Očkovanie ročnej proti kliešťom - máte s ním skúsenosti?

majusska202
17. máj 2020

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať mate niekto skúsenosť ohlasom očkovania proti klieštom? Mam ročnú dcéru behom týždňa 4 kliešť. Tak som sa rozhodla ze by aom jej tie vakcíny kúpila, lebo si myslim, ze na take malé dieta je to dosť casto mat kliešťa. Myslíte si, ze je to dobre? Rada si vypočujem aký kolvek názor.
Ďakujem

kittykat22
17. máj 2020

ahoj, urcite ano. Ale je to len proti encefalitide, nie proti borelioze 😕 Proti borele este vakcina neexistuje. Mala by si na bejby davat vacsi pozor - klieste sposobuju neurologicke choroby ktore niesu liecitelne len korigovatelne.

lucia147852
17. máj 2020

Prosim ta najskôr si zisti na co ta vakcína vobec je. Je to vakcína proti kliešťovej encefalitíde a nie proti kliešťom. Proti kliešťom môžeš použiť tak repelent

majusska202
autor
17. máj 2020

@lucia147852 viem ze je to proti encefalitíde lwn sok to nenapísala.

majusska202
autor
17. máj 2020

@kittykat22 boli sme sa prejsť muz ju mal na chrbte v takom ruksaku. Nebola ani vonku bola to luka aj tak mala. Pritom som pouzila repelent. Ale takýto je muz on ma 5 6 na sebe ja so synom vôbec. Aj teraz mal dva. A toez použil repelent

tribaby
17. máj 2020

nie každý kliešť je infikovaný, je potrebné aj zistiť, či bývate v endemickej oblasti... teda tam, kde je výskyt infikovaných kliešťov

majusska202
autor
17. máj 2020

@tribaby to nebyvame pozerala ale som ale vies náhoda je blbec

lucyluv
17. máj 2020

Uz asi neskoro, prva davka sa picha okolo februara, druhu dostala dcerka v aprili tusim. Je to proti encefalitide. Proti borelioze neexistuje, ale staci, ak dieta budes denne kontrolovat, kliest "vypusta" boreliozu do tela az po nejakych 24h, takze pravidelnou kontrolou a odstranenim kliesta minimalizujes riziko na minimum.

kittykat22
17. máj 2020

@majusska202 my sme koli kliestom obmedzili pobyt v prirode v lete 😕 raz sme isli na opekacku a vsetci klieste. Tak teraz sice chodime - ale mimo luk, len po vyhradenych cestach. Neviem ci poznas, ale hydrometeorogicky ustav monitoruje kazdy den situaciu kliestov a dava vystrahy - tak sa mozes orientovat aj podla nich. V CR je to takto http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-poc... Ja sa pozriem, kedy su lenive, a vyrazam vtedy na opekacku. Ako samozrejme zaruka ziadna, ale aspon sa snazim vylepsit situaciu.

tslobik
17. máj 2020

@majusska202 Teraz je už na očkovanie neskoro asi. Očkuje sa ešte v zime. Ono je hlavne dôležité včas ho vybrať. Ja pozerám po návrate z prírody a ešte ráno na druhý deň.

lija22
17. máj 2020

kocky maju pravdu, ockuje sa v zime. my urcite pojdeme cela rodina. nenavidim tie klieste. je to hnusne a este aj nebezpecne, velmi

majusska202
autor
17. máj 2020

@tslobik my sme prisli hned som deti vyzliekla a mala ho musela mat čerstvo a hned išiel von.

tslobik
17. máj 2020

@majusska202 Nemusíš sa báť potom. Ja tiež zvažujem očkovanie, len mám už staršie dieťa o dosť. Na neho aj na mňa idú dosť. Hneď vyberieme. A tiež nás striekam repelentami a vyhýbame sa tým najhorším miestam. Ešte zvyknem dať dve tablety b-komplexu predtým než niekam ideme. Nenávidím tie potvory.

00ivi00
17. máj 2020

Najlepšia je prevencia a zodpovednosť. Na takú túru sa dobre obliecť, po príchode domov oblečenie zavesiť na slnko (ak svieti samozrejme 😁 na slnku kliešť neprežije), hneď sa celý komplet prezrieť a kliešťa hneď odstrániť, pretože to ochorenie trvá kým ho na vás prenesie a čím skôr ho vyberiete tým je menšie riziko nakazenia sa

jana_eyre_2
17. máj 2020

Ja mám tri deti, do prírody chodievame odjakživa a casto, obliekame sa primerane, používame repelenty a kliešťa som az dnes prvý krát vyťahovala dcére a sebe, našťastie boli malilicke(ja som samozrejme už asi 5x kliešťov mala za zivot) už dávno som ich chcela dať očkovať proti encefalitíde hlavne preto že v prírode sme často a máme aj psa, ale vždy som nejako buď pozabudla alebo bolo iné, dôležitejšie očkovanie.. po tejto sezóne určite dám očkovať všetky deti a aj my dospelí sa dame - mali by to byť 3vakciny, začína sa v zime..

Kým sa zaockujete, hlavne je sa vyhýbať vysokej tráve, mať dlhé oblečenie a na neho dávať repelent.. držím palce aby dcérka nič nemala, priznám sa, kliešte sú mi dosť nepríjemné 😬😬

lenuska9999
17. máj 2020

Podľa mňa treba zaočkovať a vyhnúť sa tým možným problémom. Samozrejme sa kliešte mozu objaviť aj potom, ale aspoň sa nemusíte báť, že by sa mohla mala nakaziť

fosilka
20. máj 2020

My ideme na ockovanie proti encefalitie pozajtra. Dcera ma 6 rokov a tiez ma aspon 1-2 za rok, ja tiez. Vacsinou ich nachytame doma na zahrade (BA). Ockovat som chcela uz minuly rok, no nestihla som v zime. Teraz tiez nie vzhladom na chorobu v zime a potom korona. Pytala som sa vsak doktorky a povedala mi, ze kludne mozme prist. Druhe preockovanie sa robi o 2 - 4 tyzdne a potom uz by mala byt chranena. Takze si nemyslim, ze je nevyhnutne v zime ockovat (aj ked sa odporuca kvoli vytvoreniu protilatok).