Zodpovednosť za odporúčania v zdravotnej oblasti

adsumus
9. máj 2013

Austálsky parlament práve prerokúva zákon, ktorí bude vyžadovať, aby alternatívni liečitelia ale aj antivakcinisti niesli zodpovednosť za rady, ktoré poskytujú občanom v otázkach zdravia. V praxi sú totiž chránení takouto formulkou, ktorú uvádzajú pri všetkých informáciách, ktoré poskytujú:

"© 2010-2013 Občania za slobodnú voľbu v očkovaní | Tento článok môžete voľne použiť na nekomerčné účely, ak uvediete zdroj.
Obsah článku je názorom autora a je určený výlučne na informovanie verejnosti.
Nesmie sa chápať ako lekárske odporúčanie. Autori nepreberajú zodpovednosť za prípadné škody."

Viac tu: http://www.slobodavockovani.sk/

Znamená to, že občania, ktorých zdravie bolo vďaka ich radám poškodené sa nemajú na koho obrátiť. Vieme, že na Slovensku existuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou( http://ekonomika.sme.sk/c/5925157/na-lekarov-a-...), kde sa môžu občania obrátiť ak nie sú spokojní s lekárskou starostlivosťou. Nemali by rovnakú zodpovednosť niesť aj antivakcinisti, homeopati, chiropraktici a ďalší alternetívní liečitelia?

adsumus
autor
15. jún 2016

@tin007 ale riedením vodou nanočastice nevyrobíš, na to su ovela zložitejšie postupy.

tin007
15. jún 2016

@adsumus Vyroba homeopatik nie je len o riedeni vodou, najskor musi byt pritomna latka, z ktorej sa tie nanocastice do vody uvolnia a potom nastava to riedenie, trasenie atd.

adsumus
autor
15. jún 2016

@tin007 nanočastice sa vyrábaju chemickými reakciami, nie riedením vo vode.

tin007
15. jún 2016

@adsumus doinformuj sa, ako si sama napisala. Ja som nikde nepisala o vyrobe nanocastic v homeopatii. Myslim vsak, ze takato debata je mimo temy.

adsumus
autor
15. jún 2016

@tin007 to je, ale tebe to očividne nevadí, hlavne že spropaguješ homeo a časopis dieťa.

tin007
15. jún 2016

@adsumus K homeopatii si sa ty vyjadrovala skor ako ja. Ja som dala cast rozhovoru vratane zdroja, ako sa na tuto alternativu medicine pozera a ako ju vysvetluje, jej podstatu, enviromentalny chemik, tot vsjo. Nehladaj za tym nic ine.

adsumus
autor
15. jún 2016

@tin007 myslím, že kým nebudu jasné dokazy o tom, že homeopatia nie je šarlatánstvo a to sa čudujem, že za tých neviemkolko sto rokov sa stále nepodarilo, je zbytočne presviedčať ludí, ktorí sa rozhoduju na základe dokazov a faktov, a aj vlastných skusenosti negatívnych, že je to užitočné a k niečomu, možno ten posed u homeopata ako psychologická podpora. dnes sme sa dozvedeli, že nanočastice vznikaju trasením a riedením vodou, hm, všelijaké nápady maju ludia, akurát, že bez dokazov, ale mnohým to postačí, aj ked by mali zomrieť následkom ako tá rodička, ked zistila, že robí hluposť, bolo neskoro.

tin007
15. jún 2016

@adsumus Opakovane sa mi potvrdzuje to, ze s tebou nema vyznam debatovat, rada prekrucas, domyslas si a pod. A ked nemas fakty, tak vytiahnes emotivne ladene clanky, ci svoje tvrdenia.
Na tuto temu som s tebou skoncila.

adsumus
autor
15. jún 2016

@tin007 to nie je emotívne ladený článok, to je reálna zbytočná smrť kvoli homeopatii. ale to ty neuznáš, budeš tu vypisovať bludy o nanočasticiach v homeopatikách.

adsumus
autor
15. jún 2016
sirinka
4. okt 2016

Předseda České lékařské společnosti ale tvrdí, že výsledky nelze brát vážně, protože je ovlivnil placebo efekt, homeopatika tedy pomohla jen proto, že tomu pacienti věřili.

to je uzasne zistenie, o kolko menej lieciv by sme potrebovali skonzumovat, keby sme trochu viac verili a doverovali svojmu vlastnemu telua schopnosti uzdravovat sa... alebo ze by to cele bolo predsa len inac a studia potvrdila skutocne ucinky hoemopatie?
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1920869...

tin007
5. okt 2016

@sirinka Predseda CLK by si mal mozno pozriet Strategiu WHO na roky 2014-2023 v oblasti tradicnej mediciny (kam patri aj homeopatia) http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/92455/...

tin007
5. okt 2016

@sirinka Ak by placebo dokazalo 80% zlepsenie, tak nech maju homeopatika kludne nalepku "Placebo s 80%-nou ucinnostou" ;)

sirinka
5. okt 2016

@tin007 aj ja to hovorim, podla mna su to uzasne vysledky tak ci onak... 😉

lavinis
5. okt 2016

@adsumus ono sú skôr jasné dôkazy a štúdie, že homeopatia šarlatánstvo je. A argument "ale mne to pomohlo" sa dá veľmi ľahko vysvetliť a vyvrátiť. ALe keď chcú ľudia platiť za "cukrovú vodu",nech si platia.

@sirinka nie, žiadna vedecká (zdôrazňujem slovo vedecká) štúdia účinky homeopatie nepotvrdila ale nájdešich xy v skutočných renomovaných štúdiách, ktoré jej účinok nepotvrdili.. Možno by bolo dobré sa naučiť rozdiel medzi vedou a pseudovedou. Lebo urobiť si štúdiu na zakázku, to nie je problém. Stavím sa, že ani netušíš, čo je taký test dvojitého zaslepenia a prečo má vo vede význam a musí sa pri štúdiách robiť.
http://invivomagazin.sk/od-homeopatie-po-nlp-kd...

sirinka
5. okt 2016

@lavinis vypichla by som tuto cast tvojho prispevku
"Lebo urobiť si štúdiu na zakázku, to nie je problém. "
tym je povedane asi vsetko

memento1331
6. okt 2016

@fidka79 Je to síce staré už 3 roky, ale napíšem. Vakcíny testujú na deťoch v detských domovoch a kojeneckých ústavoch. Dokonca som to čítala na stránke vakcíny.net niekde v texte o očkovaní a testovaní určitej vakcíny. (žiaľ nepamätám si úplne presne, ktorý článok konkrétne to je)