Z RD na materskú s rozdielom 2 mesiace. Čo s nimi?

zvolovci
25. okt 2010

ahojte, prosim o radu:
som na rodicovskej dovolenke do januara, asi to daju k 1.1.2011 - syn nastupuje do skolky / 3 roky dovrsi v aprili 2011/. Cakame druhe dietatko a nastup na matersku by mal byt 14.2.2011, platim si aj DNP. Co podla vas robit s tym rozdielom od 1.1.2011 . 14.2.2011 - dat sa na PN???
Este som zabudla, drzia mi miesto v praci, maju za mna nahradu, a teda asi tym, ze by maly nastupil do skolky by som ja mala nastupit do prace /ak sa nemylim/, co by bol nezmysel.
Vdaka za rady 🙂.

kaktusik007
11. nov 2010

@seva
@skizuzu ano, samozrejme, v takomto pripade sa nemeni absolutne nic a riesi sa vyska materskej z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu... k ziadosti o matersku bude treba dolozit papier od zamestnania, ze plat ak by si bola v praci by bol tolko a tolko.... tu moze dojst k znizeniu materskej v pripade, ak ti mzdarka potvrdi len prijem v pracovnej zmluve, ale materska prva ako taka bola ratana z platu aj kde boli odmeny, 13. plat a podobne 🙂

k tomu druhemu pripadu,
@skizuzu ano... potom rozhodujucim obdobim bude tych 5 mesiacov.... a nie je to priemer, rata sa to na kalendarne dni ked si nebola na pnke... vsetok prijem deleno pocet tychto dni a z toho 55% 😉
co sa tyka podmienky naroku na materske, tych 270 dni, tak ta bude splnena, aj ked de facto budes poistena len 5 mesiacov, pretoze aj doba, kedy mas prerusene poistenie z dovodu rodicovskej, sa do tohto obdobia zaratava....
pochopene??? 😀 😝

kvietok23
11. nov 2010

ahojte, chcem sa opytat, ked by som bola znovu tehotna na konci materskej, budem dostavat prvych 6mes taku matersku, ako som mala pri prvom babu, nie? nebudem pokracovat v rodicovskom ako ma byt od 1.1.2011 - 190€?
dakujeeeem 😉

seva
11. nov 2010

@kaktusik007 dakujem krasne 😉

zvolovci
autor
11. nov 2010

@kaktusik007 caves, tak posluchla som radu 🙂), v praci som to vybavila, u gynde detto, takze PN od 16.11. pricom nastup do prace 15.11., v ten den hned cerpam 1 den dovolenky, ktory som tam este mala. no vyzera to zatial nadejne.
teraz k 15.11. zaniest papier na soc poist, do prace PN a este nieco som zabudla?

kaktusik007
11. nov 2010

@zvolovci ano, nezabudni si poziadat o prispevok rodicovi na upsvare 😉 - inak, ti poviem pravdu, ze tym jednym dnom som si neni moc ista 😕 ale... malo by to klapnut aj tak 😉

kvietok23
14. nov 2010

ahojte, chcem sa opytat, ked by som bola znovu tehotna na konci materskej, budem dostavat prvych 6mes taku matersku, ako som mala pri prvom babu, nie? nebudem pokracovat v rodicovskom ako ma byt od 1.1.2011 - 190€?
dakujeeeem

timijan
15. nov 2010

@kaktusik007 aj som dala na tvoju radu a od dnes som "zamestnana" do 18.11. kedy pojdem na PN. Nemusela som nic vybavovat, mzdarka ma odhlasila zo soc.poistovne. Vo stvrtok donesiem este PN od gynekologa. Riaditelka mi hned vysla v ustrety, este mi aj zvysila plat. Kaktusik aj mna sa tyka ten prispevok rodicovi z UPSVAR ako si pisala zvolovci?

timijan
15. nov 2010

@zvolovci ak sa ta smiem spytat aky papier si niesla na socialku? Mne povedala mzdarka, ze ona ma odhlasi, tak dufam, ze je to OK. Ja som "nastupila" dnes a od stvrtka budem na PN.

kaktusik007
16. nov 2010

@timijan ale pozor na sedemnasteho, je statny sviatok, takze to nezabudni zohladnit pri "mzde" - ono totiz ten vymeriavaci zaklad sa pocita na kalendarne dni, takze to co budes mat na paske sa bude delit nie dvoma dnami, ktore odpracujes, ale troma, aj tym statnym sviatkom!!! - to aby si vedela 😉

@kvietok23 tazka otazka, ale ano, budes mat matesrku - ak si stale zamestnana na dobu neurcitu ovsem 😉 k tej vyske... cca bude taka ista ako pri prvom, ale - tu je dolezite ako sa ti pri prvom materska ratala, ak si mala odpracovany cely kalendarny rok predtym u toho isteho zamestnavatela, a mala si odmeny, a 13. plat napr, tak taku vysoku matersku teraz mat nebudes - pretoze to ti mzdarka potvrdi len pravdepodobny plat a to bude taky bez odmien.... ale neboj, iba na rodicovskom prispevku nebudes 🙂

zvolovci
autor
19. nov 2010

@timijan hehe, ziadny....mzdarka mi povedala, ze to uz ona... iba na UPaSV som bola ja.

skrecok
10. mar 2011

Ahojte,
tak trosku ozivim tu temu. 🙂
Bola by som velmi rada keby ste mi poradili, resp. napisali ako to je s materskou a DNP.
Od augusta 2010 si platim aj DNP, snazili sme sa o druhe babatko. Chcela som prestupit jednoducho z rodicovskej na matersku bez toho aby som musela nastupit do roboty. Bohuzial sa nam doteraz nepodarilo a v septembri 2011 musim nastupit do roboty po rodicovskej dovolenke.
Tak ako to je potom, ked do septembra nahodou otehotniem a termin porodu bude trebars zaciatkom buduceho roka? Budem dostavat zvysenu matersku, ci len z DNP? Alebo od kedy nastupim do zamestnania, tak musim mat opat odpracovanych 270 dni? Dakujem za odpoved.

gapa
10. mar 2011

nie ste tu baby niektorá, čo ste dlhodobo zamestnaná v tom istom prac.pomere, bola ste na RD, potom od prvého dna po Rd ste PN (rizik. teht), na ktorú ste nastúpila už v r.2011???
LEbo teraz jedna mamička mi písala, že jej chcú uznať nárok na nemocenské len z minima. Akú máte skúsenosť podla zákona účinného od 1.1.2011.