Má cumlík negatívny vplyv na kojenie?

matken
24. jún 2011

Mate prosim niekto negativnu skusenost s pouzivanim cumlika a nasledne ovplyvnenim dojcenia? Nasa malinka ma mesiac, zo zaciatku som sa cumliku vyhybala, ale teraz ho pouzivame na zaspinkavanie a ukludnenie obcas. Dakujem!

beton
9. jan 2012

@cakkex dovodom spravania, ktore opisujes aj v inej diskusii je s najvacsou pravdepodobnostou cumlik. babatku z prsnika nejde mliecko hned, tak bud zaspava alebo zuri. navyse pises, ze mate aj problemy s prisavanim. to je potrebne urcite skontrolovat a upravit http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen..., najlepsie snad osobne laktacnou poradkynou. na tej istej stranke su kontakty. ako si uz aj sama napisala, v prvom rade zrusit cumlik. zhorsuje prisavanie, babatko navyse saje neefektivne a to vedie k znizeniu tvorby mliecka. http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

beton
9. jan 2012

@callex vid vyssie, sorry za preklep v nicku :o))

callex
9. jan 2012

@beton cumlik jej davame len v noci ked to vrestanie je neunosne.dnesna noc bola bez cumlika...ale bola kazdu chvilu hore a velmi dlho trvalo kym zaspala..a za hodku bola opet hore.tak som jej ponukla prsnik..ale tahala len chvilu..navyse sa naozaj zhorsilo to prisatie.otvori len take male ustocka.avsak potiahne si...spodnu peru jej vysuniem a pocujem ze taha..prehlta.rada by som sa vsak vratila k velkemu prisatiu.neviem ci to spravanie je cumlikom..pretoze to robila este aj vtedy ked nevedela co cumlik vobec je.

beton
9. jan 2012

@callex je mozne, ze od zaciatku nebolo to prisarie uplne ok? skus si to odsledovat podla linku, co som napisala alebo tiez http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn.... ked prehlta, to znamena, ze nieco si vytiahne, ale naozaj efektivne pije len s dosiroka otvorenymi ustami, pricom robi velke pauzy na prehltnutie http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b.... ked upravite prisatie, tak este mi napada k tomu nocnemu dojceniu skusit stlacanie prsnika http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen.... mam pocit, ze je toho u vas viac, co by bolo dobre odsledovat, preco vlastne vresti. ci je to len od hladu alebo si ziada kontakt. skusala si spat s nou?

callex
9. jan 2012

@beton s dojcenim som mala problem uz v nemocnici kde ma personal nechal na pospas osudu. 😠 az po mojom urgentnom otravovani sa mi venovali den pred prepustenim z porodnice. ak by vrestala od hladu tak by vrestala aj cez den...ci nie?zeby v noci nanu dolahol hlad?dnes sme mali poradnu a prospieva..za 10dni pribrala 280gramov.uz predbehla aj svoju porodnu vahu.spi aj v postielke a nadranom konci s nami v posteli.takze ma aj aj potvorka malinka.tie linky studujem..a musime zamakat na tom spravnom prisati.

callex
9. jan 2012

@beton este ma napadlo..musi byt jej brusko na mojom brusku?ja ju mam tak mierne odklonenu bruskom odo mna.

beton
9. jan 2012

@callex ano, brusisko na brusko, aby mala v jednej linii nos a pupok. ani tebe by sa nedalo prehltat, keby si mala hlavu vytocenu prec. hlavicka by mala byt v miernom zaklone. dosiahnes to tym, ze ju medzi lopatkami pritlacis o seba. to je spravna poloha. potom este zvladnut to spravne prisatie...usta dosiroka otvorene, spodna pera vyhrnuta do vonku a jazyckom obalenz dvorec, nie len bradavka. ked si s tym nebudes vediet sama rady, urcite neodkladaj navstevu laktacnej poradkyne. da sa to zvladnut a najma je dobre, ze chces. bolo by skoda ukratit teba aj tvoje babatko o prijemne dojcenie kvoli zlemu zaciatku v nemocnici (co je zial takmer pravidlo). urcite to vybojujes, nejedna sme si tym presli. ked poriesis polohu a prisatie, napis, co nove a budeme to dalej riesit. ten nocny plac asi nebude od hladu, no pre istotu skus zvysit pocet debbych dojceni. v noci sa dieta potrebuje casto uistit, ze si pri nej, upokojit, ulavit si od bolesti...to vsetko dojcenie riesi. pre babo je to vseliek. skus malu cez den a najma pred spanim viac nosit a tulit. drzim palce a myslim na vas.

callex
9. jan 2012

@beton dakujem si zlata.dnes som si veru uz aj poplakala pri kojeni..asi to poznaju mnohe ten pocit ,,neschopnej,,matky.musime skusat aj nejake nove polohy...tie klasicke co su na nete ked je palec pri usku a ostatne prsty robia vankusik nie su pre mna..neudrzim ju kvoli oslabenym zapestiam..pocas tehu som mala syndrom karpalneho tunela na obidvocj rukach a este to nezmizlo.a tak tam nemam silu.cize odporucane polohy nie su pre mna.cez den sa malinka budi kazde 2,5 az 3hodky na kojenie.uz ju nebudim..kojim na poziadanie.budila som ju zo zaciatku lebo mala zltacku a bola velmi spava.co sa tyka nosenia a tulenia..inak ma ani nie je vidno ako s malinkou na rukach..az ma vsetci doma kritizuju ze bude rozmaznana ked si ju tak naucim.ale ja ich ignorujem..viem ze to malicka potrebuje tak jej to dam..ved to je minimum co jej mozem dat.

elise
9. jan 2012

u moje dieťaťa nemal vplyv dudlik vôbec dudloval do 2 rokov a kojený bol do 3,5 roka neprikrmovsala som ho umelým mliekom normálne fungoval plne kojený bol 7 mesiacov

beton
10. jan 2012

@callex uz to vyvracia syndrom neschopnej matky, ze to tu teraz spolu riesime. neschopna matka by to nerobila, takze si uplne normalna pohodova mamicka. hlavne neplakat, nestresovat, lebo to vsetko velmi citlivo dieta vnima a je z toho nepokojne, placlive, nevie sa dobre kojit atd. tvoja pohoda je najdolezitejsia, aby bolo dietatko spokojne. ked teraz opisujes problemy so zapastim, tak mi napada. dietatko moze byt pri dojceni nepokojne aj preto, ze ty nie si v pohode, nieco ta boli, zle sedit a podobne. nikdy nedrz babatko len tak vo vzduchu. ruku maj VZDY niecim podopretu, aby babo lezalo na tvojej ruke, ale tvoja ruka na vankusi, deke, hocicom, co si najdes. nohy si mozes podlozit, aby si ich mala vyssie, na to vankus a na to ruku s babatkom. zakladom je, aby si nemusela drzat vahu dietata na ruke, lebo bude stale tazsie a ruky este budes potrebovat...
pri asymetrickom prisati, ktore popisujes sa najlahsie dosiahne spravne prisavanie dietatka. preto je odporucana. este existuje futbalova poloha, ktora niektorym zle sa prisavajucim babatkam vyhovuje lepsie. mozes skusit. http://dojcenie.wordpress.com/?s=futbal pis dalej, ako vam to ide, si sikovna mamicka a dobre robis, ked dobre mienene rady o rozmaznani pustas jednym uchom dnu, druhym von. nech vam to vydrzi :o)))

callex
11. jan 2012

@beton od vcera pouzivam ten kojenecky vankus a je to omnoho lepsie..pohodlnejsie..len v noci ho nestiham zobrat ked drobec vresti o ratu.aj sa mi dnes cez den dobre prisala.len v noci je to horsie..tym aka je dychtiva rychlo zatvara pusinku..a ked ju ma velku tak si tam rychlo vopcha rucicky..takze zapasime.chvilu taha..potom uz len tak vegeti s bradavkou v puse a bozechran ju odpojit..spusti krik o dusu.a ziadna poloha pri noseni a ukludnovani nie je dobra.najnovsie skusam si lahnut k nej a dam jej bradavku a tak po nejakom case zaspi.lenze neviem zaujat spravnu polohu poleziacky a tak to aj patricne citim na bradavke.snazila som sa najst nejaku radu na nete ako zaujat polohu poleziacky ale nenasla som.vies mi prosim napisat ako si ju mam spravne prilozit?prsnik ma ist zvrchu?alebo ma byt subezne jej pusnika s bradavkou?

martina_uk
11. jan 2012

@matken žiaden problém, cumlik mame stále na ukludnenie (13mesiacov) a kojili sme rok bez akéhokoľvek problému.

beton
11. jan 2012

@callex kojenecky vankus je super, lebo je pekne variabilny. niektore deti sa vedia dojcit po leziacky aj tak, ze lezis na chrbte a dieta na tebe. vtedy vsak taha proti gravitacii, nam sa to nikdy nepodarilo. po leziacky kojis tak, ze si lahnes nabok, dobre si podloz krk a hlavu, aby si ich mala v rovine s chrbticou, setrime si tak krcnu chrbticu. aj na toto sa da dobre pouzit polohovaci vankus, mozes si nim zaroven podopriet krize. babatko sa dojci z prsnika, ktory je nizsie. daj ho tiez lahnut nabok, najlepsie zozadu o nieco opriet, aby sa neprevracalo na chrbatik a nemalo potom vykrutenu hlavicku. takze pre babatko plati, pusinka a pupok v jednej priamke, brusko na brusko, poriadne si ju o seba pritlac, aby sa hlavicka dostala do mierneho zaklonu a mohla pekne dychat. potom uz len zavri oci a spite :o)) ked je dietatko trosku vacsie a vie sa uz pekne samo prisavat, vies dojcit aj z toho vyssieho prsnika, len sa musis trochu natocit. skusim pohladat nejake foto, keby to nebolo zrozumitelne. vzdy si dobre skontroluj prisatie, dojcenie nema boliet. pis, ako to ide, budem na vas aj tuto noc mysliet (ked nahodou nebudem spat :o))))
este poznamocka, dieta ma mat v pusinke najma zospodu vacsiu cast dvorca, nielen bradavku.

callex
17. jan 2012

@beton ahojcek..odkedy davam po nocnom krmeni malinkej este bradavku do pusy tak uz neplace ale po nejakej chvilke zaspi.prisatie v lahu este nie je idealne..neviem sa tam nastelovat tak jej ponuknem len bradavku..ona ju len tak jemne cmulka...neboli to..a ked vidim ze uz zaspava tak sa odpojim a malinka zaspinka.bohuzial sa nam nepodarilo ubavit sa cumlika..a to najme cez den su chvile ked si ho pyta..ked ho nema tak si zurivo pcha prstiky do pusy ..a kedze cez den nemoze mat moju bradavku tak jej dam cumlik.vecsinou ked zaspi ho vypluje sama.prisat sa zatial prisaje..aspon sa tak tvari i ked ma problem urobit velku pusu pri prisavani..ale mliecko prehlta..ved keby jej neslo da mi to najavo a nebude si spokojne spinkat..no nie?

