Ako vysvetliť doktorke, že nechceme dieťa zaočkovať?

saska2208
27. sep 2012

Malu nechcem dat zaockovat, chcem vediet ako ste to dr.vysvetlili a ako ste dosiahi to svoje? Platili ste aj pokutu? Mamicky,ktore maju vacsie deticky uz v skolke nemali ste stym problem,ked nastupovalo do skolky a nebolo ockovane? Ako ste sa ubranili pred dokttorom,ze nechcete ockovat? Pomohol Vam potom ak Vase dietatko aj ked nebolo zaockovane ochorelo? Dakujem pekne, prosim Vas vyjadrite sa mala ma 2mesiace a uz nas doktorka upozornila na to,ze bude ju ockovat no my s manzelom nechceme. Este raz dakujem

klincek
27. sep 2012

Nemusis nic vysvetlovat, proste jej povedz, ze ockovat nechcete a hotovo.
Ak vam povie, ze to musi nahlasit, nech hlasi. Zrejme dostanete pokutu-neviem aku, ja idem len teraz odmietnut prve ocko, tak som sama zvedava..ale vraj to nie je nic hrozne 😉

saska2208
autor
27. sep 2012

@klincek kedy ides? My az koncom mesiace.prosim ta napises mi potom ppstup? Dakujen

eeffka
27. sep 2012

@saska2208
@klincek

ja som sa pytala pre kamosku, lebo ja davam ockovat a postup je nasledovny.
Lekarka ta vyzve, ty odmietnes, ta pouci o rizikach a da ti podpisat ze ta poucila a si odmietla.
Raz za rok hlasi LEN pocty malo byt zaockovane / zaockovane, na rozdiel moze/nemusi prist kontrola. Ak pride, musi dat menny zoznam nezaockovanych. Potom si vas predvolaju na daky urad, podebatuju a tusim 50e pokutu daju, ENDE.
o tych 50e mi vravela ze jej hovorila kolegyna z centra, ze mala taku mamicku.
Ohladom ockovania mi vravela ze do USA ta momentalne nepustia urcite ak nemas niektore ockovanie a ine staty nevedela, ale ze toto vie urcite.

klincek
27. sep 2012

@saska2208, my ideme az v novembri v ramci poradne, to by bolo uz nase 4 ocko. tri hexy som dala, ale baby ich zle znasali, a MMRku z presvedcenia nechcem, nepozdava sa mi vakcina. uz som na to lekarku upozornila, povedala, ze to bude musiet nahlasit, tak som jej povedala, nech robi co musi.
ked nabuduce prideme na poradnu, lekarka ich vysetri, ockovanie odmietnem, a uvidim co mi na to povie. postup byva taky, ze ona to nahlasi, rodicov si predvolaju na urad kvoli vysvetleniu, ja tam vysvetlim preco tu MMRku nechcem, a uvidime, ci pokuta bude alebo nie. ak bude nejaka moznost sa proti nej odvolat, tak to urcite urobim.

klincek
27. sep 2012

@eeffka, dakujem
ja som zatial dala hexy, aj preockovat ich dam, ale MMR sa mi nepaci, nemam z nej dobry pocit, sama by som si ju pichnut nedala.. navyse moje baby na vsetky doterajsie ocka reagovali dost zle, mali teplotu a trapil ich opuch na mieste vpichu, a tato vakcina sa mi fakt nezda taka dolezita, aby som ich tym trapila.
a nejake USA mam s prepacenim u pr..le 😉, naco by som sa tam s detmi trepala? 😀

eeffka
27. sep 2012

@klincek ja som zistovala tiez pre to MMR, a USA? 😀 co ja viem ? ale sak aj taki ludia su, co idu... neviem ja zvazujem ale kedze nasa nemala nikdy nic z ockovania ja nie som nejak proti... ale zasa mandle im nedam vybrat aj keby im z nossa trcali 😀

klincek
27. sep 2012

@eeffka, s mandlami podobne 😉
moje dvojky znasali ocka zle od zaciatku. prvykrat sme to brali akoze je to normalne, ved u takych malych deti reakcia byt urcite musi..druhykrat mala jedna este vyssiu teplotu ako predtym, obidve mali opuch par dni. tretikrat mala jedna 40tky tepoty, druha takmer tolko a horsi opuch..proste stacilo. hexu im preockovat dam v tch 5 r, ci kedy sa to robi, nech to ma zmysel, ale MMRka sa mi vzhladom na ich reakcie zda privelke riziko, zvlast pri tom, proti comu ma byt-mumps sme mali vsetci a tu sme, osypky v nasich podmienkach az take riziko nie su, a rubeolu poriesime, ked budu starsie-a snad uz budu aj monovakciny.
nie som odporca vsetkeho ocka zo zasady, praveze este donedavna som bola za vsetko. lenze ked vidim, ako zle to deti znasaju, a ked zvazim rizika versus prospech, vyjde mi, ze si proste treba vybrat..

