Bolestivé bradavky a prsníky počas dojčenia

elinka27
11. máj 2011

Bolesť bradaviek,alebo prsníkov, dokáže znepríjemniť krásne chvíle, ktoré mamička zažíva pri dojčení.Bohužiaľ,ešte aj dnes, tradujú fámy,že dojčenie by malo bolieť a bez toho to nejde.Pokiaľ sa bábätko správne prisáva,čo je vlastne okrem iného správny základ pre dojčenie, tak potom dojčenie nebolí,pokiaľ áno,je treba pátrať po príčine.Príčiny bolesti bradaviek sú rôzne, a medzi najčastejšie patrí : nesprávne prisatie bábätka/vznikajú trhlinky-ragády/, upchatý mliekovod /mliečny pluzgier na bradavke/,infekcia /candida albicans,múčnatka, soor, alergia /na krémy,maste, šampóny/,raynaudov fenomén/bolestivé stiahnutie končekov bradavky,kedy bradavka na chvíľu obelie-ďaľej len RF/, kožné ochorenie/psoriáza,ekzém/ a posledná menej častá,ale predsa sa vyskytujúca príčina, je prirastená podjazyková uzdička.Bolesť spôsobená mykotickou infekciou sa často zamieňa s nesprávnym prisatím,alebo s RF.Okrem toho, môže byť príčin viac naraz. Vždy je prvoradé najprv upraviť prisatie,pretože ak je prisatie správne,bolesť sa zmierni.

Trhlinky-ragády sa liečia lokálnymi mastami /napr. Bactobran,framykoin/, zdravá bradavka sa zahojí zväčša do týždňa.Pri trhlinke je doležité aby pri dojčení smerovala do kútika úst dieťatka, vtedy je bolesť menšia a trhlinka sa nedráždi a ani nedôjde k jej zväčšeniu.

Mykotická infekcia-candida, sprievodné príznaky sú, svrbenie, pálenie, bolesť pri spúštaní mlieka, „rezanie žiletiek“, obelenie bradavky, zväčša po dojčení. Treba podotknúť,že mykózu treba riešiť komplexne a nie len lokálne. Treba ju liečiť „zvnútra“ a doležité je liečbu dokončiť,a pokračovať v nej aj keď príznaky zmiznú minimálne aspoň ešte 2 týždne,inak sa vracia. Veľkým zdrojom nákazy je dudlík, ktorý okrem toho že zhoršuje techniku prisatia u dojčených detí, je aj zdrojom infekcie.Na preliečenie „zvnútra“ sa najbežnejšie používajú voľne dostupné výživové doplnky.(tablety Citrovital, Citricidal), na lokálne je vhodné používať niekoľko krát denne v tenkej vrstve antimykotické maste (Canesten, Candibene,Imazol a pod.) tieto sa pred dojčením neúmývaju, pre detičky sú neškodné. Ideálne je vytierať ústa, jazyk a podnebie bábätka gázou vyváľanou v sóde bikarbóna, ktorá neutralizuje ph v ústach a zabraňuje množeniu sa kvasiniek. Vhodná je aj dobrá životospráva, ombedziť sladké jedlá,ktoré v žalúdku kvasia a tým vytvárajú vhodné prostredie pre kvasinky.Prsníky je vhodné pokiaľ možno často vetrať, tma a vlhko sú dobrou pôdou pre množenie kvasiniek, čiže je dobré chodiť bez podprsenky a nepoužívať tampóny do podprsenky. Ak treba odsávať mlieko, je vhodné ručné odsávanie, pretože odsávačka mlieka, može podtlakom poškodiť viac bradavky a aj na nej sa kvasinková infekcia rovnako ako na dudlíkoch, či chráničoch bradaviek drží a môže to zhoršiť priebeh infekcie.

