Ako prestat kojiť ročné dieťa?

vladka82
7. jún 2015

baby prosim vas pomozte mi ako prestat kojit mojho drobca.Ved on je uplny zavislak a skusila som mu nedat mliecko a ten plac bol neznesitelny.Nakoniec som to nevydrzala a prsnik mu dala.Podudkal si a pokojne zaspal.Keby papa tak to neriesim ale on si iba podudka a spi dalej.A to aj 10 krat za noc,Budem vdacna za kazdu radu

culia1
7. jún 2015

Odstahuj sa na 10 noci do vedlajsej izby, nech je s nim manzel. Odskusane na oboch detoch, jdi y ucinny sposob

vedorka
7. jún 2015

neodstavuj, nedavaj iba v noci a cez den ano 🙂

poly2406
7. jún 2015

Hmmmm aj ja mámm otázku: Ako prestať kojiť 3 ročné dieťa :D :D :D
.... Ešte nie taký závislák bude. Môj si pýta aj cez deň, pred spaním, v noci....
Ale snáď ho to už skoro omrzí. Ja som zrejme mäkká, tiež nemôžem ten plač počúvať. A v pohode vydrží tri - štyri dni a noci bez ( keď som na služobke). Potom si to vynahradí :D

vladka82
autor
7. jún 2015

@poly2406 ved to.Ja som nemala srdce na to ho nechat vyplakat,ked som ho chcela naucit zasoavat sameho.A toto je to iste.Ked vidim ako place a pozera sa na mna tymi ockami tak vzdy zmaknem 🙂

vercicha
7. jún 2015

@poly2406 hehe tak to poznam moj bude mat 25.7. 4 roky a cica stale. Uz som mu to zredukovala len na rano lebo ten by doteraz cical aj 3x v noci a aj 10x denne. Ked som doma chce cicat ak nie nevadi vratim sa a napoji sa zase. Ci po tyzdni alebo dvoch 😀

sardinka333
7. jún 2015

Každá rada je zbytočná ak ,,nemáš to srdce,,. dieťatku služiš len ako ,,dudlík,,. Musíš sa rozhodnuť, bud ti to vadí to takej miery, že si ochotná aj preto niečo urobiť, alebo kdesi v kutiku ešte ani sama nechceš to ukončiť.
Ak ti to ešte tak nevadí tak to nesil....ak to chceš naozaj stopnuť, tak nech uspava napr. manžel. Vieš, deti budu plakať za všetko čo je pre ne príjemne a zrazu im to berieme...a je jedno kolko maju rokov, teraz plače za prso, potom bude plakať za hračku, za cukriky v obchode, proste dovod sa vzdy najde.

saska.t
7. jún 2015

@vladka82 rocne dieta je este velmi male na odstavenie. Nikto ti nekaze kojit do 3 rokov,ale jeden rok je naozaj velmi skoro 😉

maary11
7. jún 2015

@vladka82
Ja som sla podla knihy Kazde dieta sa vie naucit spat, lebo dcera robila to iste, mala vtedy 8 mesiacov a v noci sa vkuse budila. Prvy den si babo vezmes k sebe do postele, ale nedas mu mlieko, mojkas ho, hladkas, nosis na rukach, ale proste nedas mu napit, ponuknes dudel (ak maly dudle), pripadne vodu/caj. Dcera normalne zaspala po kazdom zobudeni bez kojenia. Dalsi den ho uz nevyberas z postielky, ale skusas ho utisit tak, aby zaspal tam. Ak je to velmi zle prvu noc, tak aj tu dalsie si ho beries k sebe, ale bez mlieka samozrejme.
Dcerka to pochopila za tri dni, ze nedostane mlieko, az rano. Dala som jej najskor o piatej. Chce to samozrejme vydrz, ale rocne dieta uz nema dovod pit v noci mlieko! Nie je hladne, ani nic podobne.
Samozrejme, ked jej sli zuby a plakala, tak som jej dala, alebo ked bola chora, ale potom zase spat k rezimu.
Nedam dopustit nad prespatu noc, alebo s 2-3 zobudeniami a uspanim malej do dvoch minut.
Hlavne si hovor, ze to robis pre neho, pretoze ked ty budes vyspata a oddychnuta, tvoj syn bude mat stastnua spokojnu maminu,a o to predsa ide! Drzm prsty!

