀

reni1512
5. feb 2014

Ahojte, maminy neviete mi poradit ako si manzel uplatni na mna danovy bonus ak poberam rodicovsky (nepracovala som) vdaka!

susu158
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
polyana
5. feb 2014

@reni1512 v žiadosti o ročné zúčtovanie, ktoré manžel podá v práci si zaškrtne kolonku,že si chce na teba uplatniť nezdanitelnú časť základu dane. Do kolonky kde sa pýtajú na tvoje príjmy, uvedie nulu, lebo rodičák sa nepočíta. Niektoré učtovníčky si vyzadujú o tom aj potvrdenie,niektoré nie. Takže na úrade práce si treba vypýtať potvrdenie k danovému priznaniu o tom kolko si poberala rodičovský a toto dať manželovi do práce.

polyana
5. feb 2014

@susu158 ak si poberala celý rok len rodičovský príspevok tak si danové nepodávaš. Ale tvoj manžel si môže na teba uplatniť nezdanitelnú časť základu dane.

reni1512
6. feb 2014

@polyana VELMI pekne dakujem!!!! nevedela som to nikde najst tak pekne napisane.. 🙂

susu158
6. feb 2014

Dakujem ale neni som vydata,iba zijeme spolu tak to sa uplatnit neda.dakujem za radu.papa

zuzu122
6. feb 2014

Dievcata, vedeli by ste mi poradit co je vyhodnejsie? Som zamestnanec, minuly rok som bola na MD, potom som cerpala dovolenku, a od vtedy som na RD. Mam povinnost poziadat o vykonanie rocneho zuctovania? Ak ano, je vyhodnejsie uplatnit si nezdanitelnu cast na seba, alebo je lepsie aby si ju uplatnil manzel...alebo je to jedno...

456456
10. feb 2014

Ahojte, potrebovala by som pomoc s daňovým priznaním. Teraz mi prišiel papier od zamestnávateľa.
Do 15.1.2013 som bola na rodičovskej dovolenke, nástup do práce a výpoved s odstupným, v marci som šla na urad práce a potom na PN. Ako mám postupovať ????? Neviem sa pohnúť. Som slobodná mamina a beriem rodinné prídavky. Dakujem za pomoc

evita68
10. feb 2014

@456456 z potvrdenia o príjme zo zamestnania vpíšeš sumy do daňového priznania...

ak by si do 17.2 požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane /na predpísanom tlačive/, nemusíš sa trápiť s vyplňovaním daňového priznania..

rossie85
25. feb 2014

ahojte baby. som na materskej a za minulý rok som poberala len rodičovský príspevok. Na potvrdení od zamestnávateľa mám v kolonke čiastkový základ dane nejakú sumu a pritom som žiaden príjem nemala. neviete mi poradiť čo to môže byť za sumu ? dakujem 🙂

evita68
25. feb 2014

@rossie85 tak toto naozaj môžeš vedieť len ty a tvoja mzdová účtovníčka