Nechcem dojčiť

stimabalson
11. feb 2024

Ahojte potrebujem radu... viem ze to moze znieť zvláštne ale, mam 1,5 ročnú dcerku ktorú este stále dojčím a zistila som ze som tehotná.. druhé bábätko uz kojit nechcem.. da sa to riešiť uz v pôrodnici alebo stačí ze ked pridem domov z pôrodnice a dam bábätku umelé mlieko tak sa mi stratí mlieko? Ide o to, ze som strasne vyčerpaná z dojčenia.. dcérka je v kuse na prsníku a hlavne v noci.. uz rok a pól som sa nevyspala, budi sa aj každú pól hodinu.. mam z toho uz depresie preto by som sa chcela vyhnúť tomuto... som strasne cez deň nervozna a nechcem byt.. snažím sa ju odstaviť ale je to hrozne... viem ze materské mlieko je naj ale stojí to aj cez to ked mam depresie a celu noc preplačem kvôli tomu ze musím dojčiť a nemôžem spat? :( som naozaj taká zlá mama ak nechcem dojčiť ? :((( ... :/

kvietok2012
11. feb 2024

Nie, nie si zlá mama a nikto ťa nemôže nútiť kojiť.Rob tak ako ty uznáš za vhodné...

zoja1234
11. feb 2024

Niesi povinná dojčiť. Ak už teraz si na tom takto psychicky zle, ďalšie dieťa ta veru položí, to asi nechce nikto. Jasne ze nemusíš dojčiť a je to všetko len na tebe

anjelicek26
11. feb 2024

Nikto ta nutit kojit nemoze a ani nebude… ale ked sa ti naleju prsia, maly bude hladny, ono to bude tazke povedat, ze mu nedas aj psychicky…

Ale toto som nechcela, ja som mala taku zaceckovanu a zombiee zo mna robiacu prvorodenu dceru..kazdu hodinu hore a hladat prso, aby sa dostala z lahsej fazy spanku do hlbsej, kazdy zub, kazdy sen, proste vsetko riesila cez prsnik, ja som vyzerala ako vypluty rezanec a to doslova do jej 2,5 roka, kde som zu davno chodila do prace a proste CELE ZLE. Pri synovi som sa zaprisahala, ze to tak nebude, a ano aj za cenu, ze sa dojcit nebude. Proste nedostatok spanku ide cloveku na mozog, ako cest zenam, ktore to nejako zvladnu…

Od porodnice som mu nedovolila zaspat na prsniku, vzdy ho davala dole zobudeneho, prebalila za tym, zavinula do zavinovacky a az tak davala spinkat. Ked zacal zaspavat, vzdy som ho posteklila, posunula, rozopla, proste nech nespi. Zaspaval teda od zaciatku pekne v svojom kosiku ci postielke na spanie, s mojou rukou na chrbate, hm-kani uspavanky, proste tie prve dni mi islo hlavne o to, nech si nespaja – sanie a spanie… a pomohlo… to dieta sa od porodnice budilo vyslovene len nah lad, teda 1-2x za noc, 3 mesacny len 1x za noc, 8 mesacny spal celu noc… vedel sa krasne ukludnit sam, zaspat sam, nepotreboval nikoho a do 5 minut… a nie, nebol to zazrak, pretoze dalsie deti mame tiez a tento “proces” nespajat spanie a kojenie sme spravili u vsetkych… to neznamena, ze si clovek dieta nemojka, ze nerad dojci, ale proste nauci dieta zaspat inak… ja som vdaka tomu vzdy spala ukazkovo, ziadne depky, ziadne blbe stavy, deti spokojne, ja spokojna…

Pisem ti to preto, lebo aj ked sa ti to zda nemozne – je tam aj alternativa C, ako to skusit riesit…

queen_mary
11. feb 2024

Mozes sa dohodnut v porodnici, nech ti daju tabletky na zastavenie laktacie, pripadne potom so svojim gynekologom, alebo proste len neprikladat a neodsavat - to zmizne samo tak do 2 dni - teda aspon u mna 🙂

portret7
11. feb 2024

@stimabalson treba to riesit uz v pirodnici, vypytaj si tabletky na zastavenie laktacie, sestricky ti obviazu prsia elastickym obvazom a dietatu daju UM. Ziadna veda, su na to zvyknuti. Treba sa iba obrnit voci okoliu, ktore sa na to bude sustavne vypytovat a radit ti. Ja som to riesila odpivedou- nemozem zo zdravotnych dovodov, viac som nerozvadzala. Je to iba tvoje rozhodnutie, nikto nema pravo sudit ta. Hlavne to nemozes nikomu dovolit.

