Zodpovednosť za nežiadúce následky po očkovaní

ruthmaria
19. nov 2014

Zdravim vsetkych,
kto nesie zodpovednost, ak sa vyskytne vazny neziaduci ucinok po ockovani.
Nie je to nahodou lekar, ktory dieta zaockoval? A ten isty lekar to ma na seba nahlasit uradom? To by vysvetlovalo ich ochotu...

keziah
19. nov 2014

@ruthmaria mam dojem, ze lekar by bol zodpovedny len vtedy, ak by sa preukazalo, ze vakcinu aplikoval nespravne a ucinky boli nasledkom tohto pochybenia. nie za to, ze po ockovani prislo k neziaducim ucinkom. ale mozem sa mylit, samozrejme.

rumkolka
19. nov 2014

@ruthmaria zodpovedny? Tu na slovensku? Klasika,nikto...ak by to chcel aj rodic dokazat ze jeho dieta ma nasledky prave po ockovani tak ho caka niekolkorocny boj a miziva sanca na uspech.Ale taky rodic s tazko chorym dietatom sa za prve nema cas sudit a za druhe nema na to ani financne prostriedky kedze mat chore dieta znamena ze stratis prijem a tvoje vydavky vyrastu do zavratnych vysin...toto je realita,zialo_O

leria
19. nov 2014

No je to riadne svinstvo, no štát nariadi povinne očkovania, no ak sa niečo stane zodpovednosť nepreberie....počula som o prípade, ked dieta dostalo tuším silnú cukrovku, nie som si istá....no proste bol po očkovaní vážny problém a celú starostlivosť a vsetko okolo toho musia hradiť rodičia, navyse jeden z nich musel odísť zo zamestnania....bolo dokázané, ze to malo súvis s očkovaním....štát by v takom prípade mal prevziať plnú zodpovednosť a hradiť všetky výdaje, pretože rodičia a to dieta majú uz tak po psychickej stránke toho dosť .....tak to v niektorých krajinách funguje....ale tu v bananistane sa uz niet čomu cudovat ☹

lalinko2010
19. nov 2014

@leria

Medzi najčastejšie príčiny vzniku cukrovky (diabetes mellitus) patria
•genetické faktory
•zvýšená produkcia niektorých hormónov zvyšujúcich hladinu glukózy v krvi
•niektoré lieky (kortikosteroidy)
•chronický zápal podžalúdkovej žľazy

Pri cukrovke 2. typu zohráva významnú rolu aj nesprávna životospráva a s ňou spojená obezita.

Typy choroby (klasifikácia)

Rozlišujú sa dve hlavné formy cukrovky:

Cukrovka 1. typu

Predtým sa označoval aj ako inzulín-dependentný alebo juvenilný typ cukrovky. Je geneticky podmieneným ochorením, ktoré sa zvyčajne vyskytuje u detí a mladých ľudí. Pri tomto type pankreas produkuje len veľmi malé množstvo inzulínu alebo neprodukuje žiaden. Pacienti ho musia dostávať injekčnou formou – často niekoľkokrát denne.

Cukrovka 2. typu

Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí nad 45 rokov a pri vysokom percente pacientov je spojený s obezitou. Príčinou tohto ochorenia je obyčajne stav, keď organizmus produkuje často dostatočné, ba dokonca aj zvýšené množstvo inzulínu. Inzulín je však nedostatočne účinný, lebo cieľové miesta v bunkách, na ktoré má účinkovať, reagujú na jeho pôsobenie len slabo alebo nereagujú vôbec (tzv. inzulínová rezistencia). Pacientom s cukrovkou 2. typu väčšinou stačí liečba diétou a tabletami, len pomerne malá časť z nich vyžaduje injekčné podávanie inzulínu.

Očkovanie?????

leria
19. nov 2014

@lalinko2010 vies co som si to overila a ano, silnú cukrovku a má teraz inzulínovu pumpu ☹

leria
19. nov 2014

@lalinko2010 a z očkovania

lalinko2010
19. nov 2014

@leria a z ktorého očkovania? hneď z prvého? alebo z ktorého?
vidíš tam niekde spomenuté očkovanie? očkovanie bolo spúšťací faktor, je to možné, ale keby dieťa nebolo očkované tak na čo by sa zvalila cukrovka?
ešteže sa podstupuje očkovanie!

bonaqa2013
19. nov 2014

Moja dcéra pred očkovaním krásne dieťa, priberala, rástla. po očkovaní - DMO. Prestala rásť, priberať.... Takže aj lekári povedali áno, može to byť z očkovania, len to nikto nedá na papier. potom by sme mohli pýtať od štátu odškodné - a keď že to na papieri nemáme, nemáme čo pýtať. Podľa čechov - Co je psáno, to je dáno....

