Očkovanie - ovčie kiahne v 15. mesiaci

evuliceeek
16. aug 2014

len pre maminky, ktoré dávajú očkovať svojich drobcov (maminky, ktoré neočkujú - nechcem ich oberať o čas, toto nie je otázka pre ne, ale chcem povedať, že ich nesúdim, je to výlučne osobná vec každej maminky, ktorá chce pre svoje bábo len to najlepšie a nechcem sa ich dotknúť) ...............maminky dali ste toto nepovinné očkovanie? známa mi povedala, že môže spôsobiť neskôr u dieťaťa v dospelosti neplodnosť, mám zlatú pediatričku - ona mi povedala, že to je nepovinné očkovanie, dopláca sa zaň (čo ona neuznáva, ale nezmení to) a že aj ona dala svoje dieťa zaočkovať pretože kiahne sú u nás dosť rozšírené a že má iba jedno dieťatko, ktoré ich dostalo aj po zaočkovaní - v počte iba 3 bodky na ruke a že jej niektorí rodičia hovoria, že radšej zaočkujú lebo nechcú byť s dieťaťom na PN-ke 🙂.......aké sú Vaše skúsenosti?

ematko29
16. aug 2014

ja určite nedám,je to choroba ktorá pre dieťa nieje nejak nebezpečná.ja dávam očkovať len na povinné očkovania,staršiu som dala očkovať proti chrípke ako 3ročnú lebo mala zdrav problémy a proti pneumokokom,ale ináč nedávam nepovine očkovať ,ale teraz je proti pneumokokom povinné očkovanie ,že?

saska.t
16. aug 2014

@evuliceeek prepac ja ti odpoviem,aj ked deti nemam zaockovane,ale pred nedavnom sme mali v nasej oblasti epidemiu kiahni (cela skolka) a chytili to vsetky aj ockovane aj neockovane deticky,takze mamicky museli byt Doma na PN tak ci tak...jedine deti,ktore to nechytili boli tie,ktore ich prekonali v poslednych 2 rokoch Zivota,takze zaruku,ze ich nechytite urcite nemas 😉

anuskaaprazko
16. aug 2014

my sme nedali, planujem dat maleho tak v 11-12 rokoch zaockovat ak ich dovtedy neprekona 🙂 dietatu by nemali sposobit neplodnost, horsie je dostat ich v puberte/dospelom veku

anuskaaprazko
16. aug 2014

@saska.t a boli ockovane na kiahne?

luliu
16. aug 2014

Normalne ockujeme, ale toto nad ramec som nedala. Nikto nevie ako dlho je ucinna ocko latka a potom co - tvoje dieta to dostane v dospelosti a priebeh bude urcite zly. Je to bezna detska choroba, ktora by podla mna mala byt prekonana. Obe moje deti kiahne uz mali Dcera lahky priebeh, syn strasny, ale zvladli sme to a nelutujem

maaaria3
16. aug 2014

isto neočkovať... práve snažiť sa prekonať, to je bežná detská choroba, okolo deti ju mali ako batoľatá, už len čakám, kedy ju aj my dostaneme, nech to máme za sebou... takto si odsúdená dávať neustále preočkovávať, ak raz začneš očkovať... lebo v dospelosti to nie je sranda tieto kiahne

mazula
16. aug 2014

Ahoj starsieho som dala a dam aj mladsieho.treba mysliet na to ze druhou fazou kiahni je pasovy opar ktory ak je v oblast krku hlavy moze sposobit ohluchnutie zapal mozgovych blan atd,nehovoriac o moznom tazkom priebehu kiahni a kozmetickej vade ktora ak sa rozskrabe,ostane na cely zivot.takze za mna urcie ano

sheila72
16. aug 2014

Nám toto očkovanie dr ani neponúkla, vôbec som o ňom nevedela, my sme mali len povinné.