beton
18. jan 2012

@callex som rada, ze sa vam dari. preco ju aj cez den namiesto cumlika radsej neprilozis? inak tie prsty v ustach je taka faza vo vyvoji dietata a zaroven je to sposob, ako s tebou komunikovat. ked jej das cumlik, straca tuto schopnost. cumlik navyse oddaluje prejavy hladu a teda oddaluje aj dojcenie, co pri takom malom babatku urcite nie je vhodne. teraz potrebujes nastartovat laktaciu tak, aby bola babatku sita na mieru a aby si si zbytocne neznizovala tvorbu mliecka. namiesto cumlika ju skus nosit v satke, babyvaku a pod. aby mala uzky kontakt s tebou a nepotrebovala sa upokojovat prstikmi v ustach. ked ma problem otvorit velku pusu pri prisavani, je dovod navyse sa cumlika zbavit. problemy s dojcenim sa u cumlikovych deti neprejavuju takto skoro, ked dieta okrem cicania vlastne ani nic ine nevie robit. skor sa zacinaju prejavovat, az ked ma dieta aj ine zaujmy, okolo 3-4 mesiacov. zrazu nechce tahat, hneva sa pri dojceni, zaspava a pod. nie je to samozrejme pravidlo, ale riziko tu je. vidiet, ze si odhodlana mamicka a urcite to zvladnes. to ci na prsniku naozaj pije si skus porovnat s tymto http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... vela stastia zelam

callex
19. jan 2012

@beton tak dnes sme boli cely den bez cumlika...zato cely den na mojej bradavke. 😒 m od 13tej do 16tej..sme fungovali asi takto:prilozila som ju..pocucala si..zaspala..akonahle som vsak zmenila polohu bola hore a isli sme to cele znova.pokracovalo to az do 19,30..teraz konecne trosku spi.inak cez den ma take kratke 10min .spanky.ak by som ju drzala nepohnute tak spi inak sa po chvilke budi.a vraj novorodenec spi az 20h. 😕 nosit sa nosi stale..dnes som dokonca mala pocit ze sa dozaduje bradavky zato ze ked je u mna tak citi mliecko.ked je u tatina tak je pokojnejsia.

majka1981
19. jan 2012

@callex neboj, to poznam. novorodenec sice spi vela, ale potrebuje nasu blizkost. satka alebo manduca pomoze, alebo si lahni k dietatu do postele a bude vam fajn 🙂 . vykasli sa na domacnost, dieta bude kludne a Ty tiez 🙂

majka1981
19. jan 2012

@callex ked nechces dat cumlik a myslis si, ze nie je hladna, tak mozes ponuknut tvoj maly prst do ruky dat, otoceny aby nechet bol na jazycku, samozrejme cisty. moj syn sa par krat takto ukludnil, trosku si podudkal prst a zaspal 🙂

majka1981
19. jan 2012

laktacna poradkyna mi vysvetlila, ze prve tyzdne po porode (tak do 6tich tyzdnov) by sa cumel nemal davat, lebo sa dieta bude zle prisavat. ja som to skusila dodrzat, ale po 3 tyzdnoch boli situacie, kedy som synovi cumel musela dat (ked sme sli autom, ked isiel do kocika a nechcela som, aby reval na stunenom vzduchu von - bola akurat zima -14 stupnov a ja som musela ist aj na nakup...). Doma som mu cumel velmi nedavala - iba vynimocne, ked som si nevedela inak pomoct. Ako 4 mesacny mal dudel posledny krat, potom ho uz neako vobec nechcel a nepotreboval ho, ja som obmedzovala tie situacie ako sa dalo. A kojime sa do dnes 🙂

callex
19. jan 2012

@majka1981 ja som dudel nechcela davat..ale este v nemocke mu ho strcila sestricka a na druhy den ma presne ta ista potom sprdla ze preco davam cumel. 😒 snazim sa ho minimalizovat.dnes zatial uspesne.na domacnost kaslem..uz dva dni v myslienkach zehlim. 🙂 ked zacne revat o raty ani lezanie vedla nej nepomoze.ale tak skusim ten malicek.babyvak je objednany a manduca bude tak za 2-3tyzdne.tak som zvedava co to spravi.

majka1981
19. jan 2012

@callex s lezanim pri dietati som myslela tak, ze ked predpokladas ze bude spat a nechces aby sa zobudilo po 10 minutach, tak si kludne lahni a pospi si, je to to najlepsie co mozes pre seba a pre dieta urobit 🙂 .
mojmu synovi tiez v nemocnici dali cumel do ust a ja som mu ho vybrala a vratila cumel naspät. sestricka na mna kukala ako blba, ze preco vraciam, ja som nekomentovala...
drzim palce aby ste sa zladili co najskor 🙂

katka121
19. jan 2012

Moja skúsenosť - syna som kojila do 16 mesiacov a k dudlu mal vlažný prístup - tak som mu ho nedávala a potom to prišlo - objavil palec - čo bolo v konečnom dôsledku horšie ako dudel - lebo dudel neskôr odnesie psíček alebo sa stratí ale ako vezmeš palec - to sa nedá. Dudal až do 6 rokov a odnieslo si to čiastočne zdeformované podnebie a predné zuby.
Pri dcére som najprv tiež dudel nevnucovala - no keď si žacala dávať pršteky do úst už som nič nenechala na náhodu a dudel som ponúkala len aby si nezvykla na palec. Má 5,5 mesiaca a doteraz plne kojíme a všetko je O.K. Dudel máme na ukludnenie pri zaspávaní - cez deň jej ho nedávam.
Moja rada - nemusíš dudel ponúkať ale ak má dieťa silný sací reflex a začne si pomaly objavovať palec tak rozhodne vnúť dudel...........lebo potom už od palca neodvykneš - ten je stále k dispozícii 😀

beton
20. jan 2012

@callex ano, ocka treba vyuzivat naplno pri takychto umojkanych babatkach. my mame take spravanie v noci. nesmiem sa ani pohnut, nacucnuty aj daco pospi :o))deticky maju velmi citlive nosteky a to mliecko od teba citia. ked ide len o upokojenie, tak tiez nastupuje otecko, babka, dedko... super, v satke aj manduce sa da pekne kojit, ja som to uz potom zvladala aj pocas tury, aby som nezdrziavala skupinu. mne este dost pomohlo, ked som dojcenie po leziacky zacala chapat a vyuzivat ako odpocinok. tie zaciatky su take cudesne, ale ani si nevsimnes a uz sa bude batolit a potom aj nieco pozehlis :o)) velmi na vas myslim a drzim palce.

callex
20. jan 2012

@majka1981 @beton skusila som vcera v noci ten malicek..ale po 10minutach mi prisla na to ze ju chcem oklamat ...mali ste vidiet ten ublizeny vyraz tvare..a potom samoska plac.takze po hodine boja konecne zaspala aby sa zase za 1,5hod zobudila.dalsie nocne budenie a uspavanie som po hodine vzdala tym ze som ju posunula tatinovi.nastupil aj dudel ale zaspala.odvtedy ho uz nemala.dokonca po rannom krmeni opet pekne zaspinkala a aj teraz spinka.takze dnes mame fajn den ...dufam ze si zachova dobre zvyky.zeby to bolo tym ze ma dnes mesiac a zmudrela? 🙂

bleble
20. jan 2012

@matken @callex @majka1981
To je velmi zaujimava otazka a urcite tu bude plno roznych nazorov, no najma, ze to ovplyvni dojcenie a cumlik netreba davat.
Ja az tak nesuhlasim, toto je cisto individualna vec a je pravda, ze dopredu sa neda odhadnut ako sa vase babatko na cumlik "namota". Avsak deti su spokojne ked su spokojni aj rodicia a ak mate pocit, ze vam v tomto cumlik pomaha, smelo do toho.
Ak chcete mat istotu, ze mate cumlik, ktory je 100% prirodny a nezavadny, pozrite si moj profil.

beton
21. jan 2012

@bleble preco pomaly v kazdej diskusii natrafim na tvoju reklamu? toto nebol prispevok do diskusie, ale reklama tvojim cumlikom. my sa tu snazime riesit problemy deticiek a mamiciek pri dojceni, pripadne opravovat chyby vzniknute cumlikom. tak to, prosim, respektuj. laktacna poradna ma pomoct pri dojceni a nie predavat sa. verim, ze to pochopis.
@callex