nikimax
19. nov 2014

@keziah neziaduce ucinky su prave aj zo spravne aplikovanych vakcin, podla prib.letaku...
@ruthmaria samozrejme, ze nie su ochotni hlasit a davat svoju kozu na trh, prip.byt zodpovedny, nedajboze stihany....kedze to nema kto dokazovat, staci to hodit na hociaku inu pricinu, najlepsie na genetiku...teda na samotneho poskodeneho...

nikimax
19. nov 2014

@lalinko2010 ...hmm,keby to dieta nebolo ockovane, tak by sa nic nemuselo na nic, zvalovat,lebo by nemalo cukrovku....

leria
19. nov 2014

@lalinko2010 z tretieho očkovania......a vies co nemám chut to riesit, neviem to obhajovať, kedze sa to netýka priamo mňa....spomenula som to lebo sme sa minule o tom bavili s mojou sesternicou ked som zvažovala ci dat dieta ockovat...je to priamo jej suseda....a majú to aj potvrdené, ze je to z očkovania....ja len este raz k pointa tohto príspevku....za vsetko nesie zodpovednosť rodič, ci je to povinne ci nepovinne.... treba myslieť na to ze vždy budete ťahať za kratší koniec....nas systém si vo väčšine prípadov obháji vo svoj prospech....

lalinko2010
19. nov 2014

@nikimax
@leria
všetko zlé čo sa stane je z očkovania! mne to tak pripadá, nepoznáme svoj genetický základ, nevieme čo sa v ňom skrýva, toto by trebalo riešiť.
ja poznám jednu, jej syn dokonale úžasný, do troch rokov, v jeho období bolo očkovanie a zrazu bum, chlapec nerozpráva, nechodí-chodí ale zle chodí, obehali všetko, vyšetrenie, nakoniec vyšlo najavo na genetike že geneticky podmienené ale s očkovaním nemá súvis.
dieťa predčasne narodené...
nedávajme súvis očkovanie - choroba dokopy, treba hľadať aj v genetike!

leria
19. nov 2014

@lalinko2010 prosím ta čítaj co píšem.....oni to majú POTVRDENÉ....na druhej strane,máš pravdu, nemôžeme vsetko hodiť na očkovanie.....ale vsetko je dilema, moze súvisieť a nemusí.....v niektorých pri pádoch je tažké nájsť pravdu.....no myslí, žeby bolo korektne ked stat niečo nariadi a potvrdí sa, ze ochorenie vzniklo na základe očkovania, nech nesie spoluúčasť a hlavne náklady s tym spojené.....

nikimax
19. nov 2014

@lalinko2010 na zaklade tejto - jednej- tu toto tvrdis? poznas vsetkych? ak nie tak sa pre zaciatok drzme prib. Letakov atoho, co deklaruje aspon vyrobca vakciny,dobre? 🙂

lalinko2010
19. nov 2014

@leria ok, nejdem viac písať, petože každý má svoje argumenty! pre a proti....

lalinko2010
19. nov 2014

@nikimax neočkujme! a hotovo!
štát rozhodol že treba očkovať, každý má právo na vyjadrenie, každý je svojprávny! a rozhodnúť sa - neočkujem a hotovo!
a nepíšte mi tu o príbalových letákoch a podobne, tieto by každý čítal, ale keď deti pcháme antibiotikami, sirupmi, tabletkami, tak nikto nečíta, na čo....šak lekár vie čo predpísal...
nereagovať na mňa!
očkujeme-neočkujeme, slobodné rozhodnutie každého rodiča, nejde sa za to do väzenie!

kiki68
19. nov 2014

@lalinko2010 Tu ide o to,ze ked sa nieco stane,kto za to nesie zodpovednost....predsa rodic nie je vystudovany lekar,cize aj ked ma velku zodpovednost,tak lekar by mal mat este vacsiu, lebo to studoval a plne sa musi rozumiet tomu,co je v pribalovych letakoch napisane, pripadne si ma prestudovat klinicke studie,kde sa rokmi muselo preukazat,co dany liek,ci vakcina sposobuje a nesposobuje. Nemozem chciet po mamicke,co dokoncila ucnovku aby mi sekala latincinu a vedela co je napriklad ventolateralny strabizmus. Do letakov nebudu pisat ludove nazvy diagnoz. Cize slobodne rozhodnutie ano,ale ked sa rodic rozhodne ockovat, objavia sa komplikacie, tak kto bude niest zodpovednost a naslednu kompenzaciu? podla mojho nazoru to je z casti lekar,ale z velkej casti by to mala byt spolocnost,co tu vakcinu, ci liek uviedla na trh a nechala si pre nu zhotovit vyskum a klinicke studie. Cize ak sa vyskyte po urcitom type vakciny ci lieku nejaky zavazny vedlajsi ucinok,ci trvaly nasledok,hoci len v dvoch pripadoch,tak oni nieco na vyskume zanedbali. To sa neda len tak nieco hodit na trh a potom niekto neponesie zodpovednost.