lucia13022023
11. feb 2024

Nie si zla mama 🙂 je to tvoje rozhodnutie.
Ja som dojčiť nemohla, dôvody rozpisovať nejdem, vedela o tom moja gynekologicka, aj som to povedala v nemocnici a sestričky boli veľmi milé, nikto na mňa nezazeral, nenútil, dali mi lieky na zastavenie laktacie a dieťa bolo na UM. Nebol žiaden problém.

domka222
11. feb 2024

Odstav staršie a potom riešiť hneď v pôrodnici. Mala som na izbe takú kočku, čo si tiež hneď pýtala lieky

beata_k
11. feb 2024

Nemusis dojcit, nie je to nutne. Len upozornujem, ze ak je dieta na UM nie je to zarukou, ze ti bude lepsie spat.

minka201
11. feb 2024

@stimabalson Nie, nie si zlá matka. Ja nie som zástankyňa dojčenia aj "cez mŕtvoly". Ale z osobnej skúsenosti ti píšem, že pri prvom dieťati som to mala s dojčením aj ja ťažké. Bolo to psycho, únava, dieťa dobre nepriberalo, ja výčitky, zúfalosť a ohromné vyčerpanie. Vydržala som to pár mesiacov. Ale pri druhom dieťati to bolo úplne iné. Šlo to ľahko, bola som veselá, spokojná a dojčila som vyše 1,5 roka. Tak sa dopredu netráp tým, aké to bude zas ťažké, lebo to môže byť úplne iné. Možno by bolo fajn postupne dcérku odstaviť, aby si si oddýchla a s bábätkom to môžeš skúsiť a postupne uvidíš. Ak to bude zas zlé a rozhodneš sa nedojčiť, gynekológ ti môže dať niečo na zastavenie tvorby mlieka. Držím palce 😊

guudy
11. feb 2024

@stimabalson je v poriadku, ak sa rozhodnes nedojcit😊. Na tvojom mieste by som odstavila teraz prvorodene dieta a ked sa narodi druhe, uvidis ako sa budes citit. 😊

lenkakravcova
11. feb 2024

@stimabalson Ahoj,
Podľa mňa by si mala dieťa, ktoré dojčiš teraz odstaviť. Už je dosť veľké na to, aby si mu mohla dať fľašku s mliekom (ja som vždy odstavila okolo roka a potom fľaška do 2-2,5r na noc).
Oddýchneš si a po narodení bábätka možno budeš chcieť dojčiť zase. Len to zase neprežeň ako teraz a v roku odstav keď už budeš unavená. 🙂 dieťa je na to už dosť veľké.

lily246
11. feb 2024

Tiež potvrdzujem, že umelé mlieko spánok vôbec nemusí zlepšiť, moje dieta sa budilo aj 15x za noc a bolo na umelom. :( Deti sa budia hlavne kvôli kontaktu, ani nie tak kvôli hladu. Možno skús najprv kojiť, uvidíš aké bude toto ďalšie bábätko, veď prestať a prejsť na umelé mlieko sa dá hocikedy.

tehotna40
11. feb 2024

Ahoj je to tvoje rozhodnutie. Chcem ti len napísať moju skúsenosť s UM. Dcérka mi pri jedení zaspavala, zarobila som mliecko, napr mala vypiť 60ml ,vypila 20,30 a zaspala. Samozrejme som ju musela uložiť, fľašku umyť, nachystať novú vodu do ohrievača, jasne ze ta to všetko preberie. Kým som si ľahla,uložila sa a ako tak zaspala, do hodiny bola znovu hore a išli sme toto dookola. Takže UM tiež nieje zárukou lepšieho spánku, či už teba alebo babatka. Kazde dieťatko je iné, možno druhé sa bude kojiť raz, dva krát za noc. Odstav teraz staršiu a pri druhom to aspoň skus, ak nie dáš UM. Ale samozrejme ak si pevne rozhodnutá, je to len a len tvoja vec a vôbec to neznamená ze si zla matka. Veľa síl prajem