417781
16. aug 2014

podla mna neockovat

anuskaaprazko
16. aug 2014

@417781 preco odpovedas ked sa pytala ockujucich mamin? Keby sa ta pytala a hocijake ockovanie, povies neockovat...

sharlotta
16. aug 2014

Ja som chcela a nestihla som. Dcera mala nastasti lahky priebeh. Syna by som chcela dat zaockovat este pred nastupom do skolky. Aj ked kiahne dostane, budu mat lahsi priebeh. Kiahne nie su az tak neskodne ochorenie, ako to antiockovaci tvrdia. No vraj netreba tu vakcinu, co je dokopy s MMR, ale zvlast, nejaka americka vakcina, je odskusana rokmi,kedze v USA sa to uz ockuje dlho. Ta, co je dokopy je nova.

kingstonka
16. aug 2014

.... moja dcera bola ockovana a kiahne dostala ... mala ich asi 15ks a trvali 3 dni- neboli to uplne typické kiahne- keby vtedy neboli rozsirene v skolke tak si myslim, ze ju nieco postipalo,ale kiahne to boli urcite, ôlebo mladsie dieta to dostalo presne o 2 tyzdne ( neockovane, a nebolo vtedy v styku s nikym inym s kiahnami)- inak ak ockovane dieta kiahne nedostane, tak treba preockovat ( tusim v 11.rokoch) .ja aj ked deti ockujem, tak by som uz proti kiahnam neockovala- hlavne kvôli tomu preockovaniu- a preto som ani mladsiemu nedala- malo tazsi priebeh ale zvladli sme a mame to za sebou,

belllinka
16. aug 2014

@evuliceeek Daj a chuda dieta bude odsudene do konca zivota sa kazdych 5 rokov preockovavat a ked nahodou vakcina nezaucinkuje a dostane tie kiahne v dospelosti, tak co?

tenerifka
16. aug 2014

@evuliceeek Nedala by som, lepsie je ovcie kiahne prekonat v detskom veku ako ich chytit neskor. Ockovanie ti nezaruci 100% ochranu, bude sa musiet preockovat kazdych X rokov a moze to aj tak dostat, dostat ovcie kiahne v dospelosti uz nie je sranda

sisaka
16. aug 2014

@evuliceeek ja mám obidve deti zaockovane, tu v Kanade je to súčasťou odporúčaných vakcín a je to tým pádom zadarmo, dcéra má už 15 kiahne ešte nemala, syn má 6 a tiež kiahne nemal. Ja mám zase so synovej škôlky inú skúsenosť, ako tu jedna antivax spomínala, pre nich samozrejme je účinnosť vakcín nulová. V synovej škôlke boli vyhlásené kiahne ( u nás sú deti v škôlke od 3 mesiacov, takze sú tam aj deti ešte neočkovane) v synovej triede starších deti, kde už väčšina mala druhu dávku (syn mal len jednu) to mal len jeden chlapec, jeho očkovaci status nepoznám, ziadne veľké šírenie kiahni sa nekonalo práve vďaka veľkej zaockovanosti. Očkovanie syn zvládol v pohode, toto posledné mal v kombinacii s tetanusom (tým pádom,keď mal teraz úraz nemuseli ho preockovat) a MMR, jeho imunita je naďalej skvela, dokonca sa z neho ani nestal autista....

horana
16. aug 2014

Kiahne deti normalne prekonaju a aspon sa potrenuje ich imunita, ked budeme taketo bezne choroby zatlacat a vyhybat sa im nepriamou cestou, nevytrenuju sa prirodzene imunitne ozvy organizmu a jeho reakcie v krizovych situaciach...My sme mali pritom silnejsi vysev, ako ho zhodnitila pedina, napriek tomu to zvladli vyborne, stacili kupele v hypermangane a pokoj.
Ja som dostala ako dospela, pritom v detstve ockovana, dokonca moj Dr. mi vravel ze to nedostanem ked videl zaznamy v mojej karte, bola som aj preockovana, aj ked davnejsie ale vraj to plati, nuz ale dostala som to od vlastnych deti a prezila, sice to nebola ziadna brnkacka v porovnani s nimi, hlavne kvoli horuckam v pociatkoch, ale ked presla choroba a obdobie po chorobe kedy sa telo este zviecha oraganizmus, citim sa akosi silnejsia celkovo.
Zase netreba sa bat uplne vsetkeho.