lalinko2010
19. nov 2014

@kiki68 čítala si čo som písala? asi nie, tak čítaj pozorne!

petrusska6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikimax
19. nov 2014

@lalinko2010 je len tvoja voľba, čím svoje deti pcháš a čo si ochotná vytolerovať....načo sa tu žlčovo vylievaš, a potom zdrháš z diskusie?Témou bolo poukázať na to, že je to fakt, ked za než. účinky nezodpovedá nikto, len ten, čo ich nafasuje a potom si to odtrpí sám, alebo jeho dieťa! tak, ako píše
@leria 😉

lalinko2010
19. nov 2014

@nikimax každý diskutuje len tá čo založila tému, to má na háku, opäť provokácia, pretože očkovanie je provokačná téma!
človek aby sa bál povedať svoj názor, pretože prídu dokonalé matky ktoré majú naštudované príbalové letáky všetkých liečiv, vakcín a podobne a trieskajú a trieskajú!
keď ste všetky také múdre mali ste byť lekárky a urobiť prevrat a nie robiť prevrat na MK!
múdre ste na MK ale keď prídete k lekárovi tak držíte hubu.
DOVIDENIA!

leria
19. nov 2014

@lalinko2010 prepáč ja som sa vobec nevyjadrovala k tomu ci ockovat alebo nie.....ale k tej zodpovednosti, teda tak som pochopila ja autorku tohto príspevku.....

nikimax
19. nov 2014

@lalinko2010 ty jediná tu hádžeš výkričníky ,prepáč.... 😀 😀 Nikto tu nerobí prevrat, si nejako uletela.... 🙂 Zase nahadzuješ do jedného kontajnera všetky mamičky, čo chodia k lekárovi....Ja mám výborný a korektný vzťah so svojou pediatričkou, napríklad a verím, že aj mnoho dalších mamín tu na MK....ukľudni sa, bude dobre... 🙂 🙂 😉

arwen88
19. nov 2014

v USA existuje ištitúcia, ktorá odškodňuje rodiny s deťmi, ktoré utrpeli ujmou po očkovaní...podľa stupňa poškodenia sa určuje výška odškodného...myslím, že také niečo na SVK v blízkej dobe nehrozí...

sam2
19. nov 2014

Provokocna tema...len sa tu babulky nepozabijajte 😀

alicka850
19. nov 2014

Zase neriesitelna otazka. Ockovanie je zo zakona povinne a lekar musi nahlasit ak rodic dieta ockovat neda. Isto to nie je pre pediatra prijemne,lebo to vedie k naruseniu dovery medzi lekarom a pacientom,rresp. rodicmi pacienta. Kazda ockovania latka ma zoznam kontraindikacii,kedy sa nesmie podavat. Ked ju lekar poda aj napriek tomu a nieco sa stane, je zodpovedny. Nemusi sa sam nahlasit, podnet na presetrenie moze dat pacient na urad pre dohlad nad zdr. starostlivostou. Ak sa vyskytnu nez. ucinky typu autizmus,ckrovka,neutisitelny plac a podobne nezmysly,lekar za to nemoze byt zodpovedny,lebo to su iba vymysly nejakeho mudrakaz hornej dolnej,ktory si chcel aniockovacou kampanou ukradnut svojich 5 minut slavy. Okrem toho,kazdy rodic sa moze slobodne zhodnut,ci si zaockovat dieta da. Vobec sa mi nepaci dnesny trend,ze za vsetko na svete,co sa pacientovi stane,ma byt zodpovedny lekar.

leria
19. nov 2014

@lalinko2010 no vyprovokovala si tak akurát samú seba 😀

lalinko2010
19. nov 2014

@nikimax
@leria a ako ste sa obe chytili, krása!!!!! 😀

zutera
19. nov 2014

@bonaqa2013 přesně jako u nás. Po druhem očku DMO ☹

ruthmaria
autor
19. nov 2014

ano, pytam sa na zodpovednost, to ci ockovat alebo nie nechajme teraz bokom

som paranoik, alebo lekar hlasenim neziaducich ucinkov by zbytocne riskoval obvinenie napr ze aplikoval vakcinu nespravne?