zigzag
27. sep 2012

@saska2208 ahoj, ja mam 15 mesacneho - neockovaneho, DR som jednoducho povadala, ze ockovat nedam a nechcem a viem do coho idem, aj co ma caka, on ze ok, ale ze ma musi hlasit a ze sa aj s muzom mam podpisat,ze odmietam ocko,,,, a v pohode... 😉 na dalsiej poradni som podpisala, ze nesuhlasim z nabozenskych dovodov Z 28.2 kontraindikaci ockovania, nic ine som nepodpisala, muz nepodpisal, vyhovorila som sa,ze je odcestovany, zatial sa nic nedeje, dr ma nehlasil a ja sa hrajem na mrtveho chrobaka 😉 ,

evicka1
27. sep 2012

ahojte.... tak my očkovaný niesme....už v porodnici som odmietla prve a nik s tym problem nemal a moj obvodacka to toleruje.

lentuska
27. sep 2012

ja poznam dobru stranku, kde najdes informacie ohladom ockovania aj tomu ako postupovat v takych pripadoch, co podpisat lekarom a co nie: skus kuknut www.slobodavockovani.sk
Je sranda, ze iba vo vychodnych krajinach je tolko povinnych ockovacich vakcin, ktovie asi preco.... 🤐 na zapade je to dobrovolne, kamoska rodila v Rige a tam sa tym nikto nezapodieval, nie jak tu, uz na treti den do maleho cosi pchaju....kamoskina mala nie je vobec ockovana, a cestuju po celom svete, nakolko jej muz je pilot a malu este choru nemala, klimaticke podmienky zvlada bez problemov...ja idem 9/11 aj na prednasku do Incheby ohladom ockovania, ktoru uvadza Andy Timkova, ta je odporcom ockovania! Bude to naucne myslim si, deti este nemam, ale uz som teraz presvedcena, ze ockovat nebudem!!!

lilysk
27. sep 2012

@saska2208 Inak zaujimave je ,ze niekto moze zabit vlsatne dieta a nechat ho 3 roky v byte a nikto si to ani nevsimne a ani nepride nikomu cudne ,ze nema ockovania a este na neho platia zso statneho rozpoctu a ty vidis na svojom dietati ,ze zle znasa ockovanie a nechces riskovat aby nebol nejaky problem a uz dostanes z kazdej strany prednasku a pokutu a hned na teba ukazuju prstom !!! V tomto state je vsetko na hlavu ☹

iwusca
27. sep 2012

ja sa vyjadrim len ku skolke, moja nastupila teraz v septembri a okrem kopie karticky poistenca nechceli nic, ani sa nas nepytali ci je dieta zaockovane 😉

abbey1
27. sep 2012

Neočkujeme, pokutu sme dostali maximálnu možnú 300Eur. Doktorke som vysvetlila svoje dôvody a už o tom nehovoríme. Malá má 26 mesiacov a ešte chorá nebola. Cestujeme aj do zahraničia, stretávame sa s ľuďmi z 3. sveta aj a nezaočkovanými. 😉

klincek
27. sep 2012

@abbey1, preco az 300 eur? od coho vlastne ta vyska zavisi?

abbey1
27. sep 2012

@klincek Malá nemá nič, teda 30Eur za každé z desiatich vakcín. My spadáme pod Trnavu a tam sú najväčšie.... Sú okresy, kde sa nepokutuje skoro vôbec, alebo len symbolicky. Plus si prirátaj 16Eur ako trovy priestupkového konania. 😠

klincek
27. sep 2012

@abbey1 aha, uz chapem. no uvidime, co bude u nas, ale fakt by sa uz mal niekto zamysliet nad tym, ze zatialco dospely clovek rozhoduje o ockovani pre seba sam, o svojich detoch nemoze..to mi pride padnute na hlavu.