Upchatý mliekovod-mliečny pľuzgier, na dvorci alebo v okolí sa vyskytne biely pľuzgierik nasiaknutý tekutinou, je to vlastne zaschnuté mlieko, kedže je mliekovod upchatý mlieko cez neho nemôže pretekať, zväčsa to býva bolestivé, bolesť vychádza až spod paže.Pľuzgier je treba uvolniť,a robí sa to jeho prepichnutím, treba na to použiť zásadne sterilnú ihlu, vysterilizovanú v čistom liehu,alebo nad ohňom, ihlu necháme ochladnúť a jemne zboku pľuzgierik prepichneme.Ošetríme antibiotickou mastičkou(bactobran,framykoin).Tým sme uvolľnili mliekovod,a pri odsávaní či dojčení už nebude toľko bolieť.Ak je prsník aj zdurený, jemne ho rozmasírujeme, idelalne v teplej sprche, na mliekovod netlačíme len jemne smerom od paže k prsniku masírujeme,aby sa mliekovod uvolnil.Doležité je aby bol prsník správne vyprazdňovaný,aby sa mliekovod neupchával.

RF – sa objavuje na infikovanych bradavkách, je to bolestivé stiahnutie špičky bradavky, ktorá sa akoby odkrví a stratí farbu – obelie,nazýva sa to aj syndróm bielej bradavky.Zjavuje sa väčšinou po dojčení a v chlade, pomáhajú teplé obklady.Po vyliečení bradaviek príznaky vymiznú.

Prirastená podjazyková uzdička sa objavuje u malého precenta detí, jej dôsledkom je, že sa bábätko nesprávne prisáva a poškodzuje bradavky. Spoznáme to podľa toho,že keď dieťatko pokúša zdvihnúť jazyk, tak sa rozšíri a má tvar „srdca“. Ak je príčinou bolesti bradaviek prirastená uzdička, treba vyhladať lekársku pomoc,kde sa táto uzdička ambulatne prestrihne.Dieťatko sa može dojčiť ihneď.

Okrajovo spomenieme ešte zapál prsníka, ktorý sa prejavuje zvyšenou teplotou, začervenaním prsníka, bolestivostou prsníka na dotyk. Pri týchto problémoch volíme studené zábaly zo zelenej kapusty, listy kapusty dáme vychladiť do chladničky, tĺčikom na mäso ich jemne naklepeme, aby pustili šťavu a prikladáme na postihnutý prsník kým nepocítime úľavu, na zníženie teploty možeme užiť Paralen. Doležité je prsník vyprazdnovať ideálne dojčením,alebo odsávaním, ak sa prsník dobre nevyprázdni môže vzniknúť mastídida a vytvorí sa hrčka, ak je na prsníku hrčka, priložíme dieťa tak aby jeho brada smerovala ku hrčke, pri saní je v brade silnejší tlak a dieťa hrčku rozťahá, vyhneme sa tak antibiotikám.Správnu polohu lahšie nájdeme ak si dieťa položíme na posteľ, my sa nad neho postavíme ako psík na štyri a podľa potreby nasmerujeme prsník s hrčkou k brade.

kitty88
28. máj 2016

@macusana ahoj, ja by som mala zaujem 🙂

maja099
17. jún 2016

@susy5 moje bradavky vyzeraju rovnako. Mam strasne bolesti. Uvazujem ci su to ragady alebo plesen. Co to bolo u teba a co pomohlo? Uz som na nervy.

susy5
17. jún 2016

@maja099 ahoj, zacala som si davat canesten na ne a neskor tu univerzalnu mast co odporucaju laktacne. bradavky uz nebolia a nekojim so strachom ze mala sa uz budi treba jej dat prsko 🙂) este sem tam mam taky pocit ze treba natriet.. a potom je to zasa vsetko ok 🙂

maja099
17. jún 2016

@susy5 takze bola to mykoza? Ja si iz druhy den davam imazol. Tak snad tiez pomoze. Ako dlho si natierala canesten? A univerzalnu mast si kde zohnala?

susy5
17. jún 2016

@maja099 ani neviem.. canesten asi tyzden a potom tu na modrom koniku jedna kocka predavala, lebo mala dve a uz nepotrebovala.. ale na mamile je zlozenie tej masti..skus ci ti nejaka lekaren nenamiesa..
http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy...