ninda25
7. jún 2015

@vercicha si robis srandu,ze?ak,nie 4rocne dieta eště kojit?fuuuuu,silná káva na vecer

miskoskulko
7. jún 2015

@ninda25 co je prosim Ta na tom zvláštne? Uprimne ma zaujima, preco si takto zareagovala. Dakujem.

ninda25
7. jún 2015

@miskoskulko nestotoznujem sa s dlhodobym kojením....maximalna hranica je u mna 2-3roky...prepac,ale přídě Ti normálně,také dieta eště kojit?ak,ano na co je to dobře??????mne osobně to přídě velmi zvlastne

sardinka333
7. jún 2015

@ninda25 4 ročné dieťa sa už v pravom zmysle slova nedojčí...pride si len cucnuť, požužlať a na prsníku si rieši svoje radosti, starosti, smutky, proste čo ťa napadne.... 🙂 je to závislosť ako každá iná. Ale proti gustu ....

martinka13
7. jún 2015

Veru aj mne to príde veľmi zvláštne. Veď už chodí do škôlky. Podľa mňa keď dieťa už papa normálnu stravu komplet tak cicik je len psychická záležitosť.

zuzanaf
7. jún 2015

Ja som odstavila v 2 rokoch a to tak, že som si bradavky prelepila leukoplastom(neboj, nebolelo to 🙂 ) Ale ročné neviem, či to pochopí... A to som mala neskutočnú závisláčku-vkuse som kojila-cez deň i v noci, Keď som prelepila, povedala som jej, že mamka už nemá cicu a ona občas i cez deň skontrolovala, či tam už nie je cica a nebola 😉 ...

ninda25
7. jún 2015

@sardinka333 jasně,každého věc....len akosik nedokazem porozumiet....ona pisala,ze estě cica,cize pije🙂 🙂 nech koji co najdlhsie,alebo nech sa na prsicku aspoň ukludni,ked mu už nebude chutit mliecko🙂 🙂

miskoskulko
7. jún 2015

@ninda25 mne to nepride zvlastne a to som ja osobne ani nebola dojcena... neprekvapuje ma, ze aj stvorrocne dieta moze byt este dojcene... dokonca svokor mi hovoril, ze bol v takom veku dojceny, cakal na mamu pri studni, kym sa vrati z role a spomina na to, ako na krasne obdobie... ze to nevie ani opisat... no a na co je to dobre? ja som za prirodzenost a nerobit veci na silu... nesudim nikoho a ani neodsudzujem, proste len respektujem rozne pohlady... kazda ma svoj rozum, svoje pocity, svoju intuiciu a je na kazdom z nas, ako nalozi so svojim zivotom a do akej miery ovplyvni zivot svojho dietatka

ninda25
7. jún 2015

@miskoskulko vyjádřila som svoj názor a respektujem názor inych.Kazdy žijeme svoj život,a len a len my sa rozhodujeme co a ako budeme robit.....

sardinka333
7. jún 2015

@miskoskulko 4 ročné dieťa nie je dojčené, kedže predpokladám že tvoje dieťatko sa vie inak samostatne najesť ked je bez teba pripadne v kolektíve deti. Dojčenie ako ,,potreba,, jedla je teda absolutne bezpredmetná. Kludne ,,dojči,, aj na zapise do 1. ročníka...ak to tebe vyhovuje. 🙂

vladka82
autor
7. jún 2015

@zuzanaf skusim prelepit aj ja,hadam pochopi.Kedze rozumie co znamena neniiiiiiii 🙂

zuzanaf
7. jún 2015

@vladka82 Držím palce, skús 😉

zuzanaf
7. jún 2015

@vladka82 A daj vedieť, či pomohlo.

