Máme ešte počkať?

zuzankabs
4. okt 2014

Som v poslednom ročníku na vysokej škole, čiže sem tam dáky stres hlavne počas skúšok plus kopec praxe ktorú musím absolvovať. V máji budem mať štátnice. S partnerom už dlho rozmýšľame nad bábätkom, len sa nevieme rozhodnúť či sa už začať snažiť alebo ešte počkať, aby som stihla v pohode dokončiť školu a tak. Poraďte, ako by ste sa rozhodli vy? Lebo ked to rátam tak ak by sa podarilo aj hned otehotniet tak pocas statnic by som mohla byt v nejakom siesom mesiaci, čiže si myslím že to by som už mohla mať za sebou vsetky nevolnosti a zároven este dost casu do porodu, .... len co ak sa nieco pokazi ?

jerryjanka
4. okt 2014

ber to tak že je len mala šanca otehotnieť prvy mesiac. ako zadariť sa môže ale skôr nie ako ano, druha vec je či nechceš ajskôr dokončiť školu a zamestnať sa aby si mala prax, matersku mali z čoho vyratať a aby si sa mala po rodičáku kam vrátiť

bosoriak
4. okt 2014

@zuzankabs Co sa tehotenstva tyka, naplanovat sa neda absolutne nic. Rozhodnutie, ci mat alebo nemat dieta, je len vasim sukromnym rozhodnutim, iba vy dvaja poznate okolnosti a podmienky.

zuzankabs
autor
4. okt 2014

@jerryjanka prave že ja som pocula ze ked beriem antikoncepciu a vysadim ju tak je vacsia pravdepodobnost ze sa zadari hned. 🙂 takze uz neviem comu verit. viem ze je to vsetko individualne ale tak no... aj nad tou moznostou som rozmyslala ze ist aspon na rok ist este robit ale pride mi to zbytocne. Pretoze som buduca ucitelska, ktora sa aj tak v dnesnej dobe nema velmi sancu zamestnat a aj tak jej nastupny plat je minimalny cize aj tu rodicovsku by mi nemali v podstate z coho vyratat 😀

sue
4. okt 2014

...

sue
4. okt 2014

@zuzankabs ak ti nebude vadiť, že nebudeš mať materskú a že sa budeš pokúšať nájsť prácu s dvomi malými deťmi bez praxe po 3-6 rokoch doma, tak choď do toho... ale dobre si to vyrátajte 😉

buba1993
4. okt 2014

Počkať. Už ta ten rôčik nezabije, či?

magic08
4. okt 2014

Radim pockat. Ci budes tehotna o pol roka skor alebi neskor, nehra rolu. Osobne by som nechcela statnicovat, praxovat a stresovat a byt tehotna. Nevues ako budes tehotenstvo zvladat. Moze ti byt velmi zle a nemusi, mozes mat problemy a lezat v nemicke a nemusis. Takze ukonci co mas a potom mizes zacat novu etapu svojhi zivota 🙂 drzim palce

k_a_j_k_a
4. okt 2014

@zuzankabs ahoj. My sme boli na tom rovnako, s tym rozdielom, ze my sme zacali uvazovat o babatku uz v mojej 4.triede. ja som vyhlasila, ze bud sa babo narodi do vianoc alebo nech sa narodi az v lete po statniciach. Podarilo sa nam to do vianoc 🙂 Takze som statnicovala s polrocnou dcerkou. Ale ja som mala skolu 15minut od domu. Nam to s MM vyhovovalo. Byvat sme mali kde, MM pracoval na TTP, pre nas nebolo co ine riesit. nechcela som mat Prve dieta v 35, lebo byvanie, kariera a milion inych veci. Teraz riesime tretie, ci ano alebo nie a uz si pripadam staro a napadaju ma veci, ktore som vtedy neriesila- napr. Vtedy nam stacila jedna izba, teraz je nam maly 3izbak 🙂

tilda
4. okt 2014

@zuzankabs pockaj po statniciach,nech si tehu vychutnas...viem o com hovorim,ucim sa v 36tt na atestaciu ;),ale samozrejme sa to da zvladnut;)

zuzankabs
autor
4. okt 2014

@k_a_j_k_a juuuj konecne mi niekto aj usmev na tvari vycaril :D byvanie a financna stranka je zabezpecena. Ako nemam sice skolu od bytu na 15 minut, ale zas chodim autom cize to tiez nie je az taky problem 🙂 a teraz uz skolu ani velmi nemam. V letnom semestri ma cakaju len tri predmety. Horsie to bude z tou praxou to musim oducit dokopy 24 hodin na nejakych skolach :( a potom tie blbe statnice. Ako mi sme uz tiez chceli pred rokom ale to sme este pockali, ale teraz mi to pride ze uz by to mohlo byt v pohode, len mi behaju sem tam po rozume take blbe myslienky ze co ak sa nieco pokazi a tak.. preto som chcela nazory niekoho nestranneho 🙂 A presne to si aj my myslime, keby sme vzdy brali najprv karieru, atd. tak babo neplanujeme nikdy. V dnesnej dobe si aj tak myslim ze by som sa nezamestnala a uz vobec nie ze by nas to (plat zacinajucej ucitelky) nejako vytrhol z biedy alebo nam nejako pomohol

safranca15
4. okt 2014

Veru budes mat lepsie ked budes mat odrobene tolko kolko treba aby si mala narok na .atersku lwbo iba rodicak dostavat to nieje bohvie co