lili007
11. júl 2016

Skuste Bepanthen Care mast. Bola som prekvapena, ze je vhodna nie len na detske zadocky ale aj na hojenie bradaviek. Mne velmi pomohla + nemusi sa zmyvat🙂

lili007
11. júl 2016

Ja som bola u lakt.poradkyne pri mojich problematickych zaciatkoch s kojenim a musim povedat, ze vedela toho este menej ako som mala ja nastudovane z webu, takze tlieskam
@elinka27 ze to takto krasne zhrnula🙂

janinkaz
30. aug 2016

@macusana dobry vecer. mate este tu zarabanu masticku na bradavky? dakujem. Jana

maykaaa1122
7. sep 2016

ahojte, ja to riešim jednoducho. V sprche si ich pomasírujem, nech sa ,,uvoľnia,, a následne netriem bepanthenom extra masťou, robím to každý večer.

bolackaau
10. sep 2016

Ahojte, neviem si rady od zufalstva preto prvy krat za tie roky potrebujem surne poradit. Sme v pôrodnici. Aj ked mam odkojene dvedeticky, toto je tretie teraz som.zufala. zazila som bolest pri.kojeni, krv, ragady vsetko sme nejak.zvladli...ale bojím sa co teraz..
Strasne ma bolia bradavky. Bolest je doslova na nevydrzanie prve sekundy po prisati. Potom cez plac ale vydrzim. Po napojení su prsia kľudne. Ked sa.naleju, citim palenie, dvorca a bradaviek. Akoby prsia chceli prasknut. Oblečenie neznesien ziadne. Ked sa mi.nahodou dotkne tricko alebo sa o nieco suchnen az na zmrazi od bolesti a mykne celym telom. Tri dni sa nonstop mastim bepantenom. Niekedy mam pocit ze je lepsie teda ze kojenie ustojim ale teraz vynechavame uz druhe papanie...jednoducho ho.nedokazem prilozit. Ked aj skusame dvorec je tvrdy a smykne sa mu... pobtretom stvrtom smyknuti som uz temer bezvladna a nemozem dalej.
Techniku mame ok. Odkontrolovanu. Po kojeni sa mozem bradavky aj dotknut je tvrda... co dalej ? Prosimm

filengia
10. sep 2016

@bolackaau ahoj, ja som mala takú bolesť, teda že som nezniesla ani oblečenie , nehovoriac keď má ofuklo,ostala zima, tak som mala pleseň. Prejavy boli samozrejme bolesť, chuť na sladké a krpec mal biely jazyk. Neviem čo máš ty, držím ti veľmi silno palce nech sa vyliecis.

snuupy
10. sep 2016

to by mohla byt infekcia kvasinkami. Babu treba pozriet pusinku ci nema "zabku".
AK su na dasnach a jazycku biele povlaky tak je to asi ono. Rychly porostriedok je gencianova violet, babu treba vytriet pusu a pred a po kojeni treba ocistii bradavky. To tak preve dva tri dni. Tiez je odbre uzivat CItrovital 3 kvapky do pohara vody a uzit 3x denne alebo su aj tabletky. Z citrovitalu sa da aj urobit roztok na oplachovanie bradaviek po kojeni 10 kvapiek do 10 ml prevarenej vody. Po kojeni ocistit jemne bradavku. Na hojenie ragad treba vetrat a dobre su aj musle.
Vela kvalitnych informacii a dobru poradnu najdete aj na mamila.sk

bolackaau
10. sep 2016

@snuupy dakujem ti. Gencianovu violet mam a davam si pomaha mi..aj ked maly soor ani uzdicku kratku nema to sa pytam na kazdej vizite. Nemam ani chut na sladke. Pomaha mi horuca sprcha. Mam totizto opuchnute a naliate bolestivé dvorce ked sa naplnia prsia.. a maly ani za.svet nevie taky prsnik chytit. Smyka sa mu. Este sa chcem opytat..po dva krat si vytiahol 40 ml...to je dost ? Mame 4 dni

