Z RD na materskú s rozdielom 2 mesiace. Čo s nimi?

zvolovci
25. okt 2010

ahojte, prosim o radu:
som na rodicovskej dovolenke do januara, asi to daju k 1.1.2011 - syn nastupuje do skolky / 3 roky dovrsi v aprili 2011/. Cakame druhe dietatko a nastup na matersku by mal byt 14.2.2011, platim si aj DNP. Co podla vas robit s tym rozdielom od 1.1.2011 . 14.2.2011 - dat sa na PN???
Este som zabudla, drzia mi miesto v praci, maju za mna nahradu, a teda asi tym, ze by maly nastupil do skolky by som ja mala nastupit do prace /ak sa nemylim/, co by bol nezmysel.
Vdaka za rady 🙂.

timijan
26. okt 2010

@zvolovci, ja mam ten isty problem, RD mi konci 25.1.11 (syn bude mat 3 roky) avsak okolo 15.3.11 by som mala ist na matersku. A tiez neviem co s obdobim od 26.1.-15.3. Uz som pisala do inej temy, hadam nam niektora mamina poradi.

zvolovci
autor
26. okt 2010

🙂), tak sme aspon dve 🙂. aj ja verim v nejaku dobru radu 🙂

mima07
26. okt 2010

@zvolovci preco mas ukoncenie rodicovskej 1.1 ked syn ma 3 roky az v aprili ci som to nepochopila, inak si myslim ze ak v robote vedia ze cakas druhe babo tak nepocitaju ze nastupis

mima07
26. okt 2010

@timijan najjednoduchsia je pn

kaktusik007
27. okt 2010

@zvolovci
@timijan takze - nastupite do prace... nezabudnite ale ako prvu cestu spravit do podatelne, kde pisomne oznamite svoje tehotenstvo a ofotite si zaroven matersku knizku, ktorej kopiu prilozite..... toto je velmi dolezity krok kvoli ochrane aby vas nevyhodili....
potom..... k tym datumom.... mate dievcence smolu v jednom, od 01.01.2011 sa meni ucinnost zakona o socialnom poisteni, nik netusi ako bude vyzerat ta konecna podoba (aktualne je to v NRSR) avsak... pre PN bude podmienka poistenia 31 dni - nebude teda stacit tak ako to bolo doteraz ze nastupim do prace a hned idem na pn... co je horsie, meni sa aj rozhodne obdobie pre narok na matersku, taktiez je tam podmienka 31 dni - toto by ste splnili iba za predpokladu, ze by ste do prace nastupili este v novembri 2010.... ak nastupite v decembri alebo az v januari, tak si riadne skomplikujete zivot, ak nabehnete na pn tak na nu narok mat nebudete, a aby ste mali narok na dalsiu matersku, tak to musite odpracovat aspon 31 dni
ak by ste sa zamestnali v novembri, mohli by ste ist na pnku v podstate okamzite, ono ak by vam pn trvala aj po novom roku, v ramci prechodnych ustanoveni by to bolo v poriadku, kludne by ste mohli ostat na pn do nastupu na matersku, no a pre narok na matersku by ste splnili podmienku 31 dni nemocenskeho poistenia v predchazdajucom kalendarnom roku....
obavam sa, ze zrovna vy dve - a baby co su na tom podobne - su tou skupinou, na ktoru moc mihal nemyslel ked riesil novelu zakona a fakt by ma zaujimalo, co by spravili, ak by ste nastupili do prace po 01.01.2011 a hned sa dali na pn.... ale fakt si myslim ze by ste na nu narok proste nemali 😠 😠 😠
ak este mate otazky, odpoveim...
toto som si zistovala sama pre seba, som si chcela zvysit matersku kedze som opat tehu a termin mam v aprili, nakoniec prave kvoli mihalovym zmenam a vdaka bohu aj vdaka tomu ze toto tehu nemam tak vysoko rizikove ako to prve som sa na to nakoniec vytoto, ale zakon mam nastudovany vratane prechodnych ustanoveni a aj to priebezne sledujem 🙂

timijan
27. okt 2010

@kaktusik007 , dakujem velmi pekne za tvoju odpoved. Ak som to spravne pochopila, podstatne je to, aby som mala odpracovanych tych 31 dni este v tomto roku? To znamena, ze teoreticky by som nastupila 15.11. do zamestnania, odpracujem si 31 dni a mozem sa dat na PN?