taga
11. feb 2024

To ze nebudes dojcit ale nevyriesi tvoj problem ze si unavena pripadne mas depresie... ak si az takto extremne znicena z dojcenia, skus si skontrolovat zelezo, vitaminy, celkovo svoj zdravotny stav. Ja viem ze matky su unavene, ale tak ti poviem, ja so bola extremne unavena a takisto som si myslela ze "ved dojcim, mam male deti, bla bla..." je unava a unava... az ked mi zistili fakt zle vysledky krvi a dr sa na mna pozrela, ci som prisla do ambulancie sama a po vlastnych, az vtedy mi doplo, ze ta unava nebola "obycajna materska"... a ze keby som vedela skor, ovela lepsie by som zvladala vela veci..
Mozno zistis, ze ti nieco chyba a ked dostanes pomoc, das v pohode aj dojcenie a nocne budenie..
Vela stastia 🍀

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
walentina7
11. feb 2024

Preco si to prvé skor neodstavila? Max do roka. Rok by si mala teraz pauzu a potom mohla dávať mliecko druhému. Tak je to nefer. Jednemu si dala vsetko dobré, druhému nič.

svokrinjazykmonika
11. feb 2024

@stimabalson veď staršie nemusíš odstaviť, ale obmedziť môžeš. Neexist že stále na prsníku také veľké. Ja mám tiež 15m dcéru a kojím cez deň iba raz pred spánkom a večer pred spánkom a v noci keď chce. Ale spíme spolu v posteli takže nie je problém. Teraz idú von očné zuby takže keď má noc že je každú hodinu hore, ale vidím že reálne to mliečko nepije tak sa nenechám ocuckávať. Dám vodičku, obímem , pohladkám, dám gélik na zuby, dudlík a spíme ďalej.

nelca0510
11. feb 2024

@stimabalson nie si zlá mama. V nemocnici riešila to isté aj spolubývajúca. Povedali,že lieky jej dajú až po odobreni psychiatrom,lebo že po pôrode sa spúšťa veľmi veľa procesov. Napokon neprikladala,len flaskovala,sestričky aj lekári s tým boli ok.
PS: si skvela mama.

kluska
11. feb 2024

@stimabalson Este skoro hovorit, zalezi ale mas dieta. A to ci prespi pekne noc, nemusi vobec suvisiet s kojenim, Druhe Bude ine. Moj prvorodeny nebolo kojeny a stale sa budil v noci, trebalou dutku podavat dakedy AJ 20x v noci, maval nocne mory, teraz ma 10 a tiez zle spi, ma problem so zaspavanim, budi SA na zachod, jojci 😄 druhy syn bol kojeny dlho a uz od 2 mesiaca prespal vkuse 8 hodin, teraz ma 8 a stale pekne, tvrdo spi a Nema problem so zaspavanim. Kazde dieta ine, za mna kojenie je Len jedna pricina zleho spanku.

julish
11. feb 2024

@stimabalson nie si zlá, len už nevladzes. Už nedojci, prestaň hneď a zaraz. A keď sa babatko narodí, uvidis, možno das prvý polrok, ten je najdôležitejší. Vtedy máš aj telo naslapane hormónmi tak, že spánku stačí menej. Nedá sa tomporovnatbs hormónmi teraz

kluska
11. feb 2024

Ja Este dodam, ze kojenie je zdrave AJ pre matku, kedze hoji telo rychlejsie, stahuje SA maternica a AJ myomy SA mozu zmenit alebo vymiznut a pre dieta je to dobry start do zivota, sky's a uvidis, kazdy porod a kazde dieta ine.