mircalla
16. aug 2014

@evuliceeek Nie, kiahne su sice neprijemna, ale bezna choroba, ako decka sme ich mali vsetci a nikoho to nepoznacilo, suhlasim s @horana ze neni nutne vsetko umelo potlacat
Povinne ockovania mame, to len na margo, ale nedavam ockovat ani toto, ani chripku atd, podla mna radsej prekonat kliahne ako do dietata davat dalsie jedy

liebling98
16. aug 2014

@evuliceeek ja mám u všetkých 3 drobcov povinné očkovania + rotavirusy. Proti kiahňam som nedala, určite nie spolu s MMR. S dr som bola dohodnutá tak, že ak ich nedostanú bežnou cestou do cca 10 rokov, dám ich zaočkovať potom. Ale teraz cez prázdniny ich mali všetci za radom. Aj najmladší polročný. U neho mali dokonca najľahší priebeh, pár bodiek, žiadna horúčka, plne dojčený. Čiže odporúčam presunúť na neskôr.

lauricka
16. aug 2014

no ved prave, ze to ockovanie je len na urcitu dobu :(, to je ten zadrhel

evuliceeek
autor
16. aug 2014

ďakujem za Vaše odpovede, človek aspoň takto vidí a myslí v širších súvislostiach...........kiahne som ešte nemala ani ja a to ich mali všetci v rodine a nechytila som to

saska.t
16. aug 2014

@anuskaaprazko ano hovorim cisto o ockovani proti kiahnam...

anuskaaprazko
16. aug 2014

@saska.t robila si anketu ze tak dobre vies ktore deti boli proti kiahnam ockovane (btw, neockuje sa to dlho takze neviem neviem ci ste tam mali deticky ockovane proti kaiahnam)? 🙂 Prepac ale pride mi to tu od teba ako typicky antivax prispevok, vsak si proti ockovaniu? Nie?

anuskaaprazko
16. aug 2014

@evuliceeek nechces dat zaockovat proti nim seba? Uprimne kiahne napr. v tehotenstve su prudko nebezpecne pre babo :(

anuskaaprazko
16. aug 2014

@liebling98 ja len tak ze pri najmladsom pozor, kedm al taky slaby priebeh je dost pravdepodobne ze ich dostane znova. Kamoska mala teraz znova lebo ako decko mala len 20 pupakov a dost 🙂

anuskaaprazko
16. aug 2014

He, zaujimave ze neockujuce si nedaju pokoj a ked su od zakladatelky temy vyslovene upozornene ze chce nazor OCKUJUCICH mamin, tak sa musia zapojit a brojit! vyborne... ukazuje to vas charakter...

saska.t
16. aug 2014

@anuskaaprazko statistiku som nerobila,dostala som vyjadrenie z okresnej hygieny,na ktorej sme to museli hlasit,kedze islo o oblastnu epidemiu,tu je to bezna prax.... tu sa deticky ockuju na kiahne od r.2010....

evuliceeek
autor
16. aug 2014

@anuskaaprazko aj som nad očkovaním sama uvažovala, ďalšie bábo už síce neplánujem, ale nechcela by som ich chytiť teraz v dospelosti

maaaria3
16. aug 2014

@anuskaaprazko No potom pozor aj na očkované deti, tam sa tiež očkuje len stopovým množstvom choroby, aby sa len protilátky vytvorili... takže je to úplne jedno, či je reálne slabý priebeh choroby alebo očkovanie... v oboch prípadoch je možný návrat...
Ja osobne som dosť uzkostlivá, čo sa týka chorob, ale práve táto choroba mi príde, že neočkovať... to by sme potom ozaj mohli očkovať úplne na všetko... keď si len pomyslím, čo je okolo... radšej nemyslím...

anuskaaprazko
16. aug 2014

@maaaria3 ja som pisala tiez ze neockovat, hoci teda dieta si proti nim ockovat dam ak ich do puberty nedostane 🙂

1177
16. aug 2014

My sme davali ockovat. Teraz aspon nehystercim od novembra do marca, kedy pride s vyrazkami zo skolky.