timijan
27. okt 2010

@mima07 dakujem, len neviem kedy ist na tu PN

mima07
27. okt 2010

@timijan podla toho co tu
@kaktusik007 pise ak nastupis v tomto roku a aj v tomto roku pojdes na pn tak by sa na teba vztahoval stary zakon co sa tyka pn ale materska neviem podla coho by isla mas to teda dost komplikovane 😒

zvolovci
autor
27. okt 2010

Kaktusik diky za odpoved 🙂 . Ale... uz som si to troska tiez zistovala kade-tade po nete aaaa, k 1.11.2010 mam uz odplatenych 270 dni DNP a teda si myslim, ze by nemal byt problem ist na PN hoci aj od 1.12.2010 az do toho 14.2.2011, ci sa mylim? To som tu nenapisala na zaciatku, ze uz budem mat odplatenych tych 270 dni.

mima - no neviem, ja som to myslela tak, ze pokial dam od 1.1. maleho do skolky / lebo nam tu prijmaju iba bud od septembra alebo od januara deticky do skolky/, tym padom by som mala ja nastupit do prace, nie?

kaktusik007
27. okt 2010

@timijan
@zvolovci ak by ste nastupili na pn az po 01.01.2011 tak potrebujete mat 31 dni nemocenskeho poistenia v predchadzajucom kalendarnom roku... ak ale nastupite este do ucinnosti tohto zakona, tak narok na pn mat budete aj ked nastupite na nu v podstate hned na druhy den ako oficialne nastupite do prace
avsak nastup na matersku mate az v roku 2011, cize tam sa uz novej ucinnosti nevyhnete, a aby ste na matersku vobec mali narok, potrebujete byt poistene aspon 31 dni v predchadzajucom roku.... pricom doba PN je dobou poistenia... cize... mozete nastupit do prace napr. 15.11.2010 a od 16.11.2010 ist na pn, narok na nu mat budete... potom mozete nastupit na matersku, a aj na tu mat narok budete, pretoze budete poistene viac ako 31 dni (od 15.11. do konca roka) cize ono nemusite tento rok 31 dni odpracovat a az potom ist na pn, dolezite je, aby odpracovane a aj pn bolo viac ako 31 dni tento rok kvoli tej materskej, na ktoru nastupujete v roku 2011

k tomu dobrovolnemu nemocenskemu - to nemam, v tom sa nevyznam ako to je 😉

mima07
28. okt 2010

@zvolovci ak ho das do skolky mala by si nastupit aj ked neviem ci sa da dat dieta do obeda aspon na isty cas akoze zacvik a ostat na rodicaku ale moyno mas aj dovolenku lebo za iobdobie materskej vznika dovolenka tak aspon tu mozes cerpat

@kaktusik007 necitala som navrh zakona ale ta ochranna sa netyka iba tych co uz skoncili pracovny pomer ? lebo ked mihal o tom v telke hovoril tak tam spominal ze po skonceni pracovneho pomeru sa to zneuziva. Ak budem mat cas mrknem na to ale co si teraz napisala dava logiku tak aspon tieto kocky by narok mali len si neviem dost dobre predstavit co take co len teraz otehotneli a su doma s prvym dietatom 😲

kaktusik007
28. okt 2010

@mima07 ee, on sice mohol vraviet v telke co chcel, ale rozhodne obdobie je len jedno... ide proste o to, ze baby teraz to rozhodne obdobie nemaju, poistenia maju prerusene.... a tak nie je z coho im pocitat matersku..... proste to je tam diera, ktoru mihal tam dal..... a nik netusi ako to bude v konecnom dosledku....
ano, povodny zamer je taky, ze sa to zneuziva uzatvorenim novych pracovnych pomerov.... lenze moc toho nevymyslel a zneuzivat sa to bude rovnako, akurat tie co su nezamestnane tak ich to bude stat nie 200€ na odvodoch ale 700€ co je aj tak zanedbatelne, kedze jedna materska bude 600€, a inak by mali len 164.... ☹

proste ak by nastupili do prace v roku 2011 tak ako maju, a sli hned na pn, tak podla noveho zakona uz narok na pn je az po odpracovani 31 dni, dovtedy z coho budu pocitat to ani srnka netusi.... 😠 je v tom nejasno a bordel... aspon teraz teda rozhodne...
proste asi mihal ale potrebuje take mamicky ako su ony dve, aby sa tym konecne zacal niekto zaoberat, ze co za dieru tam spravili.... aj ked.... v tom zakone su diery od jeho vzniku, a to bol rok 2003, a doteraz nie su odstranene.... takze co ma to prekvapuje, ze ano 😖

zvolovci
autor
28. okt 2010

zeny, som z toho pako.

