Nechcem dojčiť

puli9
19. máj 2023

Ahojte baby, čakám druhé bábo a rozhodla som sa že nechcem kojiť. Skym sa o tom treba poradiť ? Stačí v pôrodnici povedat že nechcem kojiť a pochopia to v pohode ?🙈Nebudu mat stym problém🙈 Ake ste mali skúsenosti ?

nikha2809
19. máj 2023

Ja som druhé dieťa tiež nedojcila.V nemocnici som povedala že dojčiť nechcem, všetci bolo s tým ok, je to moje rozhodnutie.Bez problémov mi dávali um.Lieky na zastavenie laktacie mi nedali, primár povedal že to dávajú vtedy keď ide od matky dieťa preč.napr.utajeny pôrod alebo zdrav.indikacie.Ale aj tak som už takmer žiadne po dvoch dňoch nemala.Ale, keď som rodila prvý krát, veľmi s tým mali problém dať mi um ani mi pre dcéru nedali, preto som sa.rozhodla ísť rodiť do inej nemocnice, pretože všetko záleží od sestričiek na novorodencom, či budú zazerat a pod.radsej si do pôrodnice zober svoje um, keď ti nebudú chcieť dať

zuzanka.zuzu
19. máj 2023

aj ja som zatiaľ rozhodnutá, že ak niekedy bude druhé, tak ho kojiť nebudem (ak sa mi nespustí mlieko ako mojej spolubývajúcej, čo budila malú, aby papala lebo ju išlo roztrhnúť už od bolesti, ja som ledva kvapku vytlačila ☹ ). asi by som si zobrala so sebou UM a nič nehovorila sestričkám. však som ich ani poriadne za 4 dni nevidela... a čo sa týka lekárky, tak by som ako skúsená druhorodička nechala ich napísať do prepúšťacej správy čo len chcú 😀 (mne strašne chceli napísať že dieťa plne kojené a ja sprostá som ich opravila, že však papá aj UM, no zatvárila sa hrozne kyslo... teraz už budem vedieť 🙄😂) čiže moja stratégia - nikoho tým nezaťažovať 😉 (ale u mňa to je iné, ja pripúšťam aj možnosť kojenia, ty asi vôbec nie, tak asi len na inšpiráciu)

vanilkovazmrzka
19. máj 2023

Aky racionalny dovod vas k tomu vedie?

doriiis
19. máj 2023

Ja som pri oboch vydržala v nemocnici dojčiť,aby nepindali a doma už potom čakalo UM.

amonet
19. máj 2023

@vanilkovazmrzka a preco ta to zaujima? ake pravo mas na tuto otazku?

haley7897
19. máj 2023

@puli9 brat to môžu ako chcú, môžu nakoniec len rešpektovať. Otázka je ci nechceš kojiť aspoň tých prvých par dni v nemocnici už len s praktických dôvodov. Kvôli dieťaťu aj sebe. Kolostrum je naozaj ideal a potom... Všetko si budeš musieť do nemocnice dotrepat mlieka, fľaše, cumle, vodu, sterilizovať. Všetko môže byť inak, ale v mojom prípade sestričky moc príjemné neboli, veeeeelmi ich to otravovalo. A to ja som kojiť aj chcela, len som nemohla. Doma sa už zariadi tak aby vám to všetkým vyhovovalo

jazula
19. máj 2023

@vanilkovazmrzka Dôvod nemusí byť vôbec racionálny, stačí ak má negatívnu predchádzajúcu skúsenosť, alebo skrátka len nechce… Dojčenie má vyhovovať aj matke. (A to ja svoju dvojročnú stále dojčím, ale to je zasa moja voľba…)

miadi
19. máj 2023

@vanilkovazmrzka je to len jej vec nemusi nikomu nic vysvetlovat. Tak ako je len Moja vec ze som dlhodobo kojila moje deti. Kazdej zeny volba

sisaka
19. máj 2023

@haley7897 a hneď tu mame dobrý príklad, prečo človek nemá chuť na Slovensko sa vrátiť. No presne pre toto, aby nejaké sestričky na mna kdesi v nemocnici zazerali koli mojim osobným rozhodnutiam a dávali mi na javo, čo si myslia.
Ja som kojila obidve deti, takže toto sa ma konkrétne netyka, ale viem, že u nás sa nič takéto nerieši, ako sa matka rozhodne tak je a keď povie dajte mojmu dieťaťu UM, tak sestričky bez problémov, sprostých komentov a presviedčania dajú. Lenže na Slovensku chyba rešpekt voči pacientom a ich rozhodnutiam, prvé dieťa som tam porodila a teda trauma na cely život, tak ako sa tam ku mne správal personal je v zahraničí úplne nemysliteľné

haley7897
19. máj 2023

@sisaka Ja som mala dlho takú traumu z pôrodu prvej dcéry na Kramároch. Dodnes nechápem prečo sa niektoré ženy vracajú na Slovensko rodiť 😲🤯 iná zdravotná starostlivosť, fajn, ale pôrod, ani keby mi zaplatili.
Pôrod začal o 5 ráno presne v deň termínu. Všetko super, ideál. V kľude doma balím veci, okolo 10 za stupňujúcich kontrakcii ideme do nemocnice lebo som mala v ten deň ešte aj poradňu. Cestou, keďže viem, že ma odtiaľ už nepustia ešte ideme do restiky na obed 😂 Pôrodná idilka.
Dôjdeme do nemocnice, zavonime a tu otvorí dvere víla a zručí "čo je?! Co tu toľko vyzvanate?" my len Wtf face pozerame na seba. Zrejme sa nejaký chudák snažil do zvoniť predtým 🤷🏽‍♀️ nvm nekomentujeme, chlap dvíha zo zeme cestovnú tašku o veľkosti mensej skrine kde mam vrámci normy zbaleného pol bytu a tu víla zašteboce znova" co je ona z cukru, sak to si vie zobrať aj sama " vydrapi mu to z ruky a podá tašku mne. wth mode definitívne aktivovaný (a zotrval až do 6 dňa kým som odišla z nemocnice) oxytocin nahradil adrenalín a hoci pôrod perfektne postupoval a prišla som otvorená na 5 od tohto momentu tval ešte ďalších 15 hodín. A že nebola jediná kto mal nonstop blbé poznámky. Žena co rodila veľa mňa dostala vynadane, že už tam je druhý deň a ze vzdychat mala keď "ho robila", mňa sa počas poslednej fázy pýtali ze co to tak prežívam, či som nikdy predtým nemala menštruačné bolesti (ale teda aby som bola fér, nie nemala, a teda všetky ste hrdinky ak menštruačné bolesti sú ako pôrodná fáza). Keďže to trvalo dlho tak mi bez pocitu vysvetliť dali antibiotika a tie neskôr rovnako bez zvuku vymenili za oxytocin, takže bez varovania sa mi začali vylievat kontrakcie jedna do druhej. Do toho si spomenuli, že "jaaaj, hentá chcela ten epidurál". Ja na to, že v tejto fáze už fakt netreba. Ale ona že "né, že už je tu". Tak išla pichnut epidurál. Prvýkrát. Nevyšlo. Stáva sa. Druhý krát. Nevyšlo. Nadáva, búcha mi do chrbta, že sa mám lepšie zohnut. Snažím sa zmieniť, že mám v bruchu ďalšieho človeka a mam teda trochu problém "zohnut sa" podľa jej predstáv + počas celej tej doby neeeeeeekonecnu kontrakciu. Na tretí krát to pichla. Hviezda. Za komentarov odchádza. Konečne som si mohla ľahnúť a čakám ze ten blbý epidurál aspoň zaberie. Čakám, čakám a nič. Vraj nemám byt precitlivela. Po hodine im dôjde, že ho len pichla, ale zabudla nastaviť. Niekedy okolo polnoci sa uvoľní miesto na sale tak sa rozhodnú ze "odrodia mňa". Čerstvá absolventka, rozklepana ako malý drahý psík. Hada sa tam predomnou s druhým lekárom ci už môžem rodiť, alebo ešte nie, jednému sa zdá, druhému nie. Vyhadzuje ju zo sály. Úplná idilka. Cítim sa sebavedome 🌟
Dobre rozbehnutá stará garda sa od toho momentu púšťa do roboty, nastrih jedným švihom (lebo ten musí byť, že), ďalšia matrona sa mi doslova niekolko krát hodila na brucho čím mi spôsobila niekoľko vnútorných poranení a zabezpečila nasledujúcu 2 operáciu. Dieťa odobrali do vedľajšej miestnosti s prísľubom, že mi ho hneď po zákroku donesú.
Nedoniesli. Doniesli mi ju až na druhy deň poobede okolo 1. A aj to mi doniesli cudzie dieťa. Malú červenú o kilo menej vaziacu Sandru. Ako, vedela som, že malé deti sa menia rýchlo, ale toto ma zaskočilo. Tak len dvíham ruku s postele, že "ehm exkjúz mi..." a ona, že "nesprávne decko ste doniesli". Tak som si počkala ešte hodinu. K tomu ako mi sestry z celého oddelenia bez rešpektu ci aspoň varovania stlačali 🐐🐐 vždy keď som išla zohriať malej vodu na mlieko "ona nemá mlieko... a fakt nemá mlieko" sa ani nejdem rozpisovať. Proste idilka. Radšej na poli rodiť...
OH počkať, a ten bonus ukazovať krvavú vložku s rozdžavenymi nohami pred celou vizitku ideálne aj so študentami, ženy, to sa ešte robí? Stredovek

haley7897
20. máj 2023

@haley7897 A teda pre porovnanie, pre tie ktorým to príde normálne. Toto bol normal pôrod druhej dcéry v UK. Niekedy okolo 11 večer keď už boli kontrakcie veľmi blízko a pravidelne prichádzam na oddelenie. Mam zo sebou okrem partnera aj 6 ročnú dcéru (nemohla som narýchlo zohnať v noci stráženie). Na oddelení si ma preberie midwife. Pýta sa ci si dám čaj, sandwich. Pýta sa co nechať doniesť dcére. Súčasne vybavuje po pôrodnú izbu s extra posteľou kde si môže zatiaľ dcéra ľahnúť spať. Pýta sa ci chcem pôrod do bazéna alebo mam inú preferenciu. Či chcem rajsky plyn. Celú dobu je v miestnosti pritmie, pokojná atmosféra. Ak potrebuje niečo pri prehliadke vidieť 🔦 zasvieti si tam. Hovorí tlmenym hlasom. Na izbe len midwife a 1 rodička. Pripadne partner /doprovod. Pôrod prebehol veľmi rýchlo, možno max 20 minút od príchodu. Po pôrode mam malú stále na sebe. Nikto ju nemeria, neváži, neumyva. Po nejakej doby ju dávam otcovi a idem do sprchy hneď pripojenej k sale. Potom všetci na poporodnu izbu kde čaká staršia dcéra. Donesú nám všetkým sandwiche, čaj. Po chvíli prídu skontrolovať malú. Bežná kontrola, sluch a pod. Po nejakých 2-3 hodinách odchádzame domov. Na druhý deň ma prichádza domov pozrieť midwife ci je všetko v poriadku. Žiadne holenie (ci už je treba alebo nie, klystyry, nastrihy vizity. Obyčajný nekomplikovany pôrod v UK. Každý deň.

Btw nie, nejednalo sa o súkromnú nemocnicu.

divokykonik
20. máj 2023

Ja tiež nechcem kojiť druhé dieťa, ak niekedy vôbec nejaké budem mať. Kvôli kojeniu resp. nekojeniu sa mi spustila najhoršia forma depresie a keby tak netlačím na kojenie, ktoré sa vôbec nespustilo, tak sa máme všetci lepšie. Nech sa aj pokrájajú ženy, ktoré koja a budú kojiť, je to len a len naša vec.

miadi
20. máj 2023

@divokykonik Preco by sa mali pokrajat ktore koja a budu kojit? Ved to je tiez len ich vec . 6rokov som kojila a vobec ma netrapi ci budes mat druhe dieta a ci ho budes-nebudes kojit, Popravde ani mà to nezaujima co robia druhi so svojim telom.🙂

monika15
20. máj 2023

@vanilkovazmrzka a neni ti to jedno ? Nechce a je to jej vec.

domiklik
20. máj 2023

@haley7897 ja som v slovenskej nemocnici isla na istotu presne kvôli tomu aby som sa vyhla vyššie popísanému... Doktor zaplatený, epidural zaplatený, izba zaplatená, jedlo každý deň z domu... Ja teda znesiem všeličo, aj som kadečo pozazivala, ale čo je veľa to je moc...

domiklik
20. máj 2023

@vanilkovazmrzka slobodná vôľa?

puli9
autor
20. máj 2023

Pri prvom dieťati sme sa natrapili aj ja aj babo. Chcela som kojiť aj kojila sám lekár po 4 opakovanom zapali uznal že proste nie. V 40tkach horuckach deň čo deň po príchode z nemocnice nechce nik. Nakoniec sa babo muselo učiť na umele čo trvalo takmer mesiac dovtedy - úbytok hmotnosti, neprijímalo umele mlieko lebo bolo naučené na materské. Takze proste nie. Otázka smerovala presne ktomu že v nemocnici na to dbali až príliš. Proste keď nekojis si zlá mama musis. Laktacne sestri každý deň pri každej pacientke a musis a treba skúšať a stale dokola- výborne vy budete kojiť dlho správna technika mlieka dost určite aj dva roky. Nakoniec to bol týždeň len v nemocnici aj to boli nasadené antibiotiká a doma sa to spustilo. Mlieka bolo priveľa preto by som nerada vôbec začínala a potom prestavala. Sú mami ktoré chcú kojiť a ktoré proste nie a nemajú na to ani nejaký zvláštny dôvod. Nevidim v tom nič zle 🙏

queen_mary
20. máj 2023

Ja som tiez nechcela. V nemocnici som hovorila, ze prikladam, ale mlieko nemam. 😅 a v kupelni som mala uz zapojenu ohrievacku.

Doma sa mi vsak spustilo, aj ked som neprikladala, tak asppn odsavam 3x denne, kym mam.

doriiis
20. máj 2023

@puli9 ....ja som v nemocnici vydržala.Za tých 4- 5 dní sa ti aj tak mlieko nespustí úplne.Presne preto,že som nechcela počúvať blbé kecy sestier som nič ani nespomenula.A doma potom som odsala iba vždy keď ma boleli prsia a do týždňa bolo všetko preč.
Držím palce

amonet
20. máj 2023

@haley7897 tak to ja som v trnave v nemocnici mala pekny porod, vyvolavany a pekny. mrzi ma ze si narazila na takych zlych ludi

x_mery_x
20. máj 2023

Nekojila som prve a neplanujem ani druhe, asi si zoberiem zo sebou mlieko a nikomu nic nepoviem. :D

amonet
20. máj 2023

a teda, aby som odpovedala na otazku, bud asertivna, ja som sa hned hodinu po porode pohadala so sestrickou kvoli tomu ze som nemala cumel. a odvtedy uz boli mile. ak si presvedcena tak si zatym stoj a hotovo

veronikaszabova
20. máj 2023

@puli9 rodila som pred 7t, spolubyvajuca hned po porode povedala, ze kojit nebude. Okrem jednej sestricky (starsi rocnik), s tym boli OK. Drzim palce

vanilkovazmrzka
20. máj 2023

@amonet lebo ma to zaujima? Mne nenapada ziaden racionalny pre dieta prospesny dovod, tak sa pytam. Ak ta to poburuje, neodpovedaj, odpovie mi snad niekto iny.

vanilkovazmrzka
20. máj 2023

@jazula a aka negativna skusenost? Ja nemam skusenost, preto sa pytam. Neviem, co je na tej otazke take agresiu vyvolavajuce 🙂

vanilkovazmrzka
20. máj 2023

@monika15 je mi to jedno. Zaujima ma len dovod, preco sa pre to niekto rozhodne. Ale je mi uprimne u riti, kto sa ako rozhodne, len ma zaujimaju, ake su argumenty proti dojceniu.

vanilkovazmrzka
20. máj 2023

@domiklik spochybnuje moja otazka slobodnu volu? Nemyslim si.

vanilkovazmrzka
20. máj 2023

@miadi vsak ale jej rozhodnutie je jej vec a to nikto nespochybnuje. Ale na moju slusnu otazku tu nepadla ziadna normalna odpoved, a ja teda doteraz neviem, co zenu privedie k rozhodnutiu, ze nebude dojcit svoje deti 🤷‍♀️

doriiis
20. máj 2023

@vanilkovazmrzka ....ja som nedojcila,lebo to bolelo,je mi to nechutne,dieťa bolo nespokojné,lebo to bolo málo,zápal prsníkov a následne antibiotika.To bolo pri prvom dieťati.Pri druhom som toto nechcela prežiť znova.
Ďalej preto lebo je to moje telo,moje dieťa,moje zdravie,zdravie môjho dieťaťa moja zodpovednosť za toto všetko.

zuzanockamt
20. máj 2023

@vanilkovazmrzka Nemusí byť na to žiadny racionálny dôvod. Ja som mala veľmi málo mlieka, takmer žiadne. Pre mňa je dojčenie hrôza, bolo mi pri tom nevoľno, na vracanie. Premáhala som sa, keďže u nás vládne mamilácka sekta, ale pre mňa nebolo dôležité dávať dieťaťu materské mlieko. Tiež by som sa už rozhodla nedojčiť.