vercicha
8. jún 2015

Aka debata sa rozprudila 🙂 skuste si nastudovat dlhodobe dojcenie a prirodzene odstavenie a jeho vyhody pre dieta. Jasne ze to nie je o strave ale kedze mam teraz aj malu 8 mesacnu tak mlieka mam a aj drobec pije. Dojcenie aj v takomto veku je o vztahu a psychickych potrebach. Mne je zase tazko pochopit ako chce niekto nasilu odstavit dieta aby sa vyspal lebo sa casto budi a pod. Je to obdobie a prejde. Chce pit vela? Nech pije. Chce sa prisat a upokojit? Podudkat? Nech ti urobi ak mu to pomoze. Jasne ze su hranice a nebudem dojcit 3rocne dieta niekde na ulici uz je natolko rozumne aby urcite veci chapalo. Deti si tymto aj sami dokazu vyriesit kopec problemov. A ako matka som tu aby som mu bola blizko a vsetko ostatne pocka. Nikto sa do 10 rokov nedojci. Dieta dokaze stratit saci reflex ked sa naplnia jeho potreby aj z jedneho dna na druhy 🙂 a zazila som aj druhu stranku kedze mam 3 deti. S prvym som prisla z porodnice s Nutrilonom...takze V-Y-D-R-Z-A-T 🙂

miskoskulko
8. jún 2015

sardinka333 dojcenie nie je len o jedle 🙂 niektore deti sa odstavia skor (tym myslim prirodzene, nie nasilne) , lebo maju naplnenu svoju potrebu,niektore neskor. Nevidim nic zle na tom, ak sa male dieta dojci aj ked ma napr. styri roky a ked sa nevie v hlave s niecim vysporiadat a potrebuje este stale dojcenie.
Si zober, ak by nase matky neboli nutene ist cim skor do prace, netlacili by im stale do hlav sunar, nepodcenovali to. co nam je prirodzene dane, tak by. bola cela spolocnost nastavena uplne inak.
Pekny den zelam 🙂

miskoskulko
8. jún 2015

@sardinka333 vid. vyssie

sardinka333
8. jún 2015

@vercicha ako si sama napísala - dieťa si tým rieši ,,kopec,, svojich problémov, neučí sa iné efektívne sposoby riešenia svojcih nálad, frustrácií, strachov ale i radosti, stáva sa nezdravo naviazane, priputane na matku a za každý ,,prd,, uteká na ,,cecek,, ktorý rieši ,,každý,, jeho problém. V 8 mesiacoch je to samozrejme iné, tam to viem pochopiť.
Mne vobec nie je ťažko pochopiť prečo chce niekto ,,nasilu,, odstaviť dieťa od kojenia 10x v noci....uplne ho chápem a urobila by som to tiež. Každá matka má iné ,,limity,, kolko toho zvládne a kde su jej hranice fyzické aj psychické. Možno ,,ostatné,, počká ale ja mám tiež aj ,,pozostalé,, deti, ktorým sa treba venovať, potrebuju ma rovnako, tiež chcu mamu aj pre seba, chcu sa najesť, ist von, mať čisté oblečenie.....takže musím naplnať aj ich potreby a to by som dlhodobo nevyspatá naozaj nezvládala. Pre mna je fungujuca rodina ako celok doležitejšia ako celé dojčenie za každu cenu - samozrejme ak to ide bez problémov, matka nie je nervozna na ,,pozostalu rodinu,, tak nech sa dojčí.

