Zablokovaný účet - rodičovský príspevok

mima343
8. sep 2022

Ahojte,prosim Vas ma niekto skusenost mne dal exekutor stiahnut paniaze na mojom.ucte ,len som tam mala 50eur a teraz som v minuse 500eur,ked mi tam pride rodicovsky tak mi to stiahne vsetko.Myslite si ,ked si dam poslat na postu peniaze na adresu tak mi pride rodicovsky ?Alebo keby som si dala na kamoskin ucet poslat peniaze?Samozrejme ten ucet uz riesiem ,ale bez rodicovskeho ostat nemozem .Dakujem

alenah31
8. sep 2022

@mima343 je možné požiadať o zmenu spôsobu vyplácania RP a aj o zmenu účtu. Len to treba urobiť včas, zvyčajne sa zmeny vykonávajú pre tie žiadosti, ktoré sú na ÚPSVaR doručené do 5. dňa v mesiaci. Skús si zavolať na pobočku, pod ktorú spadáš. Pokiaľ nemáš OP s čipom kedy vieš o toto požiadať elektronicky je treba žiadosť s touto požiadavkou zaslať originál podpísaný - aspoň v TN.

lukavluke
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzinapipina
8. sep 2022

@lukavluke nesud, lebo nevies co je za tým. Pokiaľ si nikdy nebola v nejakej podobnej situácii,stat sa môže čokoľvek.

alenah31
8. sep 2022

@lukavluke nesúď keď nemáš ani tušenia ako k dlhu prišla. Ja s exekúciami pracujem - mám zamestnanca, ktorému žena narobila také dlhy, že on žije z minima, ktoré mu po ex. zrážke vykonanej zo mzdy zostane nakoľko jeho žena je dlhodobo nezamestnaná a v manželstve s BSM sú dlhy aj jeho. Ďalšiemu manželka po rozvode nechala deti aj hypotéku, ktorú mali platiť po rozvode spoločne kým inak nerozhodne súd - odišla do AT, deti mu nechala, neposiela ani cent a on na všetko nestačí - už to rieši exekútor - banka chce totiž hypo vyplatiť celú naraz nakoľko nedodržali podmienky - pomáha mu náš firemný právnik, aby to nejako dal a ju hľadá polícia.

nafka0483
8. sep 2022

@mima343 Pytala si sa to v auguste. Odvtedy si si to nevyriesila?

lukavluke
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nafka0483
8. sep 2022

@zuzinapipina
@alenah31

V principe suhlasim, ale autorka ma dve deti s dvomi roznymi alkoholikmi, uver na auto, uver na mamine dlhy... toci sa v kruhu a ocividne s tym nic nerobi 😞

liloastitch
8. sep 2022

Spôsob vyplácania zmeníš jednoducho na upsvar, tento mesiac to už pravdepodobne nestihneš. Keď to urobíš nezabudni hlavne na to, že ten mínusový stav na účte treba dorovnať lebo tam naskakujú vysoké úroky. Mne sa pred troma rokmi stalo, že mi pán exekútor K neoprávnene stiahol z účtu peniaze (tiež mi tam chodil len rodičovský príspevok), tiež do mínusu. Musela som to všetko vyplatiť lebo by ma úroky dožrali. S pánom K sa naťahujem doteraz súdne keďže zablokoval môj účet na základe ani neviem čoho keďže dlh, ktorý on vymáhal okolo mňa ani nešiel. Ako mu to stiahnutie peňazí z cudzieho účtu prešlo mi je doteraz záhadou .

ladyblcha
8. sep 2022

Zial, ta exe v hodnote terajsich 500€, je asi istina 250-300€ a zvysne su zbytocne popl a sudne trovy a odmena exe. To po 10€ mohla ten dlh uz mat splateny. Lebo zo ozaj nie je suma, z ktorej sa neda uz vyjst.

alenah31
8. sep 2022

@lukavluke @nafka0483 prečo by som neporovnávala? Je trúba to netvrdím, ale čo je pre niekoho problém 20.000€ pre niekoho môže byť 500€. Ako píšem robím s tým roky a skutočne nie vždy vieš dosiahnuť spl. kalendár či už priamo od oprávneného alebo v prípade, že už ho zastupuje exekútor - dokonca exekútori sú často ústretovejší. Ja som uviedla 2 prípady momentálne mojich "najväčších dlžníkov". Nieto má problém zaplatiť ročný poplatok za komunálny odpad včas a príde mú ex. z mesta. A ide trebárs o 80€ - akurát ten má šťastie, že mu nenabiehajú ex. trovy a úroky. Niekto nebýva na adrese trv. bydliska a oznámenie o začatí ex. neobdrží - teraz ak sa to vráti je to považované za doručené. Nesliedim podľa nicku kto čo píše. Ale neznášam takéto rýchle odsúdenia - ostatne ona sa ani nepýtala ako to vyriešiť. Otázku položila inak - na to treba reagovať. Nejako sa tu kopia nevyžiadané rady a upozornenia. Tiež si o nej myslím svoje, ale iba myslím - jej život - jej problém.