lucia147852
11. feb 2024

@tehotna40 ale to nemusi mat každá takto…. Ja mám 4 fľašky. Ohrievač na 2. Takze u nás zarobenie umelého a nakŕmenie bola otázka 5 minút a znova sa spalo. Nič som v noci neumyvala. Len dala novú fľašku do ohrievaca a vypití nechala do rana na nočnom stolíku 🤷🏽‍♀️

angela85
11. feb 2024

U mňa bolo kojenie tiež ako za trest,veľmi veľké prsia a veľmi boľavé,moje deti sa nevedeli poriadne pridať. Vždy som sa potešila,keď sme prechádzali na normálne jedlo. Bez zlého svedomia som im už pôrodnici dala dudlik a neuveriteľne som sa potešila,keď zakaždým okolo desiateho mesiaca sa mi mlieko začalo strácať. Kvoli tomu kojenie som povedala že už žiadne ďalšie dieťa nebude. Urob tak,aby si aj ty bola spokojná mamina.

lunademonica
11. feb 2024

@stimabalson skusala si kojit po leziacky normalne v posteli? Mne to ulahcilo zivot, mozes spat popri tom ako si dieta cucne kedy chce....

heln
11. feb 2024

@stimabalson ked si vycerpana, je cas prestat dojcit starsie.
ked nechces dojcit druhe, tak nedojci. ale tych par dni v porodnici by som dala, nech ma aspon kolostrum, nech ta citi atd. potom ked pojdes domov, tak kludne zacni davat flasu s um, v tomto zmysle je to naozaj jednoduchsie v tom, ze babo ti moze hocikto postrazit a odpadaju starosti s odstavenim.

stimabalson
autor
11. feb 2024

Ano dojčím po leziacky... a v tom je problém ze spi s nami v posteli a stále ma prsník v pusinke a ked nema tak nespí a place :/

mogaa
11. feb 2024

@stimabalson ono skôr ide o to že doma bude problém tak či tak so staršou dcérkou....prepáč, ale ak si tak vyčerpaná, prečo si ju neodstavila skôr? ono bez plaču sa to nezaobíde to ti je asi jasné......ale treba zotrvať a po týždni je po plači......a samozrejme ideálne ak dieťa bude ten týždeň uspávať muž a ty budeš v inej miestnosti....dieťa už s vami spávať nemusí a vôbec nie s vami v posteli....

alexandra383
11. feb 2024

@stimabalson ahoj, ak by si to este nahodou chcela prehodnotit, tak ako pisala jedna mamicka vyssie, neucit dieta zaspavat s prsom. Ja mam dve deti, vzdy som kojila v sede, nikdy po leziacky. Nakojila som, odpojila, pripadne hned vopchala dudel. Nikdy mi deti nezaspavali na prse, nemali tu asociaciu. Takze uz v polroku prespali noc, ziadne mlieko nebolo treba pocas celej noci, lebo vacsinou to je len taka zavislost na prse a nie na mlieku. Tak ak by si to predsalen chcela este skusit, tak odporucam takto.

sasesoe
11. feb 2024

Ahoj, odporúčam vyhľadať psychologičku, je dosť možné, že trpis nejakou formou popôrodné depresie. Taktiež odporúčam zvýšiť intenzitu pomoci od okolia, manžel, prípadne starí rodičia, sestra,... Chápem, že si v náročnej situácii, no nie som si istá, či nedojcenie Ti ozaj pomôže - aby to napokon nebolo ešte ťažšie skrz to, že budeš musieť i reálne vstávať, zarábať mlieko atď .. neviem ako teraz máš vyriešené spanie/dojčenie, ale mne sa osvedčilo mať dieťa pri sebe v posteli a takéto staršie sa už nacucne samo, čiže práveže mne dojčenie umožnilo sa v noci vyspať. Prvých 2 mám s rozdielom 2r, dojčila som tandemovo a to bola jediná záchrana, že i cez obed sme mohli všetci spolu zdriemnuť a v noci na striedačku. Sestra musela prestať s dojčením cca v 2m dieťaťa z jej zdravotných dôvodov, som bola pomáhať s bábätkom a z môjho pohľadu to vôbec nebolo ľahšie. Hlavne v noci, keď sa zobudilo, tak jeden utiaoval bábo, kým druhý zarobil mliečko, potom um nie hneď sadlo, veľa sme sa ho i nanosili, odporúčam nosič/satku

juliacenc
11. feb 2024

@stimabalson tak sa vschop a nebud rozmaznana. Nezabije ta to prejde dalsi rok a uz si na dojcenie ani nespomenies a deti budu na poradku s tvojim lepsim mliekom ako sama uznavas, ze je to naj. Ved sa trocha zapri