@miskoskulko ja ti neviem...ked sa moje deti nevedia s niečím vysporiadať resp. nevedeli, prišli s nejakou ,,boliestkou,, tak sme sa o tom rozprávali, povzbudzovali,upokojili v náručí, pohladili, hladali riešenia napr. prečo sa bojí, čo cíti, čo si myslí...tieto sociálne zručnosti - ako spracovať a ovládať svoje stavy a nálady dieťa zužitkuje v kolektíve iste viac ako ,,utekanie k cecku,, pomaly do mladšieho školského veku. Niektoré deti vyslovene šmatraju mame pod tričko, vyhrnaju a revu kym nedostanu prsnik...aj 3 ročné, nalepené ,,furt,, na matke.
Potreby detí su doležité, nikto netvrdí, že sa maju ignorovať a aj niečo ,,nevydržať,, nejaké mamino nepohodlie. Na druhej strane dnešná pedocentrická spoločnosť kde dieťa je stredobodom vesmíru mnohé ratolesti učí (resp. matky ich učia, otcovia su často v uzadí) že naplnanie potrieb tu a teraz je normálne a mám na to ,,právo,, lebo teraz ,,chcem,,. To platí 100% v novorodeneckom veku a batolacom...v predškolskom a mladšom školskom veku už dieťa potrebuje pochopiť, že neexistuje v spoločnosti samo so ,,svojimi,, potrebami a musí sa naučiť trpezlivosti - čakať, fungovať s rovesníkmi - socializovať sa, spolupracovať, posluchnuť alebo aj prekonať nejaké ,,nepohodlie,, bez toho aby sa ,,psychicky,, rutilo a robilo scény v troch dejstvách. Tieto zručnosti však neprídu sami od seba ako si mnohé mamičky myslia, že ,,ved to príde,,. Príde to ak sa to bude v dieťati pestovat a rozvíjať...samé od seba to nikomu z neba nespadne a ani si to dojčením do aleluje ,,nevysosne,,...kiež by to tak bolo. 🙂

miskoskulko
8. jún 2015

@sardinka333 nikto nehovori o odstrceni otca, aj otec dokaze upokojit a socialne zrucnosti a pomenovanie pocitov sa robi aj popri dojceni... vsetko je o nastaveni a do toho sa prida okolie, potom sa podcenujeme a nechame sa dotlacit do roznych situacii... vsetko musi byt tip, top a pod.
autorke prispevku mozem za seba napisat, ze som si tiez niekedy myslela, ze to uz nedam a zmenilo sa to az ma to samu prekvapilo,ze sme spali 🙂

sardinka333
8. jún 2015

@miskoskulko ja s tebu suhlasím, v principe...ak to vyhovuje - predovšetkým matke tak nech sa dojčí. Prečo matke? Lebo matka je ta ktorá komplexne dava podnety dieťaťu, nastavuje naladu, atmosferu v rodine a na jej pleciach je ta najväčšia ťarcha domacnosti a starostlivosti. (muž pracuje atd.)
Ak matka aj popri dojčení pomenuva pocity a učí dieťa efektívne zvládať situácie tak je to super, ale dovolím si tvrdiť, že to robí málo matiek. Väčšina proste strčí prso a má klud...nemusí už nič riešiť. Samozrejme netvrdím, že sa matky so svojimi deťmi nerozprávaju a pod. ale kedže na ,,prsníku,, si dieťa ,,všetko vyrieši,, tak netreba hladať ine sposoby, často náročnejšie na doslednosť a vytrvalosť ako je prso.
Stretávam sa tiež s mladými rodinami - iste aj otec može uspokojovať potreby dieťaťa, ale uprimne...ak je naučené na prso tak kto sa bude trápiť s inými sposobmi utešovania? Vidím u kamošiek...chcu to prso a otec proste nemá šancu a potom to často nechava na matke že ved on aj tak nevie čo s dieťaťom ked iné nefunguje lebo na ine nie je dieťa naučené, druhá zase trošku extrém - k otcovi ani nejde...všetko mama. Chlapi sa zvyčajne prirodzene stiahnu.
Suhlasím s tebou aj v tom že netreba mať všetko tip, top, podcenovať sa, treba si veriť že to zvladnem ak to naozaj chcem. Ak som neni o tom presvedčená, nervuje to, frustruje a celá rodina je v pozore lebo ,,dojčíme,, tak rady typu ,,vdrž,, lebo ,,ja som vydržala,, (nehovorím že od teba ale mnohé ženy maju tieto sklony) su na nič.
Každý vydržíme niečo iné, máme iný prah ,,znesitelnosti,, iné zázemie, inu psychicku a fyzicku vybavu...
Treba isť tou zlatou strednou cestou 🙂

