Zodpovednosť za odporúčania v zdravotnej oblasti

adsumus
9. máj 2013

Austálsky parlament práve prerokúva zákon, ktorí bude vyžadovať, aby alternatívni liečitelia ale aj antivakcinisti niesli zodpovednosť za rady, ktoré poskytujú občanom v otázkach zdravia. V praxi sú totiž chránení takouto formulkou, ktorú uvádzajú pri všetkých informáciách, ktoré poskytujú:

"© 2010-2013 Občania za slobodnú voľbu v očkovaní | Tento článok môžete voľne použiť na nekomerčné účely, ak uvediete zdroj.
Obsah článku je názorom autora a je určený výlučne na informovanie verejnosti.
Nesmie sa chápať ako lekárske odporúčanie. Autori nepreberajú zodpovednosť za prípadné škody."

Viac tu: http://www.slobodavockovani.sk/

Znamená to, že občania, ktorých zdravie bolo vďaka ich radám poškodené sa nemajú na koho obrátiť. Vieme, že na Slovensku existuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou( http://ekonomika.sme.sk/c/5925157/na-lekarov-a-...), kde sa môžu občania obrátiť ak nie sú spokojní s lekárskou starostlivosťou. Nemali by rovnakú zodpovednosť niesť aj antivakcinisti, homeopati, chiropraktici a ďalší alternetívní liečitelia?

janano
9. máj 2013

@adsumus nuz stale lepsie ako ty tie svoje studie so slovnikom

adsumus
autor
9. máj 2013

@ewca No, a ešte mi povedz ako má kto vedieť, či niekto dostane alebo nedostane cukrovku. Tam už veľa krát porovnávali očkované a neočkované deti a rovnaký počet ochorení ako je autizmus, cukrovka, alergie.

adsumus
autor
9. máj 2013

@janano A ty si kde nabrala, že so slovníkom?

cecil36
9. máj 2013

@adsumus nehranici tvoj napad nahodou s cenzurov? A sloboda prejavu akychkolvek aktivistov od zelenych a po antivakcinacnych je zakotvena v Ustave SR- ako pravo na slobodu prejavu 😉 Takze ak by si chcela takto ludi postihovat v prvom rade zmen Ustavu. Po druhe- Clovek ma pravo na informacie- takze aj take, ktore sa tebe nepcia npr. od liecitelov, aktivistov.... Upss niekto to tusim nedodrziava. Zeby lekari? A po tretie- Mame bezplatnu liecbu? Spytaj sa onkologicko chorych, chronicky chorych..... ci maju liecbu zadara

adsumus
autor
9. máj 2013

@cecil36 Aký môj nápad? To chcú mať Austrálčania v zákone, že majú AV niesť zodpovednosť, za svoje "odborné" rady.

srdiecko9
9. máj 2013

ale na tom nie je nic zle, ze by mali niest zodpovednost za svoje odporucania ohladom zdravia aj ti, co sa radia k alternativnej medicine. Ved to by bolo len v prospech nas vsetkych. Na jednej strane si niekto nevie vynachvalit alternativnu liecbu a pripisuje jej vaznost ako medicine, tak preco jej ten post nedat so vsetkymi vyhodami aj nevyhodami. Akurat som na fb videla zenu, co ma rakovinu a pyta na svolj ucet peniazky, ze sa chce ist dat liecit do mexika alternativne nejakymi drahymi vytazkami niecoho a stoji to 15 tis.eur..takze tu nie je rec o tom, ze 2% dani, tito ludia co sa tymto zaoberaju su z rovnakeho sudka ako ti, co robia biznis vo farmafirmach. Obe strany tazia z choroby, ale tak to proste je a bude. Osobne si myslim, ze predstavitelia alternativnej mediciny su este horsi, pretoze napchat rakovinove telo vitaminmi miesto agresivnej liecbe chemo ci ozarovanim (aj ked to je hrozne taka agresivna liecba ale bohuzial zatial je veda tam kde je) si neuvedomuju, ze aj ked to telo na chvilu posilni, je to len prechodne..zakonite je tymi vitaminmi a vytazkami zivena aj rakovinova bunka..ockovanie je tu len pre hadku, to uz nerozoberam radsej 😀

ewca
9. máj 2013

@adsumus a trosku z ineho sudka... a co ludia ktori sirili poplasnu spravu o konci sveta 21.12. a kopec ludi kvoli tomu spachalo samovrazdu, alebo podlahli depresiam, alebo mali ine zdravotne problemy.... tych netreba sudit?

janano
9. máj 2013

@adsumus a preco pleties Australiu so Slovenskom. V tom pripade treba pliest Slovensko so vsetkymi krajinami, kde je vakcinacia dobrovolna.

silvikaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adsumus
autor
9. máj 2013

@ewca Pekné prirovnanie, naozaj pekné a dokonca aj trefné, také "Nejasná a jasná správa o konci sveta".

ewca
9. máj 2013

@srdiecko9 k takymkto kontroverznym metodam sa uchylia ludia, ktorym uz klasicka medicina nepomohla alebo nepomoze...chytaju sa kazdej slamky, a moze to byt sarlatanstvo, ale ako som u pisala,vela ludom alternativna medicina pomohla...a postihovani maju byt jednotlivci, nie kolektiv

janano
9. máj 2013

@adsumus a este si zabudla uvist jednu podstatnu vec ... v Australii je ockovanie DOBROVOLNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

monika15
9. máj 2013

@janano hmmm aj doma 🙂 zaplat pokutu a nemsuis ;);););)

ewca
9. máj 2013

@adsumus ja viem, ze to nebolo o ockovani...ale ty tvrdis, ze by mali byt trestani antivakcinisti a liecitelia, ked nepomuozu alebo uskodia niekomu, , na internete je kopec vselijakych bludov popisanych, ludia skratka sami musia uznat za vhodne, co je pravda a co nie

adsumus
autor
9. máj 2013

@janano Neviem ako by som ti to, ono dobrovolne, nie vždy znamená dobrovoľne, napr. také AV detičky v Austrálií si platia škôlky dobrovoľne. Neviem, či aj takú dobrovoľnosť by uvítali neočkujúci na Slovensku alebo by teda radšej zaočkovali, ved čo ak predsa, teraz len, všetky tie epidémie, ved sa už očkuje tak dlho, aj mna očkovali a tu som.

cecil36
9. máj 2013

@adsumus no evidentne z tvojich prispevkov je citit, ze sa ti to paci 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cecil36
9. máj 2013

@adsumus aj moju mamu ockovali a uz tu nie je 😒 Od ockovania na TBC (ako babätko) mala na ruke taku navreninu, ze jej nezmizla za 50 rokov az ked ochorela na rakovinu a dostavala chemoterapiu navrenina na ruke zacala miznut. Coze to asi tak bolo?

janano
9. máj 2013

@adsumus a zasa sme pri tom tvojom "aj mna ockovali a tu som" Co k tomu dodat?

adsumus
autor
9. máj 2013

@janano To bola parodia na vašu argumentáciu.

ewca
9. máj 2013

@adsumus aj tie deti s autizmom tu este asi su... o cukrovke tazko povedat...ale co maju zo zivota...ja som bola zaockovana proti mumpsu a mala som ho, moj brat dokonca dvakrat......j deti ktore kvoli mmr-ku ochrnuli su asi este tu

adsumus
autor
9. máj 2013

@ewca Rovnakí počet ochorení medzi očkovanými a neočkovanými.

zuzkat1
9. máj 2013

@czechzuzanaba tak to myslim ze sa liekom snazim vyhybat lebo maju minimalne tolko neziaducich ucinkov ako vakcina...

jaruska8
9. máj 2013

@cecil36 Fu, lymfatická uzlina?? 😒

petah82
9. máj 2013

@adsumus to o tej australii nie je pravda. Podpises vyhlasenie u doktora, ze ta poucil, ze nesuhlasis, mas svoje dovody. Tento papier donesies na urad, co prispieva na skolky a podla vysky tvojho platu ti dane skolky scasti platia. Ideme tam zit, mam zistene... Slovaci by uvitali takyto papier. Maju ho aj amici, rozne vynimky a vyhrady svedomia v roznych statoch. @janano 🙂

mano5
9. máj 2013

@adsumus To vobec nie je pravda. Tu su priebezne vysledky prave prebiehajucej studie (zacala v roku 2011) v Nemecku, Rakusku a Svajciarsku. K dispozicii je aj anglicka verzia z USA, GB a Australie. Staci si pozriet posledny graf o kolko percent a na ake choroby su nachylnejsi OCKAVANI - HLAVNE DETI.
http://www.impfschaden.info/impfungen-allgemein...

adsumus
autor
9. máj 2013

@mano5 to je len internetový dotazník, kde píše kto, čo chce.
@petah82 Cítala som si to v podobnej diskusii Austrálskych mamičiek.

nithy
9. máj 2013

ja zijem v Australii a neviem o tom, ze by sa o tom tu rokovalo alebo zeby verejnost nejako burlivo na tuto temu diskutovala ;) , Australia momentalne riesi uplne ine problemy 😀

adsumus
autor
9. máj 2013

@nithy https://www.facebook.com/stopavn

Tak sa pozri natoto, zdá sa že zákon prijali.

adsumus
autor
9. máj 2013