lussy666
21. jan 2012

@matken my problem s cumlikom nemame...kojim stale - dcerka ma 18 mesiacov - a od narodenia ma cumlik. ja som jej ho nechcela davat, ale po porode som bola 2 dni bez nej a ked mi ju dali, mala cumel...bola som nahnevana, ale uz som jej ho davala, bola som rada, ze uz som s nou, ze kojim a tak...ma ho doteraz na noc, kym zaspi, potom ho vypluje. zo zaciatku - prvy mesiac sme mali problemy s prisatim, ale neviem, ci to suviselo s cumlom. odvtedy v pohode. drzim palce

callex
23. jan 2012

@beton dnes som skusala cisto kojit v noci po leziacky..myslim ze parkrat sa mi to podarilo..ale stale je to viac menej o tom ze sa to nedari ako dari.ona tym aka je dychtiva po bradavke tak rychlo otvara male ustocka ..a ked da velke kym si ju stihnem dat na bradavku uz urobi male a je to v prd....li ☹ navyse v noci od 02.30 ma cmulala do 04.00 uz som bola na nervy..tak som ju nechala 5minut kricat..uz som mala slzy aj ja na krajicku..a potom som jej dala malicek a nejako zaspala.no a dnes cely den krici lebo chce bradavku.uz neviem co mam robit..nechcem mat z dcery neurotika.

beton
23. jan 2012

@callex my sme sa prvy mesiac-dva tiez nevedeli kojit po leziacky. babo je este dost malicke a mne to velmi nevyhovovalo, lebo malo velmi nizko usta. az neskor sme presli na dojcenie po leziacky. teraz to robim aj tak, aby som mu rychlo zapchala usta, ze ho prilozim este kym sedim, resp. stojim a s uz prisatym si lahnem. to chce tiez trosku cviku :o))) ale da sa :o)) inak tie noci mame velmi podobne...mala by to byt len jedna z faz naladiciek dietatka. poznas aj dovod toho denneho kriku? najlepsie je ju stale prikladat, lebo tym vyriesis kazdy jej problem, hlad, upokojenie, bolest, pocit blizkosti. ked uz mas pocit, ze je toho dost, tak skus nosit. myslim, ze si pisala, ze sa nosite. ale myslela si na rukach alebo aj v satke alebo nosici? to je menej zatazujuce aj na chrbticu, aj na psychiku, kedze mas ruky volne. kedze mas zatial jedno babo, pre mne bola motivacia na nekonecne denne (pripadne nocne) dojcenie citanie. vzala som dajaku doabru napinavu knizku a som sa az tesila, kedy sa budeme opat kojit, aby som vedela, co bude dalej. :o)) vyskusaj, ak ju to prilis nerozptyli. inak na take stavy vecneho revu je celkom dobre lahnut spolu do postele, vyjest zasoby z mraznicky a cely den nerobit nic len tam lezat a dojcit sa, kedy si mala zmysli. aj ty to ber ako oddych, aj ona bude spokojna. a ten moment velkych ustociek treba urcite vyuzit. niekedy, ked sa prisaje s malymi sa da potiahnut za bradu dole, aby sa jej spodna pera vyhrnula dovonku a tym jej mozes to prisatie upravit. niekedy mam pocit, ze pri tych uplakanych detoch, ako mame aj my sa skor stanu neuroticky z mamiciek....:o)))

callex
24. jan 2012

@beton skusam aj tak ze ju prilozim posediacky a potom sa zvalim. 🙂 aj si citam. 😉 dnes v noci sme skusali tak ze spala s nami ale nie pod perinou mojou ale vo svojom fusaku...hned sme sa obe lepsie vyspali.len sa bojim toho ze ked ju cez budem prikladat pri kazdom reve tak si zvykne a potom to bude tazsie odnaucit.ona vyslovene krici ze chce tu bradavku cucat.ozaj ked sme pri bradavke na jednej mam taku bielu bodku..co stym?ked tam cuca aj ma ta bradavka boli..len neviem ze ci tym ze je tam ta bodka alebo tym castym cuckanim.najhorsie je ked ma cucka hodinu a oci ako sova..na hodinach je 02rano a ja som ko.