snuupy
12. sep 2016

jaj nie som fundovana poradkyna, ale ak sa nevie chytit asi by som odstriekala trochu mlieka a rozmasirovala dvorce. Kamaratkinmu malemu strihali uzdicky na perach (ani som netusila, ze aj tam by mohol byt problem) , nevedel dobre otvorit pusinku.
Ja som nikdy nemerala, kolko male vytiahlo, ak dost prehltalo a bolo najedene tak bolo dobre. Ak spi, nezmolka si pesticku malo by si vycicat dost.Este mi napadlo, ze neviem ako casto kojite, ak sa tak velmi nalievaju prsniky mohlo by moct castejsie prikladanie, aksi to aj male pyta. No a ano, na naliate prsniky moyu pomoct kapustne listy. Znizuju mliekotvorbu. Ale to asi vsetko poznate pri tretom....

hatsep
21. sep 2016

@bolackaau aj moja mala papala prve dni po spusteni mliecka tak podobne, sestricky tvrdili, ze by uz mohla aj 60 ml, ale ze aj tych 40 je ok

alenky
22. sep 2016

Viete mi prosim Vas poradit, mam tesne pred porodom, este som nezacala ani dojcit a od dnesneho dna mam bolave bradavky a su podliate krvou. Prvu dcerku som dojcila len mesiac, mala som velke problemy s dojcenim a nakoniec to skoncilo silnym zapalom. Kupila som si lanolinovu mast-mozem ju aplikovat uz teraz? Mam silne obavy a stresy uz teraz viac z dojcenia ako samotneho porodu, ze sa mi opat bude opakovat ta nestastna situacia s dojcenim.

kikundela
22. sep 2016

@bolackaau my sme sa tiez tak trapili nedavno.prekonali sme to systemom odsavacka,bepanten a masticka od laktacnej a biolampa.a davanie prsnika hlboko do pusy.mne pomohlo to noznicove drzanie ci ako sa to vola (ukazovak prostrednek).to ako davali malemu prsnik v nemocnici je na dve veci.takto sme fungovali asi dva tyzdne?ale zvladli sme to 🙂

janka0309
7. okt 2016

Mozem maleho syna prikladat na prsnik kde mi vyrobyl ranky a ide mi z neho krv?nie moc ale ked saje dlchsie tak vygrckaval krv mam si len odsavat a k pravemu prikladat?  :(

slusnaxbaba
27. okt 2016

@susy5 Az sa smiem spytat, ako to dopadlo s bradavkami? Podla toho, co je popisane, mam ten isty problem a neviem co to je a ci sa s tym nieco robi, alebolen vydrzat.

susy5
27. okt 2016

@slusnaxbaba ahoj 🙂 v pohode..kojim do dnes 🙂 pomohla mi univerzalna masticka a casom vsetky bolesti odozneli 😉 takze mastit a vydrzat. drzim palce

slusnaxbaba
27. okt 2016

@susy5 dakujem 🙂

lili007
17. nov 2016

@janka0309 babatko mozete prilkladat aj ked ragady trochu krvacaju, mne uz ale krvacali velmi, tak som skusala striedave kojenie, tzn. nakojila som z jedneho prsnika a druhy som odsala a dala vo flaske....viem neskutocna procedura ale so spominanou mastickou Bepanthen Care islo hojenie rychlo. Predtym s lanolinom sa bradavky len premazali ale Bepanthen ma aj liecive zlozky.

macusana
18. nov 2016

Ma bolave bradavky palenie rezanie a ako jedna mamka popisovala (dotyk oblecenia velmi boli) jednoznacne uni masť pomaha rychlo od bolesti a lieci kvasinky.

maykaaa1122
9. jan 2017

Bolave bradavky palenie rezanie a ako jedna mamka popisovala (dotyk oblecenia velmi boli) jednoznacne bepanthen masť pomaha rychlo od bolesti

petrusa87
18. jan 2017

Vždy som mala také mooc citlivé bradavky. Pri staršej dcérke som sa snažila cez poriadne bolestivé bradavky dojčiť ju a palčivú bolesť som cítila až hádam možno aj do jej roka - postupne už len počas prisatia nie celé dojčenie a podľa mňa som ju dobre prikladala a aj natierala si ich mastičkami bepanten, babylove z dm... pri druhej dcérke som išla troška inak na to podľa nejakej čítanej rady, hneď ako som porodila som si začala mastiť niekoľkokrát bradavky už krémom aj keď malinká sa ešte vtedy nevedela prisať proste aby si vytvorili nejaký film, začala som síce po niekoľkých dňoch už trocha cítiť bolesť ale nebola to taká pálčivá bolesť ako pri prvej a dostali sme v nemocnici také tie vzorkové balíčky a tam sa nachádzala vzorka krému od dr Hoja - Prsia hoj a zrazu tá mierna bolesť ustupovala.. Keď sa minula vzorka tak že skúsim si dať znova aspoň mastičku babylove ale znova som začala cítiť bolesť bradaviek tak som hneď si zadovážila v lekárni mastičku tú od dr Hoja a poctivo natierala za každým kŕmením a musím povedať to bol pre mňa zázrak. Či to iba mne zapôsobila tá mastička, proste treba vyskúšať a není ani drahá cca 5,5 € za celkom slušné množstvo.

lilu7
27. okt 2017

mala som ich rozhryzane od deti nakolko som aj dlho kojila, mne pomahala mast bepanthen care, ktoru som si natierala, aby sa mi bradavky hydratovali a neboli take vysusene a popraskane.

ada_april
5. nov 2017

Ja som mala velke ragady a vyskusala som zo zufalstva naozaj vsetky masticky na trhu, bylinky, dokonca aj antibioticku masticku od laktacnej poradkyne a sice sa mi zmiernila bolest, ale ragady sa mi stale nehojili. Az som si spomenula, ze mam v chladnicke taku vodicku z aloe vera a teda fakt by som tomu neverila, ale po 7 dlhych tyzdnoch sa mi do 3 dni zahojili🙂 Uzasny pocit, fakt. Ak by ste chceli skusit, prilozim obrazok, lebo na trhu je vela druhov. Da sa objednat cez internet.

lilu7
9. nov 2017

@ada_april na co vsetko je ten activator dobry?ja som vedela len o kremoch na bradavky a s bepanthenom som bola spokojna.

smejkachichi
3. sep 2018

Ahojte mám trojmesačné bábätko a tiež som si prešla všetkými možnými bolesťami ale uz by som bola fakt vďačná keby som si to mohla užívať. Na jednom prsniku ma bradavka uz vôbec neboli ale na druhom pociťujem stále rezavu bolesť pri kojeni a po kojeni mávam stiahnuté cievy teda zrejme je to ten syndróm bielej bradavky. Gynekológ ani nevedel že niečo také existuje ale požiadala som ho aby mi zobral ster z mliecka ci nemam kvasinky, no kým prišli výsledky uz som stihla mať horúčku, triašku a prsnik bolavy na dotyk tak som užívala zinnat. Po dolieceni mi volal s výsledkami ze kvasinky mi z kultivacie nevyšli ale ze mam nejaku baktériu no ja som mu povedala že uz som preliecena ale bradavka ma stále boli a na to mi nepovedal nic, iba ze ked budem mať zase horúčku mam prist pre antibiotiká. Tak by som sa chcela spýtať či si predsa nemam niečo kúpiť na tie kvasinky, lebo zatiaľ som sa dočítala ze to rezanie je prejav kvasiniek ale tiež som čítala ze sa to môže aj zhoršiť. Malý v pusinke nema nič a ani moja bradavka nieje biela (ako povedal môj gynekológ ze kebyze mam kvasinku tak mam bielu bradavku). Ďakujem za každú radú 🙂

leyllaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz