Hematológia po potrate

steffi50
24. nov 2018

Ahojte, chcem sa opytat tie co mate skusenost s hematologiou po potrate, ja som si davala robit vysledky v BA na Antolskej, chcela som aby mi vzali krv aj na lepive dosticky, no povedali mi, ze vysledky oni beru vseobecne najma zamerane na trombofilne stavy a skumaju to z pohladu genetiky ci to clovek nema zdedene. Viete mi niekto vysvetlit co vsetko sa ma skumat, aby som to mala vsetko .... aby som vedela co si dat kde dorobit, dakujem

boba245
24. nov 2018

@steffi50 Ahoj. Síce neviem či ti veľmi pomôžem, ale ja som potratila po ivf a keďže som aj stratila veľa krvi, tak mi v nemocnici odporučili ísť na hematologiu. Doktora na klinike, kde sme boli na ivf som sa opýtala , že keď už idem na hematologiu či mám dať vyšetriť aj niečo iné, čo by nám v tehotenstve mohlo pomôcť. Odpisal mi toto: "Na hematologii je možno vyšetřit trombofilní stavy – mutace faktoru V Leiden, faktoru II, MTHFR a antifosfolipidový syndrom. To nám může mírně pomoci.
Ale vždy bude nejdůležitější kvalita embrya (embryí)." . Tak som na hematologii požiadala ináč veľmi milu psni doktorku, či by to mohla dať vyšetriť a zistili mi že mám trombofiliu, čiže vyššiu zrážanlivosť krvi.....to sú ináč tie trombofilne stavy a mám mutáciu faktoru FXII a MTHFR presné čísla-typ ti teraz z hlavy nepoviem, ale vlastne je to aj jedno. Tieto mutacie resp tie trombofilne stavy môžu spôsobovať problémy v tehotenstve a zrejme aj my sme prišli o bábo kvôli tomu, lebo sa môžu robiť zrazeniny, ktoré upchaju cievy a bábo tak nemusí dostávať výživu . Počas druhého tehotenstva som si potom celý čas pichala Fraxiparin a narodil sa nám zdravý synček. Hematologicka mi vravela že tieto trombofilie sa vôbec naoko nemusia prejavovať, ze človek nemusí mať žiadne problémy,, veď ani ja som netušila že ju mám. Je to vrodené, ja mám heterozygotnu formu ktorá je "lepšia" a je po jednom rodičovi, tak sa dala vyšetriť aj moja mamina kedze v jej rodine sa už objavila embólia aj upchaté cievy a u nej sa to tiež potvrdilo. Vraj až okolo 30% ľudí má tieto trombofiliu a veľa ľudí o tom ani nevie. Možno aj preto je teraz veľa potratov. Škoda, že lekári posielajú na hematologiu ženy až po 2 alebo 3 potrate, lebo však sa šetrí . Ak vôbec pošlú.

sweetdreams
24. nov 2018

@steffi50 ja síce chodím na sustekovu BA ale co mi povedali, lepive doštičky patria pod trombofilne stavy -. Konkrétne to je zrýchlenia agregacia trombocytov. Čiže by si to mala mať v tomto. Mne to vyšetrili automaticky spolu s genetikou a nasadili liečbu.

sweetdreams
24. nov 2018

@boba245 súhlasím, neviem prečo to neriešia už po prvom potrate....

steffi50
autor
24. nov 2018

@boba245
@sweetdreams no mne brali na kadeco, ja som bola v BA na Antolskej a povedali mi ze na lepive neberu, ze to ani velmi nesposobuje problem v tehotenstve, tak ako som zmatena z toho teraz. no uvidim ake pridu vysledky, ale na tie si pockam mesiac.

sweetdreams
24. nov 2018

@steffi50 určite vedia čo robia ;)

boba245
24. nov 2018

@sweetdreams tiež to nechápem. Veď to vyšetrenie musí byť lacnejšie ako hospitalizácie v nemocnici a o tom ako žena a vlastne rodina trpí ani nespomínam. Navyše to vyšetrenie môže pôsobiť aj preventívne do budúcna a keď viem že mám vyššiu zrážanlivosť krvi, tak si viem dať pozor pri cestovaní, pri dlhom sedení, pri prípadných operáciách informovať o tom atď. Proste usetrilo by to ďalšie peniaze ak poisťovne zaujíma len to. Ak raz budem mať dcéru tak zase aj ju viem upozorniť že ak otehotnie aby ju lekári lepšie sledovali, prípadne si tiež bude musieť pichať niečo na riedenie krvi......ale vlastne to by som jej dala skontrolovať či to po mne zdedila už v detstve.

boba245
24. nov 2018

@steffi50 počkaj teda na výsledky a uvidíš. Snáď vedia čo majú testovať. Držím palce.

kikulienkadd
24. nov 2018

@steffi50 lekárkam na antolskej by som verila,že sa vyznajú,išla som tam v januári 2015 po pôrode mŕtveho syna (35tt) a následnej tromboze (v tom čase už preliecenej). Vyšetrili ma a napriek tomu,že nič (v tom čase) nenašli,označili každé moje (prípadné) ďalšie tehotenstvo ako rizikové,sledovali ma a nastavili na clexane od potvrdenia tehotenstva v cca 6tt až do konca sestonedelia a výsledok?Tento rok v júli sa mi narodil krásny chlapček...
Držím palce 🍀

lucia7933
20. sep 2022

@kikulienkadd
@steffi50

ahojte,sice stara diskusia ale skusim...tiez som po potratoch a hladam Dr., s kym ste boli spokojne na Antolskej?

lucinka5051
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kikulienkadd
20. sep 2022

@lucia7933 ahoj,chodila som k MUDr.Jankovičovej aj MUDr.Kyseľovej.

lucia7933
20. sep 2022

@kikulienkadd a ta Dr. Jankovičova bola fajn? bola si s nou spokojna? tiez asi pojdem tam alebo este v tej ambulancii boli dalsie dve tak uvidim

lucia7933
20. sep 2022

@kikulienkadd a ak mozem, viem ze vysetruju aj syndrom lepivych dosticiek..ale treba o to nejako specialne poziadat? som totiz po 2 potratoch + rodinna anamneza (otec ma nejake mutacie v krvi, neskoro sme sa to dozvedeli,zial) vymenny listok mam od mojho gyn. a tam mam len vysetrenie po dvoch potratoch, tak neviem ci mi spravia aj tie dosticky
Lebo sestricka mi dnes povedala ze ano, spravia ale ked o to poziada gynekolog, lenze toto konkretne tam nemam uvedene

kikulienkadd
20. sep 2022

@lucia7933 MUDr.Jankovičová je fajn,má veľa práce, ale vždy som mala pocit,že sa mi venuje toľko koľko treba. Čo všetko vyšetrujú neviem,je to už dávnejšie a ja sa v tých veciach nevyznám, dôverujem lekárovi. Držím ti palce 🍀

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre