Nové metódy odkedy začať prikrmovať

nibiru
30. apr 2011

ahojte pozerali ste dnes spravy na tv joj,bola tam reportaž kde sa vraj prikrmi sa maju zavadzat ci je dieta dojcene alebo nie medzi 4-6mesiacom že za 20rokou sa nepodarilo dokazat ze neskorsie zavadzanie prikrmou zabranuje alergiam prave naopak ja uz som niekde taky clanok čitala vraj by sa mali zavadzat po 4m.a pri tom dojcit vraj vtedy črievko je chranene a najlepsie si zvika na nove potraviny,este nemaju tu reportaž v archive hned ako bude dam link.ja osobne som začala prikrmovat ked mala mal 5m. a 1tt po dohode s pediatrickou kedze mala mala už vtedy 8,5kg a aktivne sa o jedlo zaujimala zatial nemame ziadne problemi a chuti nam naozaj všetko pri tom stale dojčim na požiadanie.

iwulka23
30. apr 2011

@nibiru jasne..ja som to videla tak jednym okom zamestnavala ma mala..mna by tiez velmi zaujimalo ked teraz vlastne zacat..moja mala ma 3 mesiace..aj kojim aj BEBU davam..ja sa na lekarku velmi obracat nechcem lebo ona ma take nazory ze normalne ma niekdy rozculuje..tak ako to teraz vlastne jeee???

ela2710
30. apr 2011

@nibiru sme na tom podobne, nas maly je tiez dobry tucko 🙂 my sme zacali prikrmovat od 5.mesiaca 🙂

latvia
30. apr 2011

to je informacia stara 3 roky 😝 len sa konecne pohne snad uvedomenie mamiciek az po pozreti TV novin, rozoberalo sa to aj v teme zaciname s prikrmy

latvia
30. apr 2011

http://espghan.med.up.pt/joomla/position_papers... pre anglicky rozumejuce mamicky.

Nevidela som sice TV noviny, ale hlavne body su tieto:

1. idealne je plne dojcenie bez prikrmov do 6.mesiaca
2. prikrmy sa maju zavadzat pocas kojenia
3.najskor prikrmy od uk. 4. mesiaca (plati u kojenych aj nekojenych)

ziadne pofiderne rozdelenie na kojene a nekojene deti tam v podstate nie je, ak mlieko (materske alebo UM) babatku postacuje do 6 mesiacov, netreba prikrmovat. ak mlieko(mm alebo UM) uz nepostacuje, moze sa zacat prikrmovat, najskor po uk.4.mesiaci. ziadna veda 😉

peepka
30. apr 2011

http://www.bbc.co.uk/news/health-12180052

nejde o to ze ci postacuje ci nie, ide o to , ze zaludocna sustava deti je nevyzerala pred 6m, a nevie stravit poriadne inu stravu ako um ci mm a zavedenim prikrmov pred 6m riskujeme alrergie a traviace problemy a ine.

to ja fakt. (WHO)

viac hadam ani netreba dodavat.

nibiru
autor
30. apr 2011

@iwulka23 no ja mam lekarku super :-
@latvia hej niekde som to aj ja citala len keby mali lekari aj jednotny nazor je skoda ze takto pletu mamicky niektory vsetky nove metody dokonca odmietaju ☹ ci uz ide o liecby alebo nove poznatky.sama som sa stretla so zastaralimi predsudkami neodbornych lekarou ....

peepka
30. apr 2011

@nibiru su lekari preskoleni a nepreskoleni a informovani a neinformovani..tak nejak to berem ja. riadim sa who a inymi organizaciami kde su zoskupeni lekari z celeho sveta a vedia sa zhodnut 🙂

nibiru
autor
30. apr 2011

@peepka ale o to slo ze za 20r. sa nepodarilo dokazat ze prave neskorsie zavadzanie sposobuje alergie
.

latvia
30. apr 2011

@peepka no, who tiez tlacila a odporucala ockovanie proti prasacine a vieme jak ucinne to bolo 😅 espghan je europska pediatricka spolocnost pre vyzivu, jej by som verila viac 😕

nibiru
autor
30. apr 2011

@latvia no a ake milony sa vyhodili za do luftu 😠

peepka
30. apr 2011

co ja viem....mali riskovat a nikoho neockovat? predsa len novy virus...atd...ale neviem enbudem sa hadat 😀 🙂 😵

estterka
30. apr 2011

@peepka no najprv bola vakcina a potom choroba.uz sa to aj niekde prizanalo tusim,ze to bolo cele vymyslene 😉 ziadna prasacia chripka nebola.

feb13
30. apr 2011

Ja som reportaz nevidela ale informaciu poznam. S prikrmami som zacala presne v 4m a pritom este plno dojcim, vlastne on mi este nezje nejake signifikantne mnozstvo z nicoho iba ochutnavame. Svoje rozhodnutie som dlho zvazovala a vela som pritom citala a citala a zbierala informacie a nakoniec som sa rozhodla takto. Aj v laktariu mi povedali, ze po 6m sa uz materskemu mlieku zhorsi kvalita, preto aj ukoncuju darcovstvo po 6m dietata - tak do toho 6m by som chcela aby moj syn dokazal zjest take mnozstvo prikrmov, co priblizne zodpoveda jednej celej porcii. Podla mna radsej zacat skorej a postupovat pomalsie s novymi jedlami, popri dojceni, kym este mlieko obsahuje dostatok zivin.
Co sa tyka postupu pri zavadzani jednotlivych prikrmov, ake jedlo v ktorom veku sa ma zaviest, existuju na to oficialne tabulky, ktore su vsak v kazdej krajine ine. Tak ktora je spravna? Ja som sa rozhodla, ze to budem robit po svojom. Vacsinu potravin chcem do 6m vyskusat aspon vo velmi malom mnozstve.
Co sa tyka alergii, v zasade su dva pristupy. Jeden hovori, ze riziko alergie sa znizi neskorsim zavadzanim alergenu do stravy, aby traviaci system bol zrelsi. Podla druheho vsak riziko alergie je nizsie, ak sa dieta oboznami s alergenom v malom mnozstve uz skorej, za krytia materskym mliekom ci prave cez nu, a postupne si zvykne. U nas viacej vladne ta prva, mne je vsak ta druha sympatickejsia, preto som sa ani pocas tehotenstva, ani pocas dojcenia neobmedzovala v stravovani, jedla som vsetko vratane citrusov a podobnych dobrot. 😉
Lepok - ano novsie studie tvrdia, ze treba zaviest pred 6m. A druha "malina" - kravske mieko - my sme sa v skole (lek. fak.) ucili, ze deti vobec nesmu do 3r, to sa mi isiel rozum zastavit aj vtedy. To urcite vymysleli vyrobcovia umelych mliek, aby mali vyssie trzby. Teraz sa hovori, ze mlieko je zakazane do roka. No som citala taky clanok - a verim tomu - ze alergizuje najma mlieko predavane v obchodoch, pretoze je odtucnene a najma homogenizovane (spracovane tak, aby sa "smotana" nevyplazila na povrch) a take mlieko sa inak vstrebava - ale originalne, nespracovane krvaske mlieko vobec nie je silny alergen. Ved v case, ked este umele mlieka neexistovali, pokial matka nemohla dojcit (alebo zomrela pri porode atd.) tak deti od narodenia krmili domacim kravskym mliekom...
Ja si myslim, ze skorsi zaciatok s prikrmami vobec nie je v rozpore s podporou dojcenia - ide to pekne aj spolu.

latvia
30. apr 2011

@feb13 like it 😎 palec hore

bobocka
30. apr 2011

no tak co ja mam info,tak sa odporuca skor davat prikrmy len vtedy ,ked sa maminky chystaju kojit 6 mesiacov,mozno trosku dlhsie a potom odstavit.najlepsie je zaviest lepok(aj tuhu stravu) pokial je dieta este dojcene,lebo mm to vie najlepsie osetrit a chrani babo pred vznikom alergii.ale pokial matky dojcia a dojcit aj nadalej chcu,tak si osobne myslim,ze sa niet kam ponahlat.to je moj osobny nazor na vec.my sme zacali tesne pred 6m a maly vsetko super zvladol,na ziadnu potravinu nemal zlu reakciu,dodnes je kojeny 3-4x denne(ma rok a pol).dala som ho testovat aj na bkm a vsetko ok 😉

bobocka
30. apr 2011

@feb13 co sa tyka mlieka,tak detom treba davat plnotucne a nie odtucnene 😉 (tak je to aj s jogurtami)a ja mam info a toho sa aj drzim,ze po roku je kravske mlieko vhodne ako prisada do varenia a ze po 3 rokoch sa moze dat dietatku uz aj z pohara napit.ja davam malemu prevarene do grisky ,aj ked krabicove sa uz prevarat nemusi.ked bol chorlavy a robili mu rozbor krvi,tak som poziadala doktorku,nech mu aj intoleranciu na bkm zistia a vsetko ok vyslo.mliecko davam minimalne,ale nebranim sa tomu.

stvura
30. apr 2011

No neviem...ja sa riadim vlastnou hlavou a nerozhadze ma ziadny sot v novinach.... 😎 . V piatom mesiaci sa este vyvija imunitny system dietatka, tak si osobne myslim ze 4 mesiac je velmi skoro na prikrmovanie. Dieta na to nie je pripravene, videla som to na mojich detoch. Jedno bolo pripravene jest hned od 5.5 mesiaca, druhe ani v tom case nechcelo jest, mala dospela na jedenie az v 6m a 2t. Odvtedy celkom dobre papa...

katarina12
30. apr 2011

Súhlasím so stvura. Je to individuálne, závisí to od dieťatka. Obidve detičky som začala prikrmovať od cca 6 mes. Dcérka papala v pohode, sedela v jed. stoličke a skúšala papať aj sama, hoci bolo všetko zababrané...Synček je mladší a keď som začínala s príkrmami na pol roka, ešte nevedel rovno sedieť a už vôbec nie papať "sám" lyžičkou. Jeho celkový vývoj bol spomalený (sadnúť si vedel sám až na 11 mes. a štvornožkoval na 14, začíname chodiť teraz na takmer 17 mes.)U neurolog. bolo všetko OK, len je pomalší. A možno aj tie príkrmy mohli začať u nás ešte neskôr ako na 6 mes. Je potrebné snažiť sa porozumieť svojmu bábätku. Držím palce

zitaje
30. apr 2011

@bobocka tiez viem tak, ze skorsie zavadzanie prikrmov sa odporuca preto, lebo je predpoklad (na zapade je kratka materska), ze mamina bude dojcit len 6 mesiacov a traviaca sustava babatka lepsie reaguje na prikrmy a pripadne alergeny v nich, kym je este chraneme materskym mliekom.
Vysledok: ak sa matka chysta dojcit dlho, co na Slovensku znamena uz napr. rok, tak je uplne zbytocne a podla mna skor skodlive zavadzat prikrmy od 4. mesiaca.

bobocka
30. apr 2011

@zitaje v podstate si inak napisala to co ja pre tebou 😉 suhlasim.ja som zastancom toho,ze dieta sa ma od mm odstavit samo a nema to byt nasilne(ak je tam zdaravotny problem,tak je to ina vec a samozrejme tym nemyslim,ze budem syna este na jeho stuzkovej kojit 😀 ).nevidim dovod v tom odstavovat dieta, ked mliecko v prsiach stale je a nahradit to praskom s vodou 😉 neodsudzujem ziadnu zenu co tak spravi,kazda nech si krmi svoje dieta ako chce,no ja v tom logiku nevidim. a suhlasim aj so @stvura a s @katarina12.treba sledovat svoje dieta.kazde dieta je ine.tabulky su len orientacne.nechapem tie matky co pocitaju presne na den(dobreze nie na minutu) nech ma ich dieta presne 4mesiace a uz do neho mrkvu tlacia. 😀 kazda matka vie sama vycitit kedy je jej dieta na tuhu stravu pripravene,resp kedy je uz vhodne ten jedalnicek o tuhu stravu obohatit.isteho casu bola na koniku otazka niecov zmysle,ze ci je aj vyzivka od 3 mesiacov. 😠 ked to takto pojde dalej,tak novorodeniatka budu chodit z porodnice s rozkom v ustach. 😠 na vsetko je cas.netreba sa nikam ponahlat,teba vnimat svoje dieta a tabulky riesit orientacne. 😉

kamilka22
30. apr 2011

baby, ja mam dve deti. Starsia dcerka sa mi sama odstavila od kojenia, ked mala 3 mesiace, prikrmovat sme zacali, ked mala necelych 5 mesiacov. Syna doteraz dojcim - ma 15 mesiacov. Snazila som sa ho aj odstavit, ale odmieta UM a aj kravske mlieko /moja lekarka povedala, ze kravske mlieko - plnotucne a hlavne to cerstve, nie 5 dnove, prevarene, uz moze/. Pomalicky sa ale zrejme odstavuje sam, co som rada. S prikrmami som u neho zacala, ked mal 5 mesiacov a to najma kvoli obrovskym brusnym kolikam a kakaniu raz za desat dni. U kojenych deti je to sice normalne, ale on mal koliku denne a plakal od rana do vecera. Tak som sa rozhodla prikrmovat skor a dobre som spravila. Okamzite po zavedeni prikrmu sa mu upravila stolica a mali sme doma konecne spokojneho chlapceka. Plus, alergiam som predchadzala tak, ze som najprv ja zjedla potraviny s alergenom a ked sa nijako neprejavila u syna alergia po konzumacii MM, tak som pomalicky po troske dala aj synovi. Teraz su pomerne ine trendy ako kedysi a ja sa riadim heslom, ze kazda mamicka najlepsie vie, co dat svojmu dietatku. Hranice podavania jednotlivych potravin sa posuvaju a mnohi lekari su za to podat aj alergeny skor a tym sa bud potvrdi, alebo vyluci pripadna alergia.

peepka
30. apr 2011

@estterka fakt? :D ale sak prasacia chripka tu bola uz pred desiatkami rokmi..takze vakcinu mali asi preto..ci nie? 😅 😀 ale ozaj dnes clovek aby si doslova vyberal comu veri...tolko info zo vsade..co sa roznia. 😒

bobocka
30. apr 2011

@kamilka22 presne aj ja som to tak robila,ze najprv som ja zjedla potravinu a cez mliecko sa to k malemu dostalo a ked bol ok a stolica sa nezmenila ani sa nevyhadzal,tak sme skusili naostro 😉 samozrejme,ze nie so vsetkym to tak bolo(mrkvu ci zemiak a spol som nemusela dopredu odskusavat 😀 ),ale tie netradicnejsie potraviny som tak riesila 🙂

bobocka
30. apr 2011

@peepka ved to,co dnes plati uz o polroka bude blud a bude zas nejaka nova studia ohladom toho 😠

peepka
30. apr 2011

@bobocka akurat hovorim muzovi ze comu teda verit.on mi povie tomu, co je backed up s co najviac studiami 😀 no a neni vsetko ?:D

nibiru
autor
30. apr 2011

no ono presnejsie ukonceny 4mesiac. s tym kravskym mliekom co ja viem mala mi uz jedla zeniakove pyre a velmi jej chutilo kedze aj v jogurtoch je kravske mlieko nevidela som v tom problem inak ked som bola tehu denne som vypila aj 2l studeneho flaskoveho plnotucneho po porode maximlne vypijem v kawe 😀 tiez som sa pocas tehu aj kojenia neobmedzovala v strave sama pediatricka mi povedala ze po sestonedeli kludne skusat vsetko vraj potom bude mensi problem prijmanim potravin kedze chute bude poznat s mliecka nastastie koliky atd sme nemavali takze som naozaj mohla svetko tiez som zastanca toho aby sa dieta odctavilo samo ...samozrejme ze kazda mamička vie co jej pre jej dieta naj 🙂 prave ze to podla mna mätie ze chvilu pisu knihy tak potom onak a mamička ktora chce pre dieta naj ma stoho zmätok 😒

zitaje
30. apr 2011

No, neviem ci kazda mamina vie, co je pre jej dieta naj. Netusim, co je to za okridleny vyraz, ale z vlastnej skusenosti viem, ze to ani zdaleka nemusi byt pravda 🙄 . Starsiu dceru som posadzala od pol roka, hoci sa posadit nevedela, chodila som s nou za ruky, nosila som ju v klokanke 😒 , z cistej nevedomosti, no sprosta som bola. Druhu som uz podobnych praktik usetrila.
Ja si myslim, ze je dobre mat veci premyslene. Take uvedomele rodicovstvo. Nie vzdy su tradicie dobre, niekedy su to dobre bludy (krupicka na noc z flase od par mesiacov, cumel v mede a pod.). Jasne, ze aj my sme prezili a mnohe sme zdrave, aj ked sme vyrastli na sunare, ale ked clovek viac vidi do zlozenia UM, do marketingu a pod., ma viac info o dojceni a o prikrmoch, je ovela pravdepodobnejsie, ze sa spravne rozhodne.

bubelko
30. apr 2011

@feb13 postupovala som rovnako ako ty, takze 100% suhlas 😉

bobocka
30. apr 2011

@peepka no ved toto 😀 ja si z toho vyberam co je najlepsie pre mna a mojho syna.tabulky su len orientacne,netreba ich brat tak vazne 😉 moja kamaratka sa napr za hlavu chytala,ked som dala malemu asi po mesiaci zavadzania prikrmov banan s mrkvou.sprasil to len taky fukot 😀 a ona,ze ovocie sa ma az neskor zavadzat,ze ked si dieta zvykne na hnusnu zeleninu.no podla mna zelenina nie je hnusna vobec.misko ma dodnes najradsej zeleninove jedla a maskom a potom ovocie a sladke skoro vobec nelubi. 😉 nemyslim si,ze som tym bananom daco pokazila 😉 kazda sme matka a kazda vieme co je pre dieta fajn.treba mat istu osnovu podchytenu tabulkami,no netreba sa toho drzat zubami nechtami 😉
@nibiru kravske mlieko je v jogurtoch nejak inak spracovane a preto sa neberie ako zavadzanie kravskeho mlieka do jedalnicka.to je len taky mini uvod 😉 ja som tiez v tehu jedla hocco(za s nie uplne,jasne,ze nie stakes a sushi a spol)ale snazila som sa mat pestru stravu a ani citrusom som sa nevyhybala.a nie len koli nutricnej hodnote(maly dostaval vitaminy aj tak v podobe vitaminovych doplnkov denne),ale preto aby si uz v brusku zvykal na rozne potraviny.aj orechy som sem tam jedla a to ich nemam rada.a aj pocas kojenia sa nejak extra neobmedzujem.zo zaciatku som si velmi dobre uvedomovala, ktore potraviny su s vykricnikom,alergeny som pomaly dosadzala do mojho jedalnicka,no postupne sa tam dostalo skoro vsetko. 😉