ja som sa totiz domnievala, ze ak si budem platit DNP - ktore uz k novembru budem mat vlastne splenene natolko, ze mozem cerpat PN, zacnem cerpat PN od napr. 1.12., az do nastupu na matersku, nemusim v praci nic riesit. teda nastup do prace akoze na jeden den atd...chcela som aj ich usetrit papierovaciek a seba vybavovaciek a tak... takze som z toho uz uplny jelen.
a ak by som sa to pokusila nejak v skolke vybavit, ze by mohol maly nastupit napr. od 15.2., teda isla by som plynule z rodicovskej do materskej, nic by som uz nemusela riesit ohladom toho nastupu do prace atd.? jednoducho sa chcem vyhnut tejto zalezitosti.

timijan
29. okt 2010

baby dakujem vam za vsetky odpovede. Neviem najst riesenie tejto situacie, zda sa mi to nefer voci zamestnavatelovi nastupit do prace a hned druhy den ist na PN.

kaktusik007
29. okt 2010

@zvolovci tak sa jej nevyhni, a pories to este inak - nastup v novembri - aj na ten jeden den, a taky tip:
daj si ziadost o prispevok rodicovi, to je 25¨% zo sum co ti maju este dat do 3 rokov veku, maleho daj do skolky od 01012011 napr, no a ty sa hod na pn hned v tom novembri, ak ti to teda lekar umozni.... a si vysmiata...
jo, a este - ziadaj potom prispevok na starostlivost o dieta - na ten stratis narok ked tvoje druhe babatko bude mat 6 tyzdnov... to im potom donesies na urad prace rodny list

ako beriem, papierovaciek a papierovaciek, ale nik ti v tomto state nic zadarmo neda a tak preco nevyuzit diery v zakone, ked sa ponukaju????? 😉

kaktusik007
29. okt 2010

@timijan ad jeden, neries zamestnavatela... to je fer, ze si opat tehotna???? a dalsie tri roky v praci nebudes????

a ak ti ide iba o tych 10 dni, co ti ma zaplatit, tak sa s nim dohodni nech ti da maximalny vymeriavaci zaklad - ono postaci ak odpracujes 2 dni a da ti kralovske odmeny - pozor ale na sviatky a vikendy - no a ty mu povedz ze potom mu tych 10 dni co ti ma zaplatit spolu s tou maxi odmenou a odvodmi co ho budes stat das na roku v hotovosti... sa ti to oplati, pretoze potom ti bude socialna poistovna platit z toho maxima nie len pnku, ale aj matesrku, takze na tom ziskas dvojnasobne 😉

dari
31. okt 2010

ahojte,
ja som ten isty pripad:
RD s druhym dietatom mi konci 23.01.2011, nastup na MD mam cca 14.2.2011.

pocas tejto RD som sa zamestnala na druhy prac.pomer 09/2009 a prvy prac. pomer mi stale trva. Z druhej prace pojdem na PN teraz v 11/2010.

Neviem, ci mozem poberat materske z obidvoch zamestnani (myslela som, ze to bolo zrusene) a tym padom vlastne aj dve PN ??? 😕 Uz teda viem, ze ak chcem mat narok na matersku z prveho zamestania mala by som nastupit na PN este teraz v 11/2010, aby som mala splnenu podmienku tych 31 dni. Ak si uplatnim narok na materske z druheho zamestnania, ako ovplyvni jeho vysku ten jeden mesiac v PN ??

dakujem za radu!!

zvolovci
autor
31. okt 2010

@kaktusik007 prepac, som zjavne neznala v zakonoch, ale kvoli comu je nutne alebo lepsie nastupit do prace aj ked iba na jeden den? myslim, ze ja nemusim mat splnenu tu podmienku 31 dni, ak si platim DNP, ci?? a dakujem ti za tipy 🙂

timijan
1. nov 2010

@kaktusik007 teraz trochu nerozumiem tym 10 dnom (nie 31 dni?) co mi ma zaplatit zamestnavatel a tomu maximalnemu vymeriacemu zakladu.