miriell
4. okt 2014

Pokiaľ ste šikovná, tak si nájdete prácu alebo budete podnikať aj popri malých deťoch, takže nepotrebujete žiadnu extra prax pred tehotenstvom. Tiež by som asi veľmi nechcela štátnicovať tehotná, lebo pre mňa osobne to bol veľký stres a dieťatko to cíti. Obe tehotenstvá som mala rizikové a strávila ich v nemocnici, takže dopredu sa nedá nič naplánovať. Pre dieťatko je lepšie bezstresové obdobie a keď si to želáte už teraz, tak po štátniciach je asi vhodnejšia doba (okrem toho, keby ste sa medzitým aj zamestnali, tak Vás nebudú môcť prepustiť).
Osobne by som asi počkala pár rokov, kým nebudete mať viac praxe, lebo po deťoch sa ťažšie nastupuje do zamestnania aj žene s praxou. Možno by som viac myslela na to, v akej situácii budete o pár rokov po deťoch.
Pokiaľ ale nemusíte riešiť financie (na byt, dom, auto, deti, žitie....atď..), tak pre tehotenstvo je lepšie "mladšie" telo ako telo po 30tke 😉

marcelatje
4. okt 2014

@zuzankabs ja som štátnicovala v šiestom mesiaci a poviem ti bolo to o hubu. Bývalo mi dosť zle a normálne som premýšľala že požiadam o odklad, ale nakoniec som to zvládla s červeným diplomom, ale viac krát by som to asi nerobila. A okrem toho som štátnicovala až ako 32 ročná takže som mala už nejaké tie pracovné skúsenosti, zázemie a kontakty takže som nebola bez praxe a ešte ma aj od 1 roku veku malej volali naspäť do práce. Neviem či je výhoda ísť priamo zo školy na materskú ak nič z toho čo som vyššie spomínala nemáš. Okrem iného ak počkáš rok budeš mať nárok aspoň na akú takú materskú ktorá mladej rodine určite pomôže.

mima4
4. okt 2014

@zuzankabs
takze, po poradi:
- dokoncila by som najprv skolu
-potom by som sa vydala (to len pokial veris v ten vztah, ktory mas)
-a ak by som sa vydala a nechcela nastupit do prace, tak poriesili by sme dietatko, ale ja by som urcite chcela aspon dva roky praxe, nemas sa kam ponahlat. Bezne baby zacinaju rodit dnes v tridsiatke.

ivec16
4. okt 2014

@zuzankabs my sme pockali az skoncim skolu a nakoniec to aj tak trvalo dalsie 3 roky kym sme sa k tehotenstvu dopracovali. Takze niektore veci proste nenaplanujes, kludne by som tomu nechala volny priebeh...

lenz
4. okt 2014

@zuzankabs ja som brala tiez antiku a po 8 mesiacoch sa aj tak nezadarilo ...ked sme boli v CAR tak mi zistili PCO ...tak neni pravda ze sa ti podari hned po antike

86alenka
4. okt 2014

tehotenstvo sa nedá naplánovať, takže ak bábätko chcete, tak sa kľudne začnite snažiť...ak nebudeš mať odrobených aspoň 9 mesiacov, tak naozaj len rodičovský príspevok ťa čaká, teda úbohých 200 Eur, ale máš pravdu, že s platom začínajúceho učiteľa tiež veľa nevyhráš...síce materská je 65% z hrubej mzdy, ale tá by bola aká?? nejakých 500 Eur??? a osobne si neviem predstaviť tie stresy, teda tehotná pracovať a rozčuľovať sa s bandou detí v škole...lebo nevieš, na aké miesto sa dostaneš..a za tie peniaze ti tie stresy nestoja...takže sa začnite snažiť...a naozaj, aj podľa môjho gynekológa, po vysadení antikoncepcie žena skôr otehotnie, ale je tam aj šanca na dvojičky alebo trojičky vraj....lebo prvé mesiace sa vraj môže uvolniť aj viac vajíčok naraz...

drakvak
4. okt 2014

@zuzankabs Ja by som na Tvojom mieste, ak si chceš zvýšiť šancu zamestnať sa, snažila sa nájsť si prácu v školstve aspoň na 1 školský rok, aby si si urobila ako začínajúca učiteľka adaptačné vzdelávanie, ja som tiež učiteľka a viem, že naše vedenie pri prijímaní nových zamestnancov uprednostňuje takých, čo už majú minimálne adaptačné 1 rok za sebou... na TPP Ťa hneď nevezmú, ale možno niekde nájdeš aspoň zástup počas materskej alebo maródky a na jeden školský rok prácu nájdeš, ja by som sa o to aspoň pokúsila, nemusí to byť vôbec perspektívne miesto do budúcnosti, len to adaptačné aby si absolvovala... Ja som síce mala odučených 9 rokov, keď som išla na materskú a hneď som potiahla 2 za sebou a ten návrat po takmer 5 rokoch doma s deťmi bol pracovne náročný, keď si predstavím, že by som bola začínajúca úplne bez praxe, tak by to bola makačka ešte oveľa väčšia. A s tým príjmom, podľa mňa je rozdiel, či dostaneš plat 500 eur alebo príspevok 200 eur... či zle rozmýšľam? To už 300 eur rozdiel nehrá rolu? MM dobre zarába, teda v našom regióne dobre, ale my sme to dosť pocítili rozdiel v príjmoch, keď som sa vrátila do práce... toť môj pohľad na vec. Ale ak cítiš, že chceš dieťa čo najskôr, tak tieto argumenty Ťa nepresvedčia... choď za hlasom srdca 😉

eri28
5. okt 2014

@zuzankabs nikdy nevies kedy otehotniest ja som brala bud antiku iba rok chceme druhé a uz pol roka sa nedari. Cize ja by som sa snažila otehotniet a možno kym to vyjde medzi tym stihnes aj skolu aj sa zaměstnat. 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre