Materské mliečko. Čo robiť, aby som ho mala viac?

dianka3
25. sep 2011

Ahojte maminky,chcem sa vas opytat co robite preto aby ste mali stale dostatok mlieka? Mne to akosi vzdy do 3 mesiaca a potom uz je koniec a mliecko je fuč ☹ Pocula som ze vobec dieta nedavat flasu radsej pomocou hadicky mi to podavat,vola sa to ze laktacna pomocka, matre s tym niektora skusenost?

ani3012
25. sep 2011

@dianka3 tak mne pri Paťkovi pomohlo to,že som vedela,že sa to upraví a tak som len dojčila a dojčila a dojčila ....a pila veľa tekutín...dudinku mal aj fľašu s čajom,tak tým to pravdepodobne nie je.... (ako 2,5 mesačný mal zápal obličiek a musela som dať fľašu,aby sa mu čo najviac prepláchli moč. cesty...)
odporúčam v čase lakt. krízy čo najčastejšie prikladať

držím päste 😉

michelleuk
25. sep 2011

@dianka3 ahoj no cez tu hadicku sa podava novorodencom ktory nevedia sat lebo su velmi slaby,alebo nedonosenym detickam...ak chces aby bolo viac mliecka tak viac prikladaj maleho,striedaj prsia aj pocas jedeho kojenia,pijavaj tepli napoj pocas kojenia(naj je caj s mliekom)...a koj hlavne vecer lebo cez noc sa tvory najviac mliecka...

dianka3
autor
25. sep 2011

@ani3012 ano lenze ja som mala deticky narodene predcasne a oni mi moc mlieska nevitiahli,aj ked som ich prikladala tak potiahli par krat a uz sa unavili a zaspali, no zacali mi chudnut a tak som musela dokrmovat flaskou a po mdvoch mesiacoch co uz zacali pit aktivnejsie ja som uz nemala tolko mlieka a ani prikladanie mi uz nepomohlo ☹ A teraz mi zase hrozi predcasny porod tak uz by som aj viac ako tri mesiace chcela kojit,ale ja si myslim ze ked je to raz geneticky dane nic s tym neurobim a nic nepomoze.
Inac laktacni poradcovia tvrdia ze mlieko tam stale je ale odsavackou ho ani nevitiahnes.Tak ale co v pripade ked dietatko nedokaze pit s prsnika

dianka3
autor
25. sep 2011

@michelleuk ano ja viem co myslis, to je dokrmovanie sondou, ale nie toto som myslela.Ono sa to vraj da tak ze ked ti dietatko saje z prsnika tak ,jeden koniec hadicky das do flasky s mliekom a druhy mu pomaly zasunies nad podnebie aby dostalo mliecka kolko potrebuje a zaroven ti stimulovalo ,aby sa ti tvorilo nove.Lebo zevraj ked dietatko pri sani hned zaspi,znamena to ze uz mu nejde tolko mliecka ako by malo

michelleuk
25. sep 2011

@dianka3 no o tomto som nepocula vecinou male dietatko zaspi nie preto ze mu ide malo ale pre to ze este nevladze tak sat aby sa zasitilo na dlho preto sa koji vecinou prvy mesiac aj kazde dve hodky,moja to tiez robyla prvy mesiac kojia som ju aj 40min a o dve hodiny zase den noc mlieka som mala tolko ze by som este dvojicky mohla kojit...a este aj teraz ju kojim a ma 13 mesiacov....siadne trubickove sistemi nevymislaj lebo sa ti na to nauci a nebude chciet potom prsnik,prve tyzdne su tazke ale potom je to ok...a prve dve deti si ako dlho kojila?len 3 mesiace?

ani3012
25. sep 2011

@dianka3 ja som mala Evičku predčasne narodenú,mlieko som si neodsávala ale odstriekavala rukou, odsávačkou mi to neišlo,bolelo...odstriekavala som si každé 2-2,5 hodiny aj v noci,aby sa mi laktácia poriadne rozbehla a spolu so mnou na izbe bola prvorodička,ktorá tiež rodila sekciou ,odsávala spolu so mnou a neskôr svoju malú začala aj normálne dojčiť...zo začiatku jej mala vytiahla menej ,bola unavená,uplakaná ,ale čím viac si ju prikladala tým to bolo lepšie.....záleží od toho,ako to berieš...keď už teraz to v podstate vzdávaš,že mlieko určite nebude,tak sa tak potom aj naozaj môže stať...treba veriť,že ti to tentokrát pôjde....všetko bude iné- veď budeš mať babu 😵 😉
ja som napokon Evičku dojčiť ani nemohla,lebo má intoleranciu laktózy ,takže po 3 týždňoch,čo som si poctivo odstriekavala som musela svoju laktáciu ukončiť 😔

cigaretka5
25. sep 2011

@dianka3 hlavne sa nestresuj, nasa mala bola kojena az tri tyzdne odsavala som , odsala som si max 20 mili, kozy ma riadne boleli, ja nervozna decko nervozne a potom sme zacali s flasou a nutrilonom a co? som horsia matka, dieta bolo pokojne, ja som sa tiez ukludnila. Niekedy sa dojcit skratka neda a ked mi niektora z vas maminky chce povedat tu uzasnu vetu ze kazda zena je schopna dojcit tak uz teraz vam hovorim, DAJTE SA VYPCHAT niekedy to skratka nejde a neprispieva to k pohode maminy ani babatka.

dianka3
autor
25. sep 2011

@michelleuk ano len tri a to som ich nekojila ako kojila, vetsinou odstriekavala a pomocou flasky davala,
pozri si co mam na mysli http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

dianka3
autor
25. sep 2011

@ani3012 dakujem ti, no pokusim sa tea aj do tretice to skusit, a budempreto robit setko no a ak by nahodou to neslo tak potom plati to co povedala cigaretka. No a to mi je luto ze si ju nemohla dojcit, do slaka preco taka malinka to dostala? juuuj chudatko moje ☹

michelleuk
25. sep 2011

@dianka3 pozri podla mna je najednoduchsie kojit cez prsnik naco si to zbytocne stazovat trubickami?v prvom rade nedokrmuj v ziadnom pripade s flase tym sa znizuje laktacia,dieta si zvykne na lahsi sposob papania a je po kojeni,,jednoducho ak chces kojit tak aj budes kojit,a preco si odstriekavala nevedeli tahat?

dianka3
autor
25. sep 2011

@cigaretka5 aj ja si to myslim ze niektora ma to proste dane geneticky.Aj moja mama stale domna hucala ze on kojila rok a vzdy mala mlieko a ze preco ja len 3 mesiace? Ale fakt proste cim viac toho zjedol tym menej som toho odsala, ved na jeho davku som musela nazbierat z dvoch odsavani ☹ kebyze sa to stalo len raz tak pochopim ale aj pri druhom sa mi to stalo ze akonahle sa blizi 3 mesiac uz koncim definitivne s mliekom a uz sa mi dalej netvori, a mozem jest a pit kolko chcem

cigaretka5
25. sep 2011

@dianka3 a aved si kojila tri mesiace a ked to nejde tak to nejde , ja som sa tiez stresovala , vsetci v mojom okoli kojili o dusu a ja som nemala co, ale potom so sa jedno rano zobudila a vykaslala som sa na to. A nakoniec je to celkom pohodle, malej dal flasu aj mm a v noci sme sa pekne striedali .............
Ja si myslim ze kojenie je prirodzene, ale silit to tiez netreba .

dianka3
autor
25. sep 2011

@michelleuk aj nevedeli a nevladali, a v nemocke im hned sestry davali z flase kedze boli na iske, a ked som prisla za malym ze ho skusim nakojit tak pozreli namna jak na vraha, povedali netrapte svoje dieta a dajte mu z flase.No ked sme boli doma tak som ich zacala len kojit ale ako som povedala potiahli si 5 krat a dost a potom nasledne toho zacali chudnut a tak som bola nutena im dat presnu davku a ako inac nez z flase 😖

michelleuk
25. sep 2011

@dianka3 no to som uz pocula ze v slovenskych nemocniciach su take mudre sestricky ako vravis hned vopchat dietatu flasu,cumel a ides,ja som rodila v anglicku mala bola cely cas so mou sestricka sa ma normalne pytala ci sa jej moze chytit a este ma ucila ako ju mam prikladat a ako mam odsavat klostrum lebo som ho mala vela a uz sa mi tvorilo mlieko,mala som take hrce ze koniec ale to je o inom....ak chces kojit stoj za svojim a nedaj mu flasku cez tu to ide lahsie preto nechceli kojenie

dianka3
autor
25. sep 2011

@cigaretka5 No ledva ledva do 3 mesiacov uz aj to som musela raz do dna prikrmovat umelym mliekom, cize horko tazko som to do 3 mesiaca dotiahla a potom pass
Urcite je to dane geneticky a mi s tym uz nic nespravime a aj ja som z duse neznasal ked ma stretla nejaka z nama co bola tiez v nemocke a ked sme sa stretli pytala sa ma ze ci kojim a ze uz nie a ona ze coooo? ja este stale kojim. a mna islo vtedy drbnut

dianka3
autor
25. sep 2011

@michelleuk tak to ti fakt zavidim,ze si rodila tam, uplne iny pristup a aj to chovanie nez nase typicky sedliacke sestry 🙄 normalne som ho musela tajne prikladat kym sestricka nevydi a ked ma aj uvydela tak ma sprdla ze to dieta len trapim, a potom mi ho surovo zobrala z ruk a nakrmila si ho ona z flase, 😠 uplne som sa rozurila tak ze som musela odtial odist aby som jej tam nenadala ba nestrelila facku. Sa tam spravlai ako keby to nebolo tvoje dieta ale cudzie a ty ho mas iba pozicane alebo co. Oni vlastnym matkam tam odopierali krmit 😠

renin
25. sep 2011

chcela by som prispieť nakoľko mám tri deti a dokopy som kojila 5 rokov.Je naozaj pravda,že dieťa´tu netraba dávať fľašu,lebo z fľaše mliko lepšie tečie a dieťa potom odmieta piť materské mlieko.Treba si dieťatko pítať hneď po narodení,hoci budeš vyčerpaná po pôrode.Teda dôležité je ho čo najskúr priloži´t.Ja som tak mala mlieko skutočne skoro.Lebo potom zvyknú dať sestričky fĺašu aby dieťa neplakalo a potom je problém.Taktiež zabezpeči´t psychickú pohodu,lebo inak mlieka nebude dostatok.Prikladať čo najčastejšie,dostatok tekutín a ešte je dôležité aby po kojení neostávalo mlieko v prsníku,lebo sa ho bude tvoriť menej.Odstriekať. a striedať prsníky.Moje deti nepotrebovali fľašu.Najprv som im dávala trošku čajuz lyžičky a potom sa naučili na pohárik.ide to,aj keď je s tým trošku práce,ale je to aj hygienickejšie ako cumeľ na fľaši.

martuska75
25. sep 2011

@dianka3 podľa mňa mliečko "robí" skôr bábateko ako ťahá nie mamina geneticky. Ja som prvú kojila 1,5 roka a druhú horko-ťažko 3 mesiace. Dopredu sa nestresuj. Okolo troch mesiacov sa zvyšuje bábatku spotreba takže to čo sa tvorilo dovtedy nestačí, ale ak je problém len v tom tak treba často prikladať a striedať prsia aj počas dojčenia. Pri prvej som začínala tak že jedla každých 20 minút. potom hodinu. Na 3 hodiny sme sa asi ani nedostali. Takže nehádž flintu do žita. Možno sa to podarí a ak nie hladom ho jasné že trápiť nebudeš.

cigaretka5
25. sep 2011

@renin a ako si ai prilozit dieta hned po sekcii? ked mas 24 hodin klud na lozku nemozes vstat a drobca ti donesu akurat tak ukazat?

michelleuk
25. sep 2011

@dianka3 no ja fakt zasnem mne by len raz povedala ze si ju nemozem zobrat a ver tomu bolo by to posledny krat co to povedala nejakej matke. mne malu prikladali 30 min po porode prve dni som mala problemi s bradavkami mala si nevedela zobrat cely dvorec tak ma boleli ze az do krvy...ale preslo to ja uz ako tehotna som bola rozhodnuta ze budem kojit a tak som to aj brala ze to tak bude a basta.. ani flasku sme doma nemali 😀

anjelicek26
25. sep 2011

@cigaretka5 - dajte sa vypchat? Ona chce len radu, nikto by ju tu za to, ze by keby to neslo dala UM nekritizuje. Niekto je dnes riadne podrazdeny 😕 😕 😕

Podla mna je cele kojenie o psychike. Ked je mamina v pohode, normalne sa stravuje, pije, nestresuje, je to OK. Ak sa zacne bat, uvazovat, ze ci je, ci nie je dost - uz su nervy a problemy. Pri dcerke sme boli s mlieckom ako na hojdacke, na zaciatku sme davali mliecko 4 mesiace aj do mliecnej banky - a potom utalo a uz sme o neho bojovali. Boj sme vyhrali, ale bolo to tazke - keby vtedy prijala flasku - je na UM. Nesuhlasim, ze UM je jed. Nie je. Hadam sa ti podari tentoraz babatko donosit, bude silne a pekne sat.

Len je proste krajsie kojit, pre matku, pre dieta, sama to vidim na malom, ze flasu si chyti sam, lahne si do postele a vobec ma k tomu nepotrebuje, do roka pekne bol na prse, ja som si ho mohla hladkat, tulkat, vzdy sa okamzite ukludnil a hodne mi to chyba, dcerku som kojila dlhsie 😖

ani3012
25. sep 2011

@dianka3 tak Evička a aj ostatné deti dostávali stravu cez sondu...ak už nemali sondu tak tie,čo dostávali umelé mlieko pili cez cumeľ a tie,čo materské mlieko ,tak si deti prikladali k prsníku prípadne dokrmovali striekačkou.....
bolo to na JISke a Oddelení patolog. novorodencoch

renin
25. sep 2011

@cigaretka5 To máš pravdu,vtedy to nejde.Ja som rodila vždy normálne.

ani3012
25. sep 2011

@cigaretka5 nie je pravda...na izbu,čo sme ležali po sekcii,tak mamine priniesli malú na kojenie a keď sa prvý krát postavila na nohy,tak jej malinkú nechali už pri nej..to bolo cca 12 hod. po sekcii

ja som mohla vstať až po 24 hod.(spinálka) ale aj tak by mi to bolo prd platné,lebo mala ležala v inej nemocnici

dianka3
autor
25. sep 2011

@michelleuk no lenze kedze sme mlade tak si myslia ze aj sproste vies a zato ze oni su uz stare korytnacky tak zozrali mudrost sveta, keby som im tam aj nadala tak by sa zacali zase horsie spravat ku mojmu dietatu a aj kumne tak som bola ticho. boze nechapem naco su tam take rakane 😠 mali by tam byt prijemne a mile sestricky co by ti mali radit a podporit a nie ta tam sudit, ano boli tam ale ibe dve take ostatok katastrofa.
A aj my sme mali ten problem dobre uchopit prsnik, lebo dietatko a ustocka malinke a koza vetsia nez jeho hlavicka 😀 chudacik maly vzdy som musela drzat jednym palcom prsnik od nosteka ,keby nie tak by som ho svojim prsnikom pridusila. Inac moj prvy mali sal ako drak a on nemal problem s prisatim na bradavku on si to hned uchopil na prvy sup a tahal tak ze som od bolesti skoro dusu vypustila ale Matejko ten bol zase nemotorny a nie a nie si uchitit spravne prsnik 😒

cigaretka5
25. sep 2011

@ani3012 no ja som lezala na Kramaroch malu , rodila som o 18.00 malu mi doniesli na moment okolo 21,30 ale na furt mi ju doniesli po 24 hodinach. A neviem ako by som zvladla keby som ju mala pri sebe hned, kedze som bola rada ze zijem

evka4
25. sep 2011

@dianka3 ahoj, posielam ti link, kde su obrazky, ako sa da dokrmit babatko cez cievku... nechce sa mi citat vsetko, co ti popisali ini, mozno to uz vies, ale ak nahodou nie, tak pre istotu posielam... cievku si mozes zaobstarat bud od laktacnej poradkyne, alebo v lekarni, resp. zdravotnickych potrebach. cievkou dokrmuejs bud po prste, alebo n a prsniku a dokrmujes bud svojim odsatym mlieckom, alebo UM...drzim palce

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

dianka3
autor
25. sep 2011

@evka4 no presne toto som mala na mysli, ci to fakt funguje

evka4
25. sep 2011

@dianka3 no ci to funguje...asi hej, ked to laktacne poradkyne odporucaju... ja som to skusala, ale mne sa to velmi nedarilo, nakoniec som skoncila pri odsavani MM a krmeni z flasky... sestra krmila po prste plus kojila, kym nedala flasku, tak jej dieta neodmietalo prsnik, ale ked dala flasku, dietatko jej postupne zacalo odmietat prsnik a tak skoncila tiez na flasi... ono je asi dolezite nedat flasu ak chces dlhodobo kojit... neboj, nech uz bude ako bude, hlavna vec bude, ze tvoje dietatko bude syte a spokojne 🙂

dianka3
autor
25. sep 2011

@evka4 no keby nahodou tak to skusim,uvydim podla situacie.Lebo ked sa mi narodi vcasie tak bude mat problem s pitim prsnika lebo je nezrele ale pokial sa mi narodi aspon po 36tt tak to bude fajn, lebo ked sa narodi dietatko tak ako ma, je silne a preto dokaze aj samo si vypit svoju davku z prsnika a nemusis dokrmovat