Ale zatial co som pochopila, tak urobim nasledovne:
Nastupim 15.11. s tym, ze budem so zamestnavatelom dohodnuta, ze odpracujem 2 dni, on mi da mzdu + tie odmeny ako si pisala, ja mu to samozrejme dopredu cash vyplatim. Po tych dvoch dnoch nastupim na PN az do predpokladaneho terminu nastupu na MD.

kaktusik007
2. nov 2010

@timijan prvych 10 dni tvojej pn ti hradi zamestnavatel, soc. poist ti dava davku pn az od 11teho dna
@zvolovci teoreticky... s dnp to splnas - len ide o to aky tam mas vymeriavaci zaklad, lebo sa to podla mna bude ratat iba z neho

kaktusik007
2. nov 2010

@dari vyska materskej nijako nie je ovplyvnena pnkou.... dolezite su tzv. rozhodne obdobia
k tomu dalsiemu co sa pytas - neviem 😒

dari
5. nov 2010

@kaktusik007 dakujem pekne!

mmmarta
9. nov 2010

@dari Mam na teba otazku....ty pises ze si mala druhy pracovny pomer s tym ze prvy ti drzal miesto. Boli to dva pracovne pomery na 8 hodin, ty si sa len nevratila k povodnemu zamestnavatelovi, ale pracovala si u ineho a ten prvy ti drzal miesto?
SOm si myslela ze toto sa neda....prvemu si nieco oznamovala alebo zil v blazenej nevedomosti?

mmmarta
9. nov 2010

@kaktusik007 Mas to nastudovane, preto sa ta spytam, ako je to vlastne s materskou od r. 2011, nieco zasumelo o 60% a s predlzenim o 2 tyzdne. Mas nejake informaciu na tuto temu, hladala som nieco ale nic konkretne som nenasla. Dik za odpoved.

kaktusik007
9. nov 2010

@mmmarta daj si do googlu portal pravnych predpisov a tam si sleduj legislativny proces ohladne zakona o socialnom poisteni, 461/2003 v zneni nasledovnych noviel... resp.. .sa to teraz uz da sledovat aj na nrsr.sk lebo uz je to v citani...

tak sa uvidi, ako to schvalia... 😉

mmmarta
10. nov 2010

@kaktusik007 CItam -citam a nic take ako prebehlo mediami teda nevidim, ziadnych 60 % ani 2 tyzdne, na tuto temu som tam nenasla ani slovo. Zeby to bol populistitcky tah pana ministra, lebo nic take sa ani nechystaju schvalit, som len ja slepa alebo neviem hladat alebo to tam fakt nie je, ty si to tam videla? Teraz je to v prvom citani.

kaktusik007
10. nov 2010

@mmmarta v povodnom navrhu to nie je.... tu ide o to, ze teraz ked je to v nrsr, tak tam poslanci proste supnu zmeny ani sa nenazdas ake 😀 takze to je na nich.... a tiez to treba prepocitat poriadne 😀

mmmarta
10. nov 2010

Mam pocit ze som citala povodny navrh, snazila som sa to citat poriadne, ale asi je to zbytocne. POckam a uvidim, aj tak to nijako neovplyvnim.

seva
10. nov 2010

@kaktusik007 ahoj, mozem mat na teba otazku ? nakolko som uz uuplne dopletena z info, ktore som sa snazila si nastudovat ... momentalne som na RD s dcerou (2 roky), poberam zvyseny rodicovsky prispevok, pred odchodom na MD som pracovala a moj pracovny pomer trva. momentalne cakame druhe babetko, ktore sa ma narodit v maji 2011,
cize este pocas trvania RD. neplatim si DNP. budem mat po novom opatovne narok na materske? zapocitava sa doba RD ako doba povinneho nemocenskeho poistenia ?
dakujem velmi pekne za odpoved 😉

skizuzu
10. nov 2010

to seva. Tento pripad by zaujimal aj mna ako to bude po novom.
to kaktusik007: Ako sa bude posudzovat ked otehotniem pocas RD, malu dam do skolky, vratim sa do povodneho zamestnania , a o pat mesiacov opat nastupim na MD. Matersku mi vypocitaju ako priemer za tych pat odrobenych mesiacov? dakujem velmi pekne