lukavluke
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nafka0483
8. sep 2022

@alenah31 Ok, chapem. Ona sa v auguste toto pytala - ci si moze dat iny ucet atd, dostala tam vsetky informacie. Ocividne si z toho nevzala nic, uz to mohla mat davno prehlasene na adresu. Ale namiesto toho sa zasa pyta presne to iste.

alenah31
8. sep 2022

@nafka0483 stále tvrdím - finančná gramotnosť SVK je v prdeli. Lenže keď toto niekde napíšeš každý sa do teba pustí, že nie každý sa v tom vyzná a čo s tým furt mám. Holt ZÁKLADNÉ INFO o fin. gramotnosti by postupne mali spoznávať deti primerane veku od druhého stupňa ZŠ. Aby sa napr. 25 ročná pýtala, že ak nepracovala a ide za pár týždňov rodiť - či má nárok na MD a ak nie aké dávky dostane???? Lebo ona to hľadala a NIKDE to nevie za tých minimálne 9 mesiacov čo je tehu nájsť???

nafka0483
8. sep 2022

@alenah31 Suhlas!

zuzinapipina
8. sep 2022

@nafka0483 aha tak beriem späť teda. To som nevedela

hellwant
8. sep 2022

@alenah31 áno, pustia sa do vas, lebo ak poviete niekomu, že je financne negramotny, ci by si mal zväčšiť fin. gramotnosť , berie to ako urážku, ze je hlupák.
Mám pocit, že ľudia u nás vyraz gramotný beru v súvislosti s čítanim, písanim, počitaním, co su zakladne veci a keď na nich vytiahnete tento vyraz negramotny- berú to ako uražku, ze sú malé deti

alenah31
8. sep 2022

@hellwant lenže finančná gramotnosť a negramotnosť ako taká sú dva rozličné pojmy. A hlavne dospelý jedinec by rozdiel mal poznať. Tiež neviem všetko a opýtam sa - ale nie na základné veci, dokonca aj tiež zložitejšie viem cez konkrétny úrad resp. cez google zistiť. Špecifické veci - jasné, že sa opýtam. Mne ide ale o tú základnú finančnú gramotnosť - ktorá vykapáva. Robili sme pohovor so záujemcom o prácu na pozíciu kontrolór kvality - je tam požadovaná VŠ a prax v obore aspoň 5 rokov (čo aj spĺňal). Na otázku akú mzdu si predstavuje brutto mi odpovedal, že jemu ešte nikto brutto neplatil - vždy všade doteraz dostával normálne výplatu - čiže ak má dostávať brutto tak o prácu záujem nemá😨😨

hellwant
8. sep 2022

@alenah31 ja viem, ale ľuďom sa to slovo u nas s tym asi spája, lebo na to zvyknú fakt prehnane reagovať.
No mozno dovtedy pracoval na ruku na čierno😆, lebo aby z výškou toto nevedel, no hrôza.🤔

babydesire
8. sep 2022

@alenah31 mam otazku - ak sa manzelia rozvedu podla bsm sa delia aj dlhy ? Mam na mysli dlhy - exekucie ktore mal jeden z partnetov este pred manzelstvom/ vztahom a teda sa druhy na dlzobach nijak nepodielal, kedze sa v case brania poziciek nepoznali. Cize do manzelstva vstupi jeden "cisty" druhy s exekuciou. Po case sa rozvedu. Deli sa vyska dlhu 50:50 medzi uz exmanzelov alebo ostava cely tomu kto ho urobil ?

babydesire
8. sep 2022

@alenah31 he toto je dobre, ten pribeh z pohovoru..to ako vazne ? Ked uz neviem,cucim a potom sa pytam a googlim..niektory ludia su fakt mimo a nechapem ako dokazu prezit 😁

david1202
9. sep 2022

Ak zmenis účet a nepovieš to exekurovi...hrozí ti basa..máš to aj v exekučnom konaní ....to znamená že sa vyhnes plateniu dlžnej sumy...tak že na to bacha..radšej sa s ním dohodni na splátky ..ja som mal za zdravotnú dlh...a mi bral po 150€ ..2 mesiace plus nejaké si zobral sebe...

david1202
9. sep 2022

@babydesire v manželstve keď sa urobí dlh ..platí sa na polovicu...ak skôr ako bolo...platí si každý sám..ak by ti ale exekútor bral peniaze aj tak..treba podať žiadosť na súd o zastavenie a potom to súdne vyriešiť

alenah31
9. sep 2022

@babydesire dlhy, ktoré vznikli pred manželstvom rovnako ako majetok získaný pred manželstvom jedným z manželov nespadajú pod BSM. Do BSM spadajú dlhy, ktoré vznikli počas manželstva. Do BSM nespadajú ani dary a majetok, ktoré zdedí niektorý z manželov. Ak ja napr. zdedím počas manželstva dom - po rozvode manžel na tento zdedený dom nemá nárok.
Čo sa týka toho pohovoru - takých "perličiek" mám kopu. Niekedy sa mi až rozum zastavuje🙂