abbey1
27. sep 2012

@klincek Tých vecí padnutých na hlavu, je v našom štáte požehnane. 😠

lilla244
27. sep 2012

@abbey1 cize ti,ktorym boli peniazky z vakcin "urcene" ich dostanu kazdopadne,vsak?
hnus

saska2208
autor
27. sep 2012

@abbey1 my spadame tiez pod Trnavu lepsie povedane Smolenic. Prestahovali sme sa z Lipt.Mikulasa a tuto dr.poriadne nepoznam,preto neviem ako bude reagovat...

raffaella
27. sep 2012

@abbey1 vy ste dostali az taku pokutu? My sme odmietli MMR, dostali sme 49 + trovy (zevraj najnizsiu moznu). Sme z BA, tam mi pani z RUVZ povedala ze tyzdenne riesia 4 odmietnutia, inak bola na nas mimoriadne mila, aj ked prepisovala zapisnicu asi na 5x 😉 Druhe babo ak bude dam minimalne do 1. roka presunut vsetky Hexa, najradsej do 2. roku - takze tam uz ocakavame vyssie pokuty. MMR nedame nikdy. Za zdravie dietatka mi to stoj. Dcerka ma 2,5 roka - doteraz ziadne ATB a to je od 1 a tristvrte roka v kolektive. Drzim palce, nech sa dari.

cigaretka5
30. sep 2012

a co potrebujes vysvetlovat? Jednoducho jej povedz dobry den, my ockovat dieta nedame . Dakujem
my sme podpisovali asi az rok po tom ako som jej prvy krat povedala ze nedame, vraj dovtedy sme si to mohli rozmysliet a dat. Starsiu sme eda nedali MMR a to z som bola vedy tehu, tak sa ma pytala ako zamyslam s este babobom v bruchu, tak som jej povedala ze este neiem ale asi nebudeme ockovat nic. No a ked bol cas na rvu vakcinu tak som podpisala a zazelala krasny den. Trosku ma stve ze nam info ze sme zaockovani dala do potvrdenia do skolky ale vzali nas aj tak, kedze potvrdila ze je dieta sposobile.

cigaretka5
30. sep 2012

@abbey1 my sme tie TT tak sa mam tesit ze MM 30 A hexy po 30? no podla mna stale lepsie ako ockovat aj ked by som si musela v nejakej nebankovke vziat uver 🙂 ale ak my daj pokutu budem sa do nemoty odvolavat nech to aspon natahujem a mozno dovtedy bude v tomot state aj nejaky precedens
a zvazujeme aj to ze dame deti k lekarovi do BA, tak mozno vznikne chaos, ze ktory lkraj nas ma riesit a stratime sa :- 😀

lenika76
3. okt 2012

PREPACTE MI, PROSIM, VSETCI TETO DLHOKANSKY PRISPEVOK, NO POVAZUJEM TO ZA "K VECI"

ahoj Saska, ja som svojho syna nedala ockovat ani nedam. teraz ma skoro 11 mesiacov a je zdravy ako ryba 🙂
co sa tyka doktorky, dlho na mna naliehala a strasila ma a porozpravala mi rozne smrtelne prihody nezaockovanych deti a niekedy som stracala argumenty, dokonca prichadzali na mna mnohokrat aj pochybnosti, ale ustala som to. trvalo to do stvrteho mesiaca, vraj dovtedy sme mali "sancu". no a definitive ma prestala previedcat, ked som jej poslala par linkov na jej mail (vypytala som si jej adresu), ktore Ti prikladam nizsie.
co sa tyka nahlasovania podla mojich informacii od nasej pediatricky - Zakon o ochrane osobnych udajov nedovoluje lekarom nikoho konkretneho nahlasovat. ALE lekari musia hlasit statistiky, t.z. v nasom pripade pocet nezaockoanych deti. Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou (ci ako sa to prsne vola) ma pravo prist lekarovi na kontrolu a nahliadnut do zdravotnych kariet. vtedy moze zistit, kto presne je nezaockovany a pozvat a mozu si Ta predvolat. (mna este nepredvolal, tak k vysluchu Ti zatial neviem pvedat, sama som zvedava). podla vyhlasky vraj mozme dostat spominanu pokutu okolo 300 eur. ale mam kamaratku pravnicku z BA, ktora a teraz tretie miminko a sa tymto zaobera. ta ma uistila, ze ak by sme a isli sudit, tak urcite vyhrame, alebo sa urady ani sudit nebudu, lebo maju strach. strach z vvedlajsich ucinkov, zo zlozenia jednotlivych vakcin a z dokazovania ich ucinnosti. a v neposlednom rade strach z precedensu. ved i predstavte, keby to vsetko naplno prasklo, ooooj, to oni nebudu riskovat tie straty!
co sa tyka podpisovania - odporucam podpisat odklad ockovania na neurcito. rozhodne ma ta pravnicka radila - nepodpisujte nejake poucenia o zlozeni a vedlajsich ucinkoch a pod.
Nasa doktorka to nakoniec stravila, na plavanie s babatkami nam pez problemov vystavila potvrdenie a normalne sa o nas stara. dokonca mojej kamoske povedala, aby rozhodne nedavali malej Nutrilon, ked uz ju nedali ockovat, aby to ciste telicko nezaniesli takym svinstvom (parafrazujem)!!!
Velmi Ti drzim palce, aby si to ustala - ako u doktorov, tak aj v rodine 🙂