dadda
8. jún 2015

no nezavidim ti, ze tolkokrat musis k nemu vstavat. ak ti kojenie nevadi, tak ho neodstavuj, mliecko mudaj pred spanim a ked sa v noci zobudi, ponukni mu bud umele mliecko alebo vodu. u nas to nefungovalo, tak som sa nahnevala a uz ked som musela byt hore, tak som zasvietila svetlo, zapla rozpravky, mala krcila ockami, je to dost neprijemne v noci zasvietit svetlo. a dalsiu noc uz prespala celu :D
cez noc som sa teda vyspala a kojila som pred spanim dalej. ked mala 1 rok a 8 mesiacov, tak som ju prestala kojit, ochorela som a musela som brat ATB, tak som jej povedala, ze mamka je chora a mliecko uz nie je, poplakala 2 minutky a odvtedy si uz nespomenula. deti su velmi sikovne a vnimave, tvoj je este malinky, nemusi to pochopit, ale ked zacne rozpravat, skus mu to vysvetlit, uvidis aka budes prekvapena, ze to zvladne ;)
drzim prsty 🙂

mmmj
8. jún 2015

ja by som neodstavovala aj ked je to narocne. Moja sa dlho budila v noci, trvalo mesiace kym som jej vysvetlila, ze v noci mliecko nepijeme, ale podarilo sa. Ale to vo veku mozno 2 roky 🙂 A keby si len cucla a spala dalej, bola by som vdacna, ona bola normalne hore v noci, bol horor...
A moze sa stat (co sa stava casto), ze aj ked prestanes dojcit, budit sa bude dalej a budes chodit robit nutrilon alebo cajik, co je podla mna stokrat horsie.
Dojcenie nie je len o jedeni, presne ako pisu kocky vyssie, okrem zdravotnych benefitov, ktore su jasne, tak pomaha aj tlmit bolest napr. pri prerezavani zubkov (je mozne, ze sa prave preto teraz tolko budi, to iste robi aj moja takmer rocna ked jej idu zuby), pri strese, nervozite, unave...
Drzim palce aby sa to dalo sklbit, dojcenie aj spanok 🙂

miskoskulko
8. jún 2015

@sardinka333 pekne si to napisala 🙂
babatka uz od malinka maju travit cas aj s otcom. Ked je matka pri dietati, tak je normalne, ze sa taha k mame, ale situacie sa daju zvladnut aj inak. Dieta a otec si vedia najst svoj sposob na upokojenie.
My sme od malinka davali spavat drobca na otcovu hrud, neskor ho nosil v manduce, ale len doma a vynimocne na vylete. Proste sa neciti na nosenie v meste. Ked idu spolu von a maly chce spat, tak ho uspi za tri minuty a zlozi do kocika. Ja nedavam maleho do kocika, proste chce byt vzdy pri mne. Stalo sa, ze sa vratili, lebo sa maly nevedel upokojit a tak to respektoval a prisli domov. Nadojcil sa a bol s otcom.
Vcera sa nam stala neprijemna vec. Muz mal maleho na chrbate, isli sme domov a pri vchode k vytahom mu nechtiac buchol hlavu. Zlakli sme sa, maly plakal tahal sa ku mne a potom zase k otcovi a zase ku mne a potom ho mal ocino. Tym chcem povedat, ze ak je otcovi dovolene, aby od mala travil cas s dietatkom, zaroven sa respektuju potreby dietata, tak to funguje fakt pekne. Treba doverovat sebe, muzovi aj dietatu. Potreby sa menia a stava sa, ze sa maly vyslovene pyta k otcovi, nevie povedat oco, ale vydava taky zvuk a to vieme, ze plati len na otca, pripadne ukazuje von z izby a ked pride otec, tesi sa a pyta sa hore. Ten ho vezme, poprechadza sa. s nim z izby do chodby a naspat a od troch minut do max. desat zaspi. Vacsinou zaspi za tie tri minutky a obaja mame prijemny pocit 🙂
Horsie je, ak otec dieta poriadne ani nevidi a pripadne nejavi záujem a radsej hned znervoznie a strka dieta matke.
Chce to vela lasky, pochopenia.