toto su ti linky, mozno posluzia ajTebe alebo niekomu dalsiemu, kto to cita:
1. zahranicne videa so slovenskymi titulkami:

http://www.slobodavockovani.sk/ (toto tu uz niekto spomenul 🙂)
http://www.rizikaockovania.sk/
http://www.ockovanie.org/
3. ak viete po anglicky: http://www.naturalnews.com/033635_vaccine_injur...

No a celkom nedavno mi prisiel velmi pekny e-mail, bol preposielany a tu osobku nepoznam, ale myslim, ze mnohym moze pomoct pri zvladani doktora. maminkatam opisuje, ako patrala po konkretnych faktoch, statistikach atd, fakt vlmi dobre to napisala. no je velmi dlhy, preto ho preposlem na poziadanie komukolvek na mail.

pekny dnik vsetkym prajem 🙂

lentuska
4. okt 2012

Ja sa idem zucastnit aj besedy 9/11/2012 v Inchebe, ktoru moderuje Andy Timkova. Tu je zoznam roznych podujati, pre tych, ktory hladaju odpovede:
http://www.slobodavockovani.sk/podujatia/

lentuska
4. okt 2012

@lenika76
Ahoj, mozes mi poslat ten email na hekate1@pokec.sk

Diky

mimi
4. okt 2012

@lenika76 a preco sa nema dat nutrilon? moje dieta tiez nie je ockovane, ale s tym Nutrilonom som prekvapena 😕

reanda
4. okt 2012

@saska2208 my sme doktorke nic nevysvetlovali, ja som povedala, ze mam problematiku ockovania nastudovanu a som rozhodnuta neockovat a nepotrebujem o tom debatovat.. ona sa teda velmi snazila zacat presviedcaciu diskusiu, ale sme ju slusne ignorovali... takze po par pokusoch nam dala pokoj.. ani nas nenahlasila, az ked jej prisla kontrola z ruvz, tak nam este aj poslala tlacivo, ktorym musela nahlasenie vykonat, ze aby sme vedeli...
ale nemame s nou dobre vztahy, nie je tam proste ta dovera... ja ju ani o ziadne rady nepytam, nic, a ona ma asi pocit, ze je zbytocna.. a ja zas neviem, keby mi dieta ochorelo, ci by som doverovala jej postupom pri lieceni, ked nemame podobne nazory, asi by som si musela vsetko overovat 😒 .. je to naprd, radsej by som mala lekarku, s ktorou sme na tom nazorovo podobne a ku ktorej mam doveru, len neviem, kde by som taku nasla.. uz sme vystriedali dve ale teda nula bodov

whimy
4. okt 2012

Baby neblbnite, táto nová móda ohľadom očkovania- keď sú všetci proti je hlúposť, veď pre niečo sa to predsa len robí..určite aj vy všetky ste zaočkované a žijete..neriskujte zdravie vlastných detí!!!!

aduskatt
4. okt 2012

@whimy na mojom dietati sa ockovanie podpisalo..takze by som nevidela neockovanie ako modu......skor ako nieco taketo napises, skus aspon jednym ockom mrknut na relevantne info.tym nemyslim letaciky a info od lekarky, ktora ma za kazde ocko prachy.......................a uprimne Ti zelam, aby ste vsetky ockovania ustali v poriadku

saska2208
autor
4. okt 2012

@reanda takze nemate vobec ziadne ockovanie? Ziadne ani povinne v 3mesiacoch ani nic??? Nikdy ju/ho nezaockovala proto nicomu?? Dakujem. skusim aj ja tak postupovat. 🙂